Cum sa te antrenezi de doua ori mai mult si mai eficient

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Cum sa te antrenezi de doua ori mai mult si mai eficient

Postby amabilu » Mon Feb 08, 2016 12:29 pm

Stie cineva?Hai ca e simplu,e vorba doar de aritmetica,respectiv operatia de impartire.Desi pare o gluma chiar nu este,e vorba despre cum poti sa ti dublezi antrenamentul in acelasi interval de timp.E un fapt caruia foarte foarte putina lume ii constientizeaza valoarea , in consecinta unul dintre motivele principale carora li se datoreaza valoarea slaba a jucatorilor romani.

Mentionez ca problema se adreseaza exclusiv jucatorilor competitivi care participa la concursuri si au ca obiectiv principal cresterea valorii jocului,amatorii care practica biliardul ca divertisment nu intra in aceasta discutie.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Cum sa te antrenezi de doua ori mai mult si mai eficient

Postby DragosLucian » Mon Feb 08, 2016 2:15 pm

1.Cred ca daca te antrenezi singur, ajungi sa injumatatesti timpul.
2.Al doilea lucru ar fi sa fii atent la tot ce faci cand joci biliard, adica sa nu joci "la misto".
3.Sa faci drill-uri specifice punctelor slabe pe care le ai.
User avatar
DragosLucian
Jucator
 
Posts: 85
Joined: Thu Dec 13, 2012 2:13 am

Re: Cum sa te antrenezi de doua ori mai mult si mai eficient

Postby amabilu » Mon Feb 08, 2016 4:33 pm

Bravo domnule!

Exact asta e secretul!Sa te antrenezi singur.O fi mai interesant in doi dar cand ai niste obiective nu ti poti permite sa imparti la jumatate timpul dedicat pentru ca asta inseamna acumularea a doar jumatate din potential.Asa, pe termen scurt poate nu e sesizabila diferenta dar pe termen lung se aduna.Ce e trist e ca prea putini constientizeaza aspectul si destui jucatori care au tinut o incontinuu in miute cu unul si cu altul de a lungul tmpului ar fi putut dupa acesti ani buni de biliard sa aiba un nivel aproape dublu de joc.

Biliardul e printre foarte putinele sporturi pentru care antrenamentul cu adversar nu are mare valoare din punct de vedere tehnic.Mental ,psihologic bineinteles ca da,in rest nu,orice eventuala mutare buna a adversarului o poti simula tu,cu manuta ta,punand bilele pe pozitie.Nu e ca in tenis,box sau eu stiu mai ce sa te plafonezi ca nu ai adversar.Ca nu ai motivatie poate fi un argument insa motivatia solida se gaseste doar in interior.

Si cu drillurile bineinteles o alta mare problema,altfel se fixeaza informatia atunci cand este repetata constant si metodic decat atunci cand informatia apare aleatoriu.Si problema drillurilor merita o discutie separata pentru ca e la fel de importanta.Sunt jucatori de top care se lauda ca antrenamentul pentru ei inseamna dintotdeauna doar spart si joc.Nu inteleg de ce aceasta fuga de un antrenament metodic mai ales ca la un anumit nivel nu se mai fac drillurile plictisitoare pentru incepatori ci majoritatea sunt drilluri mai frumoase si mai complexe de joc pozitional.

Am deschis topicul asta in urma rezultatelor romanilor la BKO International.Cauzele lipsei performantelor nu sunt blestemele vrajmasilor ci sunt concrete, una dintre ele fiind strans legata de modul de antrenament.Ca nu or fi polonezii ,albanezii si toate natiile astea care sunt deasupra noastra cele mai cu mot talente,tot doua maini si doua picioare au si pentru ei ziua tot 24 de ore are doar ca probabil ei nu freaca menta in antrenamente sterile.

Dobre ar trebui sa mai incerce inca o varianta in afara de aceea de a trimite jucatori romani la concursuri,aceea incercata de Ancuta cu P.J Nolan,antrenorul de snooker.Daca rezultatul la snooker nu avea cum sa fie altul decat de sanchi dat fiind ,sa recunoastem, de conditiile obiective ale acestui sport,un training de 2-3 saptamani sau o luna cu un pedagog bun de biliard ar putea sa clarifice si sa deschida un pic optiunile jucatorilor romani.

Spor la bile!
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Cum sa te antrenezi de doua ori mai mult si mai eficient

Postby wowscortcher » Tue Feb 09, 2016 6:51 pm

Echilibrul este cheia. Antrenamentul este bine sa fie impartit. Nu doar singur, nu doar in echipa.

Eu am jucat multe ore singur in ultimele saptamani, iar in zile consecutive mi-am pierdut motivatia.
Iar dupa aceea, antrenamentul isi pierde din potential si eficienta.

Exista parti bune cand mai esti cu cineva:
- corectii de postura, lovitura
- opinie/perspectiva secundara, pe langa cea personala
- peer to peer mentoring --> sfaturi, raspunsuri la intrebari (brainstorming)
- mai sus pomenita motivatie

Recomand antrenamentul in 2, fiecare cu masa lui, sau 3 oameni la 2 mese.
Evident, cel mai mult depinde de om, nivel, si care sunt laturile care necesita imbunatatiri.

Poate vreti sa infiintam un program de antrenamente (se pot imparti pe incepatori-avansati-pro).
Eu is din Bucuresti. Prefer IDM Club, sambata-duminica dimineata. Pentru alte zile nu garantez.
Contact:
mail: wowscortcher@gmail.com
skype: alexandru_stanciu_gl & alexandru.stanciu012@hotmail.com
tel: 0756 790 550
User avatar
wowscortcher
Pionier
 
Posts: 47
Joined: Fri Jan 22, 2016 12:08 am
Location: Bucuresti

Re: Cum sa te antrenezi de doua ori mai mult si mai eficient

Postby amabilu » Tue Feb 09, 2016 8:57 pm

Cam idealist dar imi place entuziasmul tau.Pana la urma cei care au schimbat lumea au fost cei care au incercat in ciuda neincrederii celorlalti ca se poate face ceva. Daca te intereseaza problema deschide un topic separat si detaliaza chestiunea.Sper sincer sa gasesti parteneri de antrenament pentru care biliardul ar trebui sa insemne mai mult decat jucat dupa ureche.

Jocul cu partener e departe totusi de a se compara ca eficacitate cu antrenamentul individual.Iar motivatia nu e o justificare obiectiva pentru ca problema nu e neaparat comuna.Insa aspectul de antrenament in grup este foarte corect,asa au loc antrenamentele in toate cluburile sportive,muncesti mai cu drag si spor alaturi de altii decat singur.

Dar oricum,repet,imi place mult cum pui problema.Acum cateva saptamani ma intrebam tot aici pe forum de ce nu face asta unul dintre jucatorii de top romani,sa aduna doritori pentru cateva ore si sa acorde un seminar gratuit.Doar ca mentalitatea lor e sa adune cat mai multe lovele de la cei pe care ii pot prosti cu preturile lor nesimtite pentru sedinte private.Ca o paranteza,de aia nu mor de melancolie cand jucatorii romani nu au rezultate internationale,pentru ca o fi un dumnezeu al biliardului care da fiecaruia dupa caracter. :lol: Nu sunt toti asa dar cei ok sunt putini.

E trist ca asemenea initiative nu au loc intr un cadru organizat sub tutela unui for cum ar trebui sa fie federatia.Poate totusi se va gasi unul dintre jucatorii de biliard mai cunoscuti care sa faca periodic mici cursuri ori gratuit ori pentru sume modice doar din dragoste pentru biliard si pentru atragerea publicului in sportul asta.

E o sectiune"provocari pe postav",fa o incercare acolo,initiativa ta o consider foarte buna,poate si altii vor fi tentati sa invete si sa exerseze impreuna.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Cum sa te antrenezi de doua ori mai mult si mai eficient

Postby madfox » Mon Feb 15, 2016 7:57 pm

Cam asta ar fi soluția dar cred ca o sa câștigi mai mult decât jumate din timp decât sa joci cu cineva. După părerea mea cam de 4-5 ori mai multe lovituri, în funcție de adversar... Nu de multe ori am fost sa ma antrenez având câteva ore la dispoziție și acolo nu am putut sa refuz un partener. Și nu e același lucru... În toate sporturile se practica la antrenament jocul pe bucăți. Te poți antrena cu cineva dacă faceți driluri împreună. Un alt antrenament plăcut ar fi sa joci scotch doubles, lovitura cu lovitura.
Apropo de Leo nu cred ca îl mai interesează partea pur sportiva... Ultima taiere de abonamente mi-a adus aminte de cele din toate cluburile cu care am colaborat pana acum. Indiferent ca ai reduceri obținute în urma clasarii la Bko Pro sau Amator ori ai abonament, poți juca doar luni-vineri pana la ora șapte. Adică cei din categoria Amator, jucător cu servici... Mișto
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti


Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests