Billiard Kombat Open

Orice concurs international sau roman despre care merita discutat
Forum rules
Cei care doresc sa discute exclusiv despre acest concurs o pot face aici

Re: Billiard Kombat Open

Postby AlexandruM » Wed Mar 18, 2015 5:50 am

Frumos Kombat Openu, dar asta intr-adevar lipseste, o pagina cu rezultatele de la fiecare etapa, sau asa ceva exista si nu o gasesc eu?

In rest bafta organizatorilor si sa speram ca ii mai tine buzunarul, ma indoiesc ca fac ceva profit din asta.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Billiard Kombat Open

Postby amabilu » Sun May 10, 2015 2:15 pm

Intr adevar ,ar fi de dorit sa se remedieze acest neajuns legat de publicarea rezultatelor pe etapa.

Am urmarit si eu ieri pe stream cate un pic si mi se pare foarte clar faptul ca acest eveniment sportiv din biliard a devenit de departe cel mai important din Romania.Desi nu stiu nimic legat de organizator(i) si de planurile lui(lor) pe termen lung , parerea mea este ca acest(i)oameni ar trebui sa aiba un cuvant muuult mai important de spus in conducerea biliardului de la noi.Pe romaneste ,ori la sefia federatiei ori sa infiinteze o noua structura care sa gestioneze destinul biliardului romanesc.Sunt convins ca in timp ar obtine afilierea la structurile internationale.Sper sincer ca acest BKO nu va fi doar un foc de artificii si va fi semnul unei dezvoltari durabile in sportul asta.
Dar gata cu chestiunile principiale,pana acum nu a fost nimeni interesat de subiect atunci cand l am atins.

In rest meciuri interesante,unele frumoase,unele mai incalcite.Am vazut victoria lui Daniel Gale in fata lui mario cu 5-1 si cu ocazia asta am remarcat acest jucator de care pana acum nu auzisem.Cel putin in meciul cu mario i a iesit totul,un jucator foarte exact,un control excelent al bilei albe,parca o punea cu mana.L am cautat pe net si intr adevar este un jucator foarte puternic,din vestul tarii.Pacat de fitele lui,statea pe smartphone cand era mario la masa si dupa ce a venit randul lui a ramas sa butoneze inca vreo 30-40 secunde.Mario l a asteptat vreo 20 de secunde apoi l a atentionat,ala a mai stat si dupa aproape un minut s a dus la masa.Am fost stupefiat de aceasta atitudine nesportiva,chiar daca o facea la intimidare sau sa si enerveze adversarul tot cocalareala e.Si am impresia ca baiatul are o varsta totusi.Pacat ca un timisorean nu si onoreaza blazonul de "frunce"

Inspirata a fost si programarea meciului dintre Mihaela Ghiorgiu si Adi Cocolin pe stream.

In concluzie,e foarte bine ca se intampla,biliardul romanesc avea mare nevoie de un pic de vlaga insa mai e mult pana departe.Sa speram ca oameni noi vor incepe sa miste lucrurile.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Billiard Kombat Open

Postby arnydm » Tue May 12, 2015 3:29 pm

De fiecare dată abia aștept să citesc rezumatul făcut de madfox pe blogul său... alături de cele câteva ore de live sunt singurele ecouri ale unui turneu foarte interesant, cu o participare numeroasă, probabil singurul turneu la care dacă nu participi înseamnă că știi biliard... ;) :D :D :D De data aceasta nu l-am văzut pe favoritul meu live, din ce mi-am dat seama a pierdut prin sferturi pe la Viziru, care apoi a pierdut la Simion Ionuț, care a pierdut finala în fața lui Cipi Gândac, cel cu 3 din 6, tătucul bilelor și stăpânul buzunarelor... din talentul meu de chițibușar aș pune pe tapet 2 chestii, foarte interesante după părerea mea dar mă abțin. Să vă văd la Constanța tigrilor... se știe că pe teren propriu sunt imbatabil! :twisted: :twisted: :twisted:
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Billiard Kombat Open

Postby amabilu » Wed May 13, 2015 12:05 am

Nu te abtine domnule,pune chestiile pe tapet...O sa spun si eu una cu favoritul tau daca gasesc topicul cu intamplari haioase din biliard.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Billiard Kombat Open

Postby arnydm » Wed May 13, 2015 10:57 am

Hmmm... păi cum să spun eu... cele două lucruri interesante ar fi următoarele:
1. Supremația lui Ciprian Gândac pe teren propriu nu se reflectă pe afară... știu că nu se pot compara rezultatele jucătorilor în turnee pentru simplul motiv că întâlnesc jucători diferiți în momente diferite, știu că în acest sport ( și în altele dealtfel ) nici un meci nu seamănă cu altul, etc... totuși iată că în turneele de afară din ultimele luni la care au participat jucători români au ieșit în față aceia care fac totul să pară nativ... este doar părerea mea, cum am spus nu poate fi explicată logic dar...
2. Prezența lui Ionuț Simion în finală pare desprinsă din realitate... a trecut de jucători mari, nu poți pune asta pe seama norocului... bila 9 este jocul contrastelor... de multe ori ai senzația că unii jucători ajung în fazele finale fără a merita acest lucru... este singurul joc din biliard pe care eu unul refuz să-l consider relevant. Indiferent de argumentele pro sau contra pentru mine jocul de bila 9 nu poate stabili o ierarhie corectă... chiar dacă un jucător nu beneficiază de nici un dram de noroc pe parcursul unui turneu de bila 9 și l-ar câștiga fără drept de apel tot nu m-ar convinge de supremația sa... poate sunt subiectiv, poate că nu... dar nu cred și nu pot înțelege de ce se preferă jocul de bila 9 în detrimentul bilei 10, de exemplu... care sunt argumentele pentru care jocul de bila 9 este atât de popular în momentul actual?

Păreri?
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Billiard Kombat Open

Postby madfox » Wed May 13, 2015 11:36 am

Simion a jucat chiar bine ...
Bila 9 e mai rapida decat bila 10 asta e motivul
Putin noroc adaugat si cred eu da sanse jucatorilor mai slabi sa castige
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Billiard Kombat Open

Postby amabilu » Wed May 13, 2015 12:40 pm

Uite o parere:

Sa incep insa cu Simion.L am vazut,tot pe stream, inainte de meci la antrenamentul de cateva minute lovind cateva bile.Dupa cum dadea , a luat biliardul de mic si asta se cunoaste din plin dar se si vede ca are stofa.Nu are 18 ani,nu?Nu stiu cat de simpatic e unora sau cat de dispus e sa si chinuie talentul cu antrenament asiduu dar e clar ca are potential solid,mai ales daca e atat de copil precum arata si ar trebui vazut care e treaba cu el poate e in stare peste cativa ani de performanta internationala.

Bila 9.Nu stu de ce e cea mai populara bila noua,probabil explicatia lui madfox,e mai rapida si mai facila decat bila 10.Dar problema bilei 9 este foarte importanta si ai atins o foarte bine si nu numai atat ,ar trebui rapid gasite niste solutii.

Sa zicem ca dintr o data ,printr o minune,biliardul ar fi mediatizat si s ar transmite turneele importante pe canalele de TV.Cum se vor atasa telespectatori ca sa devina noi fani ai acestui sport?Meciul e prea scurt si astfel factorul noroc sau forma/lipsa formei de moment pot fi un factor determinant al castigarii meciului in detrimentul valorii reale.

Asa ca ceva trebuie facut(de mintile vizionare care vor conduce biliardul peste secole) pentru ca in forma actuala,bila 9 are prea putin potential de a se face populara in randul publicului necunoscator de biliard mai ales daca acesta face comparatie cu snookerul.

As fi vrut sa deschid urmatorul topic pe aceasta tema dar sa ramanem aici atunci daca tot s a deschis discutia si sa vedem parerile despre cum s ar putea rezolva problema.Ma refer la competiiile profesioniste unde timpul nu e atat de presant.

Iat o pe a mea:In primul rand ar trebui marit cu mult numarul de frame uri si mai multe sesiuni(2,3 sau 4,depinzand de faza competitiei)chiar daca cu pauze mici de 15 minute intre ele.Asta daca se ramane la bila 9.Solutia cea mai buna insa cred ca ar fi mutarea centrului de greutate de pe bila 9 pe bila 10.Bila noua trebuie lasata amatorilor si bila 10 sa fie disciplina de concurs cu care biliardul sa inceapa sa defileze.Atentie,ca sport profesionist ma refer!

Cum se va face asta?Prin marimea premiilor sau-o solutie drastica dar eficace-pur si simplu prin renuntarea la organizarea de concursuri de bila 9 de catre federatia internationala si structurile afiliate.

Repet,masurile astea le vad pentru biliardul profesionist ,de elita, pe care il asteptam sa se dezvolte si sa fie mediatizat iar opinia mea este ca bila 10 prin complexitatea ei poate reprezenta cel mai bine aceasta disciplina.Un alt argument care imi vine in minte este acela ca s ar face astfel si o deosebire mai buna intre profesionism si amatorism pentru ca pana acum ambiguitatea asta sport/divertisment a stricat enorm de mult imaginii biliardului.

Nu vreau sa fiu inteles gresit,nu vreau sa lovesc in bila 9 ,concursuri gen BKO vor ramane tot la bila 9 si sper sa existe si sa se dezvolte si mai mult in timp,ele vor satisface nevoia de competitivitate a sportivului amator.Dar ca biliardul sa si gaseasca drumul catre lumina ,adica notorietate asemenea snookerului,profesionism ,respectat ca ramura de sport si asa mai departe ,ideea de a merge cu disciplina bila 9 pe acest bun mi se pare o idee proasta si demult compromisa.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Billiard Kombat Open

Postby arnydm » Wed May 13, 2015 8:19 pm

Am prins ideea ta Iuliane... dar... nu știu cu cât ar fi mai scurtă față de bila 10. Cu o bilă? ;) Am văzut și frame-uri de bila 9 care au durat mult mai mult decât majoritatea celor de bila 8, spre exemplu. Pentru simplul fapt că la bila 8 nu prea există cazuri în care să ascunzi bila albă... ( vorbesc de jucătorii pro, nu de d-alde mine, evident! :D :D )

Foarte interesantă și viziunea amabilului nostru coleg de forum referitoare la viitorul biliardului în general... totuși mult prea îndepărtată ca timp și spațiu dar una destul de pertinentă. Nici eu nu dau în BKO sau în jucătorii care participă la turneele de biliard... spre exemplu l-am văzut de destule ori pe Simion pe monitorul computerului și cred că și pe la TV... nu prea sunt de părere că este nativ dar este unul din puținii care vin puternic din urmă, probabil că joacă foarte mult și de aici rezultatele din ultimul timp... ca o părere personală Danilo părea mai aproape de un viitor frumos dar se pare că s-au cam schimbat ulcelele... aveam și noi în Constanța un jucător foarte promițător, dacă nu mă înșel campion național acum 2 ani la juniori dar se vede că dacă nu ești în mijlocul evenimentelor... slabe șanse mai departe. Nu joci, ești inexistent!

Revenind la constatări... am văzut că Simion joacă cu un alt tac... poate de aici se trage! Foarte frumos, cam pe gustul meu, simplu, clasic, spliced cum spun americanii, cel puțin așa mi se pare mie de la vreo 250 Km distanță! :D :D Cam ca tacul lui Viziru, dar parcă mai frumos pentru simplul motiv că nu este cu negru! Care Augustin face parte din categoria celor nativi... sincer încă cred că ar avea un cuvânt mai mult de spus în eventualitatea în care și-ar canaliza energia spre biliard...
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Billiard Kombat Open

Postby amabilu » Wed May 13, 2015 9:16 pm

Acuma o sa fiu sincer ,franc si direct:mi se pare o dovada de inteligenta si maturitate sa renunti la a face performanta in biliard cand ti se ofera o alta oportunitate serioasa.Adica e un sport fara absolut nici un viitor financiar,nu numai ca nu ti ofera vreo certitudine dar nici macar ceva sperante intemeiate.De faima si glorie ce sa mai spun,,anonim ,in Romania nu stiu cate sporturi stau la fel de prost,oina ar mai fi unul.Asa ca trebuie sa fii iresponsabil sau naiv(sa nu zic prost)t ca sa alegi biliardul cand ti se ofera o alternativa mai promitatoare.Probabil cei de care vorbesti au avut la un moment dat o altrenativa mai buna pentru viitorul lor si au facut alegerea corecta.

Pana nu va exista speranta unui castig consistent si constant facand performanta in biliard nu trebuie sa ne miram de ce renunta unii in detrimentul scolii,carierei sau oricarei alte solutii de a face bani.

Asa ca, vedeti voi,oricat ne am invarti in jurul cozii tot la solutiile principiale (ar trebui sa) ajungem.Biliardul trebuie adus in randul lumii sportului,sa arate ca o adevarata ramura de sport si odata conditia asta indeplinita va beneficia si de un aport mai consistent de bani.Si cu banii faci de toate,performanta,spectacol si asa mai departe.

Pana atunci sa zicem merci ca avem si BKO,dupa mine evenimentul cel mai important din biliardul romanesc.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Billiard Kombat Open

Postby arnydm » Thu May 14, 2015 5:19 am

amabilu wrote:Acuma o sa fiu sincer ,franc si direct:mi se pare o dovada de inteligenta si maturitate sa renunti la a face performanta in biliard cand ti se ofera o alta oportunitate serioasa.Adica e un sport fara absolut nici un viitor financiar,nu numai ca nu ti ofera vreo certitudine dar nici macar ceva sperante intemeiate.De faima si glorie ce sa mai spun,,anonim ,in Romania nu stiu cate sporturi stau la fel de prost,oina ar mai fi unul.Asa ca trebuie sa fii iresponsabil sau naiv(sa nu zic prost)t ca sa alegi biliardul cand ti se ofera o alternativa mai promitatoare.Probabil cei de care vorbesti au avut la un moment dat o altrenativa mai buna pentru viitorul lor si au facut alegerea corecta.


Nici nu încape discuție din punctul acesta de vedere... mai ales că, repet spusele mele anterior pe net, nu ai cum să trăiești din biliard... și nu numai în România. Sau există câteva excepții care întăresc regula, sunt câțiva care aleg să facă asta... să joace biliard cu restricțiile de rigoare. Probabil că nu le este ușor dar este alegerea lor și de aceea îi vedem că mai scot capul în lumea bună a biliardului... mai rar, după cum bate vântul, mai exact... posibilitățile...
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

PreviousNext

Return to CONCURSURI OPEN

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron