Adio? Nou (super)club de biliard in Bucuresti

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Re: Nou (super)club de biliard in Bucuresti?

Postby arnydm » Tue Oct 20, 2015 6:06 pm

andreisergiu wrote:
amabilu wrote:PS Mai lasati cu fumatul ca nu faceti cancer in clubul de biliard.Cereti patronului ventilatie corecta,poate si altii vor sa se simta bine.


=))))))))) altii vor sa se simta bine? Adica sa imputa hainele/plamanii altora? Ti-e lene sa iesi sa tragi din tigara 5 minute afara? Cum sa-ti aduci copilul sa ii arati tainele biliardului daca in jurul lui sunt 20 de oameni care trag in piept pana nu mai pot? Dupa 3 ore la TAC (pe cand mergeam) trebuia sa bag hainele 2 ture la spalat ca sa iasa mirosul ala infect, imi mirosea si pielea si respiratia 2 zile.

http://www.sfatulmedicului.ro/Fumatul-s ... atate_1191
http://www.realitatea.net/fumatul-pasiv ... 63821.html
http://www.antena3.ro/externe/studiu-mi ... 13495.html



Păi oricum nu decidem noi dacă oferim sau nu spațiu pentru fumători. Teoretic, dacă este permis fumatul într-un club atunci cei care au probleme de genul celor expuse mai sus caută un club pentru nefumători sau reciproca. Aaaa… scrie fumatul interzis la intrare? OK. Atunci nu se fumează. Este permis fumatul? Nu vă orește nimeni să căutați un alt club. Legea spune clar că proprietarul ( managerul ) este obligat să asigure ventilație în caz că permite fumatul, nu vă convine… ghinion. Dar nu mai veniți cu articole d-astea de senzație… sunt noxe mult mai periculoase pe care le inhalați zilnic mergând pe stradă. Iar faza cu respirația aia mirositoare… mă lasă fără replică. Nu zău? 2 zile? 2 ture de mașină? Chiar dacă sunteți contra fumatului ( și vă înțeleg, este alegerea d-voastră ) nu văd de ce trebuie să fiți așa vehement și exagerat în afirmații atât timp cât nu este este nici o ilegalitate la mijloc… nu îmi este lene să ies afară, este viciul meu, mi-l asum, mi se permite? Mi-l exercit. Atât timp cât localul public în care mă aflu permite fumatul… îmi pare rău dar d-voastră sunteți cel care nu prea aveți ce căuta pe acolo decât cu riscurile de rigoare. Și atunci de ce vă plângeți? V-a obligat cineva să stați acolo, v-au ținut cu forța?
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Nou (super)club de biliard in Bucuresti?

Postby andreisergiu » Tue Oct 20, 2015 9:39 pm

Se cheama civilizatie, colegu'. Nu e nevoie sa stau sa dezbat problema asta, sunteti prea ignoranti ca sa admiteti ceva ce si voi credeti defapt.
Dar va veni si ziua cand se va interzice fumatul. Ce-o sa faci? ;)

De ce crezi ca nu ai voie sa fumezi in mall/transport in comun/avion/spitale/loc de munca/aeroport? CIVILIZATIE! Intelegi? Sau acolo fumatorii nu au voie sa se simta bine saracii?

Joac-o pe asta, colegu' ;) http://www.romaniatv.net/lege-anti-fuma ... comentarii
andreisergiu
Pionier
 
Posts: 46
Joined: Fri Dec 12, 2014 8:41 pm

Re: Nou (super)club de biliard in Bucuresti?

Postby arnydm » Wed Oct 21, 2015 8:18 am

Civilizația înseamnă respectarea legii. Nu e problema ta ce o să fac eu atunci când fumatul va fi scos în afara legii, ceea ce nu înțelegeți voi este faptul că abia atunci când cel care fumează o face într-un loc interzis merită înfierat, sancționat, etc... și cred că sunt destul de bine educat ca atunci când cineva îmi aduce la cunoștiință că la el în casă nu se fumează să nu fumez, să nu fumez în spital, aeroport, etc, mai exact unde mi se interzice să fac asta... nu este lipsă de educație să fumez atunci când mi se permite, iar când ai să fi tu cel care decide dacă am voie să fumez sau nu mă voi comforma cu siguranță. Deocamdată indiferent de ceea ce spui tu acolo unde este permis fumatul și o facem nu înseamnă că suntem needucați. Fumător nu cred că înseamnă needucat, fumătorul în locuri interzise poate fi încadrat oarecum în această categorie. Ca atare... puteți face lobby contra fumatului cât vreți dar nu mai aruncați cuvinte legate de civilizație atunci când nu este cazul, nu mai folosiți articole care să ne spună nouă la ce riscuri ne supunem ( noi sau indirect alții ) atât timp cât noi fumăm într-un loc unde ne este permis iar voi alegeți să le frecventați cu toate că știți bine că se fumează acolo. Da, puteți cere să se interzică fumatul în Tac Biliard, nu vă oprește nimeni. Dar nu ne jigniți. Sunt fumător, e problema mea. Dar nu mă consider necivilizat atât timp cât nu încalc vreo lege. Nici măcar legea bunului simț, pentru că atunci când cineva m-a rugat ( sau mi-a spus ) să nu fumez în prezența copilului lui sau a lui am făcut-o. Cam asta înseamnă civilizație... și este punctul de vedere al unui ignorant. Dar cum unii întotdeauna văd paiul din ochiul cuiva și nu pădurea din fața lui mă mulțumesc doar cu respectarea legii și nu vă voi transmite domnule coleg decât succes în acțiunea d-voastră de a tăia răul din rădăcină folosind cuvinte pline de civilizație și respect... cred că ați înțeles cum stă treaba cu educația, deși din modul în care vă exprimați reiese cam altceva... au mai fost unii de-a lungul istoriei care au dus cruciade sângeroase în baza credinței lor dusă la extrem, încă o mai fac alții la rândul lor. Respectă și vei fi respectat. Este simplu... nu-mi poți interzice tu, sau el sau altul ceea ce legea îmi permite. Și pentru a-ți răspunde strict la întrebarea din mesaj... nu am voie să fumez pentru că cei care au făcut legea respectivă au decis asta. Dar tot ei au decis că există excepții de la regulă, unde am voie să fumez. Cu ce sunt eu de vină dacă fumez într-un loc permis? Cu ce încalc prevederile legii?
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Nou (super)club de biliard in Bucuresti?

Postby amabilu » Wed Oct 21, 2015 11:13 am

arnydm,argumentele sunt pentru discutii civilizate unde oamenii dau dovada de respect,nu merita,postul trebuie sters.

Deci pana acuma forumul asta ramasese civilizat in niste limite.Chiar daca mai sareau scantei si tot felul de arogante mai mult sau mai putin binevoitoare exista un respect reciproc intre membrii forumului.

Asemenea necivilizatie si atitudine de dispret a persoanei de mai sus nu poate fi acceptata,forumul trebuie sa ramana in nota lui de urbanism.Cer moderatorului sa stearga posturile de mai sus ale smecherasului si sa si caute dumnealui nefumatorul colegi de conversatie pe alte forumuri unde lipsa de educatie este mai bine tolerata.

Uite de aia e buna o tigara,te scapa de cate o nevroza.Auzi la el:"Joac o pe asta,colegu`!"Un smecheras de clasa a cincea cam tot asa ar vorbi.Ma duc sa trag o tigara in asteptarea Armaghedonului promis fumatorilor!
Last edited by amabilu on Wed Oct 21, 2015 2:57 pm, edited 1 time in total.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Nou (super)club de biliard in Bucuresti?

Postby AlexandruM » Wed Oct 21, 2015 11:30 am

Desi impartasesc supararile colegului andreisergiu referitor la fumatul in cluburi si consecintele acestuia, nu pot sa nu fiu de acord cu punctul de vedere expus de catre arnydm. Atat timp cat potrivit legii localul este declarat ca fiind unul unde se poate fuma, vizitatorii lui au dreptul sa fumeze, nefumatorii au optiunea fie sa accepte situatia, fie sa nu mai viziteze aceste localuri, asta e legea, faptul ca nu ne convine noua, asta e deja un alt aspect.

Utilizatorul andreisergiu a fost avertizat, dar si prin intermediul acestei postari vreau sa atrag atentia tuturor forumistilor sa aiba un comportament adecvat, fara jigniri si atacuri la persoana.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Nou (super)club de biliard in Bucuresti?

Postby amabilu » Wed Oct 21, 2015 3:06 pm

Pai vezi aici e vorba de distinctia sport-divertisment fata in fata cu relatia stat-privat.Intr o sectie de sport a unui club evident ca nu se va fuma in veci decat in vestiar,intr o incinta a unei firme care are drept scop profitul, fumatul interzis scade veniturile.Asta nu inteleg unii smecherasi neignoranti :"Cum de eu, care sunt eu sportiv, care sunt,da?,stau in atmosfera asta nesportiva?"

De astea spuneam mai demult si in alte topicuri ca oricat de binevoitor ,mai mult chiar,pasionat,ar fi un patron de club cu acest fenomen care e biliardul,niciodata nu vor putea exista asteptari extraordinare pentru dezvoltarea acestui sport din partea antreprenoriatului privat.Singur statul este cel care nu asteapta amortizarea infrastructurii in bani ci in rezultate sportive in consecinta avand un alt tip de generozitate,mai multa si pe termen lung.

O fi bun la ceva capitalismul insa a distrus pana la temelii sportul romanesc,nimic nu a ramas intreg,nici una din ramurile cu traditie nu mai e nici macar la jumatate din ce a fost.

In concluzie a nu se uita ca acceptiunea club de biliard este aceea de firma privata de divertisment si nu de club sportiv cu toate limitarile sau derogarile ce deriva de aici.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Nou (super)club de biliard in Bucuresti?

Postby arnydm » Wed Oct 21, 2015 8:43 pm

Măi... sunt sigur că omul a înțeles până la urmă unde greșea, eu unul îl înțeleg până la un punct și de aceea nu prea sunt de acord cu avertismentul lui... cu siguranță că nu a fost rău intenționat postul lui. Oricum, important este ca ventilația să fie făcută corect, uneori chiar și eu fumător sunt puțin deranjat de lipsa acesteia într-un spațiu restrâns. Nu am fost niciodată în clubul respectiv dar la cum a fost descris bănuiesc că nu este chiar atât de deranjant, de aceea cred că modul cum a fost partiționat clubul Kings este ideal, respectiv două spații aproximativ identice ca suprafață, unul pentru fumători, unul pentru nefumători, despărțite de geamuri de sus până jos, deci cine dorește, unde dorește. Problema este că uneori într-un grup de prieteni sunt ambele categorii și unii trebuie să renunțe la viciu sau să accepte viciul amicilor săi pentru a juca împreună, dar asta este altă discuție. Ar fi bine dacă s-ar face o astfel de partiționare și în clubul Tac, ar fi împăcate cele două categorii și probabil nu ar mai fi discuții decât la competițiile organizate. În orice caz eu unul am încheiat subiectul fără a fi supărat pe colegul nostru Andrei... poate vreodată vom schimba câteva lovituri împreună, nu port ranchiună și nu vreau răul cuiva doar pentru a avea eu dreptate. Dacă am greșit cu ceva îmi cer scuze, nu a fost intenția mea să primească omul avertisment pentru un punct de vedere puțin deplasat.
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Nou (super)club de biliard in Bucuresti?

Postby andreisergiu » Wed Oct 21, 2015 9:21 pm

La kings din pacate doar 3 mese de biliard + una de snooker sunt separate pentru nefumatori, dar defapt si acolo se fumeaza :)
In Idm /TAC / Kings si daca e clubul gol-gol, dupa 2 ore acolo tot miros hainele, si postavul miroase.

Partitionarea asta fumatori/nefumatori, tot din partea nefumatorilor va fi compromisul intrucat o separare 100% eficienta nu exista (am vazut asta si la pizza hut sau alte restaurante ce au doua spatii).

Cea mai eficienta metoda e sa interzici fumatul 100% in toata tara, in toate localurile posibile. In felul asta niciun patron nu isi va pune problema de faliment (oricum e o idee gresita, sunt zeci de restaurante/localuri care prospera unde totusi e interzis fumatu, calif, la placinte, pizza hut unde la nefumatori mereu e full + toate bistrourile nou aparute). Am vazut cu ochii mei cum fumatorii tin usile deschise in pentru ca se asfixiaza acolo in separeu.

Eu m-am adaptat, am renuntat la biliard, desi mergeam uneori si cate 8 ore pe weekend :) Tot patronul are de pierdut ...
andreisergiu
Pionier
 
Posts: 46
Joined: Fri Dec 12, 2014 8:41 pm

Re: Nou (super)club de biliard in Bucuresti?

Postby madfox » Fri Oct 23, 2015 10:33 pm

Andrei, eu sunt de acord cu tine. Desi sunt fumator, tare as vrea sa se interzica de tot fumatul in cluburi. De fapt suntem singura tara din UE unde se mai fumeaza in spatii publice. pana si in Bulgaria se respecta ...
N-am prins discutia de la inceput dar nu cred ca trebuie sa ne porcaim doar pentru ca cineva are o altfel de viziune. Chiar daca sunt mai acizi, Amabilu si Arndym sunt membri vechi si trebuie tratati ca atare. Aici atacurile se fac finut :twisted: , nu e cazul sa ne jignim intre noi.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Nou (super)club de biliard in Bucuresti?

Postby Viking » Sat Oct 24, 2015 8:49 am

E un pic deplasata comparatia locatiilor gen pizza, placinte, shaorma, clatite sau kebab, cu un club, unde by default se bea, by default se fumeaza.

Nu pot vedea biliardul fara fumat si beut. Biliardul e o chestie de underground, frizeaza subcultura si kitchul (doar uitati-va la tacul lui amabilul) :D.
Mie imi strica atmosfera chiar si cluburile unde este prea multa lumina in afata de lampile mesei.
Nu concep un "salon" de biliard cu atmosfera gay de la sectiunea nefumatori de la Pizza hut, unde vin sa haleasca (sanatos) toti nain to faiverii de la banci si birouri.

Intotdeauna m-au distrat genul asta de grijulii pt. propria sanatate care sunt "afectati" de fumatul pasiv dar baga de ani de zile toti conservantii si aromele din mancarea procesata. Sau mai e o specie: care nu fumeaza dar bea bauturi "fine" gen toate porcariile de alcool+caramel+colorant, imbuteliate (in cada de baie) in sticle cu branduri notorii de whisky sau coniac.

Da, pe de alta parte, si patronii sunt de rahat ca nu se ocupa de ventilatie profi, putine fiind localurile cu un astfel de sistem. Unii au impresia ca daca pun 3 clime pe perete (care umfla maselele clientilor) localul devine mai shik (si, culmea, multor clienti chiar li se pare shik). In fine, chestie de cultura si experienta personala.
Dar, cum am zis mai sus (si e doar o parere pur personala): nu concep biliardul (de agrmenet) jucat in blocul operator de la Urgente. Nu m-as mai simti in aceeasi tagma cu Strickland sau Reyes :) La concursuri e eltceva...
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

PreviousNext

Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests