Bila 8

Intrebari despre regulamentele de joc de pool sau biliard artistic.

Re: Bila 8

Postby SecuCristi » Tue Mar 09, 2010 12:18 pm

am si eu un acelasi gen de intrebare adaptat mai altfel:
incerc sa dau intr-o bila de a mea....dar reusesc din greseala un jump de maidan...peste bila anuntata...iar alba loveste o alta bila de a mea..si apoi si o manta....Acest jump din greseala e fault?
SecuCristi
Jucator
 
Posts: 51
Joined: Wed Dec 16, 2009 9:25 am

Re: Bila 8

Postby madfox » Tue Mar 09, 2010 8:18 pm

arnydm wrote:
madfox wrote:Toate sunt lovituri tactice atat timp cat lovesti corect bila alba cu pastila tacului.


apropo... se dă următorul caz: vreau sa dau un retur puternic la o bila oarecare și rezultă o "chiflă" în sensul ca bila albă părăsește suprafața de joc ( se ridică în aer ), lovește bila obiect fără a trece peste alta bilă ( adică nu se întâmplă așa-zis-ul jump de maidan )... rezultatul este că bila obiect este atinsă și lovește o mantă. Este fault? Mă întreba cineva dacă acest tip de lovitură este considerat fault spunând că pentru jump trebuie să lovești deasupra centrului bilei dar intenția nu este de jump iar acesta nu se realizează ( bila albă nu trece în traiectoria sa peste nici o altă bilă )... deci chifla în acest caz este fault sau nu? Merci!

Este fault numai daca este evident ca lovesti si cu ferula in timpul chixului. Poti sa dai jump si sub centrul bilei albe.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Bila 8

Postby madfox » Tue Mar 09, 2010 8:19 pm

SecuCristi wrote:am si eu un acelasi gen de intrebare adaptat mai altfel:
incerc sa dau intr-o bila de a mea....dar reusesc din greseala un jump de maidan...peste bila anuntata...iar alba loveste o alta bila de a mea..si apoi si o manta....Acest jump din greseala e fault?

Ca si la celelalte, NU este fault. Decat daca lovesti si cu ferula.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Bila 8

Postby SecuCristi » Mon Mar 15, 2010 10:09 pm

intamplare de weekend.
"jucator" de biliard.....bila foarte apropiata de bila obiect...si asezate pe manta laterala.....pune tacu la baza si dreapta din ce a zis el....loveste cum dadea doroftei la ficat ....si pleaca ambele inainte topaind si pe masa....prima mea reactie a mea "fault tata"...si el la mine "ce fault tata, am pus tacu la baza , si oleak dreapta , nu ai vazut cum a rulat inainte din manta"...a doua reactie a mea "vreau sa invat si eu lovitura asta fenomenala, cand pui tacu la baza mult , dai tare...si bila ruleaza inainte"...reactia lui "mi-a aratat unul la bucuresti"...intrebarea mea e: care ai fost mah de la Bucale sa-l inveti super lovituri pe baiatu asta :lol: , a doua intrebare : ce ma fac cand dau in concurs peste unu de asta??....
SecuCristi
Jucator
 
Posts: 51
Joined: Wed Dec 16, 2009 9:25 am

Re: Bila 8

Postby RED » Mon Mar 15, 2010 10:32 pm

SecuCristi wrote:intamplare de weekend.
"jucator" de biliard.....bila foarte apropiata de bila obiect...si asezate pe manta laterala.....pune tacu la baza si dreapta din ce a zis el....loveste cum dadea doroftei la ficat ....si pleaca ambele inainte topaind si pe masa....prima mea reactie a mea "fault tata"...si el la mine "ce fault tata, am pus tacu la baza , si oleak dreapta , nu ai vazut cum a rulat inainte din manta"...a doua reactie a mea "vreau sa invat si eu lovitura asta fenomenala, cand pui tacu la baza mult , dai tare...si bila ruleaza inainte"...reactia lui "mi-a aratat unul la bucuresti"...intrebarea mea e: care ai fost mah de la Bucale sa-l inveti super lovituri pe baiatu asta :lol: , a doua intrebare : ce ma fac cand dau in concurs peste unu de asta??....


O fi fost Vash deghizat....caci atunci nu ai ce-i reporsa. Hahahhahhaha.
RED
Balls Master
 
Posts: 138
Joined: Tue Dec 15, 2009 8:02 pm
Location: Bucuresti

Re: Bila 8

Postby madfox » Mon Mar 15, 2010 11:33 pm

Frate unde ii gasesti pe astia. Trebuia filmata :)
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Bila 8

Postby Mircea » Tue Mar 16, 2010 11:38 am

In loc sa il invatati pe baiat cum sa dea si el asa...
De-asta sunt eu aici, Cristi, sa te invat meserie:
In primul rand, nu merge decat daca bila obiect este foarte apropiata de bila alba, ca in cazul tau. Nu are relevanta daca sunt lipite pe manta sau nu.
Executia: Pui tacul la baza, dreapta sau stanga irelevant, si dai ca surdu-n tobe (se vede ca partenerul tau de joc stapanea aceasta tehnica fina). Acum ce trebuie sa urmaresti este ca inclusiv dupa impact sa mentii / reiei contactul intre tac si bila alba, ca unu care indeasa varza in butoi / sosete in masina de spalat cu multa indarjire. Si in felul asta te asiguri ca o ia inainte. Exerseaza si cand iti iese de 10-12 ori consecutiv, you are a Jedi :D.

[...]

Acum serios, si eu mor de nervi cand e bila alba aproape in touching-ball cu bila obiect, melteanu' da tare cu ghioaga si nu intelege ca a facut lovitura dubla...
Mircea
Jucator
 
Posts: 53
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:58 pm

Re: Bila 8

Postby Cristi » Tue Mar 16, 2010 8:47 pm

SecuCristi wrote:intamplare de weekend.
"jucator" de biliard.....bila foarte apropiata de bila obiect...si asezate pe manta laterala.....pune tacu la baza si dreapta din ce a zis el....loveste cum dadea doroftei la ficat ....si pleaca ambele inainte topaind si pe masa....prima mea reactie a mea "fault tata"...si el la mine "ce fault tata, am pus tacu la baza , si oleak dreapta , nu ai vazut cum a rulat inainte din manta"...a doua reactie a mea "vreau sa invat si eu lovitura asta fenomenala, cand pui tacu la baza mult , dai tare...si bila ruleaza inainte"...reactia lui "mi-a aratat unul la bucuresti"...intrebarea mea e: care ai fost mah de la Bucale sa-l inveti super lovituri pe baiatu asta :lol: , a doua intrebare : ce ma fac cand dau in concurs peste unu de asta??....

Istoria se repeta :D

Am jucat si eu cu jucatorul care stie sa dea retur cu urmarire :lol:

Situatia a fost urmatoarea:
Untitled.jpg


Bila alba era foarte apropiata de bila albastra si am vazut ca incearca sa execute lovitura... Am vazut ca joaca cu tacul de sus in jos(cam ca la jump) si ma gandeam ca reuseste sa loveasca corect bila albastra si sa intoarca alba sau sa o tina pe loc... De unde... El din pozitia aia a anuntat bila albastra cu o manta la buz de mijloc(deci era clar ca ii trebuia o lovitura in forta)... a plesnit bilele si alba a inaintat(desi jucase cu tacul de sus in jos) pana aproape de manta...

I-am zis...vezi ca e fault...lovitura condusa...El zice: pai ce fault ca nu erau bilele lipite(alba cu bila obiect)...i-am zis ca nu avea cum sa loveasca alba asa tare si in acel mod astfel incat sa inainteze fara sa comita fault... i-am luat 2 bile si am incercat sa ii arat cum se loveste ca sa nu faci fault(evident ca de fiecare data bila alba lua retur)... Pana la urma tot nu vroia sa inteleaga...am continuat din pozitia data(pt ca ratase bila) si am castigat meciul, dar nu asta e important...

Si inca o intamplare de cascadorii rasului: cel mai ciudat fault l-am vazut azi... triunghiul de bile era atarnat sus de lampa de iluminat(desi este suport la masa, unii prefera sa-l puna acolo)...loveste tipu o bila (nu mai stiu daca a bagat sau a ratat), cert este ca a lovit cu tacul lampa si triunghiul a cazut pe masa si a miscato bila :lol: :lol: Am zis fault... de data asta nu a obiectat...
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Bila 8

Postby SecuCristi » Tue Mar 16, 2010 9:50 pm

Dak tot a aprins cristi fitilu, sa mai dau cateva "fabule" de galati:
- bucuros k rateaza neagra adversaru, vin entuziasmat la masa si iau prelungitoru si-l scap naibii peste bile;
- cam aceiasi situatiune, dau cu migala k orice profesionist cu creta si cand sa termin , minune, creta prinde viata si sare peste bile;
- incurcat de cateva bile , iau marele moose head prelungitor si imi fac loc sa dau , numa k indemanatic cum sunt dau peste neagra ...bine hai fault ...dar unde se putea duce??decat in buzunaru de mijloc;
-recordu meu negativ: pierdut meci 5-15 in 1h 18 min - 6 vanzari, 13 faulturi - numarate si notate ( cu 2,3 ori 4 mante, neagra prin mai toate buzunarele)
si cea mai misterioasa, curioasa si haioasa care mi s-a intamplat vreodata si pe care o amintesc de fiecare data cand am ocazia :
bucuros k primesc un fault , iau alba din buzunar si incep a analiza masa...nu pot sa-mi explic nici acuma de ce om normal la cap cu alba in mana , mai ridica o bila de pe masa...si aveam 2 bile in mana...mama ce tare eram:))......

nush dk am postat unde trebuie :P....poate la regulamente la comportament nesportiv :D
SecuCristi
Jucator
 
Posts: 51
Joined: Wed Dec 16, 2009 9:25 am

Re: Bila 8

Postby Cristi » Tue Mar 16, 2010 9:54 pm

Sau poate la "nu faceti ca ei" sau "sa mai radem si noi putin" ... :D Tari unele faze...
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

PreviousNext

Return to Regulamente

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests