Organizare concurs

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Organizare concurs

Postby AlexandruM » Tue May 27, 2014 1:57 pm

Pentru a mai anima cat de cat biliardul la nivel local, impreuna cu cativa prieteni vrem sa organizam un concurs de biliard Bila 8 cu 16 jucatori (sau mai multi daca vor fi doritori), taxa de intrare 50 lei. Clubul unde jucam e gata sa puna la dispozitie 8 mese in intervalul orar 09.00-16.00, cu posibilitatea prelungirii in caz de necesitate.
Intrebarea mea este urmatoarea, ce sistem de joc ar trebui folosit? Piramida dubla pana la final cu jocuri primul la 7 sau grupe de cate 4 jucatori, apoi piramida simpla eliminatorie cu jocuri primul la 5? Daca ar fi sa participati, pentru care varianta ati opta?
Avantajele unui joc primul la 7 ar fi ca e o distanta in care mai e loc de revenire si chiar daca pierzi 2-3 jocuri la inceput meciul nu e compromis. Pe de alta parte jocul in grupe cu primul la 5, garanteaza ca, chiar daca pierde, fiecare jucator joaca minim 3 meciuri. Care vi se pare solutia optima?

Vor fi premiate primele 3 locuri, astfel jucandu-se si finala mica. O idee a mea ar fi sa organizam pentru jucatorii cu locurile 4-16 un concurs de trageri, mai exact lovitura spot shot, bila obiect pe punctul de spate, bila alba in spatelel liniei de cap, cine introduce mai multe lovituri in unul din buzunarele din spate castiga, daca mai multi introduc acelasi numar de lovituri, se face departajarea intre ei pana se afla castigatorul. Astfel, din fondul de premiere, se vor aloca vreo 30-50 de lei, iar fiecare doritor va plati 5 lei pentru a intra in concurs avand 5-7 incercari, castigatorul ia toti banii. Cred ca am reusi astfel sa diversificam competitia,sa mai acordam o sansa celor care nu au avut succes in timpul meciurilor si sa tinem oamenii in locatie sa faca galerie si consumatie pentru local. Ce parere aveti despre aceasta idee in speta si despre ideea unui concurs auxiliar intrecerii de baza? Ati participa la asa ceva?

As fi recunoscator pentru orice idei, pareri, experiente referitoare la organizarea de concursuri. Ce va placut sau ce nu va placut la concursurile unde la care ati participat. Ce imbunatatiri sau schimbari ati face, daca a-ti avea posibilitatea.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Organizare concurs

Postby madfox » Tue May 27, 2014 8:00 pm

Imi cer scuze ca sunt frant abia m-am angajat si o sa raspund pe scurt . promit sda revin. poti sa calculezi un meci primul la 7 bila 8 1 ora in medie, poate 1 ora si 15 minute depinde. In functie de asta si cate mese si cati jucatori iti faci calculul sa intri in orarul pus la dispozitie de club.
Interesanta ideea cu tragerile, este opriginala. Bravo
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Organizare concurs

Postby AlexandruM » Tue May 27, 2014 8:55 pm

Felicitari cu angajarea si succes mai departe. Astept opiniile pe viitor, mai e ceva timp pana la eveniment.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Organizare concurs

Postby amabilu » Tue May 27, 2014 8:58 pm

Foarte buna ideea,mie mi ar placea si sa particip si sa privesc,cred ca va avea succes.Bafta in organizarea concursului!
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Organizare concurs

Postby D4nutz » Wed May 28, 2014 10:33 am

Foarte tare ideea cu spot-shot-uri!
Eu prefer, in general, concursurile cu piramida dubla si primul la 7. Daca analizezi timpul de joc pentru 3 partide pana la 5 sau doua partide pana la 7, timpul ar trebui sa fie cam la fel. Diferenta s-ar vedea in numarul de adversari pentru cei care sunt la inceput de drum si vor sa aibe parte de adrenalina in mai mult de doua meciuri. :)

Pe cand concursul?

Succes!
D4nutz
Balls Master
 
Posts: 112
Joined: Wed Jun 08, 2011 2:23 pm


Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests