Adio? Nou (super)club de biliard in Bucuresti

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Re: Nou (super)club de biliard in Bucuresti?

Postby felician » Tue Oct 14, 2014 12:31 pm

Da, am fost si eu duminica la concurs la Tac biliard si pe langa reintalnirea cu vechi prieteni i-am cunoscut pe Red si pe amabilu. Doi baieti grozavi.
Intr-adevar calitatea meselor e excelenta, spatiul generos, dar cum spunea si conu madfox e prea intuneric.
felician
Jucator
 
Posts: 53
Joined: Sat Feb 04, 2012 8:03 am

Re: Nou (super)club de biliard in Bucuresti?

Postby amabilu » Sat Oct 18, 2014 12:13 pm

Ultimul update si cu asta eu am incheiat capitolul TAC.Pana atunci multumesc felician pentru aprecierea amabila,placerea cunoasterii a fost reciproca si sper sa ne mai intalnim.

Deci despre club.Nu mai am tac dar m am dus in dimineata asta la o practica,dar e foarte greu fara tac de acasa.Chiar nu inteleg cum pastilele sunt asa distruse daca nu joaca nimeni cu ele.Tacurile de sala cele mai ieftine cred,execrabile in opozitie cu mesele foarte bune.Sa inteleg ca clubul a fost gandit pentru pasionatii care au tac propriu?Cum sa bage bile amatorii care vin pentru divertisment in buzunarele alea mici de la masa Dynamic cu asemenea tacuri?

Ca vorbeam despre ce ar fi de facut pentru rentabilizare si oferte...madfox, vorbeai despre lucruri sfinte!Foarte bine ai spus in postul anterior,aceia erau primii pasi pentru un management si marketing din care sa poti spera ceva dar ce sa vezi?Intreb astazi daca au aparut ofertele si iata:5 milioane pentru o luna nelimitat de dimineata pana la 18 sau 19(sper ca am inteles bine intervalul orar).

Eu nu mai comentez nimic,personal o sa aleg intervalul de dimineata pentru practica iar pentru iesit cu prietenii voi alege intodeauna IDM ul,mult mai prietenos si agreabil decat noaptea pustie de la TAC.

Sa fie sanatosi,nu sunt obligati sa faca preturile pentru mine dar daca ei cred ca o sa functioneze pachetul de 5 milioane probabil urmatoarea lor investitie va fi un teren de aterizare pentru extraterestri.

"-Welcome to Earth.We are Bontea and Ancuta,snooker players.Do you speak english?
-Tiu,tiu,bliu, bliu,wliuuup!
- Romanian?Nastase,Hagi?Vorbiti romaneste domnilor extraterestri?
-Bliu,bliu,wliuuuup!
-Snooker?Play snooker?Welcome to our club!500 lei pe luna nelimitat pana seara!
-Wliuuuuup ,biu ,biu.
-Stai bre` nu te inverzi ca nu mai platiti parcarea.Valeu Bontea,pazea` ca astia da cu laseru`!"
Last edited by amabilu on Sat Oct 18, 2014 11:06 pm, edited 3 times in total.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Nou (super)club de biliard in Bucuresti?

Postby AlexandruM » Sat Oct 18, 2014 9:55 pm

Cateva impresii despre noul club TAC Biliard

Pozitive:
- Spatiu generos de joc, mese si bile de cea mai inalta calitate, arena pentru meciurile TV cu locuri pentru spectatori, spatiu pentru organizatorii de evenimente, mese pentru vizitatori. Dupa mine cel mai bun club din tara, daca nu chiar din Europa de Est ca dotari tehnice.
- Preturi decente pentru timpul de joc in regim normal si pentru consumatie.
- Implicare in fenomenul biliardistic, gazduirea concursurilor, chemarea de personalitati si instructori si asta la doar 2 luni de la lansare. La acest capitol sunt depasiti doar de Club Arta din Brasov.
- Personal foarte placut si binevoitor si evident notorietatea fondatorilor si prezenta lor in club.

Neplacute:
- E intuneric totusi. Spatiul foarte generos si intunericul, te chiar sperie, ca sa nu zic ca lasa impresia uneori ca clubul s-a inchis. O atmosfera mai primitoare, calda si comoda ar fi indicata.
- E amplasat nitel mai ascuns, pentru cei nepasionati poate fi un factor descurajator.
- Au inca o politica neclara de fidelizare a jucatorilor si de formare a unui nucleu (a echipei proprii de jucator, gen Sereno, Kings)

PS Pentru mine ca jucator care joaca rar in Bucuresti este locatia perfecta, le doresc succes in continuare si ii indemn sa gandeasca out of the box, sa vina cu idei noi si sa devina o atractie a orasului chiar.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Nou (super)club de biliard in Bucuresti?

Postby amabilu » Sat Oct 18, 2014 10:14 pm

Asa Alex,amageste i si lauda i ca sa se mire dupa aia de ce e lumea rea si ei au dat faliment.Si eu am avut ganduri bune despre ei asta pana am auzit astazi oferta asta ilogica si neprietenoasa de 500 lei.Cum spunea manualul de economie elementara,pretul reprezinta intalnirea cererii cu oferta.Iar 500 lei intr o singura transa nu reprezinta inca o medie a posibilitatilor amatorului de biliard din Bucuresti.

Plusurile si minusurile de care s a vorbit aici dau pana la urma un minus redutabil atat timp cat e sala goala tot timpul.
Last edited by amabilu on Sat Oct 18, 2014 11:20 pm, edited 5 times in total.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Nou (super)club de biliard in Bucuresti?

Postby AlexandruM » Sat Oct 18, 2014 10:32 pm

Clientul voteaza cu banul, evident ca pretul va face diferenta, dincolo de alte aspecte.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Nou (super)club de biliard in Bucuresti?

Postby arnydm » Sat Oct 18, 2014 11:03 pm

Cum nu am văzut ( încă ) clubul nu mă pronunț cu privire la alte aspecte... dar din punctul de vedere al unui eventual client părerile sunt și vor fi întotdeauna diferite. Eu unul caut să joc acolo unde mă simt cel mai bine, dar acest lucru nu înseamnă că toți jucătorii de biliard se vor călăuzi după același principiu... strict din punctul meu de vedere prețurile sunt Ok dacă le-aș compara cu cele din Constanța, probabil că pe malul mării sunt unele din cele mai "îmbietoare" prețuri posibile din țară! Este politica lor și probabil că veniturile sunt ( sau vor fi ) cele scontate... sau poate nu. Depinde numai de ei cum aleg să-și promoveze afacerea și de cum vor reuși să reziste pe piață, una cu potențial dar un potențial ipotetic... economic vorbind cred că peste 60% din veniturile unui club de biliard nu provin din banii încasați pentru plata meselor de joc închiriate ci din consumați iar acestea le face jucătorul ocazional, cel ce urmărește a se distra în timpul liber... cam asta este realitatea jocului de biliard. Sincer... nu cred că cei ce ce cred jucători și se duc la un club pentru a se perfecționa, pentru a evolua, pentru a crește, etc, ( exemplul meu este elocvent ) aduc mai mult de 5% din veniturile unui club de biliard. Cum spunea un amic bun... my 2 cents. ;)
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Nou (super)club de biliard in Bucuresti?

Postby amabilu » Sun Oct 19, 2014 12:19 am

Clubul este exceptional dar e gol tot timpul.

Un lucru nu e clar pentru manageri:proximitatea unui IDM foarte apreciat cere masuri energice pentru crearea clientelei.Iar daca aceste masuri care functioneaza sunt altele decat niste preturi,pachete promotionale si servicii (cum a exemplificat gratis madfox intr un post anterior) , atunci ar trebui puse intr o carte pentru ca vor lua premiul Nobel pentru economie in anul urmator.

Intr o asemenea afacere entuziasmul este laudabil dar nici mintea nu strica.Sau e posibil sa fie alte dedesubturi pe acolo si profitul nici sa nu prea conteze ca altfel nu prea are logica situatia.Asta a fost prima mea intrebare de la inceputul acestui topic referitoare la apropierea de IDM:E vreun razboi subteran intre niste patroni sau e simpla sinucidere?
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Nou (super)club de biliard in Bucuresti?

Postby arnydm » Sun Oct 19, 2014 9:04 am

Hmmm... vorbind strict despre segmentul căruia se adresează este o diferență enormă între IDM și Tac. IDM-ul este un mastodont ce caută să acopere mai toate posibilitățile de distracție în timpul liber pe când Tac pare a se adresa strict jucătorului de biliard sau snooker... am mai spus că nu am văzut clubul și nu cunosc ceea ce oferă decât din auzite... dar asta pare a fi. Pe piață este loc pentru oricine iar concurența va fi benefică pentru consumatori, probabil că și-au luat toate măsurile și gândesc afacerea ca una pe termen lung cei de la Tac... oricum este problema lor și nu are rost să ne batem noi capul cu ea! :D Cum nu am studii economice și vorbesc doar din punctul meu de vedere probabil că spun multe bălării... ceea ce nu trebuie uitat este faptul că orice afacere trebuie să aducă profit, nu avem de-a face cu o fundație de binefacere. Entuziasmul este una și plata facturilor este alta... cum se vor descurca este numai problema lor. Eu îmi doresc prețuri mici dar nu pot vorbi pe banii altora. Oricum tarife de 5-6 lei ora dimineața în Constanța nu sunt așa că nu vă mai plângeți! ;) :D :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Nou (super)club de biliard in Bucuresti?

Postby amabilu » Sun Oct 19, 2014 11:05 am

Pai e normal sa tina cu ursul cine nu e din Bucuresti :D Pentru mine pentru care ar fi fost cel mai accesibil ca distanta, voiam un pret bun.Daca nu era Sereno asa departe nici nu mai deschideam topicul :lol:

Fara gluma acum,nu prea se zareste o gandire manageriala acolo pe langa entuziasmul de care vorbesc ei.Madfox a aratat foarte bine primele directii pentru ca macar ca sa poata spera ca vor ramane in joc in conditiile lor de concurenta acerba(apropos,clubul Texas e la aceeasi distanta de ei ca IDM ul doar ca peste drum).Si iata,prima lor oferta promotionala e o deziluzie pentru clienti de care se vor convinge si ei curand.Altfel,ori e altceva pe acolo ori faliment scrie pe ei.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Nou (super)club de biliard in Bucuresti?

Postby arnydm » Sun Oct 19, 2014 11:37 am

Voi știți mai bine ce e pe acolo... mie mi-a plăcut dialogul cu extratereștrii!
-Domnu' Bontea... pentru constănțeni un tarif special se poate?
-Da. Desigur. Voi o să aveți parte în plus de taxa de intrare în stațiunea de odihnă a tineretului biliardistic din România, TacBiliard!
-Mulțam fain, săru'-mâna boieru'!
-Păi cum domn'le, nici o înjurătură... da' unde plecați?
-La biliard IDM, boier Ancuța, la biliard!
;) :lol:
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

PreviousNext

Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests

cron