Bila 8

Intrebari despre regulamentele de joc de pool sau biliard artistic.

Bila 8

Postby raducustr » Fri Dec 18, 2009 7:49 pm

Eu joc mai mult bila 8, la coltul opus. Imi zicea cineva ca la regulamentele oficiale poti sa bagi neagra unde vrei ? Mai sunt si alte reguli diferite ?
raducustr
Pionier
 
Posts: 2
Joined: Fri Dec 18, 2009 7:46 pm

Re: Bila 8

Postby madfox » Fri Dec 18, 2009 11:03 pm

Sunt multe reguli diferite de jocul popular denumit " la coltul opus". Iti propun sa incepi sa joci dupa regulile oficiale, este mult mai complex jocul. Le gasesti pe blogul meu traduse sau in engleza la www.wpa-pool.com
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Bila 8

Postby Cristi » Thu Jan 14, 2010 12:14 am

Ce parere aveti despre lovitura de siguranta realizata prin atingerea intentionata a unei bile a adversarului(vorbim de bila8), in scopul obtinerii unui avantaj(fie blocand bila, fie deblocand alte bile proprii)?...Este fault, fara nici o indoiala si oponentul va veni la masa si va avea ball in hand...Insa acest fault este considerat conduita nesportiva, sau fault intentionat ce poate duce la pierderea jocului? In regulament nu pare sa existe o astfel de reglementare...Astept pareri...
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Bila 8

Postby madfox » Thu Jan 14, 2010 9:14 am

Acest fault nu este considerat nesportiv atata timp cat lovesti normal bila alba cu pastila si nu cu ferula, tacul ....... Pedeapsa e free-ball. Nu scrie nicaieri ca esti obligat sa dai la bilele tale. Cred ca asta mareste complexitatea jocului.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Bila 8

Postby Mircea » Thu Jan 14, 2010 10:23 am

Pai stai coane, daca dai din greseala cu ferula, cu bumper-ul, sau alte bucati, esti nesportiv?? Eu as fi zis ca maxim esti ... imprecis :D.
Dupa stiinta mea sunt unele concursuri unde se mentioneaza de la inceput ca faultul intentionat duce la pierderea frame-ului. Nu sunt de acord cu regula asta, cum zicea si conul Madfox, e mai complex jocul daca poti face si fault intentionat.
Mircea
Jucator
 
Posts: 53
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:58 pm

Re: Bila 8

Postby madfox » Thu Jan 14, 2010 11:14 am

Mircea wrote:Pai stai coane, daca dai din greseala cu ferula, cu bumper-ul, sau alte bucati, esti nesportiv?? Eu as fi zis ca maxim esti ... imprecis :D.
Dupa stiinta mea sunt unele concursuri unde se mentioneaza de la inceput ca faultul intentionat duce la pierderea frame-ului. Nu sunt de acord cu regula asta, cum zicea si conul Madfox, e mai complex jocul daca poti face si fault intentionat.

Nu din greseala. Eram pe intrebarea omului, daca faci fault intentionat adica, intelegi coane. daca e din greseala normal ca nu e nesportiv. N-am auzit de regula asta, poate pe la concursuri mici de club/bar.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Bila 8

Postby Cristi » Thu Jan 14, 2010 11:58 am

Asta este si parerea mea...Chiar daca nu este moral sa dai intentionat la bilele oponentului, regulamentul nu te poate penaliza decat cu fault si ball in hand...Astfel, acest tip de lovitura poate fi considerata o lovitura de siguranta... :)

Discutia asupra acestui gen de lovituri a avut loc intre mine si RED la muscoiul care abia s-a incheiat...Eram intr-un snooker dificil si am dat intr-o bila de-a lui si mi s-a spus ca e fault intentionat si ca nu se joaca asa...Eu am zis ca e fault ca orice alt fault...Adica daca in loc sa dau in bila lui dadeam atat de usor incercand sa nu ating nici o bila tot fault era si am adus argumente cum ca am vazut si in campionate de bila 9 acest lucru(asta mi-a venit in minte)...RED mi-a spus ca vezi, la bila 9 e regula cu pierderea jocului daca faci 3 faulturi consecutive si ca e permis, dar la bila 8 nu...

Nu sunt adeptul acestor lovituri in jocurile amicale, la spectacol, etc...insa cand esti angrenat intr-un concurs lucrurile se schimba si lasi moralitatea la o parte si incerci prin orice mijloc sa castigi(asta nu inseamna sa nu fii fair-play)
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Bila 8

Postby Mircea » Thu Jan 14, 2010 12:39 pm

madfox wrote: Eram pe intrebarea omului, daca faci fault intentionat adica, intelegi coane. daca e din greseala normal ca nu e nesportiv.


Pai lamureste-ma, coane, de ce ai da intentionat cu ferula? E vreo tehnica noua :D ?
Mircea
Jucator
 
Posts: 53
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:58 pm

Re: Bila 8

Postby Cristi » Thu Jan 14, 2010 1:02 pm

Acel tip de fault este discutabil...Daca esti pe lovitura si din greseala iti fuge mana si atingi cu tacul(shaft,ferula,etc) o bila, e fault normal, insa daca lovesti cu tacul bilele ca si cum ai juca golf de exemplu(la nervi sau din alte motive) e fault intentionat...
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Bila 8

Postby madfox » Thu Jan 14, 2010 2:11 pm

Corect sa zicem ca n-ai cum sa dai cu pastila si "atingi cu ferula" ca sa obtii un avantaj atunci e intentionat. Cristi dupa regulile internationale Red a gresit. Nu e vorba de moralitate intrucat respecti regulile jocului asta in primul rand, iar in al doilea rand poate n-ai ce sa faci. daca lovind la bila ta nu ai nici o sansa sa castigi. Oricum nu cred ca e imoral sa dai la bilele adversarului. El primeste bila in mana, nu ?
Asta cu sa dai la bilele tale e de la coltul opus.
Exista niste videouri pe siteul Dr. Dave,www.colostate.edu
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Next

Return to Regulamente

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron