Biliard-pamant romanesc

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Biliard-pamant romanesc

Postby amabilu » Fri Oct 24, 2014 9:34 am

Am parafrazat in titlu o rubrica antica din "Catavencu".In principiu ideea lor de caterinca era aceea ca primul termen al binomului" X-pamant romanesc",desi era o entitate care nu avea de- a face chiar deloc cu spatiul mioritic,intr un anumit aspect se putea lasa impregnata de mentalitatea,metehnele si viciile poporului nostru.

Ca sa fiu mai clar iata un exemplu:Coreea de sud-pamant romanesc.
Dupa ce au cumparat santierul naval de la mangalia,incepand din primele zile coreenii au inceput sa implementeze modul lor de a se comporta in uzina aducand unele tehnici exotice pentru muncitorul roman.Astfel,in fiecare dimineata puteai vedea timp de 10-15 minute inainte de inceperea programului,in curtea fabricii, sub indrumarea personalului coreean, pe toti muncitorii romani facand o gimnastica orientala de inviorare.
Peste cateva luni insa,se renuntase la gimnastica de inviorare si in jurul pranzului vedeai coreenii asezati la niste masute jucand table in draci si injurand stricat romaneste.

Asa am asimilat noi toti migratorii si ne am pastrat fiinta nationala :lol:

Dar hai sa trec de la lucrurile amuzante la cele vesnice,biliard adica.

Curios de ce o fi fost prin US Open ,m am bagat sa i vizionez pe youtube acasa la fratii rusi ca drepturile de autor se traduc mai greu in muscaleste.Si ce vad?Jena de organizare de campionat mondial din Cataroi pe langa US Open era capodopera.Primul lucru care ti lua ochii era o mocheta viu colorata, tipatoare mai bine zis ,care deranja ochiul si strica tot peisajul televizat,camere fixe si apropiate ,un decor meschin si de prost-gust,o adevarata bataie de joc.Organizare si televizare departe de orice standard decent.
Pai stai putin,nu suntem in America,marea patrie a biliardului, nu suntem la cel mai important eveniment biliardistic din america de anul acesta?
Si atunci am avut revelatia:Jucatorii de biliard sunt un fel de romani;minunati si fermecatori din toate punctele de vedere priviti individual insa ca popor sportiv sunt saraci,guvernati hoteste si haotic ,lipsiti de unitatea unei viziuni asupra destinului sportului lor ,lipsiti de atitudine si initiativa,complacandu se cu situatia si incercand fiecare sa se descurce cum poate.

Biliardul ar trebui sa fie sportul nostru national,al romanilor, nu al filipinezilor.Nu stiu daca mai au americanii baza militara acolo,parca nu,ar trebui sa ne interesam,in caz ca nu, sa le declaram razboi si sa le luam biliardul.Biliardul trebuie sa fie al nostru,ne reprezinta cel mai bine.

Si cand la plecare strainii vor impartasi impresii favorabile vom auzi obisnuitele laude:"Placut romania,placut sarmalutza,placut mamaligutza,placut poola,toate bun la romania,bun mancare,bun ospitalitate,saracie si putin munca dar mult si bun poola."

Sa ne bucuram deci de pool,romani si biliardisti de pretutindeni , ca pool e tot ce avem!.Pentru ca"Joci,nu joci, timpul pool ului trece".
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Biliard-pamant romanesc

Postby arnydm » Fri Oct 24, 2014 9:30 pm

Ca o replică ( din amorul artei, de altfel )… era și normal să se dea koreenii după noi. Că doar n-or face ei legea-n țara noastră dragă, recte-n patrie, glie strămoșească sau mai știu eu ce sinonim comunist, pardon naționalist mai găsim… Da' totuși eu zic să nu pui slaba organizare de la US Open la nivel cu beteșugurile noastre… corect enumerate de altfel. Eu susțin că unitate ca a noastră nu mai găsești nicăieri, unde vei găsi tu vreodată o dreaptă liberală care să facă casă bună cu o stângă socială? Corect! Așa e… ai intuit bine! De fapt doar denumirea și platformele program se încadrează, politic vorbind, în standardele cerute… de fapt avem o singură clasă politică și de aici restul. În atare condiții normal că trebuie să te descurci cum poți, dar asta nu înseamnă că suntem hoți cum spun alții despre noi. Greșeala noastră este că încă sperăm să se schimbe ceva nefăcând nimic în acest sens. Și nu. Nu mă dau patriot sau jucător de biliard. Nu sunt nici anarhist. Și nici nu compar băgatul negrei în buzunar cu băgatul în buzunar, cu toate că legislativ și politic vorbind nu este interzis. Adică legislativ băgatul negrei în buzunar nu este interzis, că politic băgatul în buzunar sigur nu se întâmplă… sau cum naiba să mă exprim că bag de seamă că le cam încurc între ele. Una peste alta interesantă idee… da' sincer… să nu amestecăm un sport frumos, iubit de noi cu tranziția prin care trecem de prin anii 600 încoace...
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Biliard-pamant romanesc

Postby DragosLucian » Fri Oct 24, 2014 10:51 pm

Salut.
Poti da mai multe detalii despre cum ai reusit sa vezi pe youtube filmulete de la us open..
User avatar
DragosLucian
Jucator
 
Posts: 85
Joined: Thu Dec 13, 2012 2:13 am

Re: Biliard-pamant romanesc

Postby amabilu » Fri Oct 24, 2014 11:50 pm

Salut,

Iaca:https://vk.com/video?gid=48935333.Dupa ce se traduce pagina se intelege si cine cu cine joaca.
Priviti repede ca nu vor dura mult pana invata americanii ruseste si reclama la taica Iutiub.

Courtesy of AlexandruM

..............................................

Da domnule arnydm,e multe de discutat aicea,poate apare o cafenea politica la alta sectiune a forumului daca mai vine lume.Si cu treaba care e sportul asta poate am fost mai clar prin alte postari.Un sport atat de frumos care are cel mai meschin destin din cate se poate si nimeni,nimic.Si Darren Appleton se plangea in seminarul de la Brasov,probabil majoritatea jucatorilor gandesc la fel ca el.Cu atat mai mare frustrarea lor cand se uita peste gard la fratele snooker,pricopsit si celebru.Cred si eu cand premiul intai la o etapa de eurotour snooker e de nus cate multe ori ori mai mare decat premiul intai la CM pool.
Iar in biliard fara o revolutie nu vad schimbare,alta federatie internationala ,alta mentalitate decat cea americana de sport de cazinou sau pe bani,alt management si asa mai departe.Ma rog,si aici e multe de vorbit si de multe ori vorbitul e tot degeaba.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Biliard-pamant romanesc

Postby madfox » Sat Oct 25, 2014 8:09 am

Super videourile, ce lovituri !
Cei mai buni organizatori de concursuri sunt cei de la matchroom.

Intrucat cei din conducerea mondiala si europeana nu sunt interesati in a promova pool mai mult si sa gaseasca solutii/sprijin pentru a ajunge pe tv, e foarte greu sa fie vreodata ceva notabil. Aparitii pasagere gen Kevin Trudeau sau mai stiu eu ce. .
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Biliard-pamant romanesc

Postby amabilu » Sat Oct 25, 2014 9:55 am

Corect!Si ajunge sa ne arata asia cum se face.Uite un exemplu de competitie in antiteza cu saraciile de care vorbeam:
https://www.youtube.com/watch?v=94qEjsm_jiw
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am


Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests

cron