CUPA CAMP. BUCURESTI

Stiti daca se transmite live ceva ? Posteaza aici pentru ca si ceilalti useri sa beneficieze de asta. Daca vrei sa afli despre transmisii de asemenea poti intreba aici.

CUPA CAMP. BUCURESTI

Postby Viking » Sat Mar 23, 2013 5:50 pm

Ma uitam pe GSP la CC Bucuresti.

Si vazand cam ce nivel e, mi-am pus o singura intrebare: La ce folosesc scumpeturile (ce le vad si pe aici pe la vanzari) de break si jump daca 2 din 3 spargeri nu poti sa aduci 2 bile peste linie si din 10 jumprui 7 is pe langa si unul din 10 e cu bila bagata ?
Ca sa nu mai zic ca e penibil sa bagi bila 8 si sa ratezi la 9 :)

Si din nou am vazut chestia ce-mi place mie cel mai mult la jucatorii aia: se pun pe lovitura, vad ca nu e bun unghiul la un buzunar, se decid la altul, dar nu se ridica de pe lovitura (doar isi muta fundul mai incolo, stand tot cu burta pe masa). Profi. :D

In schimb miscarile, fitele si recuzita erau de nota 10.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: CUPA CAMP. BUCURESTI

Postby AlexandruM » Sat Mar 23, 2013 6:34 pm

Nu pot decat sa intreb in cate evenimente televizate ai participat si care au fost performantele aratate acolo?
Esti in stare cu un tac de sala sa intri intr-o competite ca Sereno Champion League si sa ajungi in finala? Daca da, ai tot respectul meu. Sa nu uitam presiunea sub care joaca participantii de la SCL, pentru multi din ei masa TV face mai mult rau decat bine.

Nimeni din jucatorii din Romania nu pot fi considerati profi, poate doar afara de Babken, Cristea si Ladanyi, pentru majoritatea insa jocul este un hobby pe care oamenii vor sa il practice cu echipament de calitate, fiecare dupa cum ii permite buzunarul. Majoritatea participantilor au un job si nu isi permit sa petreaca zilnic 6-8 ore la masa de joc, desi cu siguranta isi doresc asta. Nu e nimic rau in a utiliza un tac scump, dupa cum nimanui nu ii este interzis sa faca performante si cu tacuri mult mai ieftine.

Acum daca avem ocazia sa privim biliard autohton la TV, nici asta nu e bun, ca nu se fac 9 break and run din 10 spargeri. E mai bine ca biliardul in tara noastra sa ramana asociat intotdeauna cu cluburi intunecate pline de fum de tigara si persoane dubioase?
Eu zic ca ar trebui sa aratam un pic de respect si sa multumim jucatorilor si organizatorilor acestui minunat eveniment sportiv. In rest sa comentam din fata televizorului nu e prea complicat.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: CUPA CAMP. BUCURESTI

Postby Viking » Sun Mar 24, 2013 10:31 am

Eu nu am zis de 9 breakuri din 10 spergeri. Eu am zis de spargeri nereusite (consecutive) si de jumpurui aiurea. Pt alea nu cred ca iti trebuie 6-8 ore pe zi de antrenament. Si toate astea in opozitie cu marea reclama facuta pe aici la unele tacuri care "sparg singure" sau care n-au deflexie nici daca dai in lateral cat doua pastile.
OK, my mistake. Trebuia sa zic "la unii" nu la "la multi". Scuze.

In rest n-am ce respect sa port unora ce vin pe aici si tin lectii si (cum am mai zis) nu se ridica de pe lovitura cand isi schimba lovitira.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: CUPA CAMP. BUCURESTI

Postby madfox » Mon Mar 25, 2013 12:53 am

Ma da rau esti dl Viking :roll:
Asta e nivelul frate asa cum a zis si Alexandru pensionari, familisti si adolescenti rataciti. De cand s-a schimbat pozitia cu 9 pe punct e mai greu sa aduci bile inapoi si in acelasi timp sa si bagi bile. Unele scumpeturi isi merita banii altele nu dar nici un tac nu sparge sau baga singur bile. Faptul ca ratezi la 9 dupa ce bagi 8 poate fi penibil dar si dureros pentru cel ce rateaza.
Mai trebuie lucrat la multe aspecte, de ex camera care se pune pe buzunar iti face umbra si nu mai vezi partea aia de masa, masa e foarte rapida de la lumini ...
Sincer la finala azi m-am plictisit numai babken la masa si aproape fara greseala
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: CUPA CAMP. BUCURESTI

Postby Viking » Mon Mar 25, 2013 9:09 am

Nu sunt rau maestre. Da nici indulgent (ca Alexandru) nu pot fi. Am si eu o varsta. M-am saturat de figuranti. "cumpar predator cu z2" si el nu stie ce inseamna deflexia. Ca si la concursul asta am vazut unii care imprimau un efeeeeect, dar corectie ioc.

Ref finala. Pai baiatu ala e inca la stadiu de "shmekerasul clubului". Tactica lipsa. De mare talent insa. Babkien e complex (atat de complex cat poate fi un jucator de la noi).
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: CUPA CAMP. BUCURESTI

Postby arnydm » Tue Mar 26, 2013 12:15 am

Complet mai degrabă... de Babken era vorba! :) Nu știu eu prea bine cum este cu biliardu' ăsta de club dar de un lucru sunt sigur: mai nou toți românii se pricep ( și ) la biliard... chiar și eu. Și pot spune la fel de bine că nu știu ce-i aia deflexie... sau mai bine spus nu știu la ce atâta discuție pe baza ei... e ca la fotbal frate: simți cum trebuie să lovești și unde... poți lua toată viața lecții dacă nu simți obiectu'... 'geaba! Asta e frate! Pretențiile sunt mari, suntem exigenți, ne dăm zmei. Cât timp însă nu ești acolo, în iarbă sau la masă ești zero. Barat. Poți fi tu și un nou Efren Reyes, dacă nu ești acolo nu exiști. Cam așa stau lucrurile. My friend... ăsta nu e atac la persoană. Și eu spun că a rata 9 după ce ai ajuns la 8 este cam aiurea-n tramvai, și eu spun că dacă 2 din 3 spargeri sunt ratate pare nașpa treaba... dar acei jucători sunt acolo pentru că au avut curajul, pregătirea și posibilitatea de a fi acolo. Ce facem noi aici este cârcoteală... după finala de ieri mă întrebam cum naiba a ajuns juniorul acela acolo... dar dacă a ajuns înseamnă că a meritat. Că Babken a maturat cu el pe jos asta-i altă treabă... fie juca singur fie fără el cam tot aia era... cel puțin asta a fost senzația mea. De-aia zic... ce facem noi este cârcoteală. Ce fac ei? Joacă. Cum pot și ei. Dacă ai ceva de dovedit... nu te oprește nimeni. Dacă ai ceva de spus iar nu te oprește nimeni. Că de-aia este forum. Nu mi-o lua în nume de rău... repet, nu este atac la persoană. Este doar o opinie... care spune că acesta este nivelul, cu acești jucători se încearcă a se ridica popularitatea unui joc de club la nivelul unui sport... probabil că în timp vom avea și noi turnee în care vom vedea 1-2 greșeli pe set... până atunci mai cârcotim și noi. Ce vreau eu să remarc apropo de Champions League ăsta de Sereno este că a avut o participare foarte mare, destui jucători din afara Bucureștiului, ceea ce este o mare realizare din punctul meu de vedere... de-aia spun... au avut posibilitatea de a fi acolo, timp și bani. Ca exemplu opus: etapa de campionat național de la Constanța a adunat 10 jucători... asta în condițiile în care știu cel puțin 36 care ar putea să joace la fel de bine ca 5 din cei 10. Mai este ceva de spus?
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: CUPA CAMP. BUCURESTI

Postby madfox » Tue Mar 26, 2013 7:50 am

Coaneee mai traiesti ! La obiect ca de obicei Deserticule :)
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: CUPA CAMP. BUCURESTI

Postby arnydm » Wed Mar 27, 2013 9:59 am

madfox wrote:Coaneee mai traiesti !


Pentru unul care nu a mai pus mâna pe tac de vreo 6 luni se poate spune că mai trăiesc... cum nu ne-am mai auzit de mult te salut mai întâi și apoi îți spun că ai avut lovitura aia absolut demențială... am avut norocul să o văd în direct și pot spune că nu am înțeles inițial de ce au sărit în sus comentatorii... mai apoi am văzut clipul pe youtube și m-am convins că așa ceva nu vezi decât o dată-n viață. Bravo la tine! Continuă să joci, continuă să faci ceva pentru sportul acesta. Respect frate! ( asta până te prind eu la masă și îți scot biliardul din cap... :))) )
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: CUPA CAMP. BUCURESTI

Postby amabilu » Fri Jul 04, 2014 8:17 am

Viking are, de buna-seama, dreptate!

Pledoariile romantice nu schimba situatia de fapt si nu pot contrazice nici o afirmatie din ce a postat Viking.A trecut un an si mai bine de la discutie, ne am racorit asa ca putem cu mai mult common-sense sa ne uitam pe unde suntem in biliard.Biliardul ca sport are o mare problema pe plan international(ma refer la pool de fapt),cine a vazut gluma de organizare,mediatizare,premiere si asa mai departe de campionat mondial intelege ce vreau sa spun.Snooker ul e la ani-lumina diferenta de pool din toate punctele astea de vedere si e mare pacat deoarece in comparatie cu pool e un sport elitist,mult mai putin accesibil.Asta este o alta discutie apropos de destinul meschin al biliardului insa problemele sunt legate.Cu o organizatie de pool la nivel mondial care nu da semne ca are interes sa dezvolte sportul dupa modelul snooker de ex sau macar sa l scoata pe cel american din tiparul de joc pe bani ,e greu sa dezvolti sportul asta la nivel national.De aici si realitatea,o miscare slaba si un nivel scazut al jucatorilor.E adevarat,crema se detaseaza ca valoare de restul insa discrepanta dintre jucatorii de top putini la numar si restul este uriasa si din punct de vedere vizual,cum a remarcat Viking la jump si break.

Snobismul cu scumpeturile...orice incepator vrea predator in loc de o masa,lectii sau ore de biliard.

Repet inca o data,nicio afirmatie dintre a lui Viking nu poate fi contrazisa ,impacarea cu conditiile meschine ale acestui sport din aceste timpuri din Romania este problema fiecaruia.Regele Biliard e gol asa ca sa nu l imbracam noi cu cuvinte si sa sarim pe cel care spune lucrul asta.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: CUPA CAMP. BUCURESTI

Postby arnydm » Sat Aug 09, 2014 11:31 am

Nu sare nimeni pe nimeni. Abia acum am văzut postul ăsta, deci întârzierea mea este explicabilă prin absență... dar, evident, dicuția rămâne deschisă. Eu unul nu am văzut premierea CM-ului de care spui, nici nu era nevoie. Fiecare sport are momentele lui, îmi aduc aminte de acele vremuri când s-au pompat bani mulți în pool, când se câștigau 1.000.000.$... mult mai mult decât în snooker... nu contest că organizarea celor de la snooker nu este ( în momentul actual ) peste cea de la biliard, dar au avut și ei momente grele. Cât despre noi, românii... nici nu vreau să comentez. Nu de alta dar nu prea am ce... acesta este nivelul, acestea sunt posibilitățile. Nu vreau să folosesc cuvântul dacă, pentru că nu face decât să exprime ceva ipotetic. Vreau să încercăm să vedem lucrurile așa cum sunt ele iar adevărul este unul singur... spre exemplu, cu toată voința mea nu pot nici măcar să-mi permit să joc 2 ore pe săptămână... cu banii aceia fac altceva, mult mai util familiei mele. Acesta este adevărul, posibilitățile financiare fac diferența, de aceea vedem marketing la TV ( mai bine spus... vedeam, că acum nici măcar asta nu se mai poate! ), de aceea vedeam Predatoare pe tot drumul, pentru că oamenii chiar cred în ele. Discuția pe tema asta este amplă... continui exemplul personal spunând că eu unul nu mi-am permis să mă apropii de un Predator. Despre nerealizările celor ce i-am văzut la TV... am mai spus-o și o repet. Nimeni nu ajunge un mare sportiv fără a se pregăti, iar acest lucru trebuie făcut de la o vârstă fragedă. Când o să vedem acel exemplu ideal, cu un copil talentat, plin de bani și cu dorința de deveni mare, ajuns la o maturitate care să-i permită participări la concursurile de elită și care ar obține rezultate grandioase probabil o să spunem ce buni suntem noi românii... până atunci ne mulțumim cu ce avem, cu ce vedem, și asta numai pentru că acei participanți își pot permite și au timpul necesar pentru a lua parte la acele evenimente. Acesta este nivelul, este așa greu de înțeles? Cu ce ne ajută că-i facem terci cu nerealizările lor, cu ce ne ajută să scoatem în evidență carențele acelor jucători când nu suntem acolo? Din punct de vedere psihologic îi facem să nu mai treacă pe acolo, că deh, sunt de tot râsul! Și dacă pe cei care își mai permit să joace îi tocăm mărunt, cine o să mai joace, cine o să mai trezească interesul pentru competiție? Păi atunci să organizăm turnee numai cu Ladany, Cristea, Babken, Gândac, Braga și... mai cine? Cine nu se face de poveste la TV? Aduni tu mai mult de 8 jucători care întrunesc toate condițiile de participare? De ce nu organizezi tu Federația de Biliard sau concursurile televizate să nu mai vedem noi acele jump-uri ratate? Cum spui tu... pledoariile romantice nu schimbă situația și nu contrazic afirmațiile cuiva. Dar cu ce ajută ceea ce spui tu? Cu ce ajută ceea ce spun eu? Cu ce ajută să scoatem în evidență snobismul? Care orice începător își poate permite o masă, lecții sau ore de biliard? Și de ce nu un Predator?
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Next

Return to In direct

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron