Bila 8

Intrebari despre regulamentele de joc de pool sau biliard artistic.

Re: Bila 8

Postby Cristi » Sun Mar 04, 2012 11:20 pm

Aici puteti vedea un test cu diferite situatii greu de analizat (testul este in general pt arbitrii, insa si jucatorii trebuie sa fie familiarizati cu astfel de situatii):

http://billiards.colostate.edu/normal_v ... NVB-61.htm

Raspunsurile aici: http://billiards.colostate.edu/normal_v ... NVB-62.htm sau sub forma de tabel: http://billiards.colostate.edu/resource ... _sheet.pdf
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Bila 8

Postby madfox » Mon Mar 05, 2012 9:54 pm

Da omul e pasionat pana la extrem :) Sunt de acord cu ce prezinta el, iar aceste videouri sunt foarte, foarte utile. Ms Cristi pentru post.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Bila 8

Postby Viking » Tue Mar 06, 2012 1:31 pm

Am vazut ca in regulament scrie asa la "regula cu trei faulturi"

If a player fouls three times without making an intervening legal shot, it is a serious foul. In games scored by the rack, such as nine ball, the fouls must be in a single rack. Some games such as eight ball do not include this rule.


Deci unii o folosesc, unii nu.

Ce se intampla in cazul cand am puse pe manta, foarte aproape una de alta, bila alba, o bila colorata in dreapta ei si dupa bila colorata bila neagra.

Eu sunt la neagra. Ratez -> fault. Ala ia alba in mana si ma snookereste din nou punand bila colorata intre alba si neagra. Si se repeta faza...

Ce se intampla in acest caz (fara sa jucam cu regula de trei faulturi) ?

Multumesc (si nu va inervati iarasi) :)
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Bila 8

Postby Cristi » Tue Mar 06, 2012 1:55 pm

Viking wrote:Am vazut ca in regulament scrie asa la "regula cu trei faulturi"

If a player fouls three times without making an intervening legal shot, it is a serious foul. In games scored by the rack, such as nine ball, the fouls must be in a single rack. Some games such as eight ball do not include this rule.


Deci unii o folosesc, unii nu.

Ce se intampla in cazul cand am puse pe manta, foarte aproape una de alta, bila alba, o bila colorata in dreapta ei si dupa bila colorata bila neagra.

Eu sunt la neagra. Ratez -> fault. Ala ia alba in mana si ma snookereste din nou punand bila colorata intre alba si neagra. Si se repeta faza...

Ce se intampla in acest caz (fara sa jucam cu regula de trei faulturi) ?

Multumesc (si nu va inervati iarasi) :)

Nu ne "inervam"....doar ca exista regulament tradus in romana mai pe intelesul tuturor...Ce ai citat tu specifica faptul ca in jocul de bila 8 nu se aplica regula de 3 faulturi consecutive. Nu stiu de unde ai tras tu concluzia.

Referitor la cazul tau...se acorda faulturi pana cand jocul se dezvolta si unul din jucatori castiga. In cazul cand exista un arbitru acesta ar putea cere refacerea jocul daca ambii jucatori nu doresc dezvoltarea lui. (vezi in regulament - 1.12 Remiza)
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Bila 8

Postby Viking » Tue Mar 06, 2012 2:05 pm

Mersi frumos ca nu v-ati enervat (nu pune ghilimele, ca glumeam). Si mersi pt raspuns.

In spiritul "regulamentelor de crashma" am jucat bila 8 cu 3 faulturi, ca doar atunci cand m-am apucat de biliard n-a stat nimeni sa lipeasca regulamentul federatiei, pe perete :) De abia gaseai 2 mese nr 8 obosite in tot judetul. Cand am vazut prima masa de 9, am crezut ca joc fotbal iar la prima de snooker, golf.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Bila 8

Postby Cristi » Tue Mar 06, 2012 2:25 pm

Evident ca majoritatea am inceput prin a juca biliard din auzite si nu pe baza unui regulament (poate de acum in colo tinerii vor stii sa joace dupa regulament, mai ales ca avem si federatie si incet-incet biliardul devine din ce in ce mai cautat si la noi)...spor la bile si daca mai ai neclaritati asteptam sa dezbatem regulamentul oficial.
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Bila 8

Postby Viking » Fri Mar 16, 2012 9:56 am

Revin cu vechea mea problema "neagra la buzunarul rezervat la care nu mai are voie sa dea altcineva" :)

Am a vut o disputa cu un fellow player, care prefera acest sistem, si n-am stiut unde sa ma uit ca sa-i esplic (negru pe alb) ca daca rateaza neagra la un buzunar eu vin si dau tot acolo fara probleme.

Va rog sa-mi indicati un loc unde explica acest lucru (negru pe alb) ca sa pot printa si demosntra in romaneste.


Multumesc,
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Bila 8

Postby Cristi » Fri Mar 16, 2012 10:38 am

In regulament la pct 1.6 Lovitura anuntata. In jocuri in care tragatorul trebuie sa anunte loviturile, bila si buzunarul vizate trebuie indicate la
fiecare lovitura daca nu sunt evidente. ... continuarea o gasesti...

Scrie la modul general...jucatorul trebuie sa anunte bila si buzunarul (nu se specifica faptul ca nu poate alege un buzunar anume...se intelege deci ca poate anunta orice buzunar) Nu ai cum sa gasesti negru pe alb in regulament ceva scris despre o "regula" care nu exista.
Mai bine il intrebi pe ce anume se bazeaza? sa iti arate el un regulament cu acea "regula". Poti sa-i arati meciuri pe youtube in care se poate observa faptul ca se poate alege orice buzunar...sigur o sa gasesti ceva.
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Bila 8

Postby AlexandruM » Fri Mar 16, 2012 11:06 am

Eu oricum nu prea inteleg care e rostul sa prelungesti jocul in asa fel? Nu e mai simplu sa introduci bilele din grupa ta dupa care bagi neagra si incepi un alt meci. Diferenta de "clasa" oricum se va vedea indiferent de ce rezervari s-ar face. Daca nu vrei sa introduci bilele simplu in buzunar, jucati One pocket, jucati Bank Pool.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Bila 8

Postby Viking » Fri Mar 16, 2012 2:00 pm

N-ai inteles. Nu-i o metoda facuta special sa lungeasca jocul.

Jocul cu "neagra rezervata" inseamna ca io ajung la neagra, ratez, o las in gura buzunarului si tu nu ai voie sa dai la ea tot in buzunarul acela (dupa ce iti cureti bilele tale).
Treaba e ca sunt o gramada de jocuri de biliard online, simulatoare de biliard, (inclusivi destui jucatori) etc., care "promoveaza" aceasta metoda.

Mersi de raspunsuri.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

PreviousNext

Return to Regulamente

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron