Campionatul mondial

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Campionatul mondial

Postby amabilu » Thu Sep 10, 2015 9:50 pm

A inceput campionatul mondial!Premii totale in valoare de 300 mii dolari,castigatorul 30 000,finalistul 15 000 ,locul 3 primeste 7 500 dolari si asa mai departe pana la ultimul loc(64) care ia 650 dolari.Premii si organizare modeste dupa cum ne au obisnuit fratii qatarezi,explicabil,saracie mare acolo,in schimb un popor foarte inteligent si harnic.

Inca se desfasoara faza calificarilor,aici poate participa oricine , de aici explicatia jocurilor in majoritate modeste.Deci nimic deosebit pana acum cu exceptia unui copil filipinez de 10 ani care s a luptat voiniceste dar a pierdut de la adversari cu numai un pic mai buni decat el.Inca un bagaj foarte modest de joc si impulsivitate specifica anilor insa pentru varsta lui e totusi ceva extraordinar.Cum spunea un comentator pe chat,sa vedem cum va juca la 11 ani.

Meciurile se vad ca si anul trecut pe principalele canale de sport ale lumii:Eurosport,Sky Sports si ESPN.........Teapaaa!!!!! Nu de la mine,ci de la federatia internationala care a acordat organizarea si de la organizatorul cu poale lungi.Adevarul e ca pentru traditia biliardistica exceptionala chiar merita Qatarul aceasta organizare.Ca o paranteza,doar la FIFA se fac arestari,federatia internationala de pool sta ok cu petrodolarii-spaga sub saltea?
Ma rog, in concluzie tot pe stream ca si anul trecut.

Cine urmareste(sau nu) e invitat sa si spuna parerile(sau nu).
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Campionatul mondial

Postby arnydm » Fri Sep 11, 2015 9:04 pm

Mda... te referi la CM de bila 9 să înțeleg? ;) Păi cum să spun eu... dacă Quatar organizează acest turneu înseamnă că este unul care vrea să facă ceva treabă acolo și a găsit înțelegere la forumul competent... asta nu e de rău ci este de bine. Nu te-ai gândit că poate nici o altă țară nu s-a obosit să tragă sfori pentru a organiza așa ceva?!? :D :D :D Ce ne mai făceam noi acum... rămâneam fără CM de bila 9? Păi dacă din 2010 acolo se organizează iar în 2008 și 2009 au fost ani de stat pe bară înseamnă că... nu s-a mai oferit nimeni de prin 2007... părerea mea. Deci... la Doha frate că altfel nu se mai catadicsește nimeni! :D :D :D

Later P.S.

Doha = Sheffield pentru biliard? :twisted: :twisted: :twisted:
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Campionatul mondial

Postby AlexandruM » Sat Sep 12, 2015 8:17 am

La cum stau treburile in prezent ar trebui sa le multumim seicilor ca isi cheltuie banii de buzunar pentru organizarea acestui eveniment.

Premiile intr-adevar sunt modeste, comparativ cu alte sporturi, dar cu toate aceste nu sunt rele deloc, mai ales ca seicii sunt fair play si nu fac retineri din sumele acordate, asa cum procedeaza chinezii cu premiile acordate in snooker.

Personal prefer un livestream pe net, unde am posibilitatea sa aleg din cele 14 mese, decat o transmisiune TV cu publicitate si un meci care poate nu ma intereseaza.
Pe Facebook sunt foarte multe poze din fiecare zi de concurs, deci mediatizarea cel putin pe plan local exista.

Eu as vrea sa le urez succes participantilor si am presimtirea ca cel care va castiga trofeul, a fost acum o saptamana la Brasov.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Campionatul mondial

Postby amabilu » Sun Sep 13, 2015 11:37 am

Cam putini banii de buzunar,se vede treaba ca astia sunt ai mai sarantoci dintre seici daca pentru premiul intai ofera doar trei salarii ale unui profesor din Qatar.

Eu personal prefer profesionalismul unei transmisii televizate cu tot ce decurge de aici numai ca preferintele personale sunt una,mediatizarea celui mai important eveniment anual dintr un sport e alta.Pe stream e practic inexistenta pentru publicul larg.

Eu nu am pentru ce multumi seicilor,sa multumeasca cei din federatia internationala care au luat spaga pentru acordarea organizarii.Mai prost decat atat putea fi,vorba lui arnydm,doar sa nu se organizeze.

PS
In momentul asta streamul nu functioneaza,am inteles ca au fost si in zilele trecute perioade.Asa ca in timpul asta putem face bancuri cu seici.Deci de cati seici e nevoie ca sa asiguri un stream?De niciunul ca sunt prea prosti pentru asta.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Campionatul mondial

Postby arnydm » Sun Sep 13, 2015 9:15 pm

Vorbă multă... sărăcia omului. De câți șeici este nevoie pentru a organiza un CM pe gustul amabilului nostru prieten? :D :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Campionatul mondial

Postby amabilu » Sun Sep 13, 2015 9:31 pm

De un harem de seice :lol:
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Campionatul mondial

Postby amabilu » Sun Sep 20, 2015 11:05 am

Vad ca nu a fost nimeni interesat sa comenteze meciurile de la campionatul mondial.Inca o data nota 2 pentru organizarea execrabila.Serverul a fost down in mod repetat ,chiar si la ultimele frame uri ale finalei.Intre semifinala si finala a fost timp de odihna de aproximativ doua ore,in incinta salii temperatura de 17-18 grade(nu am aflat explicatia) si asa mai departe.Eu raman la parerea mea ca a fost gresita acordarea organizarii acestor tembeli.Gresit din punct de vedere sportiv,din punct de vedere uman pot intelege ca decidentii din federatie aveau nevoie de o gaina,un miel,o masina ,o piscina si asa mai departe.

Cat despre meciuri...frumoase si spectaculoase!A fost totusi anul asiaticilor cu 3 oameni in semifinale.Desi considerat de multi cel mai bun si mai puternic ,SVB nu are inca un titlu de campion mondial.Anul asta se apropiase bine.

Surpriza de anul trecut ,negrul Majeed ,nu a confirmat ,in schimb a aparut o alta surpriza, australianul Campbell,clar un baiat care stie cu pool.Sa vedem daca vom mai auzi de el.

Si legat oarecum tot de organizare.Sistemul asta de meciuri scurte si putine este unul imbecil si nu inteleg de ce nici macar la turneele mari nu se schimba.La saracie inteleg ca tre sa termini repede ca sa prinzi metroul dar la un campionat mondial?Adica joaca aia la snooker finala primul la 17 sau 19 ca nu mai stiu exact ,unde un frame poate dura si o ora si astia la bila 9 baga primul la 13.Nu se poate determina valoarea intr un joc atat de scurt.Sub primul la 25 in finala cu o pauza de macar 4 ore nu ar trebui sa se discute la un asemenea nivel.

Cam astea ar fi cateva cuvinte de incheiere.Se pare ca scoala asiatica de pool da rezultate foarte bune,poate invata si altii cum si cat sa se antreneze ca sa aiba rezultate.Pana la anul sa ne auzim cu bile! :P
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Campionatul mondial

Postby AlexandruM » Sun Sep 20, 2015 11:57 pm

In opinia mea, victoriile devastatoare obtinute de SVB in sferturi si in semifinale, scor general 22-2, precum si celelalte jocuri castigate la scor confortabil i-au jucat festa, neintalnind rezistenta din parte adversarilor si neavand practic niciun meci in care sa fie fortat sa se mobilizeze psihic la maxim, americanul nu a putut sa faca fata presiunii in meciul hotarator, nefiind ajutat nici de spargerea care pana la acel moment l-a servit exemplar. Adversarul sau s-a dovedit a avea nervi de otel si ceva noroc,combinatie care a scos in evidenta carentele jucatorului american. A fost evident ca Shane isi doreste acest titlu, dar uneori sa-ti doresti ceva prea tare poate fi daunator, cu toate acestea este clar ca dupa Earl Strickland si Efren Reyes, avem o noua rivalitate in pool, ce promite sa devina legendara, Shane Van Boening vs Ko Pin Yi.
Urmeaza Cupa mondiala pe echipe si, in octombrie, US Open, concurs la care fratii Ko si-au anuntat prezenta si vor incerca sa intrerupa dominatia de 3 ani consecutivi a lui Shane. Show must go on.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Campionatul mondial

Postby amabilu » Tue Sep 22, 2015 10:55 am

Ehh,mai e mult pana acolo,nu prea vad un Earl in copchilul din dakota de sud si nici un efren in taiwanezul cu freza n tavan.Nu mai e ce a fost pe timpuri,astazi valorile sunt mai fluide,de la ei incoace nimeni nu a putut lasa o amprenta asemanatoare asupra sportului aista.E adevarat ca SVB domina de cativa ani competitiile din SUA insa nu poti pretinde ca esti cel mai bun jucator din lume fara a fi fost vreodata campion mondial chiar si avand 3 titluri la US Open.Nu stiu ce rezerva viitorul insa nu cred ca noile figuri legendare din pool vor aparea din generatia actuala,una de tranzitie cred.

Nu stiu ce sa spun de finala,care au fost motivele pierderii meciului de catre SVB.Poate ca trebuia sa mentionezi si faptul pe care mi l ai relatat ca taiwanezul l a mai batur pe SVB ,deci nu avea trac in fata americanului.Sau poate ca fratiorul Ko e pur si simplu mai bun desi cum am mai spus in postul anterior trebuie marit numarul de frame uri,sistemul asta e o chestie neserioasa care nu poate reflecta corect valoarea.Cand e vorba de finala unui campionat mondial trebuie sa i lasi sa joace mai mult in liniste si pace,nu la o ora dupa ce unul a jucat semifinala.Ori faci o sarbatoare din finala unui campionat mondial ori te grabesti sa inchizi cortul ca sa nu platesti chirie si lumina inca o zi,fir ar ei sa fie de seici natangi. :lol:

Mi e mi a placut mai mult semifinala lui Ko cu chinezul,exceptional meci.Cred ca si chinezul l ar fi batut pe american sau,ma rog,ar fi fost aceeasi lupta de la egal la egal.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am


Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron