Ajutor in identificarea unui tac

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Re: Ajutor in identificarea unui tac

Postby Alex George » Thu Apr 28, 2016 12:37 pm

what? de ce e ? carambol? pyramid?
Alex George
Pionier
 
Posts: 26
Joined: Sun Apr 24, 2016 10:27 am

Re: Ajutor in identificarea unui tac

Postby Cristi » Thu Apr 28, 2016 2:29 pm

Eu zic sa nu mai cauti pe olx ca nu o sa gasesti un tac ieftin si bun. Acolo sunt multi amatori care habar n-au ce e ala tac si ii si umfla pretul crezand ca gasesc pe cine sa pacaleasca. Daca nu ai bani macar de un Artemis Gold, Mcdermott Lucky, etc. eu zic sa mai astepti pana reusesti sa-i strangi. Sa cumperi un tac no-name fara sa il vezi inainte e complicat. Nu stii cum a fost intretinut acel tac. Poate avea lovituri, poate fi stramb, poate sa nu mai alunece cum trebuie.
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Ajutor in identificarea unui tac

Postby Alex George » Thu Apr 28, 2016 7:08 pm

De acord cu faza ca cei care vand habar nu au ce e ala tac. Am mai zis pe undeva, vinde cineva Ontario de sala la 175 lei... :D
Alex George
Pionier
 
Posts: 26
Joined: Sun Apr 24, 2016 10:27 am

Re: Ajutor in identificarea unui tac

Postby arnydm » Thu Apr 28, 2016 9:35 pm

Băi, eu vă contrazic. Se știe foarte bine că mi-am luat un BiXur de pe OLX la 100 lei, fără să-l văd, fără să întreb dacă are defecte ascunse, etc. Risc există în toate, nu numai pe OLX, chiar dacă îl vezi nu poți să știi dacă nu cumva are butt-ul crăpat pe interior de la șurubul de greutate... ideea era că este un Herbertz la 159 lei ( acum vreo 3-4 zile încă mai era, am vorbit eu personal cu nenea de la Oradea ), arăta bine în poze, tot un tac vechi, german la origine, cu filet piloted ( nu-mi dau seama dacă este 5/8X14 sau 18 dar oricum... arata bine. Numai că nu lasă la preț, i-am oferit 150 cu transport cu tot și m-a trimis la plimbare, că el a dat 100 mărci pe tac și alte cele, mă rog, dreptul lui să vândă la ce preț vrea... eu voiam să-l fac cadou lui finu, poate mai scap de bătăile ce mi le tot dă... :D :D :D Dar pe mine unul chiar m-ar fi tentat tacul, nu că m-ar fi făcut pe mine cei 9 lei + transportul dar am zis că măcar o dată în viață să negociez și eu la preț ceva... la cum m-a luat mi-a cam trecut de negocieri, dar asta e altă poveste. În concluzie... sunt variante, depinde de răbdare, noroc și cam asta e. Totodată subscriu și eu la oprerea cuiva de la un alt topic și anume că mai ieftin nu înseamnă la fel de bun, sunt cazuri și cazuri, din experiența personală am luat un Oxyear de la Novoparts și avea la defecte de am zis că era beat chinezul de l-a asamblat... :D :D :D Cei mai prost cheltuiți bani din biliard dar măcar sparge mulțumitor cu un Super Pro pe el...
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Ajutor in identificarea unui tac

Postby amabilu » Fri Apr 29, 2016 12:09 am

Nu stiu de ce sunt asa complicate lucrurile,vorba moderatorului,4 pagini pentru un rahat de tac?Daca il iei la 50 de lei cu transport cum era ala era afacere,nu plangi dupa bani,arata ingrijit,joint comun,pastila ,slefuit si ai tac.Deja la 100-150 lei nu mai merita riscul pe OLX pentru ca iei din magazin tac nou,artemis,lucky,bce,action sau dufferin,calitate ok numai bun pentru un incepator. OlX nu e site de tacuri mai ales pentru cine nu se pricepe cum e colegul nostru care nu cunoaste tacul de pool,nu deosebeste shaftul conic de pro taper si crede ca verifica feelingul si balansul cand il ia in mana la cumparare.Pentru un incepator ca el sa invete jocul este exceptional un tac low-budget de brand.

Mentalitatea tipic romaneasca de snob/parvenit ca tre sa ai neaparat "o scula scumpa" pentru ca numai asa e buna, nu se aplica in biliard,nu face nicio diferenta in joc valoarea tacului.Evident ca alta calitate e la un tac mai scump dar sub aspectul jocului e zero barat se poate juca excelent cu orice junghi cu care te obisnuiesti mai bine si care are o pastila k.

Vrei anumite calitati la un tac e firesc sa platesti un pret ,daca nu ai tac si vrei exclusiv pentru joc iei orice bat,mai ales ca in mana incepatorului toate tacurile sunt la fel.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Previous

Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests