Marketing si tacuri care joaca singure

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Marketing si tacuri care joaca singure

Postby Viking » Sat Oct 10, 2015 11:22 am

Deoarece vad ca tot se da cotita o problema mai veche, deschid acest topic.

"Prosteala" asta de marketing vis-a-vis de Predator sau Mezz este pur romaneasca si are la baza un banal motiv economic (tot pur romanesc) pe care nu stiu de ce ne tot (pardon my french) coim sa-l aratam in lumina:

Cel mai notoriu vanzator, probabil si cel mai mare, (nu le fac reclama) tatbiliad are pe stoc, la capitolul "top level", NUMAI aceste tacuri. In fine, si Lucasiuri... Numai ca Lucasi nu are tabele cu deflexia exprimata in procente pe grafice rosii sau galbene, deci nu se pune. :)
De aici puzderia de tacuri si shafturi facute de cele doua firme, in toate salile de biliard din Romanica. De aici puzderia de jucatori, care neavand acces la altceva, si le doresc cu ardoare doar pe acestea fiindca cu el au avut ocazia sa faca probe, sa le pipaie. Punct.
Cand am primit din Spania, acu cateva cincinale, primul shaft OB, radea lumea de denumire ca le suna ca tampoanele nevesti-sii. Chiar si eu (care cat de cat, am avut curiozitatea sa ma pun la punct macar cu teoria, daca de practica n-am timp) cand am luat contact cu lumea fabricantilor imi inchipuiam ca Schon e din Germania. Logic, nu ? Germania, tehnica, nume nemtesc...

Sau, mai grav, vedeam pe GSP jucatori care nu reuseau sa aduca 2 bile peste linia de spargere, dar opreau tacul imediat dupa contactul cu bila alba. Sau si mai grav vedeam la unii jucatori o atitudine d'aia de mare smkerie gen "cel mai tare din bar", cand joci repede si dai in bile ridicandu-te de pe fiecare lovitura.

Atunci, nu trebuie sa ne mai miram de Dorei, care nu inteleg de ce alba s-a dus la 90 de grade, cand ei credeu ca merge in fata, dau imediat anunt "caut tac Predator" ca au auzit ei ca astea-s cele mai "precise". Mai vad si 2-3 jucatori de top ca dau cu ele si mai au si "tatbiliard" pe tricou si gata, creerashele lor vor fi mintite ca daca isi iau Predator sau Mezz jocul lor se va inbunatati drastic si peste noapte. :) Apoi da jdemilioane pe un tac si nu se intampla mai nimic. Si din nou apar pe forum, de data asta cu "vand tac". :) Pt. ca acu s-a facut si de ras fata de tovarasii lui, ca acu nu mai poate da vina pe tac.

Nimeni nu poate tagadui ca firmele de top, care au investit in cercetare, si materiale nu au scot tacuri hitech. Ironia e ca respectivele caracteristici te ajuta fix in niste situatii in care, dpdv tehnic, deja trebuie sa stii ce sa faci ca sa poti pune tacul la lucru.



in incheiere, un reminder pt. toti Doreii:


80% din ratari rezulta dinainte de a pune mana pe masa.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Marketing si tacuri care joaca singure

Postby arnydm » Sat Oct 10, 2015 1:54 pm

Mda... aș adăuga și eu ceva. Acum ceva ani în urmă ( pe când jucam și eu mai des și mă mai duceam și pe la concursuri ) am cunoscut un tip care juca cu... exact, un Schon cu OB1 pe el! :D :D :D Și chiar dacă el i-a tot făcut reclamă... tot un McDermott mi-am luat... chestia este că nimeni nu mi-a făcut reclamă la McDermott, cred că este unul din brand-urile mai rare în Constanța... dar căutând pe net și citind pe pagina lor am găsit informații despre tacurile lor, informații care m-au determinat să le cumpăr unul din produse... nu spun că marketing-ul lor este unul mai cu moț ci că era ( la momentul respectiv, acum nu prea mai oferă informații atât de complete despre produsele lor ) unul bine structurat... în plus ofereau garanție pe viată. ( și chiar am verificat chestia, am avut tacul în plimbare prin USA pe chestia asta, deci nu este doar folclor ci o realitate )

Deci, ca o concluzie... m-am informat singur și nu am ales Predator din pricina prețului, mult prea mare pentru posibilitățile mele de atunci... pentru că altfel... probabil și eu mă număram acum printre posesorii de feline. Asta nu înseamnă că nu sunt cu totul de acord cu afirmațiile tale... nici un tac nu joacă singur, marketing-ul nu îl face mai bun decât este iar dorei suntem mulți... chiar și eu mă consider un Dorel pentru simplul motiv că deși știu care este nivelul meu ( amator cu A mare ) mă tot încăpățânez să schimb pastile, să cumpăr shaft-uri gen I3 sau Mezz ( e drept, la un preț corect, adică pe I3 nou, care este 247$ fără transport m-am scos cu un preț de vreo 300 lei cu transport cu tot iar pe un Mezz WX900 care este pe la aproape 300$ fără transport am dat SH în stare aproape perfectă 400 lei ) care nu îmi ridică cu nimic nivelul ci doar mă uimesc cu traiectoriile absolut senzaționale pe care le mai nimeresc din când în când... și eu mă fac de râs față de prieteni cu toate shafturile mele dar accept acest lucru și nu am aruncat niciodată vina pe tac pentru nereușitele mele de la masă... cam asta este toată esența perorației mele... nu tacul este de vină, nu tacul face minuni. Singurul vinovat pentru greșelile sale este jucătorul și citez un mare clasic în viață...

"80% din ratari rezulta dinainte de a pune mana pe masa"

P.S. Referitor la firma aceea pomenită de tine care vinde produse prin țară, probabil cea mai notorie... deși am un ghimpe pentru ei de la o tranzacție online de cea mai joasă speță nu am să-i acuz în veci pentru faptul că au pe stoc numai produse ce cred ei că se pot vinde... este o chestie normală să nu ții blocate sume de bani aiurea... dar pățania mea cu ei nu are nici o legătură cu modul în care toți ne dorim să facem tranzacții. Nu detaliez că nu are sens... eu unul în urma acelei neplăceri am ales să nu mai apelez niciodată la profesionalismul lor, cu ghilimelele de rigoare la profesionalim... și nici nu voi recomanda vreodată cuiva să cumpere de la ei. Este modul meu de a le recunoaște meritele.
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Marketing si tacuri care joaca singure

Postby AlexandruM » Mon Oct 12, 2015 2:26 pm

Tocmai ca o reactie anti pisici (pe care de altfel nu le pot suferi in viata de zi cu zi), cand mi-am cumparat tacul de joc, am cautat un producator care pe langa tehnologie sa puna in tacurile lor si ceva personal, ceva suflet. De la primul contact cu felinile mi s-au parut prea scumpe pentru ce ofera, iar cand le-am mai si probat in realitate m-am convins ca nu sunt pe placul meu, la fel de inerte si lipsite de puls cum mi s-au parut din reclame. Cu toate acestea 3 ani am jucat cu shafturi de la Predator (evident achizitionate la pret corect), iar acum am trecut la o alta felina - Tiger :)
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Marketing si tacuri care joaca singure

Postby Val » Mon Oct 12, 2015 6:58 pm

Nu vreau sa va spun experientele mele cu tacuri, shafturi & Co, pentru ca, desi numeroase, nu cred ca sunt relevante din punctul altora de vedere.
Vreau insa doar sa arunc cateva intrebari si sa dau niste posibile rapunsuri, dupa care sa spuna fiecare ce crede.

Sunt foarte multi jucatori profesionisti care folosesc tacurile unor producatori sponsori mai mult sau mai putin cunoscuti (e.g., Darren A. - Predator, Mika I. - Mezz, Niels F. - Longoni, Shane VB. - Cuetec, Earl S. - Meucci, fost Gulyassi, fost Meucci, Dennis O. - Tiger, Bustamante - Bear, Efren - Judd, Jonny A. - Scorpion, John Sch. - Capone, parca, Thorsten H. - Lucassi, Ralf S. - Joss, Corey D. - Meucci acum). Nu scriu mai multi pentru ca nu este interesant. Veti vedea ca fiecare producator de serie sau custom mai cunoscut are cativa jucatori sponsorizati, care ii folosesc tacurile si/sau shafturile.

Credeti ca jucatorii astia nu stiu ce este un tac foarte bun? Credeti ca toate tacurile sunt la fel pentru ei? Credeti ca ei nu au tacuri preferate? Si totusi, de ce fac asta? De ce joaca multi dintre ei cu tacuri de serie, fara specificatii particulare? Sunt unii care cer astfel de specificatii (Earl, Efren, Corey), dar cei mai multi nu fac asta.

Oare nu pentru ca au ajuns la concluzia ca orice tac rezonabil poate juca in niste limite acceptabile? Oare nu pentru ca ei stiu ca este mai important altceva decat tacul in sine?

Eu cred ca ei au descoperit deja ca depasirea unor limite nu o face tacul pentru tine, ci o faci tu cu orice tac. Atunci, ei accepta sa joace cu tacul celui care ii plateste mai bine, solicitand, daca este cazul, doar unele ajustari minore (greutate, centru de greutate, lungime, diametrul varfului si, poate, taper) pe care le-au descoperit din experienta ca li se potrivesc mai bine.

Cred ca orele petrecute la masa si antrenamentul corect te fac sa joci bine, nu tacul in sine. De altfel, mai toti cei care analizeaza jocul asta spun ca orice tac de peste 100-150$ nu mai are de-a face cu jocul, ci cu marketingul si placerea jucatorului.

Dar trebuie, de asemenea, sa tinem cont si de faptul ca jocul asta este unul de mental, iar confortul mental si increderea in tac fac parte din esenta jocului. Deci conteaza ce "simte" jucatorul.

Daca Predator sau Mezz sau altul reuseste sa iasa in fata prin marketing sau aspect, bravo lor. Fac un business si trebuie sa faca tot ce pot sa vanda. Daca au produse proaste dpdv tehnic si nu ofera service support, atunci vor avea o problema de piata (vezi Meucci).

Pana una alta insa, mai bine ne concentram pe joc si pe ce ne face fericiti la masa de biliard. Poate pe unul il face fericit un tac nou, sau unul scump, sau unul rar, sau unul gros, sau subtire, sau mai tehnologizat, sau mai greu de dibuit ca este un tac bun (vezi sneeky pit). Pe altul poate il face fericit doar sa aiba ocazia sa joace cat mai mult, indiferent de tac. Poate pe altul il face fericit sa castige tot timpul. Poate pe altul il face fericit sa castige bani din biliard.

Niciunul nu este de blamat si nimeni nu greseste. In biliard nu exista corect sau gresit. Exista doar regulamentul de joc si doi oameni care joaca unul impotriva celuilalt. Unii o fac din placere, in vreme ce pentru altii este un adevarat razboi.

Ce fac producatorii este pur si simplu marketing. Live with that!
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: Marketing si tacuri care joaca singure

Postby madfox » Mon Oct 12, 2015 8:14 pm

Predatorul si Mezz se vand foarte bine in toata lumea. Sa spui ca este o chestie romaneasca deja e cam mult Nu sunt de acord cu deviza ca noi suntem mai prosti ca altii. Mezz este un tac extrem de bun si fiabil, nu vad ce tot aveti cu firma asta. Nu am vazut pe nimeni sa injure Southwest care face cat o masina mica. Este ca si cum ai injura pe unul ca are Bmw si de ce nu Dacie ca toti taranii ca si aia tot pe drum merge. Bineinteles ca tacul nu baga singur bile, dar un tac bun te ajuta daca stii ce vrei si ce poti. Din partea mea poti sa joci cu ce vrei dar daca imi spui ca joci la fel cu un Artemis sau cu un Mezz tre sa fii putin nebun. Si am avut destule tacuri din toate categoriile asta ca sa stiti. Nu cred ca trebuie sa incurajam pe forum aruncarea cu pietre in anumite marci de tacuri. daca vreti sa aruncati cu laude in diverse modele nu e nici o problema.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Marketing si tacuri care joaca singure

Postby arnydm » Mon Oct 12, 2015 8:42 pm

Bătrâne vulpoi... fă-mi mie cadou un Southwest și ai să vezi că mătur pe jos cu Immonen! Păi nu joacă singur? Norocul lui că nu m-am prezentat la turneele de luna trecută... nu mai pupa el cupele alea! :D :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Marketing si tacuri care joaca singure

Postby amabilu » Tue Oct 13, 2015 12:05 pm

Foarte frumos si elegant a expus Val chestiunea.As mai fi adaugat si eu ceva dar chiar nu mai are sens,exact asa stau lucrurile.Un singur lucru vreau totusi sa spun.Nu blamam neaparat branduri,nu ne putem aseza in fata evidentei,prosteala de marketing e peste tot la TV nu numai in biliard,putem insa sa sfatuim incepatorii sa nu inceapa biliardul cu un LD mai ales cu varf subtire pentru ca e contraproductiv.Intai sa invete sanatos centrul bilei albe cu 13 mm si cand vor trece la efecte nu au decat sa cumpere ultima generatie de predator daca asta i face fericiti.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Marketing si tacuri care joaca singure

Postby Viking » Wed Oct 14, 2015 12:24 pm

Nimeni nu neaga ca firmele de top fac tacuri foarte bune si fiabile. Dimpotriva.

Punctul meu de vedere era urmatorul: prea multi jucatori care inca nu stiu sa se alinieze pe lovitura, nu cunosc mecanismul corect al loviturii (nu mai discutam de "efecte") achizitioneaza aceste tacuri, mesmerized fiind de prezentarea frumoasa.

Pe de alta parte un tac prost nu te scoate din rahaturi. Of cors, ideea e sa nu te bagi in ele, dar la nivelul amatorial=>mediu inca te cam bagi. Clar, nu generalizez. Stiu ca avem si jucatori avansati in tara si pe for.
Insa ca sa ajungi sa "plimbi" alba pe masa, fara efecte extreme, ci doar din unghiuri citite intzelept, iti trebe (1)talent, (2)antenament, (3) sa n-ai rate la banca sau facturi neplatite, impotenta incipienta, pisica bolnava sau nevasta alcolista (adica mental sa stai bine).

Si daca incepeti astazi sa jucati biliard, incercati ordinea asta in cronologia achizitionarii tacurilor dvs. (ma raportez la ce ofera piata):


a.Orice tac cu nume dubios gen Oxyear, BK, Baron, Orlando, Ronaldo, Zubizareta, Microsoft, Windos10, Ubuntu, Mobutu Sese Seko Kuku Ngbendu Wa Za Banga, etc.
Aceste tacuri vor fi mai bune decat jegurile de sala cu care tranteati, de la 15cm, bilele in buzunare de sareau plasticele, din perioada cand credeati ca asa se joaca biliardul cool. Ele sunt drepte, se imbina corect, sunt lucioase au varfuri superioare celor "push" si, cel mai important, sunt ale dvs. si numai ale dvs. O sa tineti in mana aceeasi greutate, cu aceeasi glisare (bineinteles daca va obositi sa va luati un prosop sau cel putin sa mai meretzi pana la buda dupa hartie).
Ei da...si sunt din doua bucati. How cool is that ? Nimic cool. E doar din ratiuni de transport si vor rezista mai bine la deformarile timpului.

b. Tripleta de aur "Players, Lucky, Artemis". De fapt quartet, ca se adauga si McMoran. Am jucat cu toate 4 (nu deodata) si pot sa zic ca sunt LA FEL. Calitatea manoperei si comportamentul in joc. Cu mici diferente. De ex. McMoran si Players sunt mai "vibrante", Artemisul mai rigid, Lucky intre ele. Deflexia e aceeasi, chestia aia cu "ferula LD" de la Player fiind cel mai mare bullshit de marketing ever. La nevoie, Artemisul executa cel mai bine efectele (deflexia cea mai suportabila), dar Playersul are feelingul cel mai bun. Etc, etc, etc...putem discuta pana maine numai despre aceste 4 firme.

Deci, dupa ce le frecati pe astea cel putin 20 de ore pe sapt. si cititi niste tutoriale sau vizionati niste youtube sau va arata cineva mai priceput cum e cu urmatorul pas din biliard, atunci si numai atunci aveti voie sa treceti la urmatoarea categorie Predator, OB, Metz, Lucasi etc.

Si daca sunteti destul de dedicati, implicati si concentrati si iubiti acest sport, sa stiti ca vechiul dvs. tac va va spune la un moment dat (in functie de talentul si munca fiecaruia) "bai, nu mai fac fata, ai ajuns mai bun ca mine, mai lasa curvele si coniacul si pune bani deoparte pt. un tac superior".

Hai, multumesc pt. atentie. Si remember; nu sariti in BMW clasa 5 imediat dupa ce ati facut scoala, ca faceti accident. Nu ma credeti ? Priviti stirile de la ora 5.
Last edited by Viking on Wed Oct 14, 2015 3:26 pm, edited 1 time in total.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Marketing si tacuri care joaca singure

Postby amabilu » Wed Oct 14, 2015 2:26 pm

Nimeni nu neaga ca firmele de top fac tacuri proaste. Dimpotriva.

WTF?
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Marketing si tacuri care joaca singure

Postby AlexandruM » Wed Oct 14, 2015 3:08 pm

Foarte buna sinteza si ordine cronologica, dle. Viking.
In acest context, este mai eficient economic sa cumperi din start un tac din etapa a 3-a, numai ca multi cumpara tacul, dar uita sa mai investeasca timp si dedicatie in joc.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Next

Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests

cron