Sistem de antrenament

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Cat de utile sunt aceste seturi de exercitii?

Foarte utile, mai vreau.
13
93%
Utile, dar nimic deosebit.
1
7%
Cui trebuie antrenament, frate? Da in bile si gata.
0
No votes
Jucam Bila 8 colt opus, nu?
0
No votes
 
Total votes : 14

Sistem de antrenament

Postby AlexandruM » Mon Jun 22, 2015 7:43 am

Presupun ca toti cei care iau cat de cat in serios jocul de biliard au ajuns la o anumita etapa cand nu mai erau multumiti de antrenamentele haotice care pareau sa nu dea rezultatele scontate, astfel cam toata lumea a fost in cautarea unei metodologii de antrenament, unor seturi de exercitii bine sistematizate, care sa cuprinda toate aspectele jocului de biliard. Toti instructorii propun diferite exercitii, drilluri, dar nu intotdeauna aceste propuneri sunt bine organizate si expuse intr-un mod usor de aplicat.
Va propun spre vizualizare si incercare un set de exercitii destinat jucatorilor incepatori si intermediari (Nivel 1), este prima parte din cele 5 preconizate. Desi par usoare, sunt convins ca unele exercitii o sa va dea batai de cap. Spor la bile si astept impresiile voastre despre oportunitatea, continutul, eficienta unor asemenea seturi de exercitii.

Exercitiile pot fi vizualizate AICI

Mai multe detalii pe BLOG
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Sistem de antrenament

Postby amabilu » Mon Jun 22, 2015 10:57 am

Contributia teoretica a rusilor la dezvoltarea biliardului mi se pare exceptionala.Exista sute de carti si sute de drilluri avand ca scop invatarea si perfectionarea biliardului insa rar gasesti ceva sa se apropie ca forma si continut de o metodica si o metodologie elaborata asa cum aproape orice alt sport are .Enciclopedia doctorului Dave este singura asemenea constructie dupa stiinta mea insa faptul ca vine la pretul unui tac bunicel o face putin cunoscuta si mai putin accesibila.Nici marele pedagog Robert Byrnes nu stiu sa fi oferit o asemenea varietate de exercitii.Exercitii numeroase mai sunt sub anumite forme,de exemplu "Pro skills drills"insa e greu sa mi inchipui copii de 11 -16 ani lucrand acel set fara sa si piarda motivatia,concentrarea si interesul.Varietatea si denumirile exercitiilor sunt concepute in setul rusilor pentru ca inceputul biliardului sa fie prietenos si intuitiv.

Felicitarile mele antrenorilor rusi pentru elaborarea acestei metodici si multumiri lui Alexandru ca a facut cunoscut materialul in Romania.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Sistem de antrenament

Postby arnydm » Mon Jun 22, 2015 11:34 am

Kung-fu cu bile... lupul după iepuraș, recte follow. ;) :D :D :D
Învățați drill-uri cu David Carradine sau "Cichi Cean" varianta românească... gluma-i glumă dar parcă prea-s de tot râsul denumirile alese. Evident... nu contează cum aleg unii să-și numească procedeele, principalul este să le însușești. Dacă vrei. Important este mesajul... practica nu înseamnă un joc haotic ci repetarea unor lovituri până la automatism. Nu critic, nu dau sfaturi. Cred că totuși pot face primul execrcițiu... de fapt cred că ar fi cam singurul pe care l-aș reuși. De multe ori uităm ceea ce este mai important... iar baza o reprezintă tocmai aceste elemente structurale pe care le ignorăm, le credem prea simple pentru a fi luate în seamă...
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Sistem de antrenament

Postby AlexandruM » Mon Jun 22, 2015 6:15 pm

Hai ca ne-am facut nitel de cap cu Cichi Ceanu :) Revenim la sobritatea didactica.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Sistem de antrenament

Postby arnydm » Mon Jun 22, 2015 8:16 pm

Revenim. Problema nu este atât sobrietatea cât timpul și scopul acordat unor asemenea activități... atunci când vezi o masă la 2-3 luni nu prea îți mai arde de drill-uri... ( cazul meu ) Dar pentru a crește în joc sunt necesare. Acum depinde doar de fiecare individ în parte... nu mă înțelege greșit, apreciez ideea. Tocmai de aceea am stricat o glumă, pentru a scoate în evidență importanța unui antrenament în adevăratul său sens. Celor care vor și au cele trebuincioase la dispoziție le urez succes... spor la iepurași| :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Sistem de antrenament

Postby amabilu » Mon Jun 22, 2015 9:37 pm

M am intrebat si eu asupra utilitatii denumirilor acestea,pentru nivelul de incepatori as gasi o explicatie printr un dialog mai usor cu copii care incep biliardul.Daca se repeta si la celelalte niveluri explicatia umorului nu ne o poate oferi decat echipa de antrenori rusi care a realizat acest proiect.

Adevarata problema asupra careia Alexandru asteapta parerile noastre este aceea daca metodica de antrenament elaborata de rusi si prezentata mai sus este superioara formulelor mai mult sau mai putin improvizate de drilluri prin care jucatorii incearca sa avanseze.Ma refer la antrenamentul cu drilluri de pe net "azi unul,maine altul"sau la sistemele mai organizate de antrenament, am dat exemplu"Pro skills drills"sau Dr Dave,altul si poate cel mai folost fiind PAT desi inteleg ca el a fost gandit drept sistem de evaluare.

Din punctul meu de vedere pentru nivelul de incepatori acesta de mai sus este cel mai variat si atragator,e facut sa iti mentina treaz interesul.Eu il vad perfect integrat intr o scoala de biliard cu cate doi copii exersand la o masa.

Fiecare sport are elaborate de federatie pentru toate nivelurile si sectiile,tot felul de metodici si metodologii de invatare si aprofundare.Biliardul saracu...ce sa mai vorbim!De aceea spun ca un asemenea demers este aur curat si un pas inainte catre dezvoltarea lui ca ramura de sport.

My doi bani!
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Sistem de antrenament

Postby arnydm » Mon Jun 22, 2015 10:39 pm

Hmmm... dacă asta era ideea... atunci să dezvoltăm un pic. Strict punctul meu de vedere... scopul este același orice variantă ai alege. Este ca și cum ai urma sfaturile unui antrenor... iar discuții de genul "Lucescu sau Olăroiu", care din el este mai aproape de nirvana... sunt cam aiurea. Pentru că un antrenor aduce un aport de maxim 10% la posibilitățile de exprimare ale subiectului în cauză, eu asta cred. Restul ține de subiect. Este important dar nu decisiv. Nu spun că jucătorul îl face pe antrenor... nu fac paralelă cu vreun sport anume ci doar spun că orice antrenor îți poate oferi doar modalități de a ajunge aproape de ținta propusă dar cum ajungi să îndeplinești obiectivul ține doar de tine, de deciziile pe care le iei instantaneu, la cald cum s-ar spune. Nu pot spune că această metodă, a autorilor ruși, este mai cu moț... ar fi doar o părere, argumentată mai mult sau mai puțin. Dar pot spune că este o modalitate de luat în seamă dacă vrei să te perfecționezi. Nu cred că atingerea obiectivelor propuse de autorii ruși vor face pe cineva campion mondial iar dacă cineva ar reuși o astfel de performanță după un astfel de drill ar fi meritul lui și nu al autorilor cărții. Important este să te antrenezi cu simț de răspundere, să dai totul la masă, să perseverezi, să crezi în șansa ta. Până la urmă cam totul se rezumă la psihic... teoretic, dacă stai bine să te gândești... cea mai importantă lovitură este câștigarea lagului. Poți pierde un joc fără să faci o altă greșeală ( teoretic, repet ). Acele drill-uri nu fac altceva decât să cimenteze unele mecanisme de lovire, niște automatisme. Acesta este scopul lor iar dacă unele sunt mai bune decât altele atunci discutăm la nesfârșit. Ruși, americani, blah-blah-blah. Strict la topic... conținutul îl pot aprecia fără să studiez mai mult de două pagini. Nu știu cât de oportun ar fi dar în mod cert este eficient atât timp cât te ajută să te perfecționezi. Dar asta nu depinde de autor. Dacă vreți vă spun și eu ceva... poate mă pomeniți vreodată. Eu v-aș propune altceva. De ce nu încercați să perfecționați cealaltă mână folosită la joc? Din punctul meu de vedere abia în acest caz s-ar putea pleca de la zero... comparați rezultatele și aflați exact impactul pe care l-ar avea o anume modalitate de perfecționare. Ar fi mai relevant... my other 2 cents! :shock: :shock:
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Sistem de antrenament

Postby amabilu » Mon Jun 29, 2015 5:58 pm

Daca nu a vrut nimeni postarea numarul 1111 iata ca o iau eu.Deci...

...A aparut o noua sectiune din sistemul de antrenament rusesc.Alexandru,cel care a facut posibil accesul la acest material,spune ca a vazut ceva oarecum asemanator la PAT desi aceasta a fost gandita ca metoda de evaluare.Eu am spus si de enciclopedia lui nea dr.dave si cu acestea am incheiat repede cu materialele care ar trebui sa semene cu o metodica de antrenament.Faptul ca asemenea materiale nu exista la nivel global nu face decat sa demonstreze stadiul primitiv de dezvoltare al acestui sport.Dupa mine este si o concesie nefericita in cadrul legislatiei sportive,cred ca un minister serios al sportului ar fi trebuit sa refuze afilierea oricarei federatii care nu poseda o baza teoretica pentru initierea si antrenamentul de performanta in sportul respectiv.Toate sporturile pe care le cunoastem au metode mai mult sau mai putin avansate de antrenament,biliardul nu are nici una consacrata la nivel mondial.

Ei,daca era dupa mine ,pentru afliere o federatie ar trebuit sa aiba pe langa materialul didactic si o baza materiala care sa ofere antrenamentul gratuit pentru minim 50-100 sportiviluna,antrenament care in biliard ar fi posibil avand la dispozitie numai 10-15 mese.Asta ca o paranteza despre indolenta si incompetenta din sportul romanesc care nu este in stare sa asigure nici macar un cadru legislativ propice dezvoltarii sportului lasand sa creasca repede tot felul de buruieni doar ca sa fie verde in curte in loc sa cultive cu rabdare gazonul.

Deci sa revenim la ale noastre.Nu inteleg de unde mentalitatea ca biliardul se poate invata oricum ,bazandu te doar pe skill uri si ore la masa pentru ca daca nu ar fi unanima aceasta mentalitate am fi vazut nenumarate asemenea metode de pregatire.In multe sporturi perfomantele exceptionale si constante vin in tarile cu traditie si "scoala"puternica.Scoala de fotbal olandeza,de tenis de masa chineza,de scrima italiana ,de gimnastica romaneasca si exemple sunt aproape pentru toate sporturile.
In pool nu exista asemenea scoli nici cu nici fara ghilimele.Poate traditia filipinezilor si a americanilor dar astea nu sunt "scoli"in sensul aratat de mine ci e vorba de o anumita emulatie intr o cultura locala.

In concluzie,ar trebui discutat acest subiect al bazei teoretice de pregatire practica la modul cel mai serios ca sa intre si din acest punct de vedere biliardul printre celelalte sporturi.

Concluzie:
Toate se invata cu manuale, incepand de la abecedarul pentru scris pana la pilotarea avionului.Stiu si eu ca exista vorba aia cum ca "Pool nu stie carte"dar daca Pool vrea sa devina sport ar trebui odata si odata sa invete.

Sper sincer ca acest manual rusesc are un succes mai mare printre amatorii romani de pool decat ecoul pe acest forum.Probabil cei mai inteligenti dintre ei vor incerca sa vada despre ce e vorba si in scurt timp vor aparea ceva impresii.

Felicitari inca o data rusilor pentru open source ul lor si multumiri lui Alex pentru efortul de a le aduce pe la noi.

Sa fiti sanatosi fratilor intru pool,eu intru in vacanta de la trolling,cel putin pana vine noul tac.Asa ca vara frumoasa si plina de bile!
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Sistem de antrenament

Postby arnydm » Mon Jun 29, 2015 11:14 pm

Off... topic! :D
Players, Dufferin... ce urmează? Curiozitate, ce să-i faci!
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Sistem de antrenament

Postby amabilu » Tue Jun 30, 2015 7:18 am

...Artemis,Classic...Si acum urmeaza Anthrax AX2-2.

Sa vezi ce o sa ma spurce Vikingu! :)
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Next

Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests