Regulament Bila 10

Intrebari despre regulamentele de joc de pool sau biliard artistic.

Regulament Bila 10

Postby AlexandruM » Tue Dec 18, 2012 3:52 pm

Am citit regulamentul, am privit multe jocuri, dar pentru convingerea proprie va rog sa imi confirmati sau infirmati solutiile in urmatoarele situatii:
1) Jucatorul A, anunta lovitura de siguranta, executa lovitura si pozitioneaza bila alba in snooker fata de bila obiect (bila cu nr. 1).
Solutie - Jucatorul B, vine la masa si este obligat sa joace din aceasta pozitie.

2) Jucatorul A, anunta lovitura de siguranta, executa lovitura si pozitioneaza bila alba in snooker fata de bila obiect (bila cu nr. 1), dar in timpul loviturii o alta bila obiect (de ex. bila nr.7) este introdusa in buzunar.
Solutie - Jucatorul B, vine la masa si este obligat sa joace din aceasta pozitie.

3) Jucatorul A, anunta lovitura de siguranta la bila nr.1, executa lovitura, dar introduce bila nr.1 in buzunar si ramane in snooker la urmatoarea bila obiect (de ex. bila nr.2)
Solutie - Jucatorul B, vine la masa si poate alege in a accepta situatia la masa si a continua el jocul, sau poate obliga jucatorul A sa revina la masa.

4) Jucatorul A, anunta bila nr.1 in buzunarul de colt, dar introduce bila nr. 1 in buzunarul de mijloc si ramane in snooker la urmatoarea bila obiect (de ex. bila nr.2).
Solutie - Jucatorul B, vine la masa si poate alege in a accepta situatia la masa si a continua el jocul, sau poate obliga jucatorul A sa revina la masa.

5) Jucatorul A, anunta bila nr.1 in buzunarul de colt, dar nu introduce bila nr. 1 in buzunar, insa in buzunar este introdusa o alta bila obiect (de ex. bila nr.7), totodata ramanand in snooker la bila nr.1.
Solutie - Jucatorul B, vine la masa si poate alege in a accepta situatia la masa si a continua el jocul, sau poate obliga jucatorul A sa revina la masa.

PS Avand in vedere ca in 2013 vor fi si etape de Bila 10, sper ca acest subiect sa permita jucatorilor intelegerea mai usoara a regulamentului.
Va multumesc.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Regulament Bila 10

Postby Cristi » Tue Dec 18, 2012 4:29 pm

In primul rand nu este nevoie ca bila alba sa fie in snooker fata de bila obiect pt a putea solicita ca adversarul sa vina la masa...este de ajuns sa fie o lovitura dificila sau o masa incurcata.

Punctele 1,3,4 si 5 sunt corecte cu specificatia de mai sus (nu trebuie sa apara cuvantul snooker)

La punctul 2 daca exista o bila introdusa(bila 7 cum ai spus tu), jucatorul care vine la masa are optiunea de a juca din pozitia ramasa sau
il poate lasa pe adversar.
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Regulament Bila 10

Postby AlexandruM » Tue Dec 18, 2012 4:37 pm

Am dat situatia de snooker ca si exemplu, sa fie oarecum mai elocvent.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Regulament Bila 10

Postby madfox » Wed Dec 19, 2012 12:28 am

AlexandruM wrote:Am citit regulamentul, am privit multe jocuri, dar pentru convingerea proprie va rog sa imi confirmati sau infirmati solutiile in urmatoarele situatii:
1) Jucatorul A, anunta lovitura de siguranta, executa lovitura si pozitioneaza bila alba in snooker fata de bila obiect (bila cu nr. 1).
Solutie - Jucatorul B, vine la masa si este obligat sa joace din aceasta pozitie. DA PENTRU CA NU AI INTRODUS NICI O BILA

2) Jucatorul A, anunta lovitura de siguranta, executa lovitura si pozitioneaza bila alba in snooker fata de bila obiect (bila cu nr. 1), dar in timpul loviturii o alta bila obiect (de ex. bila nr.7) este introdusa in buzunar.
Solutie - Jucatorul B, vine la masa si este obligat sa joace din aceasta pozitie. NU EL POATE REFUZA POZITIA SI SA TE LASE PE TINE DEOARECE A FOST INTRODUSA DOAR O BILA NEANUNTATA

3) Jucatorul A, anunta lovitura de siguranta la bila nr.1, executa lovitura, dar introduce bila nr.1 in buzunar si ramane in snooker la urmatoarea bila obiect (de ex. bila nr.2)
Solutie - Jucatorul B, vine la masa si poate alege in a accepta situatia la masa si a continua el jocul, sau poate obliga jucatorul A sa revina la masa. DEOARECE A FOST INTRODUSA DOAR O BILA NEANUNTATA


4) Jucatorul A, anunta bila nr.1 in buzunarul de colt, dar introduce bila nr. 1 in buzunarul de mijloc si ramane in snooker la urmatoarea bila obiect (de ex. bila nr.2).
Solutie - Jucatorul B, vine la masa si poate alege in a accepta situatia la masa si a continua el jocul, sau poate obliga jucatorul A sa revina la masa. DA CHIAR DACA NU RAMANE IN SNOOKER LA URMATOAREA BILA

5) Jucatorul A, anunta bila nr.1 in buzunarul de colt, dar nu introduce bila nr. 1 in buzunar, insa in buzunar este introdusa o alta bila obiect (de ex. bila nr.7), totodata ramanand in snooker la bila nr.1.
Solutie - Jucatorul B, vine la masa si poate alege in a accepta situatia la masa si a continua el jocul, sau poate obliga jucatorul A sa revina la masa. DA

PS Avand in vedere ca in 2013 vor fi si etape de Bila 10, sper ca acest subiect sa permita jucatorilor intelegerea mai usoara a regulamentului.
Va multumesc.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Regulament Bila 10

Postby madfox » Wed Dec 19, 2012 12:32 am

Nu e nimic complicat aici la bila 10 :

daca ai introdus bila neanuntata fara a introduce una anuntata - adversarul are optiunea de a veni la masa sau de a te lasa pe tine sa continui
daca ai bagat bila anuntata ramai la masa
daca nu bagi nimic adversarul e obligat sa revina la masa
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Regulament Bila 10

Postby AlexandruM » Wed Dec 19, 2012 8:11 am

Iuliane, m-ai lamurit. Sper sa fie de folos acest subiect si altor jucatori.

Multumesc tuturor.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Regulament Bila 10

Postby pucer » Tue May 03, 2016 11:45 am

Buna tuturor !

Stie cineva cumva mai multe despre schimbari in regulament la Bila 10?

Am inteles ca nu se mai castiga cu combinatia la 10, bila 10 trebuie sa fie ultima bila bagata !
pucer
Balls Master
 
Posts: 118
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:15 am

Re: Regulament Bila 10

Postby DragosLucian » Tue May 03, 2016 3:07 pm

Cred ca este o regula care se stabileste in functie de competitie. La noi, in Iasi, cand se joaca pe bani, ne intelegem sa repozitionam bila 10 in cazul unei combinatii. Este mai fair asa, parerea mea.
User avatar
DragosLucian
Jucator
 
Posts: 85
Joined: Thu Dec 13, 2012 2:13 am

Re: Regulament Bila 10

Postby AlexandruM » Wed May 04, 2016 7:12 am

Regulamentul WPA nu s-a schimbat, Bila 10 a ramas la fel.
In unele competitii organizatorii mai introduc tot felul de reguli, unele mai mult sau mai putin justificate.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Regulament Bila 10

Postby madfox » Fri May 06, 2016 7:27 pm

Regulamentul WPA s-a schimbat. Inca incerc sa fac rost de toate schimbarile dar la Bila 10 asa e , ca sa castigi trebuie sa bagi bila 10 ultima. daca introduci 10 dupa o combinatie anuntata, se repozitioneaza si ramai la masa.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Next

Return to Regulamente

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest