Fault ?

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

A fost fault ?

Da
1
8%
Nu
9
75%
50-50
2
17%
 
Total votes : 12

Re: Fault ?

Postby madfox » Sun May 15, 2016 5:47 pm

Eu nu inteleg un lucru cum poti sa lovesti de doua ori si bila sa se duca in fata si apoi inapoi ?
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Fault ?

Postby arnydm » Sun May 15, 2016 7:18 pm

Hai să explic eu pe înțelesul nostru... carele va să zică bilele sunt apropiate. La prima atingere bila albă pleacă și lovește bila obiect ( care se deplasează la impact spre înainte ) și apoi se produce o a doua atingere care duce alba din nou înainte ( sau o împinge ) astfel încât ajunge să ocupe parțial din poziția inițială a bilei obiect ( lăsată deja liberă după impactul generat de prima atingere )... de aici încolo se zice că intervine efectul acela de retur... după mine distanța dintre bile și unghiul din care ai lovit, care practic a trimis bila albă nu direct în bila obiect ( ADICĂ NU PERPENDICULAR ) ci oarecum înspre dreapta ( de unde și poziția în care a ajuns bila albă, adică depărtată de mantă și pe altă traiectorie față de un retur perpendicular ) ar fi argumentele că nu ai făcut fault. Dar și argumentele lui Dragos sunt logice, rămâne de stabilit dacă poziția aceea a bilei albe este pe o tangentâ, dacă nu cumva blur-ul de pe imaginea suprapusă a bilei albe o arată mai înainte decât este... plus că din unghiul din care este filmat poate înșela ochiul meu obosit... dar argumentul meu forte rămâne acela că dacă s-ar fi întâmplat dublul contact nu aveai cum să nu-l simți în tac.
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Fault ?

Postby Cristi » Sun May 15, 2016 9:55 pm

madfox wrote:Eu nu inteleg un lucru cum poti sa lovesti de doua ori si bila sa se duca in fata si apoi inapoi ?

Iulian uite aici acest tip de fault: http://www.youtube.com/watch?v=ubbAzu_sCS4&t=0m40s

Acolo bilele sunt mai apropiate, insa alba pleaca inainte fiind lovita a doua oara si apoi de la efect vine inapoi. Cam acelasi lucru cred ca au invocat si cei care au vazut fault (eu unul nu imi pot da seama 100%)
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Fault ?

Postby DragosLucian » Mon May 16, 2016 10:21 am

Salut,
daca va uitati mai atent la umbra celor doua bile o sa vedeti ca sunt destul de aproape.
Am atasat un link in care se poate observa ca tacul inca este in contact cu bila alba.
Print-ul este facut la momentul la care bila alba a atins deja bila neagra, dupa acest moment, bila alba nu avea cum sa inainteze, doar daca a fost "ajutata" cu tacul, si totusi a facut-o.
http://imgur.com/ekz8lLr
User avatar
DragosLucian
Jucator
 
Posts: 85
Joined: Thu Dec 13, 2012 2:13 am

Re: Fault ?

Postby arnydm » Mon May 16, 2016 8:56 pm

Dacă te uiți la umbra celor 2 bile ai să realizezi că distanța dintre bila albă și neagră ar fi de 2 cm cel puțin... și spun asta din 2 puncte de vedere. Primul, o bilă are un diametru de 57.2 iar spațiul dintre umbre este aproape de 50% din umbră. Al doilea aspect... din unghiul din care s-a filmat, undeva în spate sus și lateral față de masă distanța dintre bile pare mai mică decât este. Așează două bile la o distantă oarecum apropiată, alege un unghi și apoi deplasează-te perpendicular pe linia dintre cele 2 bile... ai să vezi cum se mărește acea distanță.

Acum nu vreau să fiu răutăcois sau nu țin cu tot dinadinsul să contrazic afirmația ta dar din unghiul la care este făcut print-screen-ul respectiv vârful tacului poate să nu fie în contact cu bila, tocmai din același motiv și anume nefiind perpendicular pe linia ce unește bilele poate crea o iluzie optică. Eu unul cam atât mai am de zis privitor la acest topic... indiferent de argumentele noastre este foarte greu de tras o concluzie 100% reală.
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Fault ?

Postby Val » Tue May 17, 2016 4:45 pm

Si uite-asa, distinsul nostru pinguin desertic a explicat efectul de paralaxa.
Bravo, coane. Uite ca se poate fi fara folosesti toti termenii aia oribili din fizica.
Daca te-as fi avut in clasa la fizica (pe post de coleg, nu profesor) poate as fi invatat-o si eu. :D
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: Fault ?

Postby arnydm » Tue May 17, 2016 5:54 pm

Coane... serios vorbind dintre toate materiile fizica a fost punctul cel mai slab posibil. Nu am înțeles mare lucru din ea... la geometrie însă am fost aproape as, de-aia văd eu în spațiu așa bine! :D :D :D

Oricum... ar trebui să mă lămurești ce e ăla efect de paralaxă, că n-am auzit de el. O să bag eu un gogule dar parcă mai bine sună din tastatura ta! :D

M-am lămurit ce-i aia paralaxă. Da tot nu auzisem de ea. QED! :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Fault ?

Postby Val » Tue May 17, 2016 7:07 pm

Lasa, coane. Nimeni nu le stie pe toate.
Totusi, paralaxa este o chestie care are multe efecte si aplicatii in practica, asa ca nu strica sa citesti despre ea.
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: Fault ?

Postby madfox » Wed May 18, 2016 1:41 pm

Cristi wrote:
madfox wrote:Eu nu inteleg un lucru cum poti sa lovesti de doua ori si bila sa se duca in fata si apoi inapoi ?

Iulian uite aici acest tip de fault: http://www.youtube.com/watch?v=ubbAzu_sCS4&t=0m40s

Acolo bilele sunt mai apropiate, insa alba pleaca inainte fiind lovita a doua oara si apoi de la efect vine inapoi. Cam acelasi lucru cred ca au invocat si cei care au vazut fault (eu unul nu imi pot da seama 100%)


O singura observatie. la mine distanta e mult mai mare intre bile si nu am lovit drept. Gata ultimul post pe tema asta eu stiu ca nu a fost double hit. Sa fim sanatosi si sper sa va mai aduc materiale de gen :))) :twisted:
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Fault ?

Postby arnydm » Wed May 18, 2016 7:43 pm

Deci carele va să zică eu mai aveam puțin și reinventam legile fizicii și tu abia acum spui că știi că nu ai lovit de două ori?!? Golanule... a fost fault clar ca lumina zilei! :D :D :D :D

Evident coane, glumesc. Nu mi-o lua în nume de rău, se știe că nu ești golan.
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

PreviousNext

Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests

cron