Tintire automata sau ...

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Re: Tintire automata sau ...

Postby Viking » Thu Jan 21, 2016 12:43 am

Deci sa înțeleg că toiul asta te pune sa te concentrezi la niște chestii fix când n-ai nevoie :) Adică eu oricum iau buzunarul la tzinta, de ce să îmi mai bat capul cu efecte inutile și trimiterea bilei spre colturi ? Ca să rasolesc alba?

Cred ca Efren s-ar fi tinut de burtă acu 20 de ani dacă îi povesteai cum e cu toi ăsta.

Eu am observat la mulți jucătorii români de la tv probleme de aliniament și preshot rutine deficitară. Fix tehnica asta le (ne) mai lipsește.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Tintire automata sau ...

Postby AlexandruM » Thu Jan 21, 2016 8:55 am

Viking, faza este ca Efren a vazut pe pielea lui ce inseamna TOI, atunci cand a jucat cu CJ Wiley, exact cam acum 20 si ceva de ani. Meciul s-a terminat la egalitate. Din afirmatiile lui CJ acel meci pe bani cu Efren a fost cel mai bun biliard jucat de el vreodata, ambii jucatori au jucat excelent, ratand in 9 ore de joc doar 4-6 bile fiecare !!!

Oricum conceptul de TOI e cunoscut demult, doar acum cativa ani el a fost sistematizat si prezentat detaliat publicului larg. Oricine e liber sa-l incerce si sa vada daca ii convine sau nu.

Later edit:
Ca sa nu apara neclaritati, CJ Wiley folosea TOI, iar Efren era in perioada sa de glorie.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Tintire automata sau ...

Postby arnydm » Thu Jan 21, 2016 9:53 am

Viking wrote:Deci sa înțeleg că toiul asta te pune sa te concentrezi la niște chestii fix când n-ai nevoie :) Adică eu oricum iau buzunarul la tzinta, de ce să îmi mai bat capul cu efecte inutile și trimiterea bilei spre colturi ? Ca să rasolesc alba?


Nu sunt de acord. Inconștient cred că fiecare din jucătorii care mai înțeleg ceva din biliard folosesc o formă de TOI... se pune puțin contraefect pe lovitură, ceva de genul sfert-juma pastilă la loviturile considerate importante, spre exemplu la neagră. Îl mai ții minte pe Dan, tipul acela de ne-a rupt oasele la clubul lui? Nu ți-ar explica vreodată ceva în veci dar mai scapă câte o vorbă câteodată... și îmi amintesc ceva de genul, o jumătate de explicație la o lovitură. El numea compensație acel contraefect, tot el țintea latura interioară a buzunarului... sincer nu cred că a studiat tehnica vreodată dar experiența lui de joc îl făcuse să simtă acest lucru. Toată chestia este simplă... tehnica asta încearcă să compenseze acei mm de eroare umană din momentul lovirii bilei albe. Cum am spus... nu cred că poți juca cu tehnica asta un frame întreg, dar poate fi o soluție foarte bună pentru a preîntâmpina acele mici erori din lovitură, cele care fac diferența. Așa cum spunea și Dragoș ( care dacă este cel pe care îl cunosc eu îl salut pe această cale ) ești țintaș, dai pe mijloc și gata. Este foarte simplu să joci biliard și snooker din teorie... totul se rezumă la calcule, țintiri, ieșiri dar cel mai important aspect este corecta execuție a loviturii. Deși am fost foarte bun prin școală la geometrie nici măcar asta nu mă ajută prea tare la a calcula cam pe unde ajung bilele după impact... teoretic văd cam ceea ce se poate întâmpla, îmi dau seama ce reprezintă un mm eroare și tocmai de aceea spun că orice tehnică care poate reduce acest aspect este benefică, este bine de studiat și aplicat. Chiar dacă ai fi Einstein nu l-ai bate pe Efren doar cu știința pură... succesul jocului vine din rutina întipărită în creier după jde-mii de ore de practică. Unele lovituri sfidează legile fizicii și geometriei tocmai prin îmbinarea unor factori cunoscuți dar puțin luați în seamă... dar ele sunt rezultatul unei lovituri corect executate. Probabil că nimeni nu poate pune bila pe un punct bine stabilit dar mulți jucători o vor aduce în zonă... cam asta e ideea și cu TOI... este foarte greu de trimis bila pe o traiectorie fixă, dar poți regla marja de eroare. Cum am spus... dacă ajung la o masă de biliard voi putea spune mai multe despre asta...

Later Edit

Ce chestie... scriam mesajul și foloseam exemplu Efren în același timp cu Alexandru... am văzut postul lui la trimiterea mesajului meu... nu a fost intenționată folosirea exemplului pentru a întări postul lui Alexandru ci așa s-a nimerit.
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Tintire automata sau ...

Postby madfox » Thu Jan 21, 2016 12:37 pm

Ba frate despre asta vroiam sa vorbesc si eu :lol: :lol: :lol: Am fost ieri sa ma antrenez intrucat am schimbat pastila ( am trecut la SS dela ON) si am revenit la asa zisa metoda mai taiat, mai in plin. Adica vorbim de ambele efecte, intrucat nu putem sa dam numai contraefect. Doar ca o idee ca sa te poti alinia si restul de 5-10% de tintire le faci automat.
Un beneficiu al efectului lateral pe langa pozitionarea albei este diminuarea sau eliminarea cut-induced-throw adica daca dai fara efect bilele se lipesc mai mult si la trage dupa ele. De aceea la multe bile in unghi daca dai fara efect ai sa le ratezi mai in plin, mai ales daca dai incet si au timp mai mult sa se lipeasca.
Dar revenind la tintirea cu efecte laterale, conteaza foarte mult si viteza loviturii, la viteza mica bila face curba pe masa, la viteza mai mare se intampla deflectia.
Pentru compensarea deflectiei la contraefect tintesti mai in plin, la efect exterior putin mai subtire, cat de mult depinde mult de tac si de pastila. Trebuie sa joci sa te obisnuiesti. La curba este mai delicat, intrucat la viteze mici alba mai si arunca bila din efect. dar teoretic este invers ca la viteza mare.
Aici un exercitiu foarte bun preluat de la Jimmy reid - 10 minute retur exterior la toate bilele, aceeasi viteza, imprastii 15 bile pe masa si incerci sa le bagi pe toate in orice ordine, fara sa iti propui vreo iesire, doar sa bagi bila. Urmareste iesirile pe care le face alba dar nu previzualiza dinainte. Apoi 10 minute Mijloc exterior, 10 sus exterior, 10 minute contraefect sus, centru, joc ....
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Tintire automata sau ...

Postby Viking » Thu Jan 21, 2016 3:29 pm

tre sa ma retrag din această discuție (cu toi). Ca atâta timp cât ratez din alte motive ... Eu tintesc atotputernicul buzunar, nu margini, centre etc. și merge automat, lăsându-mă să mă gândesc ce fac cu alba.
Bineînțeles că un jucător antrenat intens are timp de specialitati, fiindcă la el iese alba pe automat, fără prea multă gândire.

@arnydm - Dan era talent nativ. Plimba alba precum cu mâna (și cu noi doi vociferandu-i în urechi, plini de fair play :). Nu cred că se gândea prea mult la compensari (cel puțin nu cu noi). Însă chiar dacă am luat 5 partide din 40, ne-am tinut și noi bine, nu?
Îmi aduc aminte ca cea mai bună partidă am făcut-o cu "i-ul" tău :) Însă îl tin minte pe Dan că nu înțelegea cum mă obișnuisem sa joc cu un Artemis de spart :) De abia aștept să vină vara. Clubul nostru e închis de isu. Jucam odată la 10 zile, la Mediaș.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Tintire automata sau ...

Postby AlexandruM » Thu Jan 21, 2016 5:43 pm

Viking si la voi a ajuns blestemul ISU? Al meu s-a inchis de frica ISU. :(
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Tintire automata sau ...

Postby Viking » Thu Jan 21, 2016 6:59 pm

Aici e mai rau. Astia sunt sub primarie, cu contract beton facut cu fostul primar. Actualii vor si ei locul, ca e bun de o crama etc., nu de biliard si pacanele. Au inchis de frica ISU, ca sa faca o a doua iesire. Si acu nu le da primaria (proprietarul adica) drept de a mai face inca o usa. Nu stiu ce va iesi, ca si astia cu biliardul e firma tare, Baum srl, regii pacanelelor, miliardari de top 300, care nu se vor lasa.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Tintire automata sau ...

Postby arnydm » Thu Jan 21, 2016 9:02 pm

Viking wrote:@arnydm - Dan era talent nativ. Plimba alba precum cu mâna (și cu noi doi vociferandu-i în urechi, plini de fair play :). Nu cred că se gândea prea mult la compensari (cel puțin nu cu noi). Însă chiar dacă am luat 5 partide din 40, ne-am tinut și noi bine, nu?
Îmi aduc aminte ca cea mai bună partidă am făcut-o cu "i-ul" tău :) Însă îl tin minte pe Dan că nu înțelegea cum mă obișnuisem sa joc cu un Artemis de spart :) De abia aștept să vină vara. Clubul nostru e închis de isu. Jucam odată la 10 zile, la Mediaș.



Frate... nu-mi trezi amintirile... iar mă iau năbădăile! :D :D :D Oricum, joci des, se poate considera chiar zilnic față de "menstruația" mea lunară... ( în cel mai fericit caz! ) :D :D :D Stai liniștit cu Dan... ăsta joacă și cu mătura dacă-i nevoie, bani să iasă! ;) Avea odată lipită o pastilă Triangle de 14 pe un shaft de 13, aliniată pe o latură la "N" ( îți dai seama cum arăta ) și tot punea alba unde voia mușchiul lui pe masă... dar musai să aibă pastilă mătura aia! :D :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Tintire automata sau ...

Postby amabilu » Fri Jan 22, 2016 2:02 pm

E clar ca iubiti impreuna acelasi barbat! :)

Vazand acest man crush pe care il impartasiti pentru Domnul Dan si lasand gluma la o parte, mi am amintit de experienta de la Brasov,pacat ca marea majoritate a pasionatilor acestui sport nu a avut ocazia vreodata sa se afle in preajma unui veritabil campion deoarece senzatia este intr adevar speciala.Am vazut la Brasov un Malaj (e adevarat nu cel mai bun exemplu de campion )care in meciurile usoare juca perfect cu o viteza si o dezinvoltura fantastica insa extraordinar a fost sa l vad pe Immonen la masa de antrenament ori antrenandu se ori jucand doua-trei frameuri cu adversari ocazionali .Omul ala lovind bila cu tunul cum are obiceiul aducea bila unde voia pe cele mai frumoase trasee,madfox poate sa confirme magia speciala a lui Immonen.

Ca tot suntem la topicul dedicat rutinei dinaintea loviturii ,am fost mirat sa constat ca acelasi Immonen a inceput biliardul in cu totul alt mod de a fi la masa.A aparut pe youtube o inregistrare cu finala de campionat european in care avea stroke ul clasic,nu trecuse inca la stroke ul de bicicleta.De asemenea am mai vazut o schimbare recenta in rutina lui semn ca si el cauta o imbunatatire la acest moment.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Previous

Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests

cron