Bila 8

Intrebari despre regulamentele de joc de pool sau biliard artistic.

Re: Bila 8

Postby Cristi » Fri Mar 16, 2012 2:14 pm

Treaba e ca sunt o gramada de jocuri de biliard online, simulatoare de biliard, (inclusivi destui jucatori) etc., care "promoveaza" aceasta metoda.

Cateva exemple ne dai si noua?
Eu zic ca vei gasi de 1000 ori mai multe contraexemple...
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Bila 8

Postby impdcl » Fri Mar 16, 2012 5:59 pm

Cristi a explicat foarte bine unde scrie negru pe alb ca ai voie sa joci orice bila la orice buzunar. Legat de jocurile online de pool, pot sa dau exemplu jocul de bila 8 multiplayer de pe miniclip (care e destul de renumit) unde daca a ramas doar neagra pe masa si eu ratez bila neagra la un anumit buzunar, adversarul poate introduce bila 8 la acelasi buzunar (e drept ca jocul respectiv nu respecta toate regulile din regulamentul oficial, dar aici e cu totul alta discutie - depinde de programatori, timp, placere sau business etc etc).

Una peste alta ...toata chestia asta cu colt opus/ colt protejat cred ca numai pe la noi in Romanica se joaca ... pe afara se joaca dupa regulament sau alte versiuni de pool.

Numai bine si spor la bile !!!
impdcl
Jucator
 
Posts: 73
Joined: Sun Dec 20, 2009 11:30 pm

Re: Bila 8

Postby pictoras » Fri Mar 16, 2012 7:33 pm

Domnilor, treaba sta in felul urmator. Chiar nu este asa de complicat.

Cand se joaca la o competitie, concurs organizat sub o anumita egida sau doar un concurs open, regulile sunt cele oficiale WPBA. Daca organizatorul vrea sa introduca ceva reguli speciale (sparge catigatorul, spargere doar dintr-o anumita zona, bila 8 din spart=win, etc.) ele sunt anuntate catre participanti care vor lua la cunostita. La fel daca exista nelamuriri , ele se vor adresa catre organizator/arbitru.

In ceea ce priveste jocurile amicale, pe bani sau nu, regulile pot fi oricare sunt stabilite de cei 2 sau mai multi jucatori. Ex : Neagra se introduce la un singur buzunar, nu ai voie sa lovesti decat cu o mana (stanga) in timp ce sari intr-un picior iar in cealalta mana tii un pahar cu bere pe care nu ai voie sa-l versi.
pictoras
Moderator
 
Posts: 69
Joined: Thu Dec 17, 2009 11:37 pm

Re: Bila 8

Postby AlexandruM » Fri Mar 16, 2012 9:25 pm

impdcl, cu parere de rau, in Republica Moldova, de exemplu, de asemenea se regasesc aceleasi reguli cu coltul opus la bila 8. Scopul nostru al fiecaruia este pe viitor sa incercam sa le aratam si altor jucatori care sunt regulile oficiale de bila 8, asa va creste sportivitatea si corectitudinea acestui joc si pe viitor va dezvolta si biliardul autohton.

PS La mine nu de putine ori au apelat jucatori de la mesele alaturate sa ma intrebe anumite chestii din regulamentul de bila 8, deoarece ei jucau asa zisul "free ball".
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Bila 8

Postby Viking » Sat Mar 17, 2012 10:29 pm

ce-i aia free ball in pool ?
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Bila 8

Postby arnydm » Sat Mar 17, 2012 11:05 pm

Viking wrote:ce-i aia free ball in pool ?



Un fel de "unșpe" metri la fotbal...
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Bila 8

Postby AlexandruM » Sat Mar 17, 2012 11:21 pm

freeball se vrea a fi de fapt jocul de bila 8 jucat cu penalizarea de bila alba in mana (cueball in hand) in cazul faulturilor :)
Last edited by AlexandruM on Sat Mar 17, 2012 11:28 pm, edited 1 time in total.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Bila 8

Postby Viking » Sat Mar 17, 2012 11:21 pm

e altceva decat ball in hand ?
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Bila 8

Postby AlexandruM » Sat Mar 17, 2012 11:27 pm

Tot aia este, o simpla confundare a termenilor generata de necunoasterea regulamentelor oficiale si de faptul ca snookerul cu regula lui de freeball e mult mai difuzat la TV, de acolo a si fost preluata gresit de catre jucatorii ocazionali.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Bila 8

Postby arnydm » Sun Mar 18, 2012 12:15 am

AlexandruM wrote:freeball se vrea a fi de fapt jocul de bila 8 jucat cu penalizarea de bila alba in mana (cueball in hand) in cazul faulturilor :)


Păi nu te supăra frate... da' jocu' de bila 8 după regulament asta implică! :) Prietene nordic... viking curios... free-ball ăla este denumirea pe care "băieții" din cluburi, de joacă ei pe bani mulți sau puțini ( numa' bani să fie ) și orice ( joc ) numa' să iasă banu', o dau jocului de bila 8 așa cum este el după regulament... sau mai bine spus varianta care se apropie cel mai mult de jocul de bila 8 ( așa cum este el reglementat de regulamentele oficiale )... așa cum bine spunea pictorașul in cluburile de biliard se joacă cel mai mult la mica înțelegere și mai puțin după regulament... acest lucru se întâmplă din mai multe motive, cel mai important din punctul meu de vedere fiind acela că nu se cunosc foarte bine regulile jocului pe de o parte și pe de cealaltă neexistând competiții organizate după aceste reguli ele nu au fost învățate decât de cei care chiar au vrut să o facă. Spre rușinea mea nici eu nu pot spune că îl cunosc pe de rost dar un 90% din el îl știu... chiar și așa, nejucând în competiții "oficiale", atunci când joc cu amicii mei, nu dau importanță unor faulturi de genul 4 bile în mantă la spargere, deci nici eu nu joc strict după regulament... cam asta este ideea.
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

PreviousNext

Return to Regulamente

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron