Campionatul Mondial de Snooker

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby Viking » Sat Apr 30, 2016 6:13 pm

Deci primul chinez e in finala. Daca ma uit bine, McManus nu prea avea ce cauta acolo. Nu e un jucator complet (n-a fost niciodata). A jucat asa bine purtat de val si de gandul ca, la varsta asta, sansele unei viitoare calificari tind spre zero.
Ding merita din plin. Intotdeauna a jucat la un nivel bun, nu e un jucator fricos sau ermetic si trebuie sa ne gandim ca vine dintr-un mediu concurential fantastic si ca a ajuns aici prin sacrificii fantastice. Lui sigur nu i-a luat nimeni masa de snooker cadou cand a implinit 9 ani :).
Anyway, sper sa castige Selby, daca scapa de Fu. Daca nu, sa ia Ding in locul gheishei de Fu.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby arnydm » Sun May 01, 2016 9:02 am

Am stat până târziu în noapte să văd minunea... doi jucători asiatici în finală. Nu a fost să fie, deși Fu ( după părerea mea ) ar fi meritat mai mult să ajungă acolo și nu pentru că ar fi cu ceva superior lui Selby dar mi s-a părut mai precis per total... oricum, a pierdut un meci pe care și-l va aminti toată viața. Eu unul nu am mai văzut niciodată o luptă mai surdă și mai încrâncenată în snooker, parcă erau doi boxeri care loveau numai sub centură, s-au temut atât de mult unul de celălalt încât au ținut-o numai în safe-uri, spectacol a fost cu lingurița dar dramatism cu carul... cum eu unul nu mă pricep prea bine la snooker mă întreb cum va reuși Selby să joace cu Ding și să nu piardă rușinos... nu văd cum ar putea să mai găsească încredere în forțele proprii după ce s-a chinuit și a suferit pe un traseu extrem de ușor dacă ne uităm cu cine a jucat să ajungă în finală...

În altă ordine de idei pe mine unul m-au uimit câte kick-uri au fost... nu se poate așa ceva, nu cunosc cauzele acestor contacte imperfecte dar înclin să cred că nu se datorează cretei, firelor de postav sau defectelor de fabricație ale bilelor ci mai degrabă modului de lovire, foarte multe lovituri se forțează la extrem în snooker-ul actual... este doar o părere, pentru că altă explicație eu nu găsesc... la cât de mult șterg săracii arbitri bila albă ar trebui să se numească World Snooker Cleaners Championship... :D :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby Cristi » Sun May 01, 2016 11:44 am

Da...semifinala Fu - Selby a semanat foarte mult cu meciul Ronnie - Hawkins, in sensul ca jucatorul cu statisticile mai bune la lovituri, la nr de puncte, etc a pierdut.
Desi tineam cu Fu, am ramas cu un gust amar dupa acest fault nesemnalat de Fu:
minutul 1:20 https://www.youtube.com/watch?v=IoHSAGp ... e=youtu.be
Nu ai cum sa nu simti ca degetul atinge o bila, oricat de concentrat ai fi tu. Doar si din acest motiv merita Selby sa ajunga in finala, insa sper ca Ding sa ridice trofeul maine seara.
Au mai fost unii jucatori profesionisti eliminati din primele faze care s-au plans de mese si de generozitatea buzunarelor (vezi N. Robertson care zicea ca se incearca sa se creasca spectacolul in snooker si ca frame-urile sa dureze cat mai putin).
WSA vine cu o lamurire la cum se masoara buzunarele la montarea meselor: https://www.youtube.com/watch?v=VKq_2Z-sFvE

Dorian, legat de kick-uri, tin sa te contrazic. Nu are deloc a face cu modul de lovire a bilelor de catre un jucator aflat la masa. Motivele cat si unele solutii au fost date de catre jucatori ca S.Murphy care zicea ca bilele trebuiesc sterse cu nu stiu ce solutie, sau de Ronnie care propunea unele bile mai grele. Insa ambele propuneri nu vor intra in vigoare pt ca majoritatea nu vrea ca jocul sa trebuiasca a fi readaptat la noile conditii. Si eu cred ca bilele sunt in mod special cauza acestor kick-uri si impreuna cu creta depusa fac ca aceste lovituri sa intervina cand nu te astepti. Daca te gandesti si in tenis daca mingea prinde tusa sare diferit si tot nu s-a luat nici o masura.
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby Viking » Sun May 01, 2016 4:44 pm

Probabil ca Selby nu avea nici o problemă cu Ding, dat fiind diferența de pregătire psihică și experiența finalelor de CM.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby arnydm » Sun May 01, 2016 5:25 pm

Deja este 4-0...
Se vede ca ma pricep, nu!?! :))))

Later edit
2-6 e scor la care imi mentin pariul pe Ding. La 0-4 nu! ;))
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby arnydm » Mon May 02, 2016 8:27 am

Până la urmă Fu a făcut fault? Dacă a făcut ( eu în direct nu am sesizat, iar la reluare moțăiam cred ) atunci mitul că jucătorii anunță imediat faultul a căzut, dacă nu era deja căzut... nu ai cum să nu simți atingerea unei bile cu mâna, parcă te electrocutează să zic așa... am să mă uit și eu pe filmarea de pe youtube când ajung acasă, aici la țară netul are viteza luminii stinse.

Dap... a mângâiat-o cu drag și spor, bila s-a mișcat înainte-înapoi clar. Nu ai cum să nu simți, vorba lui Cristi, parcă șterge toată munca lui din jocul cu Selby. Și dacă tot am ajuns la Mark... am văzut că Ding a ajuns la un moment dat la 7-8, acum scorul este 7-10. Dacă ar fi să câștige jucătorul britanic nu mă mai uit în veci la meciurile lui, zici că joacă la baionetă, nu-mi vine să cred că poți ieși campion mondial cu break-uri de jucător din eșalonul secund... practic 95% din jocurile câștigate de el au fost din mai mult de 2-3 vizite la masă... acum îmi vin în minte cuvintele unui jucător francez de acum vreo 12 ani, Poullain, care îmi spunea că la antrenamente are un break mediu de 50-65 dar în meciuri era bătut în cuie break-ul de 20-25 după care juca safe... probabil că miza te face să mai tai din elan deși...
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby amabilu » Mon May 02, 2016 11:21 am

Cauzele kick ului sunt departe de elucidare, sunt cateva multe teorii printre care si incarcarea electrostatica. Pana nu se va cunoaste cauza exacta si specifica, solutia nu poate fi mai mult decat aproximativa. Stimabilii savanti englezi au destule laboratoare in care cerceteaza cele mai nastrusnice chestii, nu cred ca chichi asta de la snooker e misterul mileniului, trebuie doar cineva competent sa se ocupe. Probabil Ding daca va ajunge campion mondial va porunci rezolvarea problemei aratand cu tacul in directia asta.

Cum era de asteptat in sfarsit au zis o si englezii, nu s a vazut asa ceva de f multi ani. De aceea nu avem de ce sa ne miram sau sa l blamam pe selby, daca va castiga va fi cel mai bun dintre toti fara dubiu. O intamplare extrem de rara este coincidenta ca nici unul dintre favoriti sa aiba snookerul la el in astea trei saptamani. De aici accederea in faza asta a lui kung fu, mcmanutza, ding asa si asa si selby cu al treilea nivel de snooker.

Pentru cei pasionati de fenomen si mai multe informatii va recomand forumul de snooker, gasiti multe detalii interesante. Cea care il tine in picioare e o persoana pasionata care dedica mult timp fenomenului. E o cucoana snoaba si pretioasa cu vederi conservatoare si pretentii elitiste probabil specifice varstei, educatiei sau tendintei de a copia ce e britanic insa meritul legat de forum e incontestabil. Cand ai timp si nu ai ce face cu el... Nu e necesar contul, se poate citi orice.

Paste fericit tuturor!
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby arnydm » Mon May 02, 2016 6:52 pm

14-11. De la acest scor va începe sesiunea finală. M-am tot luat de jocul lui Selby iar de Ding n-am zis nimic... deja începe să mă enerveze cu ratările... când zic și eu că l-a ajuns... cum o dă în bară. I s-a terminat benzina?
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby arnydm » Tue May 03, 2016 12:03 am

Da. Nou campion este vechiul Selby. Să-și facă abonament, eu unul îmi scot pălăria pentru tenacitatea cu care s-a luptat pentru fiecare bilă, pentru fiecare frame. Ding atât a ( mai ) putut. A revenit de la 0-6 în meci, a tras cât a putut dar dacă a pierdut atunci a pierdut pe greșelile lui, mult mai multe decât ale oponentului său. Cam asta a fost, e târziu în noapte și am să dorm liniștit... m-a liniștit Selby de tot! :D :D :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Campionatul Mondial de Snooker

Postby Val » Tue May 03, 2016 11:26 am

Guys,

Am vazut cate ceva din Campionatul asta si pot spune ca sunt multumit de rezultatul final. Desi este evident ca multumirea mea nu este impartasita de prea multi, mi se pare ca Selby a meritat cu prisosinta sa castige. Joaca un snooker deosebit de inteligent (nu degeaba ii spune Ronnie "the torturer").

Snookerul lui Selby nu este nici pe departe atat de spectaculos ca al lui Ronnie, Judd sau Neil, dar este unul dintre cele mai inteligente jocuri pe care le-am vazut. In plus, este nedrept sa ii diminuam meritele lui Selby pentru ca noua ne place cum joaca Ronnie.

Am fost si voi ramane un mare fan al lui Hendry, omul care a respectat snookerul mai mult decat spectacolul. In mod automat, nu pot fi un mare fan al lui Ronnie sau al lui Judd. Ma incanta jocul lor (atunci cand le iese) si il apreciez ca pe un spectacol bun, dar atat. Ronnie va ramane pentru mine omul care si-a batut joc de talentul sau si va fi vesnic un "underachiever". Daca ar fi sa ii gasesc lui Ronnie un echivalent, acest nu poate fi decat Alex Higgins. Este pacat, dar asta este.

Selby imi place pentru ca are calitatile cele mai potrivite pentru snooker (tenacitate, tactica si rabdare). Nu este impetuos, nu ridica sali in picioare, nu face pe nimeni sa tipe niste "haironiuri" inutile, dar este temut de absolut toti cei din circuit pentru ca toti stiu ce poate face.

Am tot citit despre traseul lejer pe care l-a avut Selby in acest Campionat, dar apoi m-am mai uitat o data pe tablou. A fost pe aceeasi parte cu Ronnie (5 titluri), Barry Hawkins (finalist), Shaun Murphy (1 titlu), Mark Allen (finalist) si cu altii buni: Joe Perry, Peter Ebdon (btw, 1 titlu), Marco Fu. Nu cred ca ii poate cineva reprosa lui Selby ca toti cei de mai sus au plecat acasa pentru a-i face lui loc.

Iar ca sa punem un mic punct discutiilor despre cat de bun este Selby la masa, va invit pe toti sa urmariti ultimul frame al finalei de aseara (https://www.youtube.com/watch?v=hoIWu_Dbbb0). Aveti aici un break castigator construit bila cu bila, fara beneficiul bilei negre, cu intoarceri grele la bila albastra, cu strategie de dezvoltare a bilei roz, cu obtineri de pozitie prin caramboluri controlate perfect. Acest break nu ii va face jocul lui Selby mai bun decat este, dar va face pe oricine sa recunoasca ca snookerul lui Selby este acolo, la acelari nivel cu al celor mai buni care au existat in sportul asta.

PS: Replica arbitrului care ii spune unui prostalau din public care folosea telefonul ("Don't be the idiot who spoiled this!") este priceless.
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

PreviousNext

Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron