Bila 8

Intrebari despre regulamentele de joc de pool sau biliard artistic.

Re: Bila 8

Postby baje » Tue Mar 02, 2010 2:23 pm

Tot in legatura cu discutiile despre fault intentionat, in regulament la faulturi este si urmatorul punct:

"5.11 Joc gresit din spatele liniei de cap
Atunci cand bila alba este in mana in spatele liniei de cap, si prima bila pe care o atinge se afla de asemenea in spatele liniei de cap, lovitura este fault in afara cazului in care bila alba intersecteaza linia de cap inainte de acest contact. Daca acest fault este intentionat, este comportament nesportiv. Bila alba trebuie sau sa intersecteze linia de cap sau sa atinga o bila aflata pe sau dupa linia de cap sau lovitura este fault, si bila alba este in mana pentru oponent in concordanta cu regulile specifice ale jocului."

Mi se pare un pic ciudat ca in rest in timpul jocului sa poti sa lovesti intentionat o alta bila (adica a adversarului) fara sa fie comportament nesportiv, dar in cazul acesta (in care bilele nu sunt inca alese, e masa deschisa) sa nu ai voie sa lovesti o alta bila decat iti este permis pentru a-ti crea un avantaj de acelasi gen (de exemplu sa blochezi niste bile in ideea de a mai veni odata la masa).
baje
Pionier
 
Posts: 3
Joined: Fri Dec 25, 2009 12:56 am

Re: Bila 8

Postby Val » Tue Mar 02, 2010 5:30 pm

Mie mi se pare comportament nesportiv, dar numai in jocul de bila 8. Toate exemplele date (cu video atasat) erau fie din bila 9, fie din bila 10, unde nu exista grup de bile al adversarului. Astfel, este de inteles ca regulamentul sa fie permisiv la 9 si 10, insa nu vad de ce ar fi la fel la bila 8.
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: Bila 8

Postby dragos_drls » Tue Mar 02, 2010 10:44 pm

Am o nelamurire peste care am dat luna asta la 'student': bila alba loveste bila obiect, aceasta se indreapta vertiginos spre buzunar, insa se opreste fix pe marginea acestuia, trecand insa de liniile imaginare ce reprezinta continuarea mantelor. Ei, aici s-a nascut dilema noastra, unii pretinzand ca nu e fault, arbitrul fiind cel ce decide daca bila alba a depasit sau nu acele linii, in timp ce altii, printre care ma aflu si eu, au marsat pe ideea faultului. So, cum e pana la urma? :)
dragos_drls
Pionier
 
Posts: 28
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:01 am

Re: Bila 8

Postby impdcl » Tue Mar 02, 2010 10:55 pm

eu nu vad de ce sa fie fault .....daca dupa 5 sec nu cade in buzunar se joaca de unde a ramas alba, sau te referi la faptul ca nu atinge manta de nici un fel?
Last edited by impdcl on Tue Mar 02, 2010 10:56 pm, edited 1 time in total.
impdcl
Jucator
 
Posts: 73
Joined: Sun Dec 20, 2009 11:30 pm

Re: Bila 8

Postby madfox » Tue Mar 02, 2010 10:55 pm

In cazul in care nici alba nu a atins manta, este fault pentru ca bila obiect nu a atins nici o manta. Liniile mantelor sunt irelevante.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Bila 8

Postby dragos_drls » Tue Mar 02, 2010 11:00 pm

Da, alba nu atinge nicio manta, se pare ca am uitat sa mentionez. Mersi de lamurire.
dragos_drls
Pionier
 
Posts: 28
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:01 am

Re: Bila 8

Postby madfox » Tue Mar 02, 2010 11:04 pm

baje wrote:Tot in legatura cu discutiile despre fault intentionat, in regulament la faulturi este si urmatorul punct:

"5.11 Joc gresit din spatele liniei de cap
Atunci cand bila alba este in mana in spatele liniei de cap, si prima bila pe care o atinge se afla de asemenea in spatele liniei de cap, lovitura este fault in afara cazului in care bila alba intersecteaza linia de cap inainte de acest contact. Daca acest fault este intentionat, este comportament nesportiv. Bila alba trebuie sau sa intersecteze linia de cap sau sa atinga o bila aflata pe sau dupa linia de cap sau lovitura este fault, si bila alba este in mana pentru oponent in concordanta cu regulile specifice ale jocului."

Mi se pare un pic ciudat ca in rest in timpul jocului sa poti sa lovesti intentionat o alta bila (adica a adversarului) fara sa fie comportament nesportiv, dar in cazul acesta (in care bilele nu sunt inca alese, e masa deschisa) sa nu ai voie sa lovesti o alta bila decat iti este permis pentru a-ti crea un avantaj de acelasi gen (de exemplu sa blochezi niste bile in ideea de a mai veni odata la masa).

Este comportament nesportiv pentru ca ESTI OBLIGAT sa joci peste linie. In cazurile de care am discutat nu erai obligat sa faci ceva anume.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Bila 8

Postby SecuCristi » Mon Mar 08, 2010 3:26 pm

Intrebare sau mai mult o intarire a unei fraze postate de Cristi anterior.....
Ce te faci daca adversaru loveste alba si alba se duce intr-o bila de a ta...si iti blocheaza bila.....isi cere scuze....zice k nu a dat cu creta....k i-a alunecat pastila ...k nu mai stiu ce....desi clar pare ca a gandit tactic o lovitura distructiva...care nu o recunoaste totusi??
Sau alta intrebare : daca un adversar iti baga ultima bila in buzunar ...si asta pt k tu ai neagra blocata intre 2 bile ale lui si nu o poti atinge din nici o pozitie tot la lipsa fairplay asezati sau o lovitura tactica?
Sunt lovituri care de care depinde o calificare sau ceva....si sub presiune de ce nu sa incerci printr-un mijloc incorect pt care esti penalizat , o lovitura tactica...iti asumi acel freeball...
Eu unul incerc sa nu mai fac diferenta intre jocurile amicale si cele din concurs si de aceea orice joc incerc sa joc k intr-un concurs pt. a fi pregatit pt situatii care se ivesc in concurs ....sa stiti k am vazut adversari care au apreciat acest gen de lovitura tactica tip distructiva, chiar dak i s-a blocat o bila...aveau totusi un freeball...
SecuCristi
Jucator
 
Posts: 51
Joined: Wed Dec 16, 2009 9:25 am

Re: Bila 8

Postby madfox » Tue Mar 09, 2010 12:18 am

Toate sunt lovituri tactice atat timp cat lovesti corect bila alba cu pastila tacului.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Bila 8

Postby arnydm » Tue Mar 09, 2010 10:07 am

madfox wrote:Toate sunt lovituri tactice atat timp cat lovesti corect bila alba cu pastila tacului.


apropo... se dă următorul caz: vreau sa dau un retur puternic la o bila oarecare și rezultă o "chiflă" în sensul ca bila albă părăsește suprafața de joc ( se ridică în aer ), lovește bila obiect fără a trece peste alta bilă ( adică nu se întâmplă așa-zis-ul jump de maidan )... rezultatul este că bila obiect este atinsă și lovește o mantă. Este fault? Mă întreba cineva dacă acest tip de lovitură este considerat fault spunând că pentru jump trebuie să lovești deasupra centrului bilei dar intenția nu este de jump iar acesta nu se realizează ( bila albă nu trece în traiectoria sa peste nici o altă bilă )... deci chifla în acest caz este fault sau nu? Merci!
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

PreviousNext

Return to Regulamente

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron