Grip,wrap,butt gros,maini transpirate etc

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Grip,wrap,butt gros,maini transpirate etc

Postby amabilu » Tue Sep 02, 2014 11:09 am

Deschid discutia asta citind ultima postare a colegului andu.Problemele alegerii texturii de wrap si a gestionarii fenomenului de traspiratie sunt comune multor jucatori.Care sunt cele mai bune cai de rezolvare?

Apropos de cealalta problema descrisa de andu ,aceea a unui butt care pare prea gros,butt ul si shaftul trebuie alese atent de catre cei care au labute mici.Si eu ma confrunt cu aceeasi problema si aspectul poate fi deranjant.Sunt tacuri cu butt mai gros intr adevar la fel cum sunt si cu butt mai subtirel,modele de Joss spre exemplu.Depinde si de unde l tii,la coada poate fi deranjant de gros.

In ce priveste transpiratia mainilor si aici se pune intrebarea cum obisnuiesti sa tii tacul?Un grip mai deschis sau mai inchis?Si mai exact cum tii tacul,care sunt degetele care participa?Pentru ca si in functie de asta conteaza textura wrap ului.Daca il tii doar cu indexul si ai un grip deschis nu prea ar trebui sa conteze textura,daca il tii cu degetul mijlociu eu zic ca lemnul e o alegere potrivita cu conditia ca intr adevar sa nu fie gros butt ul in zona prizei pe tac, iar la un grip unde exista contact pe suprafata mai mare este indicat intr adevar un wrap bun de ata.Am gasit si topicuri care vorbesc despre absorbtia transpiratiei de catre diferite tipuri de piele insa un pret de sute de dolari pentru o anumita piele naturala mi se pare exorbitant.

Ca solutie pentru absorbtia transpiratiei la wrap ul meu cu standard leather am gasit pudra de talc insa nu e prea comoda.In plus depinde si de grip,functioneaza mai bine la cei cu un grip mai inchis ,asigura intr adevar un grip foarte lejer.
Oricum iata un link in legatura cu subiectul:
http://selectbilliards.com/portfolio_entries/grip/
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Grip,wrap,butt gros,maini transpirate etc

Postby AlexandruM » Tue Sep 02, 2014 2:13 pm

Filmuletul ala al lui Brandon nu este chiar asa de categoric cum ar parea initial, el categoriseste tacurile in functie de cum aluneca in mana si nu de cum se simt in mana, consider ca aceste concepte ar trebui clar divizate. Daca am crea o situatie ipotetica ideala, in care mana nu transpira, temperatura e constanta etc, atunci tacul wrapless ar fi cel mai lunecos si cel cu ata de in cel cu aderenta mai buna, in realitate insa vedem ca lucrurile stau invers, dar aici vorbim doar despre cum luneca tacul in mana.
Insa, diferenta pentru multi, este facuta de modul in care tacul se simte in mana. Personal nu suport modul in care mana transpirata se simte pe lemnul lacuit, am nevoie ca manerul tacului sa fie acoperit cu ceva, indiferent daca e piele, ata sau cauciuc. Chestiunea care din aceste materiale este mai bun face obiectul altei discutii. In caldura lunii iulie, intr-un club caruia aerul conditionat i se iveste doar in visele fetelor de la bar, am constatat ca daca mana transpira mereu ata de in se imbiba cu umezeala si nu prea face fata, adica strangi mereu in mana ceva umed, astfel un wrap de piele care ar putea fi sters cu o carpa devine o solutie mult mai atragatoare.
Dincolo de asta trebuie luat in considerare si faptul ca lovitura unui tac wrapless si a unui cu wrap difera, se simte altfel in mana, deoarece wrapul absoarbe o parte din vibratiile si senzatiile transmise de lemn.
Unica solutie pentru a afla ce ti se potriveste este sa incerci cat mai multe tacuri sa vezi ce tip de invelis a manerului iti place mai mult.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Grip,wrap,butt gros,maini transpirate etc

Postby amabilu » Tue Sep 02, 2014 3:15 pm

Categoric sau nu filmuletul, concluzia lui sub forma clasificarii in 4 mari grupe de aderenta in functie de textura este corecta in orice situatie ,ideala sau nu,si cu mana transpirata si fara.Taica Brandon vorbeste doar de acest aspect obiectiv,era fara sens sa vorbeasca despre aspectul subiectiv al preferintelor individuale pentru un anumit wrap.
Ce ti se potriveste e asta:iti transpira abundent mana ,preferabila ata,nu ti transpira,iei ce ti place ca nu conteaza din punctul asta de vedere desi precumpanitor in fata aspectului subiectiv al preferintei trebuie sa fie alegerea wrapului care ti asigura gripul cel mai bun.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Grip,wrap,butt gros,maini transpirate etc

Postby madfox » Wed Sep 03, 2014 8:20 pm

Pe mine ma enerveaza foarte mult ata, nu o suport. In rest ma obisnuiesc cu orice
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Grip,wrap,butt gros,maini transpirate etc

Postby arnydm » Wed Sep 03, 2014 11:54 pm

Sunt pro linen. Adică cu ața frate! :D Dar nu spun nu unui tac wrapless. Adică lemn. Dar mie nu îmi transpiră mâinile, sau mai bine spus nu prea... cum au spus și cei dinaintea mea totul depinde de gusturi, de modul cum simt mai bine tacul în mână. Singurul lucru care îl am de adăugat este faptul că personal îmi place ca linen-ul să fie în ton cu tacul...
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Grip,wrap,butt gros,maini transpirate etc

Postby Viking » Thu Sep 04, 2014 7:13 pm

Dincolo de asta trebuie luat in considerare si faptul ca lovitura unui tac wrapless si a unui cu wrap difera, se simte altfel in mana, deoarece wrapul absoarbe o parte din vibratiile si senzatiile transmise de lemn.


Intotdeauna m-am intrebat de ce, dupa atatia ani, tacurile de snooker inca n-au nimic pe coada. Probabil ca din cauza conservatorismului, in primul rand si in al doilea rand pt un feeling cat mai bun. Si in al treilea rand, la cate stiu baietii aia, nu prea cred ca mai au nevoie de "incurajari" de marketing gen "33% less deflection" sau "14,89% more accuracy" daca ai tac cu grip de piele de strutz.
Deci luati aminte ! :)
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Grip,wrap,butt gros,maini transpirate etc

Postby amabilu » Thu Sep 04, 2014 9:18 pm

Iata care e situatia cu snookerul:snookerul a fost,este si probabil va ramane intotdeauna un sport preponderent profesionist.Cauzele sunt materialul de joc ,prin asta ma refer la dimensiunea mesei care o face in primul rand mult mai putin accesibila jocului decat masa de pool si faptul ca snookerul se invata inca si mai greu decat biliardul iar practicarea lui pentru divertisment nu prea e la indemana.Ar fi varianta aia simplificata pentru cei mai curajosi dar aia nu se cheama ca joci.Snooker practic egal sport exclusiv profesionist.

In alta ordine de idei faptul ca daca aia in snooker nu au nevoie de toate prostiile din biliard atunci e clar nici biliardului nu i sunt necesare.Si aici sunt doua motive pentru care biliardul are cochetaria unor accesorii de care s ar putea lipsi:

1.Lipsa de cunoastere a situatiei de fapt din acest sport si sensibilitatea la fenomenul de marketing specifice publicului neavizat din care este alcatuita in mare masa jucatorilor amatori
2.Dorinta de a avea un accesoriu de buna de calitatea sau pur si simplu de a colectiona.Pentru unii pasiunea pentru tacuri face parte din pasiunea pentru biliard.

Asta nu e ceva rau,fiecare cu pasiunea lui insa e bine de repetat ca pentru performanta sunt necesare doar conditii minimale in ce priveste tacul,exact cum e in snooker.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Grip,wrap,butt gros,maini transpirate etc

Postby arnydm » Thu Sep 04, 2014 10:13 pm

M-ai înnebunit cu profesionalismul din snooker... eu unul spun că nu ține atât de profesionalism cât de tradiționalismul specific celor din Regatul Unit. Ăștia sunt în stare să o păstreze și pe regina Elisabeta în aceleași țoale... ce naiba să mai spui de tacul și ținuta de bal? Hai să fim serioși... se păstrează linia pentru că asta este mentalitatea, iar dacă te gândești cumva să mă bagi la colț cu chinezii ( că tot dădeai exemplul cu chinezii prin alt topic )... prin anii 90 când mă uitam eu la snooker pe meleagurile asiatice abia dacă se știa de acest sport. Au preluat și duc mai departe ceea ce este la modă în Regat, și cum acolo nu se schimbă nici garda regală că așa s-a împământenit evident că toți producătorii fac ceea ce se cere pe piață. Și la snooker inima bate în Regat, acolo este la modă și va fi și la ora 17 de peste 100 de ani același tac și același ceai. Dar încet se vor schimba lucrurile... dacă deja au cedat și au acceptat la unele turnee lipsa fluturelui și a cămășii, recte au acceptat tricoul polo, probabil că se vor schimba multe, chiar și tacurile nu mai sunt chiar atât de simple, au început să bage fluturași, culori multe, nu mai sunt nici alea ce erau altădată. Este clar că nu ai nevoie de mama inserțiilor și mama papionului să dai cu tacul în bile... profesioniști sunt și în biliard, numai că percepția este alta, mentalitatea este alta. Am spus-o și o repet... sunt sporturi înrudite, dar diametral opuse. Dacă marele profesionist Ronnie a avut rezultate mediocre în biliard înseamnă că cei din biliard sunt mai profesioniști? Nu. Hai să-ți spun eu cum stă treaba în Regat, din spusele unui cumnat, londonez sadea... provii din familie bună? Aceasta te duce la sporturi elitiste, gen rugby, snooker, cricket,tenis, etc. Familie destrămată? Fotbal scrie pe tine. Cam asta este mentalitatea acolo, și nu o spun eu, o spun ei. Eu joc snooker. O dată la 3 ani că atunci îmi permit. Dacă aș avea bani aș juca mai des, îmi place mult mai mult decât biliardul, dar asta este condiția mea socială... mi-am luat și tac de snooker și când am văzut că este 30 lei ora m-am dus tot la biliard... ce naiba îi tot dai cu profesionalismul din snooker? Cine își permite joacă snooker...
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Grip,wrap,butt gros,maini transpirate etc

Postby AlexandruM » Fri Sep 05, 2014 10:12 am

Parafrazand o zicala: Am bani joc snooker, n-am bani joc pool.

Personal tacurile din snooker la fel ca si cele din piramida mi se par plictisitoare, toate sunt aproape la fel, pe cand in pool exista diversitate. Ce e rau in ati dori un tac frumos si calitativ? 99% din noi amatorii nu vom ajunge niciodata sa jucam ca cei mai buni din aceasta "profesie", daca ne mai inconjuram si cu tacuri si huse identice, devenim o masa gri neinteresanta. Daca exista posibilitatea de a te exprima nu doar prin joc ci si prin accesoriile folosite, de ce sa nu o faci, mai ales daca iti si place? Din experienta mea pasionatii de tacuri, iubesc si respecta de asemenea si jocul, iar celor care nu le pasa cu ce tac dau, de regula nu prea au habar ce joaca.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Grip,wrap,butt gros,maini transpirate etc

Postby amabilu » Fri Sep 05, 2014 12:53 pm

Eu am zis profesionist,ce treaba are profesionalismul,sunt lucruri diferite.Snookerul e suta la suta sport profesionist,biliardul ca ramura sportiva e ambiguu ca sa nu spun compromis(ma refer strict la america) ,nedezvoltat,sarac,prins in tipare si management gresit si are un destin foarte meschin pentru frumusetea lui insa aici e o alta discutie.

Cat despre tacuri impodobite sau generice,nu e nici corect nici gresit ,si eu am fost si inca mai sunt mult prea interesat de designul tacurilor,alegerea fiecaruia e corecta pentru el,eu am zis ca tocmai pentru ca suntem amatori adaugam placerii jocului frumusetea tacului propriu.Tocmai asta e diferentierea de mentalitate si cultura intre cele doua sporturi pe care am facut o profesionist/amator si snooker/biliard.

Un jucator cu mentalitate de profesionist cauta un tac bun pentru jocul lui si apoi nu mai e intereresat de altceva.Asta nu l face mai bun sau mai rau decat pe colectionar,sunt doar mentalitati diferite.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Next

Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests