Tintire automata sau ...

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Tintire automata sau ...

Postby madfox » Sun Jan 17, 2016 10:49 am

Ca tot trec de la siteme la sisteme, voi cum jucati, tintiti aliniati ? Luati anumite repere sau va puneti automat ? Faceti anumite chestii constient, cum ar fi numarul de balansuri ...
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Tintire automata sau ...

Postby andreisergiu » Sun Jan 17, 2016 12:19 pm

Daca te chinui sa faci o anumita chestie cand joci, o sa ratezi :) Jocul natural si relaxat e cel mai bun. E ca si cum ai numara de cate ori mesteci mancarea inainte sa o inghiti.
andreisergiu
Pionier
 
Posts: 46
Joined: Fri Dec 12, 2014 8:41 pm

Re: Tintire automata sau ...

Postby AlexandruM » Sun Jan 17, 2016 4:37 pm

Dupa cursul tinut de Appleton, am urmat sfatul lui si folosesc 4 balansuri, 3 de pregatire, al 4-lea pentru lovitura propriu-zisa. Mi-a luat cam o luna de numarare constienta, acum e pe automat.

In ceea ce priveste sistemele de tintire, la moment nu folosesc niciun sistem, dau din instinct, pe automat. Doar la unele lovituri ceva mai pretentioase folosesc bila fantoma, in rest nu.

Am folosit o perioada sistemul TOI - Touch Of Inside, dar am ajuns la concluzia ca este greu aplicabil pe postavurile rapide din Bucuresti. Pe covoarele persane de pe mesele din provincie, acest concept este viabil si am avut rezultate senzationale cu el.

In opinia mea, un jucator cu 4-5 ani de experienta activa in biliard, nu ar mai trebui sa foloseasca sisteme de tintire, ci sa joace pe automat. Cand l-am intrebat pe Darren cum tinteste a spus ca totul este deja automatizat, rar aplica constient vreun sistem de ochire.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Tintire automata sau ...

Postby amabilu » Sun Jan 17, 2016 10:47 pm

In primul rand vreau sa mi exprim satisfactia pentru acest topic.Un forum de biliard nu inseamna doar rubrica de "vanzari cumparari"sau argumentatie sterila si/sau gresita legata de acelasi aspect al hardware ului.Dupa mine instrumentul nu inseamna nici unu la suta din joc.Nu spun ca ai acelasi rezultat jucand cu orice,Doamne-fereste!,pentru ca e un proces de cunoastere si acomodare cu tacul ,spun doar ca instrumentul nu influenteaza cu nimic dobandirea stiintei jocului.Tac,pastila,creta,pulover,maieu,chiloti si le alege fiecare dupa cum ii plac si dupa cum ii vin de bine.Prea multe discutii pe temele astea unde fiecare are alta parere,sper sa vina timpul unor discutii constructive care sa poata folosi concret si altora.

Forumul de biliard trebuie sa se adreseze si noilor-veniti care deseori sunt si incepatori in sportul asta si ca atare au mult mai multe nevoie de indrumare in invatarea corecta a jocului decat de indrumare ce bat sa si cumpere.In consecinta sper ca se vor deschide din ce in ce mai multe topicuri asemanatoare si se vor implica si mai multi useri sa discute sau sa impartaseasca din experienta proprie.

La subiect,imi permit sa mi dau si eu cu parerea mai ales ca incepator fiind aceasta chestiune imi este proaspata si actuala.

In legatura cu aimingul,automat sau nu.E clar ca dupa o perioada intervine procesul de automatizare,proces care,daca va mai amintiti inceputurile biliardului,apare pe neimtite de genul:"Ia uite,nu mai folosesc sistemul de aiming!"(scuzati romgleza).Acest proces de automatizare este insa unul selectiv:te automatizezi la bilele uzuale,unghiuri si pozitii pe care le ai folosit cel mai mult la masa.La pozitii ,unghiuri mai grele pe care le folosesti rar automatismul este acela de a apela la sistemul de aiming deoarece creierul nu a beneficiat de numarul de repetari incat sa poata invata si sa treaca pe automat.
Fiecare poate face acest experiment:sa aleaga un unghi greu sau o lovitura complicata la distanta si sa o repete indelung si dupa acea perioada indelungata de repetare creierul va fi atat de familiarizat cu pozitia incat fara nici un sistem de aiming rata de succes va fi peste 90 la suta pentru acea pozitie.De fapt automatismul complet este aspectul despre care se face referire in expresia"un milion de lovituri necesare".Dupa cele un milion de lovituri un jucator ajunge sa se familiarizeze cu practic toate situatiile care apar la masa de joc.Am facut un calcul simplu:1 000 000 impartit la 450 (sa zicem ca la un antrenament bagi de 30 de ori setul de 15 desi mi se pare o cifra optimista pentru un antrenament mediu de 3-4 ore,ce sa mai zic daca joci in doi) mi a dat 2222 de sedinte de antrenament.Daca ar fi zilnice ar fi un total de 6 ani,daca antrenamentul e o data la doua zile vorbim deja de 12 ani,la 3 zile 18 ani si asa mai departe.Ma intreb chiar daca au existat dintotdeauna mai mult de 10 jucatori roman care sa atinga cele un milion de bile si dat fiind ca jucatorul roman nu are obiceiul sa se antreneze individual ci in cuplu(asta insemnand ca timpul la masa e impartit la doi), m as cam indoi de acest lucru.
E clar ca milionul de bile este rezervat profesionistilor sau unei vieti petrecute in biliard.Deci ce ramane de facut?Reteta mea pe care am expus o si intr un comentariu pe "bilebile"este aceasta:automat la bile usoare si medii si sistem la bilele mai complicate.Acest fapt ar trebui sa fie oarecum firesc,la o bila grea mi se pare normal sa "masori" de mai multe ori ca sa "tai" bine o data.

Nu sunt de acord nici cu abordarea exclusiv instinctiva expusa mai sus nici cu metoda lui appleton care recunosc ca ar avea ratiunea ei.Nu poti spune ca joci totul pe automat ,e absurd si un argument elementar impotriva acestei idei este sindromul"bilei usoare".Inteleg ca pot fi multe explicatii de la cea simpla a deconcentrarii pana la psihanalize gen "teama de castig"insa rezultatul ramane:automatul instinctiv te tradeaza la o bila pe care o bagai si cu ochii inchisi.Iar la appleton ce sa spun?Ar avea logica in sensul de rutina,de a trata toate bilele intr un mod asemanator insa ma uit la Immonen care desi supertalent innascut trateaza bilele diferentiat:de la o singura pendulare la bilele f usoare pana la 7,8 sau chiar 9 pendulari.Bine,se poate da contraexemplul lui Reyes cu rutina lui trasa la indigo si discutia ar dura la nesfarsit.

Personal eu as fi pentru o tratare diferentiata a bilelor.Bilele usoare si medii sa beneficieze de rutina obisnuita iar bilele grele si atentie! bilele foarte usoare sa beneficieze de o atentie sporita si daca e cazul apelarea constienta la sistemul de aiming.

As vrea sa mai fac o precizare care mie mi s a parut foarte importanta cand am inteles care e treaba cu ea:"Double check".Am citit la Immonen intr o postare pe fb si mi am dat seama ca are o valoare foarte importanta.Sa verifici inca o data inainte de a lovi cred ca poate creste mult valoarea jocului.Pe de o parte poate elimina chiar definitiv acele ratari copilaresti adica acel "sindrom al bilei usoare"pe de alta parte poate sa imbunateasca rutina si capacitatea de concentrare in joc.

Subiectul mi se pare important si nu vreau sa fiu inteles gresit:prin "double check"nu inteleg a face proba cu sistemul de aiming.Adica ma asez pe lovitura tintesc si inainte sa lovesc ma folosesc de bila fantoma sau de ce sistem folosesc sa vad daca totul e bine.Nici vorba de asa ceva.Automatul inseamna sa ai o imagine in cap formata din bat, bila alba ,bila obiect si cum isi mai face fiecare imaginea.Imaginea asta care s a format in urma experientei trebuie sa coincida cu imaginea pe care o ai in fata tacului.De fapt e o suprapunere de doua poze,poza virtuala si cea reala.De multe ori din graba,neatentie ,deconcentrare si alte motive tratam cu superficialitate respectiva suprapunere de imagini si rezultatul este ratarea.
Iar la bilele grele zic ca fara discutie double check ul inseamna a lua hotarat in discutie folosirea sistemului de aiming.Probabil la asta se referea si appleton in discutia cu alexandru.Ceea ce pentru appleton e rar pentru un jucator mediu de biliard ar trebui sa insemne mult mai des.

In concluzie eu sunt pentru o tratare diferentiata a bilelor in functie de dificultatea lor.Cu toate astea factorul instinctiv isi are rolul lui,insasi aceasta tratare diferentiata a bilelor o vad ca pe un fapt natural izvorat din abordarea constienta si concentrata a jocului si nu ca pe un efort artificial si rigid.

Asta e umila mea parere,individuala si subiectiva cum imi place sa spun despre mai toate chestiile legate de biliard.Ce functioneaza la mine, la altul poate e pe dos sau poate ca eu insumi gresesc.Ideea este ca trebuie sa cunoastem si parerile celorlalti si de aceea sper ca acest topic sa fie amplu discutat.

Inchei prin a spune ca sunt dezamagit de mentalitatea din biliardul romanesc.Mi se parea mai firesc ca jucatorii de top romani sa fie mult mai sociabili si deschisi unii fata de altii si fata de restul jucatorilor in ce priveste aspectele jocului.Din pacate mentalitatea e aceea a jucatorilor americani expusa de appleton la Brasov:"Voua va spun unde gresiti dar lui Immonen nu i spun ca joc cu el pe bani,nu am interesul sa l fac mai bun!"Insa unde appleton are logica,jucatorul roman de top are mult mai putina.
Pacat ca nici un astfel de jucator puternic nu strange la cate un seminar periodic si gratuit alti jucatori amatori cu care sa discute si sa arate abordarea jocului cum a facut appleton pe bani la Brasov.Saracii de ei nu inteleg ca pe termen lung eforturile de popularizare a biliardului ar fi in propriul beneficiu,inclusiv financiar.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Tintire automata sau ...

Postby arnydm » Mon Jan 18, 2016 8:21 am

Personal... jucător amator, din Paște-n Crăciun cum s-ar spune... teoretic: îmi vine rândul la masă. Mă duc, studiez unghiul de buzunar, văd traiectoria bilei albe după contact... mă așez pe lovitură, fac balansurile pe care le consider eu suficiente și execut lovitura. Rata de succes pe undeva pe la 50%. Practic... mă ridic de pe scaun, îmi arunc o privire pe masă, mă așez pe lovitură, bag un balans-două și execut lovitura. Rata de succes? Cam tot pe la 50%. Concluziile? Din punctul meu de vedere este doar una singură: atât timp cât nu controlezi exact traiectoria bilei albe nu ai nici o șansă, indiferent de rata de succes la buzunar sau cu alte cuvinte doar poziția bilei albe îți câștigă partida. A băga bile este absolut necesar pentru a continua la masă dar această continuitate trebuie pusă în armonie cu controlul bilei albe... părerea mea.
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Tintire automata sau ...

Postby amabilu » Mon Jan 18, 2016 2:15 pm

Hai nu te mai alinta cu amatorul cu rata de succes 50 la suta ca cine nu te cunoaste te si crede!

In schimb perfect de acord cu bila alba,de fapt biliardul sta numai si numai in controlul bilei albe ca de invatat sa le bagi la buzunare inveti odata si odata oricat de antitalent ai fi.Dar inclusiv pentru controlul asta e important sa si gaseasca fiecare rutina cea mai potrivita.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Tintire automata sau ...

Postby arnydm » Mon Jan 18, 2016 5:50 pm

Teorie frate, teorie. La asta ne mai pricepem, ne mai dăm cu presupusul… la practică suntem noi corigenți! Tot on topic… ar mai fi ceva. Personal nu mă pot ghida după ghost ball, nu "văd" exact poziția aceastei fantome. Cum am spus… DACĂ mă uit pe traiectoria de buzunar, uneori mai pun vârful tacului cam pe la mijlocul bilei fantomă, să fie de reper. Dar până ajung eu înapoi pe lovitură cam uit pe unde era poziția aia… :))
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Tintire automata sau ...

Postby AlexandruM » Mon Jan 18, 2016 7:20 pm

Ca sa nu uiti, pui mai multa creta pe tac si marchezi mijlocul bilei fantoma :) Dar ai grija ca e ilegal :) Oricum cu imperfectiunile meselor noastre, iti poti alege oricand un reper de pe postav si fara a marca punctul cu creta.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Tintire automata sau ...

Postby arnydm » Mon Jan 18, 2016 8:01 pm

Măi Alexandre... ia să ne spui tu cum e cu "ȚOI"-ul ăla? E prima oară când aud și nu că nu aș găsi eu pe net ceva explicații dar prefer vorba neaoș-românească... adică pe înțelesul tuturor. E cumva chestia aia ce se traduce: dai drept pe ea și încet, cu efect lateral mult, ( efect de buzunar) atfel încât să intre din efect? Mie îmi iese și nu prea... dar și când iese... spectacol face băiatu'! ;) :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Tintire automata sau ...

Postby amabilu » Mon Jan 18, 2016 8:12 pm

Da,da spune ne cum e cu toi ul la biliard ca eu alt toi decat ala de baut rachiu nu cunosc :D
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Next

Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests