World Cup of Pool 2015

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Re: World Cup of Pool 2015

Postby amabilu » Mon Sep 28, 2015 12:26 pm

Eram in dubii daca sa mai spun cateva cuvinte de analiza sau sa o las cum a picat in postul meu anterior cu felicitarile.In mod normal in momentele astea doar se felicita jucatorii analiza urmand mai tarziu.Dar vazand si postul lui arnydm in directia asta si cum niciunul dintre dumnealor jucatorii banuiesc ca nu stie sau nu este interesat despre existenta acestui topic pe langa felicitari mai merge si altceva,asa,pentru uzul nostru,al forumistilor.

Deci la concluzii sa nu omitem niste lucruri:in primul rand,diferenta de valoare.Nu clara,nu mare ci o cu totul alta clasa superioara de joc.E adevarat ca formatul turneului favoriza suprizele(ceea ce s a si intamplat in mai multe randuri,Romania-China,SUA-Qatar s.a.)dar pana unde?Pana la urma intr o competitie castiga cel mai valoros si mai puternic.O sa mi se spuna ca Ladanyi sau Melko au avut victorii in fata granzilor cu ocazia ultimelor turnee.Iata ca asta nu spune mare lucru pana la urma,daca i ai batut pe Appleton sau Immonen la Brasov nu o sa i bati de acum toata viata.

In al doilea rand:mentalitatea de profesionist.Asta face diferenta intre campion,profesionistul adevarat si jucatorul foarte puternic.La bila 9 un jucator foarte bun poate face de multe ori jocuri extraordinare cu break&run uri multe si frumoase si cu toate astea nu va fi niciodata un campion.Consistenta in joc e data de un alt mod de a fi in biliard.Hai sa luam antrenamentul.Eu mai frecventez TAC si nu vad un program metodic de antrenament la jucatorii nostri de top care sunt asimilati profesionistilor.Dimpotriva,pe unii ii vad rar si uneori antrenandu se putin.Ar trebui sa spun si antrenandu se prost si inadecvat atat timp cat unii dintre ei se antreneaza exclusiv jucand bila 9.Imi spunea un coleg de forum de aici care e un jucator puternic si avizat cu adevarat in ale sportului asta ca a discutat la Brasov cu unul dintre varfurile jucatorilor romani spunandu i ca ar trebui sa mai lucreze la spargere ca uite,nu i iese si pierde mult pe spargere.Raspunsul jucatorului:"Las` ca e buna spargerea!"

Si concluzia:Cine antreneaza, cine sfatuieste jucatorul roman de biliard?Bunica,duhovnicul,postarile de pe forumul de biliard?Uite ca antrenamentul individual este prea putin pentru nivelul de varf.Imi spunea acelasi coleg foarte avizat ca Romania nu are un antrenor propriu-zis de biliard.Nu vorbim de unul bun,vorbim de un antrenor.Atunci cine sa aiba autoritatea sa te corecteze cand gresesti,sa ti propuna un sistem de antrenament nou sa lucreze cu tine la punctele sensibile?
Nu stiu ce planuri are Dobre in viitorul apropiat in legatura cu antrenorul lui Niels Feijen,inteleg ca l aduce la Buc si va face un seminar ,se preconizeaza suma de 400 euro de persoana.Eu in locul lui Dobre as aduna toti jucatorii cu potential din Romania si i as tine in cantonament cat permite buzunarul ca sa se plateasca salariul acestui antrenor.
Carentele jucatorilor romani sunt inca foarte mari.Nu vorbim numai de spargere ,spargere care intr adevar apartine cu adevarat elitei biliardului,vorbim de un mare tanar si talentat jucator X care uneori mai ridica capul de pe lovitura.Imi spunea un alt jucator puternic ca are voie X,ca poate la o lovitura usoara si asa mai departe.Pai uite asa o sa ridice capul si intr un turneu important si o sa ne miram de ce nu avem noroc in biliard cu jucatorii nostri.

Si ar mai fi multe de spus insa e destul cat sa se inteleaga ce vreau sa subliniez:e nevoie de inca multa munca si inteligenta a muncii ca sa se ajunga cu jucatorii romani la alt nivel.Altfel sperantele si inflacararile sunt nefondate la fel dezamagirile,exagerate.

Un ultim cuvant pebtru formatul competitiei.Nu cred ca englezii sunt cretini,asta era singura solutie sa vezi trei meciuri intr o sesiune,adica 6 pe zi.Speram dimpotriva sa aud laude pentru organizare si calitate mai ales dupa mizeria de CM din Qatar.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: World Cup of Pool 2015

Postby arnydm » Mon Sep 28, 2015 5:25 pm

Nu este critică, este critică constructivă. Nimeni nu le reproșează rezultatul dar este păcat pentru ei, nu pentru noi, că nu au fost în stare să profite de startul foarte bun al partidei, au făcut greșeli elementare și asta nu este bine pentru ei, nu pentru noi, iar în al treilea rând pariez că nu se mai întâlnesc ei cu șansa asta ever… cam asta era ideea mea. Despre organizare… nu mă pronunț.


P.S. Ko ăla pare invincibil… deja a adunat 3 titluri mondiale anul acesta. Cine îi poate contesta supremația? :o :o :o
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: World Cup of Pool 2015

Postby madfox » Tue Sep 29, 2015 2:17 pm

Mr. Amabil nu trebuie sa facem inmormantare acum.
babken este unul dintre jucatorii romani care se antreneaza foarte metodic, dupa driluri si un program strict. Din punctul meu de vedere este chiar fanatic in privinta asta, el se antreneaza la sereno, poate de asta nu l-ai vazut.
Este adevarat ca valoarea nu este ca cea a Angliei, si baietii nostri nu au experienta acestor concursuri televizate cu multi spectatori , presiune ... de aia au si facut greselile alea, din cauza presiunii. Doar ai vazut semifinala in care implacabilul Darren a clacat si el, niste greseli mari pentru nivelul lui ( vezi si gresealal lui Shane cand a bagat o alba de copii mici cu Qatar) . Nu sunt roboti chiar daca joaca foarte bine.

Sa stii ca pe la Eurotour au bumbacit ai nostri niste nume mari deci valoarea exista. Noua ne lipseste mai mult aer respirat acolo sus, in competitii mari. Acum sa nu ne transformam in cei care o injura pe Halep ca nu o bate pe Serena. Mi-a parut rau si mie pentru greseala lui Ioan cu tacul pe masa, acolo au cazut amandoi. Era prea frumos sa jucam semifinala.
Pana una alta, Romania a aparut acolo in primii 8 si asta conteaza. Mai mult conteaza ca nu avem baze sportive pentru copii, ca inca se fumeaza in cluburi, ca nu exista interes sa tragem pentru promovarea in scoli, sa ne indreptam spre organizarea ca sport. Deocamdata oficial biliardul este la nivel de gradinita ca si organizare si nu cred ca se va modifica ceva pana cand nu vor exista oameni de actiune mai multi si federatia va dori sa fie federatie si nu As Familiala.
Nu trebuie acum sa tregem de Leo sa rezolve tot biliardul romanesc, este laudabil ce a facut pana acum, vedem cat il va mai tine.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: World Cup of Pool 2015

Postby madfox » Tue Sep 29, 2015 2:19 pm

AlexandruM wrote:Experienta si-a spus cuvantul, daca nu era gafa cu tacul de jump, altfel stateau lucrurile, acolo s-a rupt meciul. Si daca contra Indoneziei, Babken a fost veriga slaba, iar Ladanyi a fost de neclintit si l-a ajutat, astazi, cand Ioan a avut nevoie de sustinere, Babken nu a putut sa i-o ofere, avand alba in mana e inacceptabil sa-l lasi pe Ioan sa dea la bila 2 cu sprijinul, peste o bila si cu taietura delicata. Sanse au fost, dar nu au fost fructificate. E clar ca baietii au nevoie de mai multa expunere la nivel international si capatand experienta (inclusiv cu transmisiunile, mesele Diamond si postavul nou si foarte rapid SImonis) isi vor putea etala jocul cel mai bun, este clar ca pentru ei, competitia din tara deja este insuficienta.
Cu toate acestea as vrea sa felicit echipa Romaniei cu accederea in sferturi si sa le multumesc pentru jocul aratat si pentru bucuria victoriilor, nu am mai avut asa emotii, de mult timp, cam de gand juca nationala de fotbal a Romaniei meciuri mari in campionatul mondial si european. Trebuie sa recunoastem ca baietii nu au aratat deloc rau la TV.

Cam asta e spiritul Alex, bravo ! Chiar a fost o experienta fantastica, sper sa fie invitati la anul.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: World Cup of Pool 2015

Postby amabilu » Wed Sep 30, 2015 1:53 am

Nu vorbeam de Babken,l am vazut cum se antreneaza,din punctul asta de vedere ar fi ultimul din jucatorii de top pe care sa l critic.Nu reprosez nimic nici unuia dintre participanti,nici macar gafa de jump,nici cea mai mica critica nu le aduc pentru jocul din turneu,din partea mea toate laudele si felicitarile,au ajuns nesperat de sus.Banuiam ca nu pot trece de Anglia ,nu aveam deloc asteptari si am fost incantat de performanta lor din acest turneu.

Eu vorbeam la modul general in vederea obtinerii altor performante despre mentalitatea de profesionist care nu e prietena chiar cu toti jucatorii.Cand ai Best ul a doua zi si te prinde ora 2 noaptea jucand poker...Si nu e vorba de un singur nume valoros ci de doua!Dar hai sa nu mai pun paie pe foc.Zic doar ca de baietii astia talentati,valorosi si cu potential ar trebui sa se ocupe din cand in cand cineva care stie cu ce se mananca marea performanta deoarece nici ei nu pot intotdeauna sa fie pentru ei insisi si antrenor si psiholog si ce mai au ei nevoie.Ar trebui sa mai fie sfatuiti de cineva competent si sa invete sa accepte un sfat bun.

Evident ca nu vorbeam de Babken,el a venit anul trecut la Brasov sa invete de la appleton dar mai puteau veni si altii.Sau puteau veni si anul asta mai multi la Brasov sa si incerce puterile in lupta cu crema biliardului mondial.Pana la urma e o experienta si o amintire de neuitat sa l vezi jucand pe un Immonen,tu doar ai simtit asta.

Nu fac inmormantare ci dimpotriva acum parca lucrurile incep sa se mai schimbe,sperantele sunt si mai mari si vreau sa se miste mai sanatos caruta si la cine sa ma gandesc sa o impinga decat la cei care pot?Ca e Dobre,ca e Rusu sau oricine are intentii bune,pasiune, ambitie si stie cum se poate face asta.

Iar ca sa inchei sunt suta la suta de acord cu ce ai spus asa ca o sa te citez:
"Mai mult conteaza ca nu avem baze sportive pentru copii, ca inca se fumeaza in cluburi, ca nu exista interes sa tragem pentru promovarea in scoli, sa ne indreptam spre organizarea ca sport. Deocamdata oficial biliardul este la nivel de gradinita ca si organizare si nu cred ca se va modifica ceva pana cand nu vor exista oameni de actiune mai multi si federatia va dori sa fie federatie si nu As Familiala."

Exact de asta e nevoie!
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Previous

Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests