Billiard Kombat Open

Orice concurs international sau roman despre care merita discutat
Forum rules
Cei care doresc sa discute exclusiv despre acest concurs o pot face aici

Billiard Kombat Open

Postby arnydm » Sun Nov 16, 2014 10:12 pm

Zic și eu să punem un nou topic sub discuție... concursul organizat sub numele de BKO ( că e Gold sau Silver nu contează pentru mine dar dacă e musai se pot face topicuri separate... cred! ;) ), unul care are stream video, unul care pare a da un nou impuls biliardului românesc. Să vedem ce va fi... eu îi doresc organizatorului mult succes iar participanților multe realizări.
Așadar... astăzi după votul exprimat mi-am stricat vederea chiorându-mă la acea masă cu stream, masa 0 după spusele organizatorului... și ce să vezi! Mare meci mare prin sferturi ( cred! )... Braga vs. Cristea, după ce în prealabil l-am văzut pe Ciprian Gândac. Acum când scriu aceste rânduri îmi aduc aminte de vorbele lui viking ( parcă ), cele cu jump-ul și prestația mai puțin reușită a unor jucători la un alt turneu ( mort și îngropat asemeni televiziunii ce și-a permis obrăznicia de a difuza așa ceva )... o partidă de la care am avut mari așteptări și m-am ales cu mari semne de întrebare... nu îmi venea a crede ce ratări au avut ambii jucători. Supărat de ceea ce văd mi-am pierdut interesul pentru ceea ce a urmat... dar zic eu că am avea ce discuta pe marginea subiectului... doritori?
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Billiard Kombat Open

Postby andreisergiu » Fri Dec 26, 2014 2:52 pm

Sunt mai multe lucruri ce influenteaza prestatia jucatorilor:

- mirosul de fum de tigara statut (cand ne-om civiliza si noi dumnezeule mare????!!!!) care te izbeste imediat ce intri in club, iar dupa 4-5-6 ore de joc incepe sa te oboseasca enorm, pana si postavul pute a miros de tutun.
- oboseala ce intervine dupa atatea ore de joc intr-un mediu obositor, dupa cum am spus mai sus.
- starea de moment a jucatorilor.
- emotiile.
- chiar si muzica te poate deranja (de ce nu?)
andreisergiu
Pionier
 
Posts: 46
Joined: Fri Dec 12, 2014 8:41 pm

Re: Billiard Kombat Open

Postby madfox » Fri Dec 26, 2014 3:40 pm

Inca nivelul e slab la noi chiar si la jucatorii de top. Sunt multe de spus aici despre asta depinde de multe chestii. ca sa fim corecti, este o masa brunswick Tounament cu buzunare extrem de mici e greut de jucat pe ea
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Billiard Kombat Open

Postby andreisergiu » Fri Dec 26, 2014 4:39 pm

Pentru ca la noi in tara nu prea exista cluburi care sa se axeze pe performanta (da, stiu, e greu sa tii in viata o astfel de afacere aici in romania), ci doar pe biliardul de masa. Peste tot se fumeaza foarte mult, se asculta muzica de iti topaie bilele pe masa de la bass. Cum sa iti aduci copilul de la 8-9 ani la biliard intr-un asemenea mediu? Normal ca nu avem jucatori de top, in alte tari biliardul se regaseste in programa scolara. Am vazut recent un video cu Steve Davis si Ronnie care erau intr-o scoala si jucau snooker pe o masa mai mica, dar cu niste reguli bazate pe matematica elementara (inmultiri, adunari etc).

Eram la tac biliard si erau 2-3 berbeci de liceu care dadeau cu tacurile in bile ca niste tembeli, fara nicio regula, care cum apuca (si de sus in jos!!), probabil au ciupit postavul la greu. nu inteleg cum sunt lasate asemenea specimene sa iti bata joc de mesele alea care sunt de calitate ...

Apoi am mai vazut la idm niste barbati pe la vreo 50-60 de ani care se urcau cu totul pe masa (cel putin de 2-3 ori), deh ... prelungitorul e greu de folosit. m-am dus la ei si i-am atentionat ca isi bat joc de mesele alea, abia atunci au luat prelungitorul.
andreisergiu
Pionier
 
Posts: 46
Joined: Fri Dec 12, 2014 8:41 pm

Re: Billiard Kombat Open

Postby madfox » Fri Dec 26, 2014 6:36 pm

desi sunt fumator mi-as dori sa nu se mai fumeze. Pana si in Bulgaria nu mai ai voie. Nu ai cum sa aduci copii la biliard in conditiile astea
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Billiard Kombat Open

Postby andreisergiu » Fri Dec 26, 2014 10:17 pm

Daca este cum zici tu legat de bulgari ... ne meritam soarta :)
Pana la urma la ei s-a organizat un turneu oficial de snooker, la noi doar demonstrative ;)
andreisergiu
Pionier
 
Posts: 46
Joined: Fri Dec 12, 2014 8:41 pm

Re: Billiard Kombat Open

Postby arnydm » Sun Feb 15, 2015 9:27 pm

Chiar dacă nu am mai comentat cam de mult BKO, ajuns pe la etapa a IV-a, cam de fiecare dată mi-am aruncat un ochi ceva timp pe stream-ul turneului... astăzi am avut norocul de a prinde o semifinală între Braga și Ladany. Nu este un secret faptul că am rămas fascinat de jocul lui Robert Braga de la răposatul Tac de Aur... aș putea spune că sunt fanul lui numărul 1 deci la orice partidă i-am ținut pumnii și mi-am dorit să câștige... astăzi a revenit de la 0-5 la un nesperat 5-5. Cu toate acestea la 5-6 a urmat spargerea sa... după ce s-a tot contrat cu Alecu și acesta a refăcut pachetul de bile a urmat o spargere aproape perfectă... 2 bile introduse, bila 2 ( cea cu numărul cel mai mic de pe masă ) aproape de buzunar, cu un efect de urmărire bila alba ar fi ajuns în partea inferioară a mesei pentru următoarea bilă de pe masă ( nr 4 ) și de aici masa ar fi fost rezolvată 100%. Ce face Robert? Fault... se întinde pe masă pentru a lovi fără sprijin și atinge bila 4 cu tricoul... evident Ladany închide masa și partida pentru o prezență meritorie în finală. Robert Braga rămâne pentru mine cel mai spectaculos jucător din România... singurul care pare a avea cam aceleași calități este Mario... poate vreodată voi avea posibilitatea de a urmări o partidă între cei doi... :roll: :roll: Ciprian Gândac câștigă pentru a doua oară o etapă de BKO și în mod cert este noul nr 1 al turneului ( ca număr de puncte adunate ) dar ceea ce este cu adevărat important este impresia pe care mi-a lăsat-o stream-ul de astăzi... pentru prima oară am văzut și festivitatea de premiere și am regăsit în bucuria jucătorilor acel licăr de speranță pentru un viitor al acestei discipline sportive în România... felicitări organizatorilor și să-i apuce ediția 50! ;) :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Billiard Kombat Open

Postby arnydm » Mon Mar 16, 2015 11:21 am

Ieri etapa a V-a și-a aflat noul lider... după socotelile mele ar trebui ca Robert Braga să devină noul nr 1 al BKO... asta pentru că a fost etapa cu cei mai mulți capi de serie ieșiți din prima zi... Gândac, Cristea, Babken, Sergiu, Toader... lista ar continua cu Raul... ce mai... mulți! În lipsa lor și profitând de eliminarea lui Ladany de către Manolea în semifinale Braga câștigă etapa și probabil va trece pe primul loc în clasamentul general... chiar ar fi frumos ca pe pagina de facebook a organizatorilor să apară rezultatele complete, mie unul mi-ar oferi o imagine mult mai apropiată de adevăr a celor întâmplate. În rest... prezență mare! Grupe de 5... mulți jucători din afara capitalei! Probabil că premiile puse în joc atrag ca un magnet... să fie într-un ceas bun!
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Billiard Kombat Open

Postby madfox » Mon Mar 16, 2015 2:38 pm

Devine din ce in ce mai greu turneul ... eu nici nu am iesit din grupe, toti joaca bine si primul la 5 poate sa te bata oricine
rezultate interesante :
Ovidiu a pierdut la Iliescu catalin 7-6 ( 9 din spart in decisiv), Danilo a castigat 7-6 la gabi Guresoae si 7-6 la Raul, in sferturi gandac a pierdut 7-6 la Stangaciu, Manolea a castigat 7-6 la Oprea

Silverul este si el foarte greu, se joaca foartte repede, am jucat duminica 4 meciuri la rand, destul de greu pentru un om obisnuit. As mai fi avut un meci pana in optimi si ca sa castig mai erau inca 4 meciuri. Nici o o sansa pentru noi cei care avem servici. Un silver cu Ovidiu, babken, Raul, Sergiu ...
Ca idee Babken a castigat 2 meciuri de 5-4 la Silver ...
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Billiard Kombat Open

Postby arnydm » Tue Mar 17, 2015 12:20 am

Exact asta voiam să spun... și poate pui o vorbă pentru rezultatele complete la organizator. Este bine că turneul devine din ce în ce mai echilibat și bag eu de seamă că atrage... eu unul chiar mi-aș dori să reziste, să se mențină sau chiar să evolueze spre mai bine. Dacă este așa cum spui, adică Ciprian Gândac să fi pierdut în sferturi, atunci cred că încă nu a pierdut prima poziție... deci tot Ardealu-i fruncea! :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Next

Return to CONCURSURI OPEN

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests