World Cup of Pool 2015

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

World Cup of Pool 2015

Postby amabilu » Wed Sep 23, 2015 10:15 am

A inceput de ieri sa cada/Cate un favorit...China,Germania.China o chicat datorita bravilor soldati romani cu nume armenesti si unguresti,Ladanyi si Melkonian.O victorie de care a vorbit comentatorul de pe Sky Sports 3 cat a fost seara de mare.Victorie mare si neasteptata intr adevar, ramane de vazut ce va fi in lupta cu cealalta surpriza, Indonezia ,indonezienii avand un joc extraordinar de curajos si spectaculos.

Premiul 1 este in valoare de 60 000,vine cam 30000 de jucator,am auzit suma insa nu am retinut moneda.Oricum ,nu va fi mai putin ca la campionatul mondial.Pentru distinsii colegi de forum si prieteni cu care m am contrazis in legatura cu organizarea CM iata cum se organizeaza un turneu:tine de marti pana sambata,e televizat ,are premii decente si asa mai departe.Arata a turneu nu a satra de beduini in desert.Asa ca uite standardul minimal de care vorbeam si de care era nevoie pentru organizarea unui campionat mondial pentru cine credea ca am eu pretentii exagerate.

Bafta ciobanasului ungurean si ciobanasului armean care sunt chemati sa rescrie Miorita biliardului romanesc! :lol:
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: World Cup of Pool 2015

Postby DragosLucian » Wed Sep 23, 2015 10:20 am

Race to 7 winner breaks e cam loterie.
User avatar
DragosLucian
Jucator
 
Posts: 85
Joined: Thu Dec 13, 2012 2:13 am

Re: World Cup of Pool 2015

Postby Val » Wed Sep 23, 2015 12:35 pm

De acord cu critica asupra formatului. Primul la 7 cu spargerea invingatorului este o gluma.
Nu cred ca la bila 9 si la bila 10 ar trebui organizate competitii in care sa se joace mai putin de primul la 11, iar spargerea trebuie sa fie alternativa.
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: World Cup of Pool 2015

Postby Val » Wed Sep 23, 2015 1:20 pm

Acum, la subiect.

Am urmarit cu mare atentie jocul de ieri al baietilor nostri si as vrea sa impartasesc aici cateva ganduri.

1. Mi s-a parut extraordinar modul in care s-au prezentat si s-au comportat pe durata meciului. Au fost foarte siguri pe ei, fara discutii inutile, precisi in abordare si calmi. Au aratat ca o echipa care joaca impreuna de multi ani.
Acest lucru i-a impresionat si pe comentatorii de la Sky, care s-au repliat de la o atitudine de "Romania este outsider" (la inceputul partidei) si de "chinezii pot intoarce jocul de la 4-0 pentru ca au vazut ca romanii nu au experienta" (dupa scratch-ul lui Babken la bila 4), la o atitudine de "it seems the Romanian team has not booked an early return" sau "it seems that the China team will not bother the score keeper this time either" (in timp ce ai nostri erau la masa). Comentatorii au fost oarecum fluctuanti pana pe la 5-2, dar dupa aceea si-au dat drumul si au recunoscut ca romanii sunt "piesa" si ca sunt pe cale sa produca o mare surpriza, dar in mod pe deplin meritat.

2. Ambii jucatori romani au aratat la fel de bine din punct de vedere tehnic. Nu au fost discrepante intre ei nici in joc, nici in perceptia celorlalti, asa cum am tot vazut la celelalte echipe. Nu vorbesc de echipa Coreei, unde era unul (cel mai titrat) caruia ii tremura mana pe tac de parca avea Parkinson sau de echipa Malaeziei, unde era un tanar care a fost profund marcat de eveniment si nu s-a regasit in nicio forma. Vorbesc de celelalte echipe, unde mai toti sunt vazuti ca sef si subaltern (Franta, Anglia A, Germania, China, Finlanda, Taiwan, SUA).

3. Au avut, in general, un ritm de joc surprinzator de bun, avand in vedere ca nu au participat la foarte multe turnee internationale cu timp. Aici ar fi totusi de adaugat o mica scapare a lui Ioan care ar fi trebuit sa ceara extensie la bila 8 de la 6-3. Desi a fost mai mult ca sigur un kick acolo, faptul ca a lovit exact la primul bip al cronometrului s-ar putea sa-l fi afectat mai mult decat a lasat sa se vada. A fost totusi o ratare surprinzatoare. Bine ca nu a avut urmari mai grave.

4. Au avut probleme mari cu spargerea. Nu au putut controla alba si nu au bagat bile din spart decat de cateva ori (de fiecare data ramanand rau sau foarte greu la prima bila). Au avut sansa ca si chinezii au spart la fel si, in felul asta, spargerea nu a mai facut o diferenta. Altfel, le-ar fi fost mult mai greu. Trebuie sa faca ceva cu spargerea pentru jocurile urmatoare.

5. Au avut dificultati destul de vizibile (la cateva lovituri mai sensibile) cu viteza mesei. Din nou, nu i-a costat teribil de mult pentru ca si chinezii au avut aceleasi dificultati cu viteza, insa la chinezi rezultatele au fost mult mai rele (au ramas in snooker la un 4, au iesit rau la un 3, desi au vrut clar sa joace combinatia cu 9 dupa cum au vorbit si au aratat inainte de lovitura etc.).

6. Au avut parte de cateva jocuri incalcite unde chinezii nu au stralucit, insa le va fi mai greu daca vor ajunge in fata unei echipe care poate face cateva B&R.

All in all, au aratat foarte bine, au castigat jocul asta si nu l-au pierdut chinezii, au fost foarte solizi tehnic, au jucat bine tactic, nu s-au pierdut cu firea si au impresionat pe toata lumea si asta s-a vazut in reactiile tuturor de dupa meci. Vor fi luati foarte in serios dupa meciul asta.
Recomandari: de cautat o solutie pentru spargere, atentie la timp si la extensii, atentie mai mare la viteza mesei.
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: World Cup of Pool 2015

Postby amabilu » Wed Sep 23, 2015 8:50 pm

Buna analiza!

Qatar,o echipa frumoasa la randul ei, furnizeaza si ea o surpriza trimitand SUA acasa.Chiar si in acest format meciurile sunt atractive si spectaculoase.Un turneu frumos,parca mai frumos decat anul trecut.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: World Cup of Pool 2015

Postby madfox » Thu Sep 24, 2015 11:16 am

Qatar a jucat senzational aseara, contra unei echipe americane blazate si fara vlaga. Shane pare din ce in ce mai lipsit de sentimente la masa, adica nu mai vad la el acel"zvac". Formatul asta e facut special pentru a se produce surprize, sa fie mai spectaculos. Mie mi-a placut mult si Noua Zeelanda, 2 baieti zdraveni care au jucat un biliard foarte solid. Pentru mine a fost o surpriza placuta.
\Ai nostri au jucat bine, dar au avut noroc ca robochinezii au spart infect. Pentru meciul cu Indonezia ar trebui sa regleze spargerea ai nostri, in rest ii vad bine de tot. ce tare ar fi un meci cu campionii in sferturi !
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: World Cup of Pool 2015

Postby Val » Fri Sep 25, 2015 5:01 pm

Uf, baietii au trecut de Indonezia! 7-5

A fost mult mai greu decat spune scorul. S-au chinuit foarte rau, dar s-au pus in unghii si au reusit sa treaca linia de final, cumva. Numai ei stiu ce-a fost acolo, dar este foarte bine. Bravo lor!

Din punct de vedere tehnic am avut un Babken marcat de moment si subred, dar un Ioan tare ca o stanca, atat pentru el, cat si pentru Babken. De un astfel de partener ai nevoie cand ti-e greu si lor le-a fost, nu gluma.
La cum incepusera indonezienii credeam ca nu vedem lumina zilei prea bine. Apoi au facut si ei greseli si, dupa 2-0, 3-1 si 5-3, a venit un fault prostesc din partea lor, cand unul a marcat masa cu tacul pentru celalalt, si s-au taiat si ei. Ai nostri au reusit sa ia urmatoarele patru jocuri.

In continuare vine campioana en-titre, Anglia A (Darren si Karl), care a trecut 7-0 de Coreea. O sa fie greu, dar ai nostri nu mai au niciun fel de presiune. Deci presimt un meci mare pentru noi.

Curaj si va fi bine!
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: World Cup of Pool 2015

Postby amabilu » Sat Sep 26, 2015 10:32 am

Curaj gaina,ca te tai! :D

Doamne-ajuta sa fie bine dar deja vorbim de alta liga.Nu i vorba ca si China a fost la fel dar aia a fost odata si in conditiile normale in care Urechila si colegu` isi joaca biliardul pe care il cunosc ai nostri ar trebui sa fie in forma vietii.Ma rog,nimic nu e imposibil dar mai bine sa nu avem asteptari si sa fim placut surprinsi decat sa cadem in deceptia iluziilor nejustificate.

Performanta asta este deja foarte valoroasa,o performanta remarcabila a fost insasi calificarea la turneu,ce sa mai spun de inca doua faze trecute cu bine.

Felicitari si succes!
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: World Cup of Pool 2015

Postby arnydm » Sat Sep 26, 2015 10:28 pm

S-a terminal aventura românească la WCP. 3-9 contra campioanei mondiale este un scor destul de greu de digerat atunci când te gândești că ai avut 2-0... nu pot comenta ce s-a întâmplat de acolo, ce anume s-a rupt în jocul nostru... în mod cert englezii au fost mai pragmatici, mai siguri și de aici proporțiile scorului. Oricum băieții au făcut un turneu bun (până la acest meci ), prezența lor în sferturile de finală a fost mai mult decât onorantă deci orice s-ar spune ar fi doar cârcoteală... cu toate acestea echipa noastră a făcut un joc extrem de slab, am văzut greșeli și ratări atât de mari încât m-am întrebat cum de-au câștigat contra Chinei, cum de sunt posibile astfel de erori la un astfel de nivel... rămân doar cu întrebările pentru că mie unul mi s-au părut greșeli neforțate. Păcat, au avut destule șanse în acest meci.
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: World Cup of Pool 2015

Postby AlexandruM » Sun Sep 27, 2015 9:25 am

Experienta si-a spus cuvantul, daca nu era gafa cu tacul de jump, altfel stateau lucrurile, acolo s-a rupt meciul. Si daca contra Indoneziei, Babken a fost veriga slaba, iar Ladanyi a fost de neclintit si l-a ajutat, astazi, cand Ioan a avut nevoie de sustinere, Babken nu a putut sa i-o ofere, avand alba in mana e inacceptabil sa-l lasi pe Ioan sa dea la bila 2 cu sprijinul, peste o bila si cu taietura delicata. Sanse au fost, dar nu au fost fructificate. E clar ca baietii au nevoie de mai multa expunere la nivel international si capatand experienta (inclusiv cu transmisiunile, mesele Diamond si postavul nou si foarte rapid SImonis) isi vor putea etala jocul cel mai bun, este clar ca pentru ei, competitia din tara deja este insuficienta.
Cu toate acestea as vrea sa felicit echipa Romaniei cu accederea in sferturi si sa le multumesc pentru jocul aratat si pentru bucuria victoriilor, nu am mai avut asa emotii, de mult timp, cam de gand juca nationala de fotbal a Romaniei meciuri mari in campionatul mondial si european. Trebuie sa recunoastem ca baietii nu au aratat deloc rau la TV.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Next

Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests