Campionatul Mondial de Snooker

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby Viking » Tue Apr 26, 2016 1:39 pm

Nu mi-am făcut nici o problemă despre Selby. Ati văzut frun jucător lăudat de Ancuța care sa nu se nască talent și să moară speranță?

Mi-e ciudă că Williams îi oferă jocuri chinezului.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby Cristi » Tue Apr 26, 2016 4:53 pm

Mda...asa cum ma asteptam. Barry a jucat aseara cel mai bun snooker al sau de pana acum...Iar azi dupa 4 jocuri abia a reusit 25 puncte cu un break maxim de 13, fiind condus 4-0. Noroc de pauza. De cealalta parte se intalnesc prietenii scotieni, insa de aceasta data jocul e pe bune (nu ca acum cateva sezoane cand ambii "jucau" astfel incat sa se califice mai departe din grupele unui alt turneu)
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby Alex George » Tue Apr 26, 2016 5:05 pm

Daca Barry va reusi sa joace cu Fu acelasi snooker ca aseara cu Ronnie, il vad in campion mondial sau in finala macar. Mie mi-a placut enorm. :)
Alex George
Pionier
 
Posts: 26
Joined: Sun Apr 24, 2016 10:27 am

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby amabilu » Tue Apr 26, 2016 5:12 pm

Cooperativa scotiana din snooker,deci!

Campionatul asta e basculat total,nu mi amintesc unul la fel de debil.Cred ca de de zeci de ani nu a fost ceva asemanator.Anul asta CM e un fel de turneu de mana a doua care poate fi castigat lejer de un selby sau ding in forma mediocra.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby madfox » Tue Apr 26, 2016 8:20 pm

Barry a terminat benzina. Selby și Fu sunt favoriți acum după mine.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby arnydm » Wed Apr 27, 2016 7:31 am

Alex George wrote:Daca Barry va reusi sa joace cu Fu acelasi snooker ca aseara cu Ronnie, il vad in campion mondial sau in finala macar. Mie mi-a placut enorm. :)


Ăla a fost snooker din categoria "cum să-l bați pe Ronnie"... nu merge când joci cu alții! :D :D :D

În altă ordine de idei... retoric mă întreb și eu cum naiba să pierzi la scoruri d-astea, de maidan, la un turneu ce se numește el World Snooker Championship? Știu... multora li s-a întâmplat, fie că se numea el Hendry sau altul. Greu de înțeles... dar iată că Ding face economii, se odihnește pentru semifinale. Pentru un alt old, că nu văd să piardă Higgins. În fine, lucrurile par clare acum. Fu-Ding finală, Ding mare campion deși personal chiar l-aș prefera pe Marco. Singura necunoscută în ecuație este Selby. În orice caz, ca o părere personală și neavizată, ținând cont că nu am mai urmărit ceea ce se întâmplă în snooker de la retragerea lui Hendry, nimeni nu mai iese în față ca favorit clar, nivelul la care se joacă este unul mai ridicat pentru jucătorii mai slabi cotați ( să zic așa ) adică cu alte cuvinte nimeni nu mai este campion doar cu prezența iar eliminarea lui ar fi fost o mare surpriză cum a fost în perioada Davis sau Hendry. Probabil singurul care mai are ceva de spus în snooker, adică Ronnie, unul din primii 3 jucători ai tuturor timpurilor ( dacă nu chiar primul ) va mai bate recorduri, va mai stabili noi ștachete dar nu cred că va depăși 7-ele stabilit de Hendry în privința numărului de titluri de campion mondial.
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby Val » Wed Apr 27, 2016 8:17 am

Despre 7-le lui Ronnie, stai putin sa treaca de 5.

Anul asta s-a vazut lipsa de implicare in mai multe turnee. A venit pe cai mari la Masters si a rupt tot pentru ca i-a mers jocul, curatandu-l pe Hawkins in finala cu 10-1.
A stat apoi la televizor (sau la fete) asteptand sa vina Campionatul Mondial si avand pretentia sa-l castige de pe scaun.

Si, culmea, chiar ar fi putut s-o faca, avand in vedere numarul mare de favoriti pieriti prematur. Dar sa nu uitam ca mai toti cei care au jucat la acest campionat vin dupa un sezon plin, cu turnee grele, cu uzura, cu deplasari impuse, dar si cu rutina.

Ronnie vine cam de la televizor in ultima vreme si incepe sa se vada. Daca baga tot, este idolul lumii si nu mai este nimeni ca el.
Dar daca prinde un adversar tenace, care nu da meciuri pe tava si care il baga in jocuri incalcite (vezi Hawkins anul asta sau Selby in 2014), Ronnie incepe sa isi arate lipsa de rabdare si greseste mai mereu tactic.

Desigur, este greu de batut si va ramane inca omul de batut in snookerul actual, dar daca va merge in felul asta in viitor va ramane un jucator care poate fi batut, iar victoriile impotriva lui Ronnie nu vor mai fi considerate "milestones".

Este incontestabil o vedeta, a castigat popularitate cat toti ceilalti la un loc, promoveaza snookerul mai mult decat ceilalti, dar nu este de ajuns pentru titluri de campion mondial.
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby amabilu » Wed Apr 27, 2016 9:18 am

Ronnie implineste 41 de ani.A fost exceptional,grandios ,a marcat in glorie neintrerupta 2 decade,cat sa mai fie primul?Problema lui ronnie nu e cand va fi batut ci cand ronnie nu va mai bate,cand nu va mai fi in stare sa castige turnee.Acum inca poate si a aratat recent dar va veni in scurt timp si vremea aia.Sunt convins ca va renunta,e prea orgolios,are alt temperament decat hendry,spre exemplu.

Eu repet ce am spus si nu cred ca e o concluzie pripita,am ajuns deja cu un picior in semifinale:e cel mai slab CM de multi ani incoace.Sunt curios daca englezii au ajuns deja la concluzia asta sau mai asteapta sa o spuna.Luati in vedere faptul ca pana acum nu am avut macar un meci cu adevarat bun de snooker,firesc de fapt daca nu ai cu cine.Meciul lui barry e considerat cel mai bun al turneului de pana acum insa e totusi departe de meciurile puternice si frumoase din alti ani.

Nu e vina nimanui ce a fost anul asta,e un accident al istoriei snookerului coincidenta asta ca practic toti sa prinda o forma foarte slaba sau mediocra.Sau s or fi pregatit sa prinda varful de forma in timpul Olimpiadei. :)
Last edited by amabilu on Wed Apr 27, 2016 9:23 am, edited 3 times in total.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby Cristi » Wed Apr 27, 2016 9:20 am

Insa asa cum a declarat si Ronnie, se pune o presiune imensa pe el din partea presei mai ales si din partea publicului. Desi a avut pauza in jocuri oficiale (chiar daca a tot jucat meciuri demonstrative) el a fost dat ca principal castigator de mass media si acest lucru a contat zic eu indeajuns incat sa nu reuseasca nici anul acesta sa castige un nou titlu ce CM, cu toate ca jocul i-a mers mult mai bine ca in alti ani (din 12 frame-uri castigate 11 au fost castigate dintr-o singura vizita - nu cred ca mai e un jucator la acest CM care care sa fi realizat asa ceva.) La acest CM am vazut f multe meciuri slabe, incalcite, pierderi de pozitie si ratari de amatori, poate si din faptul ca jucatorii care au realizat surprizele nu au mai confirmat jocul bun mai departe.
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby amabilu » Wed Apr 27, 2016 11:06 am

Cristi,ronnie se alinta,asta stie sa faca tare bine,astea sunt scuze subtiri.Nu le impaci pe toate,e rasfatatul presei,lui i se iarta practic orice ,faptul ca s a pus presiune ar fi cel mai mic lucru in ecuatia asta.Ar fi castigat campionatul daca era atent si concentrat,a fost nesabuit ,grabit si superficial.Val a zi bine,asta e si parerea mea,iese jocul cum vrea e perfect ,nu iese jocul nu mai are rabdare si nervi sa se preocupe profund de situatie.

Daca ar fi vrut neaparat sa castige era in stare si putea sa o faca anul asta,pentru noi toti de aici e cat se poate de clar.Acum daca nu a facut-o sa nu l plangem mai mult decat se plange el pe sine.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

PreviousNext

Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests

cron