Sfat lovitura.

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Sfat lovitura.

Postby gabriel-v » Sat Apr 26, 2014 9:33 pm

Sunt nou pe acest forum si as vrea sa invat cate ceva de la cei mai buni.
Practic biliardu ca un hobby, insa vreau sa ma perfectionez.
Am o dilema....
Am observat ca atunci cand incerc sa introduc in buzunar o bila, imprimand bilei albe efect lateral stanga sau dreapta si tintind in acelasi loc bila colorata ,ratez.
Intrebarea mea este urmatoarea: Cum as putea sa imi dau seama unde anume trebuie sa lovesc bila colorata cand imprim efect lateral pe bila alba? este vreo regula?

Multumesc. :mrgreen:
gabriel-v
Pionier
 
Posts: 17
Joined: Thu Apr 24, 2014 8:11 pm

Re: Sfat lovitura.

Postby Drake » Sun Apr 27, 2014 1:06 am

Hehe.... ce ai observat tu acolo este o combinatie intre deflexie, cut-induced throw si spin-induced throw. Nu cred ca stapaneste nimeni la perfectie tipul acesta de lovituri, sunt prea multe variabile de luat in calcul. Sunt cateva lucruri care le poti face pentru a creste procentajul de reusita la aceste lovituri dar o sa iti povesteasca cei cu mai multa experienta despre ele.

Eu recomand sa citesti tot ce scrie in linkurile de mai jos si apoi sa exersezi la masa de unul singur aceste lovituri pana cand procesul de tintire si ajustare deflexie/CIT/SIT devine automat.

:!: Totul despre deflexie (sunt si PDF-uri aici descarca si citeste): http://billiards.colostate.edu/threads/squirt.html



:!: Cut-induced throw (CIT) si spin-induced throw (SIT): http://billiards.colostate.edu/threads/throw.html




“Pool is geometry, in its most challenging form, the science of precise angles, and forces"
Image
User avatar
Drake
Jucator
 
Posts: 54
Joined: Sun Dec 08, 2013 6:29 pm
Location: Romania

Re: Sfat lovitura.

Postby gabriel-v » Sun Apr 27, 2014 10:05 am

Multumesc Drake pentru sfaturi.
In principal, am nevoie sa inteleg iesirea in aceasta pozitie (si nu numai),uneori o ratez pentru ca nu joc mereu cu acelasi tac.
Attachments
Untitled.png
Untitled.png (6.22 KiB) Viewed 9581 times
gabriel-v
Pionier
 
Posts: 17
Joined: Thu Apr 24, 2014 8:11 pm

Re: Sfat lovitura.

Postby pucer » Sun Apr 27, 2014 11:54 am

salutare
poate nu sunt in masura sa raspund, ca nu sunt un jucator foarte bun, dar cand am citit nu am rezistat sa nu spun "varianta mea"
.
parerea mea e ca o jumatate de pastila mai spre dreapta si o jumatate mai spre sus si foarte important sa lovesti incet, adica exact cat "cere lovitura". Si bineinteles postavul, pe un postav nou ai sanse ca alba sa se alunece si sa pierzi pozitia.
Dar ai inceput bine, adica corect, parerea mea.
pucer
Balls Master
 
Posts: 118
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:15 am

Re: Sfat lovitura.

Postby Viking » Sun Apr 27, 2014 12:48 pm

Si eu am umblat sute de ani (avand in vedere ca nu practic antrenamente propriuzise) sa tot corectez deflexia aia.

1. O parte din problema o rezolvi cu un shaft LD bun (Predator, OB, etc).

2. Urmareste articolul de mai jos si o sa te ajute mai mult decat corectatul.

http://www.mikekglass.com/archives/297
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Sfat lovitura.

Postby gabriel-v » Sun Apr 27, 2014 2:06 pm

Multumesc baieti pentru sfaturi.
Deocamdaa nu dispun de suma de bani necesara achizitionarii unui tac personal, joc cu tacurile ce sunt la Texas Club sau IDM Club.
O sa exersez cu ele ce am vazut in videourile de mai sus.

:mrgreen:
gabriel-v
Pionier
 
Posts: 17
Joined: Thu Apr 24, 2014 8:11 pm

Re: Sfat lovitura.

Postby Cristi » Sun Apr 27, 2014 7:43 pm

Problema cea mai mare la un tac de sala este pastila, care este una ieftina si de proasta calitate si nici nu are o forma de dime/nickel bine definita. E adevarat ca lovind cu un tac LD trebuie sa compensezi mai putin deflexia, insa pastila eu zic ca e marea problema la astfel de lovituri. Acum depinde si de modul de lovire a bilei albe, pt ca si aici se poate dezbate o intreaga poveste.
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Sfat lovitura.

Postby madfox » Mon Apr 28, 2014 2:47 pm

Trebuie sa exersezi acelasi tip de lovitura, din acelasi unghi de mai multe ori pentru ca eul automat sa poata avea un reper solid si sa poata reface lovitura. Conteaza daca pui efectul lateral paralel cu linia de tintire sau pui pastila pe mijloc si apoi deviezi spre lateral. Diun punctul meu de vedere atunci cand folosesti efect lateral alba se duce diferit daca dai tare sau incet, asa ca trebuie sa exersezi amandoua vitezele. Pe varianta cu efect pus paralel la un unghi normal, fata de unde ai tinti fara efect la efect exterior incet tintesti mai in plin iar la cel tare mai taiat. La contraefect sau efect interior este invers, cand dai tare iei mai in plin, cand dau incet mai in exterior. Astea sunt principiile, ramane sa te joci putin cu ele ca sa te obisnuiesti.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Sfat lovitura.

Postby Viking » Mon Apr 28, 2014 11:44 pm

Exact. La backhand efect (adica misti mana din spate ca sa muti varful din centrul bilei) conteaza si viteza. Eu il folosesc numai de aproape spre mediu. Am mult mai mult xontrol. De la distanta medie spre mare ma asez direct cu efectul aplicat (cel paralel cu linia de ochire, mentionat de Madfox) Ratez enorm cu bachand efect de la distanta. L-am scos din arsenal. Si cum zice si articolul, trebuie si pivot pointul corect, ceea ce cateodata n-ai loc sa pui mana la distanta ceruta
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm


Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests