Eurotour Germania

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Eurotour Germania

Postby arnydm » Sat Jun 06, 2015 8:40 am

Sa comentam putin ceea ce se intampla pe acolo... s-a ajuns la faza optimilor, pe romaneste Last 16! :)) Si ce sa vezi... avem doi jucatori pe tablou! Eu unul nu imi aduc aminte de o astfel de performanta... dar recunosc ca nici nu am urmarit prea tare ceea ce se intampla in biliardul european... cei doi sunt Babken si Ladany, Ciprian s-a curatat in saisprezecimi iar Braga in calificarile pe spate... dintre cei doi Babken a mers ceas, a ajuns pe tabloul principal fara sa cunoasca infrangerea... curat ghinion monser pentru participanti acest Babken! :))) Brava la ei, le tinem pumnii, poate vedem o semifinala romaneasca dupa ce am mai avut un duel autohton prin runda a III-a! Hai ca se poate!
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Eurotour Germania

Postby arnydm » Tue Jun 09, 2015 8:27 am

Probabil se știe deja... n-am mai avut nici o semifinală românească, nici măcar un jucător calificat în sferturi dar a fost bine și atât. Bine pentru reputația biliardului românesc... cred! A fost un turneu foarte bun pentru jucătorii noștri, poate mai bun decât se aștepta cineva... ca o părere proprie cele mai bune rezultate le-au scos cei mai bine puși la punct mental dintre ei, respectiv Babken și Ladany, secondați de Ciprian. Dacă Leo Dobre le-ar face clasamentul după victorii Babken nu ar mai fi primul... ;) :D :D :D Asta era o glumă cu trimitere directă la turneul de calificare... o glumă care pare contrazisă de Florescu dar infirmată de mai toți ceilalți, rezultatele celor veniți din "calificări" fiind destul de concludente. Dar să lăsăm chițibușia și să dam câteva păreri... Cristea puțin dezamăgitor pentru mine, sincer mă așteptam la mai mult. Favoritul meu în nota lui distinctă: îți dă emoții de la început până la sfârșit... a reușit să câștige un meci cu mari emoții după ce a condus cu 5-0 și 6-1 la mare luptă cu 9-8. A pierdut la Babken și Babica, poate nu-i priește B-ul ăsta din fața numelui! :D :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Eurotour Germania

Postby AlexandruM » Tue Jun 09, 2015 8:51 am

O evolutie foarte buna a sportivilor nostri, intr-adevar Cristea a dezamagit nitel, in rest toti au jucat la valoarea lor. Am ramas impresionat de reusitele lui Alex Florescu, daca nu ma gresesc e prima lui evolutie la Eurotour, dar s-a prezentat ca un jucator cu experienta. Adi Cocolin a avut un joc decent, mai are inca de lucru, dar e pe calea cea buna.

M-a bucurat iesirea lui Konrad in finala, am jucat cu el la Best Of The East acum 2 ani, de pe atunci m-a uimit lejeritatea cu care rezolva situatiile de pe masa.

PS Maratoanele de calificare organizate de BKO mi se par foarte potrivite pentru antrenament, dupa cum am putut vedea zilele la Eurotour pot fi foarte lungi si atunci ai nevoie de experienta si rezistenta la masa, chiar si dupa 7-8 ore jucate.

Cu siguranta, prin evolutia recenta, romanii s-a facut cunoscuti in Europa si vor fi luati in serios la urmatoarele etape.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Eurotour Germania

Postby amabilu » Sat Jun 13, 2015 2:19 pm

Mi am recapatat ciomagul (acum cu smarald in varf)de la moderator asa ca revin cu forte proprii si mai spun si eu doua vorbe in calitate de posesor de pastila noua:

Entuziasmul si incurajarile adresate celor 8 magnifici imi amintesc de vorba aia:"Curaj gaina,ca te tai!" :lol:

Chiar daca am fi avut un rezultat mai bun in etapa de eurotur ,asta nu ar fi spus ceva important despre biliardul romanesc.Mai e hat pana departe,mai e mult pana la un jucator de top european ca sa nu spun mondial,mai e mult pana la o echipa foarte puternica .Greu de crezut ca generatia asta va da acest jucator ,spun asta referindu ma la binomul progres-varsta.Stiu ca pot fi contrazis, Appleton anul trecut ,vazand doar jucatorii de la Brasov"a mentionat un nume cu acest potential enumerand insa si cateva conditii.Poate moderatorul ne va da cateva detalii despre ce ai nevoie sa devii campion in viziunea lui Appleton.

In concluzie,la ora asta avem cativa jucatori foarte puternici in zona noastra de europa,pentru alte ambitii sunt necesare alte conditii.

Lucrul cu adevarat bun este participarea numeroasa si sa speram pe termen mai lung.Ideea asta cu calificarile pentru etapa de eurotur mi se pare foarte buna,sa vedem cat tine sponsorizarea participarii unei echipe de 8 jucatori.Pe langa senatorii care isi castiga locul fara mare efort se pot strecura si outsideri ambitiosi sa ajunga mai sus.Astfel,cu timpul, ar trebui sa apara si cate un rezultat mai bunicel pe plan international.

Cel mai mare castig si rezultat a fost participarea, asa ca sa nu uitam de organizator/sponsor acestei participari,meritul e al lui.Sper ca entuziasmul asta va continua si miscarea se va amplifica pentru ca mai sunt destule de facut,cu o floare nu se face primavara.

PS
I o fi inspaimantat babken pe unii dar se vede treaba ca s a speriat si el de sine insusi pana la urma :lol:
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Eurotour Germania

Postby arnydm » Sat Jun 13, 2015 4:09 pm

Adevărul este că o pastilă nouă îți mai dă curaj... să-i schimbăm gratis pastila lui Babken, poate ne dă o finală la schimb! :D
PS
Am și eu pastilă nouă... dar m-am plictisit fără de juca vreo bilă cu ea. O fi de bine?!? ;)
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Eurotour Germania

Postby amabilu » Sat Jun 13, 2015 6:48 pm

Mai bine sa te plictisesti de pastila fara sa joci decat sa le inghiti cum am facut eu.Pana sa montez prima pastila pe tac am facut o cura cu cateva luate dimineata pe stomacul gol. :lol:
Cand incepeam sa joc mai bine ,ma durea stomacul. :lol:

Intamplator nici eu nu am jucat inca cu emeraldul,sunt in faza premergatoare plictiselii ,curiozitatea.

Sincer la babken nu am mari asteptari,am impresia ca deja e cam trecut pentru marea performanta.La fel cum nu am de la nici un jucator care nu are un program de profesionist,adica munca de minim 8 ore pe zi.Am auzit jucatori si jucatoare de top care spun ca se antreneaza 4 ore pe zi.Pentru mine declaratiile astea sunt pentru adormirea competitiei,in lumea asta de 7 miliarde sau cat or fi exista destui ambitiosi care trag de la varste fragede poate si mai mult de 12 ore din 24.De ce raman doar unii in varf?Talentul o data dar adaugat la asta si un volum consistent de munca.Sunt profesionisti,asta e jobul lor.

Daca stai si te gandesti pana la urma e matematica adica volumul total de antrenament in regim profesionist lipseste jucatorilor romani,adica acele 2-3 ore pe zi de la 10-11 ani,acele 3-4 ore de la 15 ani si apoi acele minim 8 ore zilnice de antrenament al sportivului matur.Si cand spun antrenament nu zic sutele sau miile de ore pierdute la inceputul biliardului in pacaneala sterila cu prietenii in care principala deficienta este ca timpul alocat progresului se imparte automat la doi.

De asta nu vad eu dezvoltandu se un jucator de top din ce avem in prezent ci peste cativa ani din generatia care urmeaza sa se formeze.Sau din ce avem acum sub 25 de ani sa fie un talent deosebit care sa creasca spectaculos.Altfel,din cei care se apropie de 30 de ani nu prea cred sa mai explodeze.

Babken...Ala care l a provocat pe Appleton la joc pe bani dupa ce i a platit seminarul!Cu fanfaronade din astea vrei sa ajungi departe?
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Eurotour Germania

Postby arnydm » Sat Jun 13, 2015 9:14 pm

A cam degenerat gluma mea... nu contează prea mult că și așa pe aici bate vântul verii. Nici on topic nu sunt dar musai trebuie să spun ceva de Emerald... una din cele mai bune pastile cu care mi-am tunat vreun shaft de-a lungul timpului. Cică ar fi medium-hard... așa o fi! Eu unul aș zice că este mai degrabă un MS, mai ales după ce spargi cu ea vreo 20-30 rack-uri de bila 8... cu siguranță best buy, top 5 la calitate și locul 1 pentru culoarea aleasă.
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Eurotour Germania

Postby amabilu » Sat Jun 13, 2015 11:37 pm

Scuze ca ti am degerat gluma acu pe vara da daca nu trollesc si eu un pic pe forum nu am ce pune la CV ul de jucator din pool.Sau oi fi eu carcotas cu armeanul de la CM ul de anul trecut cand am pierdut un pariu cu testoasa ca fuge suta de metri pana loveste babken.

De culoare o luai si eu pe Smaralda, asa ca pastila de primavara ,sa ma asortez in randul lumii.Dupe aia am aflat ca anul asta se poarta magenta si de culoarea magiunului cum am cerut mi au zis ca nu aveau pastila ca aia de la seyberts nu mananca magiun.

Si red zicea tot de medium soft,ar fi bine , oi vedea o eu ce i pot pieile alea presate.Oricum, sa fie intr un ceas bun, poate cu dansa reusesc si eu sa inchid o masa la Virtual Pool 4. :D
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Eurotour Germania

Postby arnydm » Sun Jun 14, 2015 8:35 am

Armeanul de la CM sau românul de la Eurotur, recte Babken nu cred că poate fi subiectul meu de discuție... totuși ai spus câteva lucruri interesante, unele chiar foarte bine punctate. Sunt de acord că nu reprezintă viitorul biliardului românesc dar totuși face parte din prezentul care ne înconjoară... am spus-o de multe ori și o mai repet. Nu văd un viitor de senzație pentru acest sport. Nu cred că vom ieși vreodată din mentalitatea de a câștiga fără a munci prea mult... și asta e valabil pe toate toate planurile. Totuși... un sport individual poate produce câteva excepții... ale căror rezultate, bine mediatizate, pot produce o oarecare explozie de interes, genul Haleb în tenis. Nu știu dacă fac o comparație corectă, chiar nu cunosc alte aspecte legate de acest sport dar cu siguranță pot spune că așa-numita școală de gimnastică română datorează 90% Nadiei Comăneci. Din ceea ce percep în jurul meu se pare că în rândul copiilor acum este la modă tenisul de câmp... văd că mai toți cunoscuții poartă discuții pe tema Haleb deși nu au nici cea mai vagă idee despre caracteristicile jocului în sine, probabil că 90% nici nu au călcat vreodată pe un teren de zgură dar... deh! Este la modă... este românul care a reușit ceva. Se trece prea ușor peste sacrificiile pe care a trebuit să le facă... atât jucătorul cât și familia. Dar este un exemplu pozitiv, un exemplu care poate produce un val... de aceea rezultatele oricărui jucător ce reprezintă România, fie el și armean pot produce ceva animozitate în jurul nostru. Dar sincer... mai mult de atât nu cred că se va realiza vreodată. Poate doar dacă îl transferăm în România pe Kyle. Adică copilul din acest video...
https://www.youtube.com/watch?v=HcRYYTdkX2I
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Eurotour Germania

Postby amabilu » Sun Jun 14, 2015 12:56 pm

Glumeam de la canicula,nu am nimic nici cu omul , cu cetatenia sau nationalitatea.Armean ,roman,nu conteaza cetatenia sau nationalitatea daca esti om decent.Iar valoarea lui este exceptionala in biliardul romanesc la fel ca si contributia pe care a adus o in acest sport.

Ca ai vorbit de tenis mi ai prilejuit niste reflectii.Pana acum nu am constientizat ca si acest sport pe langa multe altele si a pierdut demult busola.Inechitatea valorii premiilor din turnee transforma destinele a milioane de oameni intr o veritabila loterie ,intr o goana nebuna pentru potul cel mare.

Faptul a fost sesizat inca de acum 25 de ani de Tiriac care era revoltat ca Wimbledonul avea premii totale de 2 milioane de dolari,fapt nemaiauzit pana atunci.Nu stiu daca era revoltat datorita implicatiilor pe care le putea avea acest fapt pentru viitorul tenisului sau din simpla invidie pentru tenismenii de atunci cu mult mai norocosi in castiguri decat cei din vremea lui.Cert este ca in ziua de azi un turneu de Grand Slam are premii de 20 mil deci de 10 ori mai mari decat atunci si inechitatea dintre munca sportivilor este nu numai indecenta ci si strivitoare la nivel de destin individual pentru majoritatea dintre ei si familiile lor.
Sunt cateva zeci de milioane de tenismeni in lume,cateva sute de mii buni,cateva mii foarte buni insa numai cei din top 100 pot spune ca si pot asigura existenta si continuarea carierei in mod lejer doar din castigurile din tenis.Cei care sunt dincolo de locul 150 si nu provin din familii instarite fac eforturi mari sa participe la turnee cu plata transportului ,hotelului,mancarii,antrenorului,fizioterapeutului etc.Pentru asta participa la turnee oricat de mici sau turnee obositoare de dublu pentru a mai castiga niste bani.

O sa mi se spuna ca astfel se plateste spectacolul si talentul.Argumentele astea sunt si in fotbal si nu tin.Daca iti place un anumit sport vei gasi spectacol oricand iar talentul trebuie premiat insa nu in modul asta desantat.Cand banii corup sufletul unui sport implicatiile etice ar trebui luate in considerare deoarece orice concesii au implicatii mari in viitor.Se premiaza sportivii din fotbal,tenis si alte cateva sporturi populare pe glob cum premiau romanii pe gladiatorii de succes in epoca de decadenta premergatoare sfarsitului imperiului.
Pentru mine e un simpton clar al debusolarii,al lipsei unui set general de valori si principii.
Problema e ca atunci cand inechitatile sunt exacerbate dincolo de o limita genereaza revolutii.

Despre Halep, respect si admiratie pentru ambitia iesita din comun a jucatoarei noastre si pentru curajul,increderea si sustinerea familiei.Intr o tara deficitara in succese sportive cum a devenit romania,succesele lui Halep sunt cat se poate de reconfortante.Sau ar trebui sa fie dar mi se pare ca presa sportiva face repede cate o obsesie din ceva care ar trebui sa fie un motiv de bucurie.Nu vreau sa par cinic dar parca emulatia asta creata cu copii dusi sa faca tenis nu e atat de buna intr o tara saraca precum romania.Toti cunoscatorii spun ca nu trebuie incurajat pe nimeni sa mearga la tenis daca nu are ori resurse financiare foarte solide ori o ambitie sau un talent fara limite.Tenisul e un sport de cateva sute de mii de euro investiti pe cap de copil iar speranta de reusita nu e departe de cifra asta,unul la o suta de mii.

Biliardul...pai nu depinde de noi ca tara prea mult.Intr un caz fericit am spera la o dezvoltare similara Poloniei insa problema grava a biliardului e la nivel international.Cat timp e batjocorit ca sport in sistemul american nu poti spera la ceva.El trebuie sa renasca cu o imagine frumoasa si curata ca sa intre in randurile celorlalte sporturi.Acum are o imagine prea sordida ca sa fie luat in serios.Am mai zis o e mare pacat,e un destin tragic al acestui sport sa fie in mocirla cu un potential atat de mare de frumusete si spectaculozitate.

Ca sa inchei,ce ma nedumereste pe mine este baltirea ,complacerea in situatia existenta.Nimeni dintre cei pe care i am abordat referitor la asemenea chestiuni nu a fost interesat din prima sa continue conversatia sa discute care sunt motivele sau solutiile.Intr o lume in care toata lumea isi da cu parerea si se pricepe la orice ,indiferenta asta referitoare chiar la marea pasiune sportiva ma deconcerteaza.Asa ca probabil avem sportul pe care il meritam.

Ne am cam offtopizat noi dar in calitate de ultimi mohicani acestui forum ne putem permite.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am


Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron