Bila 8

Intrebari despre regulamentele de joc de pool sau biliard artistic.

Re: Bila 8

Postby marse » Thu Jan 14, 2010 2:22 pm

Relativ offtopic... Mie spre exemplu daca mi-ar da cineva cu ferula in bile, as incepe cu 2 bile in mana, nu cu una... :lol:
---------------------
www.biliard-tv.ro
marse
Admin
 
Posts: 164
Joined: Tue Dec 15, 2009 3:21 pm
Location: Bucuresti

Re: Bila 8

Postby RED » Thu Jan 14, 2010 2:50 pm

Mi-am zis sa nu dau nici un replay aici..dar vad ca sunt prea ispitit.
La fel cum la IPT introducerea bilei negre din spart insemna castigara jocului, sau la scratch alba din spart se repozitioneaza oriunde pe masa (nu exista asta in regulamentele oficiale de bila 8) - tot asa mai sunt unele (in cazul nostru) abateri pe care doar un arbitru le poate sanctiona in urma interpretarii personale a situatiei la masa (abateri ce nu sunt prezentate si sanctionate in acelasi regulament ).
Daca sunt regulile atat de precise si stricte - de ce este nevoie de arbitrii la concursuri? Pentru ca apar situatii in afara regulamentelor iar astea nu pot fi solutionate decat impartial de catre arbitrii. Astfel....greseala intentionata...se poate pedepsi cu pierderea frameului sau a jocului - dupa situatie. Au existat astfel de cazuri...cu decizie de pierdere a jocului.
Stiu ca inainte de Muscoi 4 am avut o discutie aprinsa cu Marse despre aceasta situatie.
"Nu sunt adeptul acestor lovituri in jocurile amicale, la spectacol, etc...insa cand esti angrenat intr-un concurs lucrurile se schimba si lasi moralitatea la o parte si incerci prin orice mijloc sa castigi(asta nu inseamna sa nu fii fair-play)" :lol: :lol: :lol: :lol:
Luati aminte la snooker....si ma indoiesc ca acolo nu cunosteti regulamentul. Madfox te intreb eu - de ce la snooker dupa atentionare la a 2 lovitura (vezi bila obiect - dar dai cumva altfel sa iesi cat mai bine din situatie si nu o atingi) pierzi frameul cu toate ca oponentul iti poate da sansa sa dai din nou si mai are si punctaj adaugat in urma faultului ?
Cristi...ai fost lipsit de fair-play...oricum te-ai argumenta.
Nu a fost un fault banal de joc ... ci asa ai intentionat sa joci. In multe sporturi incepe sa se sanctioneze si intentia de joc nesportiva.
Pana la urma..ca pierzi sau castigi nu e asa de important cat ramane respectarea adversarului in joc....iar tu aici ai fost depunctat de toti din jurul nostru.

Comportament nesportiv
Penalizarea normala pentru comportament nesportiv este la fel ca la un fault grav, dar arbitrul poate impune o penalitate in functie de judecata sa. Printre alte penalitati posibile pot fi avertisment; fault standard ce se contorizeaza pentru secventa de trei faulturi consecutive daca este aplicabila; penalitate pentru fault grav; pierderea jocului, setului sau a meciului; eliminarea din concurs cu posibilitatea pierderii tuturor premiilor, cupelor sau punctelor.
Comportament nesportiv inseamna orice comportament intentionat ce dezonoreaza sportul in sine ori intrerupe sau schimba cursul jocului pana la momentul in care nu mai poate fi jucat in mod echitabil............................................
Traducere Dragne Iulian EPBF rules instructor

Am zis!
RED
Balls Master
 
Posts: 138
Joined: Tue Dec 15, 2009 8:02 pm
Location: Bucuresti

Re: Bila 8

Postby madfox » Thu Jan 14, 2010 3:32 pm

Ok, hai sa lamurim ceva. Una este moralitatea din punctul tau de vedere, care poate fi sau nu corecta.Personal te apreciez stii asta dar aici cred ca exagerezi mult. Mie nu mi se pare nimic in neregula in a da strategic in bilele adversarului atat timp cat sunt penalizat cu fault. Face parte din joc. Mi se pare copilaresc sa nu acceptam toate aspectele jocului. Deci, inca o data JOCUL PERMITE SA LOVESTI SPRE BILA ADVERSARULUI ! Atunci unde e lipsa de fair-play daca joci dupa reguli ? Era o vreme cand gandeam si eu la fel. Incearca RED sa vezi si din punctul asta de vedere. Nu putem compara regulamentul de snooker cu cel de pool. Sunt diferite. Arbitrul exista pentru a se asigura ca regulamentul este respectat in primul rand, si nu pentru a il interpreta.
S-ar putea sa confunzi ceva. Nu stiu daca s-au pierdut jocuri pentru ca ai dat in bila adversarului. Ai exemple ? Pe de alta parte, poti pierde jocul pentru comortament nesportiv, asta e clar, dar asta nu intra in calcul.
So my 2 cents si in calitate de Rules Instructor este ca lovirea corecta (cu pastila) cu o lovitura normala catre bilele adversarului nu este nesportiva. Face parte din joc. ( Ex la bila 9 nu pot sa vad bila 1 cu nimic,oricum o sa fac fault, atinci fara sa ma predau lovesc 3 si il lipesc de 5 ca sa ii las masa grea de facut. Se intampla la toate marile competitii din lume).
Poate aceste aspecte ar trebui discutate inainte de concurs, dupa mine nu a gresit baiatul

PS : si eu mi-am luat injuraturi de la Floricel cand l-am batut la green in ultimul joc cu 3 greseli. dar asta e jocul chiar daca lui i s-a parut nedrept.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Bila 8

Postby Cristi » Thu Jan 14, 2010 3:41 pm

Regulamentul este unul standard, iar modificari ale regulilor pot exista in functie de turneu...IPT putea sa introduca reguli noi, putea scoate sau modifica reguli dupa bunul plac...Nu asta e ideea...

RED nu am fost lipsit deloc de fair-play...Lipsa de fair-play este atunci cand incerci sa distragi atentia adversarului, cand te manifesti in nush ce fel, etc... Eu am executat o lovitura corecta din pct de vedere regulamentar...Am dat in bila alba cu tacul si am trimis-o intr-o bila de a ta...La fel de bine puteam sa trimit bila alba si cu manta intr-o bila de a ta si nu stiai daca a fost intentie sau nu...corect?

Uite aici un exemplu de o lovitura care chiar daca a fost intentionata a fost penalizata doar cu fault (si arbitrul era M. Tabb) http://www.youtube.com/watch?v=Ja9y8Lv_ ... L&index=32

Plus ca ar mai fi exemple, dar nu stau acum sa caut...
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Bila 8

Postby madfox » Thu Jan 14, 2010 3:55 pm

Nu mai cauta, este clar. Bine ca mi-ai reamintit videoul asta. Cred ca e singurul concurs la care am vazut aceata situatie hilara. Foarte haios :lol: :lol:
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Bila 8

Postby madfox » Thu Jan 14, 2010 4:14 pm

RED wrote:Comportament nesportiv
Penalizarea normala pentru comportament nesportiv este la fel ca la un fault grav, dar arbitrul poate impune o penalitate in functie de judecata sa. Printre alte penalitati posibile pot fi avertisment; fault standard ce se contorizeaza pentru secventa de trei faulturi consecutive daca este aplicabila; penalitate pentru fault grav; pierderea jocului, setului sau a meciului; eliminarea din concurs cu posibilitatea pierderii tuturor premiilor, cupelor sau punctelor.
Comportament nesportiv inseamna orice comportament intentionat ce dezonoreaza sportul in sine ori intrerupe sau schimba cursul jocului pana la momentul in care nu mai poate fi jucat in mod echitabil............................................
Traducere Dragne Iulian EPBF rules instructor

Am zis!

Clar ca stiu ce am tradus, dahh :shock:
Ok, este clar ca vezi numai varianta ta. Dupa cum ai vazut si in video este permis sa lovesti in alte bile decat ale tale. Arbitrii nu sunt pusi acolo ca sa interpreteze orice, ar iesi un dezastru. El poate impune o sanctiune dupa judecata sa daca actul se incadreaza la comportament nesportiv. Daca nu contravine regulilor de joc nu poate fi nesportiv. Pentru ca sportivul foloseste o lovitura legala ( cu pastila) chiar daca rezulta fault. Paragraful se refera la folosirea altor mijloace de a influenta jocul in afara lovitura cu pastila (coada tacului, mana, sa iti dai chilotii jos, sa arati degetul mijlociu, sa tusesti cand da adversarul samd). Pentru ca asa se joaca sportul asta folosind tacul sa lovesti bila alba cu pastila. Deci ceea ce tie ti se pare dezonorant pentru sportul biliard nu este in regulile de joc oficiaE WPA. Punct. Cred ca macar atat lucru pot sa stiu si eu. deci exista un conflict moral intre regulile internationale si principiile tale, asta e.
Asa ca in concluzie Cristi nu a gresit dupa regulament, parerea mea de EPBF Rules Instructor, indiferent ce ti se pare sau nu. Mie mi se pare totusi ca te aprinzi prea repede desi esti un baiat de zahar( cu hamei :)
Poate REd si Marse trebuiau sa faca cunoscut celorlalti mai clar ce reguli trebuiau aplicate la Muscoi.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Bila 8

Postby Mircea » Thu Jan 14, 2010 5:58 pm

Subscriu la ce zice Herr Dragne. Nu e lipsa de fairplay, asa e jocul. Pentru amatorii de sah, e ca si cum ai zice ca nu e fairplay sa sacrific un pion ca sa iti iau un turn. Omul a acceptat sanctionarea cu ball in hand in schimbul unei mese (mai) avantajoase.
Mircea
Jucator
 
Posts: 53
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:58 pm

Re: Bila 8

Postby marse » Thu Jan 14, 2010 9:57 pm

Inainte de inceperea jocurilor, la Muscoi 4, am discutat cu Red si am stabilit ca faultul intentionat sa fie considerat comportament nesportiv si sanctionat ca atare (cu pedeapsa maxima adica pierderea frame-ului).

De unde a venit toata treaba: daca intrati pe http://www.rba-billiard.ro/faulturi.php?lang=rom la capitolul 5.6 spune: "Daca un asemenea fault este accidental este considerat standard, daca este intentionat, se considera 5.16 Comportament nesportiv.".

Ne retinand faptul ca acel capitol se referea la alte obiecte in afara de pastila tacului, mi-a ramas intiparit in minte ca pur si simplu un fault intentionat e comportament nesportiv.

De aici discutia. Sper sa nu se fi viciat vreun rezultat din cauza asta.

Marse over and out
---------------------
www.biliard-tv.ro
marse
Admin
 
Posts: 164
Joined: Tue Dec 15, 2009 3:21 pm
Location: Bucuresti

Re: Bila 8

Postby Cristi » Thu Jan 14, 2010 10:09 pm

Stai linistit marse ca nu se pune problema de viciere de rezultat...Aici discutam civilizat incercand sa dezbatem cat mai clar anumite aspecte ale jocului de biliard. RED m-a acuzat de lipsa de fair-play pt ca nu i-a convenit felul in care am jucat din acel snooker, desi am respectat intocmai regulamentul...Daca fiecare ar veni cu propriile reguli, unde am ajunge? Oricum nici atunci, cum de altfel nici acum nu s-a ajuns la vreo discutie aprinsa sau cearta...

La fel au fost discutii si in trecut cand colanusus cerea ca in momentul cand iesi din snooker sa nominalizezi bila pe care o atingi, ori asa ceva nu esti obligat sa faci...

Numai bine!
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Bila 8

Postby arnydm » Sat Jan 16, 2010 12:12 am

Parerea mea ( tardiva si fara alte pretentii dealtfel ) referitoare la acel aspect... de a lovi intentionat in bilele adversarului. Nu stiu daca se poate vorbi de o pedeapsa de genul pierderea jocului sau mai stiu eu ce, insa cu siguranta acel jucator care gaseste in asta o solutie pe mine unul ma dezamageste si ma face sa ma simt anost. Eu unul percep orice sport ca o lupta continua de a-ti arata suprematia insa pana la un punct. Prefer sa pierd si sa am satisfactia ca am facut un joc pe care cei din jur si eu il consider ca un maxim al posibilitatilor mele de exprimare decat sa castig fara glorie. Daca as cauta o comparatie, as forta asemuirea cu o lovitura sub centura desi sunt de acord ca nu este cea mai nimerita dar mie cam asa imi suna chestia asta... eu unul simt o mare dezamagire chiar si atunci cand dintr-o pozitie grea execut o lovitura cu gandul sa imi ating bila si nimeresc in ale adversarului, stricandu-i cum s-ar zice socotelile... eu asa sunt construit si asa adversar mi-as dori la masa de joc ca partener. Nu tin partea nimanui, nu cunosc regulamantele pana la aceste aspecte si nici nu ma intereseaza cine ar avea dreptate... ceea ce simt eu ca ar trebui facut in aceste situatii este sa incerci cea mai grea lovitura si cu riscul de a pierde decat sa te cobori la un astfel de gest... in cercul meu de prieteni astfel de executii se cheama "tiganeli"...
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

PreviousNext

Return to Regulamente

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests