Dinamita Open Brasov

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Dinamita Open Brasov

Postby amabilu » Mon Sep 07, 2015 12:39 pm

A fost chiar exploziv pentru amatorii de biliard!Ganditi va numai la faptul ca stateai la balcon si nu stiai sa alegi masa pe care sa o privesti:la una Nick van den berg,la cealalta Hohmann cu Immonen,la cealalta Malaj ,la cealalta Majid,la cealalta Appleton...M am surprins gandindu ma ca e aproape ireal sa vezi in Romania atatia jucatori de top.Nu numai sa i vezi jucand ci chiar sa schimbi doua vorbe cu ei sau sa faci poze.

Cateva cuvinte despre concurs.Voi incepe cu poate unicul punct slab care m a deranjat pe mine personal,mediatizarea pe febe si canalele apropiate pasionatilor de biliard din Romania.Tinand cont ca acestea nu sunt multe ,respectiv forumul pe care stam acum si doua bloguri de profil,cele ale lui AlexandruM si madfox(cele dupa stiinta mea)ar fi fost poate indicat sa existe o colaborare din principiu intre organizator si canalele respective.Probabil organizatorul (daca)s a gandit ca forumul e mort si e folosit doar la pus la fereastra atunci cand vine postasul cu pensia (ma refer la rubrica de vanzari cumparari)sau ca cele doua bloguri au prea putin feedback in randul amatorilor.Uneori lucrurile trebuie a fi facute nu numai cu scopul beneficiului ci si din datoria de a fi facute bine.Asta e mentalitatea nemteasca,poate era si la brasov acum sute de ani,in prezent mai putin.Vreau sa inchei capitolul punct slab cu mentiunea ca efortul de a avea un facebook activ nu este extenuant,organizarea BKO a aratat ca se poate.

M am intins cu asta datorita faptului ca mi se pare o chestiune de principiu sa mediatizezi in randul pasionatilor care nu pot fi la fata locului un asemenea eveniment unic in istoria biliardului romanesc.Sau poate ca ,privind lucrurile din alt punct de vedere adica tinand cont de lucrurile de mai sus ca nici pasionatii de biliard nu incheaga o comunicare constanta pe forum sau pe blogurile de profil,acestia sunt de fapt mai putin pasionati de fenomen si doar atat merita.O fi si asta adevarat!Totusi,mort pe fb in cele 3 zile cele mai importante nu e ok.

Si acum sa trecem la cele o suta de puncte bune ale organizarii.Pe scurt,raportandu ne la ce s a vrut a fi si la ce s a reusit,organizarea a fost excelenta.Desi spatiul clubului Arta nu are un potential foarte generos cu asemenea evenimente(imposibil de organizat acolo daca s ar fi bulucit fanii biliardului din toata tara)ambientul este unul foarte placut.Personalul care a deservit evenimentul a fost numeros si prompt,organizatorul Andrei Rusu a fost atent ca lucrurile sa mearga bine in detaliu,Mihaela Ghiorghiu a depus mult efort in calitate de host si cred ca jucatorii s au simtit la fel de bine ca amatorii de biliard.

Prima seara a fost extraordinara.Dupa prezentarea jucatorilor straini au urmat cateva ore in care puteai interactiona moderat cu ei,sa schimbi cateva cuvinte,sa faci o poza.Insusi Darren Appleton a spus ca nimeni sa nu se sfiasca sa abordeze jucatorii,astfel ca l am abordat si eu pe Mika Immonen pentru o poza.Ce a fost senzational a urmat dupa aia.Mika Immonen s a dus la o masa si a jucat cateva frameuri cu cate un amator care era doritor,astfel s au perindat mai multi la masa lui.M am asezat si eu pe un scaun langa acea masa si l am urmarit.A fost magie pura.Fara presiunea jocului si relaxat acest om juca un biliard care iti taia rasuflarea.M au impresionat si meciurile care au urmat,atatea si atatea lovituri spectaculoase insa ce a facut Mika Immonen la masa in ora la care am stat langa el e ceva greu de descris in cuvinte.

Si apropos de cele de mai sus, cei cu care am discutat despre marii jucatori mi au spus ca ei au vazut latura umana a acestor celebritati,ca sunt si ei oameni si asa si pe dincolo.Eu,dimpotriva!Stiam ca sunt oameni cu doua maini si doua picioare pana sa i vad ca au venit aici,acum dupa ce i am vazut cum joaca am inceput sa ma indoiesc ca sunt chiar oameni ca noi.

Vorbind despre stilul spectaculos trebuie sa facem o mentiune si in legatura cu Malaj.Si pe ala cand il apuca intra pe pilot automat.Joaca intr o viteza ca ti da impresia ca il incurca alba ca nu se opreste mai repede.E adevarat ,in meciuri serioase a schimbat abordarea dar cand avea adevrsar usor era spectaculos.

Despre jucatorii romani nimic nou de povestit.Comportare onorabila in limita nivelului de joc in care se afla.Aici insa trebuie sa facem o mentiune in legatura cu merituosul Alexandru Cotescu care a intrat in primii 16.Din pacate tracul sau un blocaj mental pe care l a acuzat nu l au putut face sa joace absolut nimic din biliardul pe care il stie in fata unui appleton fara nici o vlaga insa pana in acea faza a jucat exact acel biliard pe care il stie si datorita lui a ajuns in primii 16.Iata inca un jucator care a crescut mult si spune ceva intr un concurs important.Iata ca se poate juca foarte bine si cu G Core daca stii jocul.

Cam astea ar fi impresiile mele.Daca o sa mi mai amintesc ceva o sa mai postez.Pana atunci sper ca forumistii care au fost la Brasov isi vor impartasi propriile impresii.

In incheiere vreau sa repet ca ce a realizat Andrei Rusu este ceva cu totul exceptional fara nici o exagerare raportandu ne la spatiul in care ne aflam si la conditiile de dezvoltare ale biliardului de aici.Numele care au venit la acest turneu or fi obisnuite la turneele din SUA si Asia,nu pentru Romania,locul unde agati harta biliardului in cui.Relatia pe care a consolidat o Andrei Rusu cu Darren Appleton,eforturile pe care le a depus sa faca acest turneu,nu in ultimul rand orgoliul si ambitia de a realiza ceva nemaipomenit in Romania,toate acestea au condus la acest eveniment si Andrei Rusu este omul care trebuie felicitat.Felicitari merita si echipa care i a stat alaturi ,au facut o treaba foarte buna.

E bine ca apar noi oameni in biliard.Anul trecut am aflat de BKO ul organizat de Leonard Dobre.Dobre a intrat sanatos in paine si speram cu timpul sa se vada tot mai multe rezultate de pe urma lui.Anul acesta Andrei Rusu a continuat la mare anvergura o initiativa inceputa anul trecut.Sa speram ca nici rolul lui nu se va rezuma la organizarea unui turneu international odata pe an.

Oameni ca ei ar trebui sa se ocupe de conducerea biliardului romanesc.De ce?Pentru ca initiativele private nu vor fi niciodata indeajuns pentru a crea dezvoltarea dorita pentru acest sport.E nevoie de bani mai multi si statul poate asigura o parte importanta a acestor fonduri.Sper ca acesti oameni ca Andrei Rusu si Leonard Dobre vor avea odata si dorinta si ambitia de a pune cu adevarat bazele solide ale biliardului in Romania si se vor gandi sa se aseze in fruntea federatiei nationale de biliard pentru ca altfel nu poti avea dialogul sau parteneriatul dorit cu statul care poarte asigura ceva fonduri acestui sport.

Felicitari inca o data organizatorilor si sa speram ca turneul va continua si se va dezvolta.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Dinamita Open Brasov

Postby AlexandruM » Mon Sep 07, 2015 1:47 pm

Ei, asta da postare. bag de seama ca vrei sa-mi iei painea, nea Amabile. :)

Ma alatur si eu indemnului ca toti membrii acestui forum sa-si impartaseasca experienta avuta la Brasov sau daca au vazut meciurile doar la TV sa ne spuna cum s-a vazut de acolo. Astfel, le vom arata organizatorilor recunostinta noastra si poate vom evidentia unele parti mai slabe care pot fi imbunatatite.

Urmeaza numaidecat si impresiile mele, plus cateva surprize. Ar fi de scris o saptamana sa le poti spune pe toate.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Dinamita Open Brasov

Postby arnydm » Mon Sep 07, 2015 7:43 pm

Mie unul, care am văzut câteva frame-uri din finală ( de la 7-3 pentru Immonen ) dar am urmărit toate rezultatele la intervale bine stabilite nu mi-au rămas prea multe de spus… dar:
1. Prin prisma participanților și a altor aspecte legate de organizare pot spune că a fost probabil cel mai bine organizat turneu ever din România. Constanța de săptămâna trecută pare acum un fel de grădiniță…
2. De remarcat că la un turneu cu premii destul de modeste ( îmi aduc aminte de Tacul de Aur cu celebrele premii din 2012-2013 ) s-a reușit aducerea unor monștrii sacri ai sportului… și nu vorbesc de 2 rătăciți ci de acele nume grele amintite anterior… pur și simplu merită felicitat organizatorul pentru așa ceva!
3. M-am simțit occidental pentru o oră… ora ce am văzut-o din finală… bănuiesc că vor avea ce povesti nepoților despre aceasta cei ce au fost prezenți acolo…
4. Cu toată stima pentru alți entuziaști dar acest exemplu greu va putea fi egalat… dacă la anul respectivii din Brașov vor face un turneu mai măreț atunci ne putem scoate pălăria în fața lor… să vedem efectele… așteptăm București, Constanța, sau poate alte orașe cu tradiții și potențial ( Timișoara, Iași, Cluj, etc ) să caute să facă mai mult… spun eu că o înțelegere între câțiva organizatori, cu 2-3 turnee legate ( cum au fost Constanța-Brașov ) ar putea convinge mai mulți jucători de valoare la o minivacanță prin România…
5. RESPECT club ARTA! RESPECT Brașov! Felicitări!
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Dinamita Open Brasov

Postby Viking » Tue Sep 08, 2015 9:31 am

Bravo. Frumos event.

arnydn de ce n-ai dat o fugă pan la băiatu. Îți dădeam și io un grătar (și o bubuiala la biliard) 8-)
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Dinamita Open Brasov

Postby amabilu » Tue Sep 08, 2015 6:33 pm

Si inca ceva...Nu are legatura cu turneul dar eu aci am descoperit chestia.Nu stiu ce e asta cu pocnitul din degete dar e tare stupid-manelistica atitudinea.Inteleg ca e vreo moda(banuiesc eu ca de Balcani) dar ca la orice moda nu strica oarece discernamant cand e sa te iei dupa ea.

Altfel,la o adica, hai sa nu mai umblam cu jumatati de masura cu pocnitul din degete,hai direct un pas din dansul pinguinului!
Last edited by amabilu on Wed Sep 09, 2015 1:29 am, edited 1 time in total.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Dinamita Open Brasov

Postby arnydm » Tue Sep 08, 2015 9:22 pm

amabilu wrote:Si inca ceva...Nu are legatura cu turneul dar eu aci am descoperit chestia.Nu stiu ce e asta cu pocnitul din degete dar e tare stupid-manelistica atitudinea.Inteleg ca e vreo moda(banuiesc eu ca de Balcani) dar ca la orice moda nu strica oarece discernamant cand e sa te iei dupa ea.

Altfel,la o adica, hai sa nu mai umblam cu jumatati de masura cu pocnitul din degete,hai direct un pas din dansul piticului!



Nu prea știu eu cum e cu pocnitul din degete pe la biliard dar la snooker este o modalitate discretă de a aprecia o lovitură a unui jucător. În principiu... ar trebui să fie un gest din repertoriul adversarului, în genul tacului lovind manta ( când jucătorul advers este la lovitură ) dar făcut de pe scaun... probabil a fost preluat și în biliard. Nu știu cât de manelistică este atitudinea atât timp cât nu este ceva inventat la noi... și nici prin Balcani. De data asta nu pot fi de acord cu părerea ta, poate singurul aspect oarecum valabil ar fi faptul că gestul în sine trebuie făcut de adversarul de la masă și nu de spectator... cum turneele se joacă la multe mese în paralel și cum spațiul este restrâns atunci este mai puțin deranjant să apreciezi din postura de spectator cu un astfel de gest decât altfel de manifestări, mai zgomotoase și mult mai deranjante optic. Oricum ar fi... nu este ceva rău în asta, este un gest de apreciere și atât, se practică în Regat, se practică la case mari deci...

În altă ordine de idei... prietene nordic, viking pe numele tău... stai liniștit că nu scapi tu de sfântul McDermott cutezătorul... cu prima ocazie când mai trec munții voi ataca cetatea Sighișoarei mai aprig ca niciodată! :D :D :D Acu... că s-o întâmpla minunea prin 2025... rămâne de văzut! ;) :D
N-am ajuns pe la tine pentru simplul motiv că nici măcar la Constanța nu am fost, darămite la Brașov! Ce am văzut a fost pe stream, nicidecum de la fața locului așa că iartă-mă și pregătește-te să otrăvești fântânile... te voi călca negreșit, poate de data asta voi recupera din omorul încasat pe terenul propriu vara trecută...
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Dinamita Open Brasov

Postby amabilu » Wed Sep 09, 2015 3:50 am

Ma rog,mie mi se pare chestie de redusi mental ,prima oara am vazut gestul in Bucuresti la una care era abtiguita in club,am crezut ca e de la betie nu de la snooker.Sincer imi e greu sa mi imaginez englezoii aia scrobiti ca pocnesc dintre degete,la TV am vazut doar aplauze si incurajari verbale.Dar daca e de la snooker ,bogdaproste si sa fie primit,sa fie de sufletul lui Minnesota Fats,arza l ar dracii, ca in directia lui se duse biliardul, nu in cea dorita de Mosconi.

Sunt convins ca ai avut motive intemeiate stimabile arnydm sa nu te spurci la un Immonen in live direct si pe viu pentru ca omul atunci cand e in dispozitie manevreaza bilele ca o satana.Si apropos de turnirul vostru,scuze ca intervin,poate la anul,daca se reia minunea, ne om intalni cu totii la Brasov si brasoave si atunci vedem care pe cine la biliard si gratare.Propun sa jucam cu hadicap 5 mici si doua beri :D
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Dinamita Open Brasov

Postby Viking » Wed Sep 09, 2015 9:44 am

nu mai stam pana la anu.

daca aveti drum nu ezitati. oricine e binevenit. gasim cazare la preturi fara concurenta si cu haleala ne descurcam (mancam cotlet cu garnitura de mici daca trebue)

acu avem si doua mese noi. tot jafuric opiate dar macar au simonis pe ele si sunt drepte si e liniste si coniacu eftin :)

@arnydm - hai ca n-a fo macel ca doar am jucat in decisiv. am avut eu curajul vizitatorului care vrea sa arate ca stie si am jucat ultima colorata cu manta si am mai avut si noroc de am ramas la negra. :)
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Dinamita Open Brasov

Postby madfox » Wed Sep 09, 2015 2:08 pm

Subscriu la faptul ca turneul a fost extraordinar, imi pare rau ca nu am putut fi acolo. Andrei Rusu face parte din conducerea federatiei Romane din cate stiu eu este vice :D ;)
L-am cunoscut si eu pe Immonen la Constanta si m-a impresionat ca stil de joc, foarte tare omul

Pocnitul din degete este o apreciere discreta a unei lovituri frumoase a jucatorului aflat la masa. toti jucatorii de biliard din romania si chiar de afara il folosesc nu stiu de trebuie considerati redusi mintali doar pentru ca nu apreciezi/intelegi gestul. Eu unul asa l-am apucat cand am intrat in turneele de biliard si nu mi s-a parut ceva exagerat si nu ma consider redus, dar e doar parerea mea :twisted: La bulgari se face acelasi sunet dar din gat cumva, m-am amuzat copios cand am jucat la Sofia pe treaba asta
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Dinamita Open Brasov

Postby amabilu » Thu Sep 10, 2015 8:53 am

Vorbeam de spectatori,nu am eu treaba cu ce fac jucatorii.Spectatorul sa aplaude daca i place,ca asa e civilizat.

Si inca ceva referitor la concursul de la Club Arta:daca concursul se va dezvolta cum se preconizeaza, ar fi necesar atat un numar sporit de mese cat si o calitate mai buna a acestora.Momentan acolo am vazut o singura masa Dynamic 2.La Dynamic Germania mesele se vand la oferta cu 2400-2650 euro deci la o comanda mai mare se pot lua lejer sub 2000 euro.Daca federatia ar fi mai mult decat o institutie formala si ar avea ceva initiativa,ar lua legatura cu mai multe cluburi din tara si ar face strigare( poate ar fi si particulari interesati de un pret bun) si ar comanda cateva zeci de mese la pret foarte tentant.Ca sa nu mai vorbesc de faptul ca daca patronul de club de biliard reuseste sa si vanda mesele vechi cu macar cateva sute de euro bucata se cheama ca si a cumparat mese de turneu Dynamic 3 cu mai putin de 1000 euro masa.Asta asa,ca o idee,sa se vada cat de simplu e ca macar sa incerci sa faci ceva.In general vorbind,nu in Romania,doamne-feri!
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Next

Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron