Ajutor in identificarea unui tac

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Ajutor in identificarea unui tac

Postby Alex George » Sun Apr 24, 2016 10:35 am

Sper ca postez unde trebuie. Daca nu e unde trebuie o sa rog un moderator sa mute topicul. Multumesc.
In peregrinarile mele pe olx am dat de acest tac http://olx.ro/oferta/tac-lamperti-billiards-ID5X2AY.html. Omul l-a pus cu numele unei companii care produce accesorii, nu tacuri. L-am intrebat, dar a zis ca pe husa scrie Laperti, zicand ca ar fi o firma germana, cand denumirea suna clar italienesc. Ma rog. Intrebarea mea e ce tac e si de ce, doamne iarta-ma, are un surub in ferula? :shock:
Plus ca nu arata a tac ieftin...
Va multumesc! :)
Alex George
Pionier
 
Posts: 26
Joined: Sun Apr 24, 2016 10:27 am

Re: Ajutor in identificarea unui tac

Postby amabilu » Sun Apr 24, 2016 11:17 am

Pai omul i a spus dupa husa,care e Laperti insa tacul e altceva.Eu nu ma pricep ce e(poate Players?),sa vorbeasca altii mai priceputi,identificarea pinului usureaza treaba.Daca nu vei gasi raspuns aici pe az ai sanse mari sa l identifici.

Surubul in ferula e pus de sanchi de vreun copil care nu mergea la scoala sau mai precis a fost montat varf-pastila din ala ieftin de un leu jumate care se insurubeaza pe o ferula cu filet(gasesti sistemul la tacuri de sala de 30 lei) si surubul e ala cu care a filetat ferula originala.Sau chiar ferula o fi schimbata cu una cu filet la care se monteaza varf desi daca ma uit mai bine ferula e cea originala si a fost filetata.

Tacul nu e urat si daca nu are defecte mari care nu se vad in poze eu zic ca isi merita banii din plin,chiar de ar fi numai pentru butt.Dar poti sa ai surpriza ca shaftul sa ruleze drept si sa fie in regula si ai un tac frumusel la un pret de nimica-toata.Eu in locul tau nu as sta mult pe ganduri.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Ajutor in identificarea unui tac

Postby Alex George » Sun Apr 24, 2016 11:40 am

Ma descurajeaza treaba cu filetul... Mi-am facut cont pe az, l-am activat dar nu-mi da voie sa postez nicaieri. M-am gandit si eu ca americanii l-ar identifica usor :)
Conform https://www.seyberts.com/pins ar putea fi un Players, Duferrin sau Cuetec. Cu toate ca seamana nitel si cu Joss :)), nu de alta, dar ca sa-mi fac iluzii :))
Daca poate posta cineva pe az un topic cu linkul pentru a afla ce firma e as fi recunoscator. :)
Last edited by Alex George on Sun Apr 24, 2016 11:59 am, edited 1 time in total.
Alex George
Pionier
 
Posts: 26
Joined: Sun Apr 24, 2016 10:27 am

Re: Ajutor in identificarea unui tac

Postby amabilu » Sun Apr 24, 2016 11:48 am

Pai nu are ce sa te descurajeze surubul ala,il scoti si montezi orice pastila vrei,ferula vad ca e in regula,nu e crapata sau deteriorata.Gaura se astupa,nu va afecta cu nimic calitatile shaftului,cu atat mai bine ca va fi mai LD :)
Poti sa ai alte motive,treaba cu ferula e fara importanta.Ferula e cea originala,se astupa gaurica si nu afecteaza deloc jocul.

Cuetec si Dufferin fara logo mai rar,mai degraba Players,astia mai uitau sa se semneze.
Nu sunt inlays ca sa fie Joss,e doar pictat.Chiar si asa raman la parerea ca merita,la banii astia nu ai ce pierde ,nu ti place il revinzi si in cel mai rau caz pierzi 10-20 lei.In varianta buna poti avea un tac care sa ti ofere ceva surprize placute.Apropos ce tac ai?
Last edited by amabilu on Sun Apr 24, 2016 12:28 pm, edited 2 times in total.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Ajutor in identificarea unui tac

Postby Alex George » Sun Apr 24, 2016 12:24 pm

Daca e Players, sigur nu e din oferta actuala. Nu apare acest design pe nicaieri.
Nu am tac momentan. Mi-a facut prietena mea cadou un tac de la tat , Orlando, 2 piece. 25 lei de a dat pe el + husa. Husa a fost cam 75 lei :)). Ea nu se pricepe la biliard, eu abia incepusem sa-mi dezvolt pasiunea pentru sportul asta ( a fost cadou de Craciun ). Caut sa-mi cumpar un tac si nu sunt chiar asa de potent financiar cat sa-mi iau ceva peste 250 lei. Momentan strang bani :)), studentie, parinti bugetari, chestii :). Mi s-a spus sa nu mai joc cu acel tac, deoarece e foarte usor. De aceea, l-am luat la eventul snookeristic de la Manufaktura si am luat niste semnaturi pe el, adaugand la acel tac o valoare sentimentalo-financiara pe care producatorii lui n-au putut-o spera niciodata :)), astfel l-am scos din uz.
Oricum , este un tac mult mai bun cel de pe olx decat cele de sala. Chiar sper sa-l pot identifica.
Alex George
Pionier
 
Posts: 26
Joined: Sun Apr 24, 2016 10:27 am

Re: Ajutor in identificarea unui tac

Postby Viking » Sun Apr 24, 2016 1:10 pm

Nu te entuziasma, my young padawan, Infamul surub din ferula, care (justificat) ti-a dat de gandit, are foarte mari sanse sa provina de la un varf "screw on" (vezi linkul alaturat). "Padul" acela negru este turnat in jurul unui astfel de surub. Deci tacul face...atat cat cere vanzatorul. Daca esti innebunit dupa designul buttului, ia-l. Daca nu, nu. Eu as mai negocia vreo 15 lei. Sau sa plateasca el transportul. :D Vei surprins ca o sa accepte...
Deci, sorry, dar nu cred ca e Joss :D Mai ales ca, precum zicea si colegul Amabilul, fara logo...hmm...

https://www.amazon.co.uk/Screw-snooker-pool-cue-tip/dp/B00118BNVU

Oricum, daca tot esti in cautarea unui tac propriu, fa bine si investeste banii de 15 beri intr-unul decent, nu banii de 8 beri intr-unul de kkt.

PS - si nu, tacul chiar arata a tac ieftin. Daca intri pe alibaba.com vei fi surprins ce stiu chinezii sa faca pt 3-4 dolari.

Daca vrei "o chinezarie primul meu tac personal" vezi ca au pe tatbiliard (na ca le fac si reclama ca ma simt vinovat ca-i tot atac) tacuri Oxyear. Pt. pretul ala e imbatabil. De unde stiu? Shafturile de la primele mele Oxyears stau pe dulap de 7 ani si, believe it or not, sunt absolut perfect drepte. Desi am jucat cu ele, dupa aceea am spart cu ele, dupa aceea le-am mutat dintr-un loc in altul, etc., etc., etc.,...

De ex. Unul cat 12 beri:

http://www.tatbiliard.ro/produse/88-tacuri-biliard-snooker/2475-tac-oxyear-3.html
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Ajutor in identificarea unui tac

Postby Alex George » Sun Apr 24, 2016 1:26 pm

Mi-ai distrus sperantele. :D Si eu ma gandeam la Players, Cuetec. Totusi, tacurile Oxyear arata foarte bine, de ce sunt atat de ieftine? Ca tehnologie, cam in ce categorie de preturi se incadreaza Oxyear? Ma refer la faza gen "toate tacurile intre 50-150 lei joaca la fel".
Alex George
Pionier
 
Posts: 26
Joined: Sun Apr 24, 2016 10:27 am

Re: Ajutor in identificarea unui tac

Postby Viking » Sun Apr 24, 2016 2:29 pm

Pfiu... Buna ziua ti-am dat... :D Parca ma vad pe mine cand eram mic.

Tacurile chinezesti sunt facute in aceeasi fabrica (din China), langa branduri cunoscute precum Lucasi, Players, Fury, Predator, McDermott etc. Bineinteles ca specificatia materialelor, designul si MARKETINGUL NESIMTIT duc pretul in sus pt. acestea. Ok, marketingul are si baze reale. Daca zice "low deflection", apai asa va fi. Dar daca zice "pockets become bigger"... :shock: OK, figurativ, dar daca tu nu cunosti nici alinierea pe lovitura...
Anyway... Oxyear, impreuna cu alte 1 mil de no nameuri, sunt facute tot acolo, pe aceleasi masini, care, atentie, fac 20000 de tacuri pe luna, :shock: din lemn decent la shaft (nu selectat timp de 2-3 ani, uscat si rasuscat), cu un joint corect aliniat, cu surub de oameni normali si muncitori, nu cu nush ce Unilock pt shmekeri :geek: cu ferula din pvc de tub electric, nu din nush ce material "ivory like" (dar tot plastic) si cu varf dintr-o bucata de pele naturala, nu 14 straturi din pele de vaca masata la outze si presate la vacuum (straturile nu outzele). Adica, cam tot ce ne trebe la un tac "dezbracat" de marketing si pretentii mai mult sau mai putin ajutatoare. Bineiteles pe coada sunt abtzibilde, nu incrustatii care, in acest domeniu, pot sa insutaesca pretul si n-avem inele din metal sau irish linen, ci nylon (desi vad ca acest ultim criteriu nu mai e relevant la pret).
Deci, cam de aici se taie costurile. Repet, si fara marketing, cu tot ce inseamna el (vezi pe wikipedia) si iti dau doar un exemplu: crezi ca Oxyear isi cumpara stand de prezentare la Super Billiard Expo in Philadelphia Expo Center,100 Station Ave, Oaks, PA 19456, SUA si il aduce pe Dennis Orcollo sa dea in bile ?
In China poti obtine oferte de genul 3-4 USD/bucata, daca comanzi 50-100 de buc. De aici pretul bun.

Asa e, toate tacurile intre 50 lei si, as plusa eu, 100 de usd, joaca la fel, depinde doar de cine le canta :D

"Playiabilitatea" lui Oxyear este pe langa Players, McDermot Star, Dufferin, Clasic, Elite, Artemis etc. care n-au nimic in plus care sa te ajute in joc, doar o selectie mai atenta si un design mai dragut si ca i-au dat mai tare cu marketingul. Rezistenta in timp e probata, tocmai ti-am explicat despre ale mele, iar daca ii pui si o pastila mai de calitate...here you are, Alex "The Oxyear Pool Killer" George !!!!
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Ajutor in identificarea unui tac

Postby Alex George » Sun Apr 24, 2016 2:57 pm

Tot tu imi distrugi fanteziile, tot tu ma faci sa rad :D. Outze for the win! OOOOk, o sa ma orientez spre ceva SH, posibil de aici de pe forum. Ceva SH undeva la 50-70 de dolari eu cred ca ar fi rezonabil pentru cineva care inca mai face miscue pentru ca vrea un mega-ultra-super-efrenreyesesc english. :D Dupa ce am si banii o sa postez la rubrica aferenta.
Alex George
Pionier
 
Posts: 26
Joined: Sun Apr 24, 2016 10:27 am

Re: Ajutor in identificarea unui tac

Postby Viking » Sun Apr 24, 2016 3:51 pm

Ma bucur ca ai inteles situatia. Anytime. Ca aici nu-ti zice nimeni nimic ca le e frica sa nu apari cu frun Dufferin de 5 dolari si sa-i bubui pe la frun campionat, pe ei care au numa Predatoare. N-ai vazut pe GSP ca erua jucatori de Liga care nu puteau aduce bile dincolo de mijlocul mesei cand spargeau :D
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Next

Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests