Fault ?

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

A fost fault ?

Da
1
8%
Nu
9
75%
50-50
2
17%
 
Total votes : 12

Re: Fault ?

Postby arnydm » Tue May 10, 2016 10:12 pm

amabilu wrote:Deci faultul sa fie imediat dupa atingerea bilei albe cu tacul in aceeasi fractiune de secunda,ai atins bila alba si imediat ai atins o din nou cand inca mai esti cu varful in preajma ei.Altfel in pozitia aia e exclus,bilele erau totusi la distanta si pe vizionarea cu incetinitorul nici vorba sa fi vazut asa ceva.

Bila alba oricum are o dinamica naturala,si daca ar fi fost lovita corect la fel trebuia sa fie traiectoria.Dupa mine a fost lovita corect si a fost o lovitura frumoasa,dar ce ma pricep eu?

Ca sa nu mai zic ca in manual asa se loveste pentru evitarea double kiss cand bilele sunt f apropiate,asa a aratat si Appleton la Brasov la inceputul concursului.



Nu știu ce spune Appleton... eu nu găsesc logică explicația faultului în viziunea colegului Dragoș, mai exact că bila albă nu avea cum să ajungă mai departe de locul impactului decât dacă ar fi fost atinsă de două ori... asta nu pricep eu. Am făcut un astfel de fault odată, dar l-am simțit. Am simțit dublul impact, de aceea spun că dacă ar fi fost vizibil atunci și Iulian ar fi trebuit să-l simtă. Nu cred că fratele Iulian ar fi insistat știindu-se cu musca pe căciulă... el caută o explicație a ceea ce i s-a întâmplat la masă tocmai pentru că nu a simțit că ar fi făcut fault. Ar fi fost normal ca cei care au văzut un fault să fi spus în ce a constat acesta, eu asta am înțeles din postul său, tocmai pentru că este posibil chiar să fi fost un fault dar el să-l nu fi simțit și de aceea omul caută un răspuns. În orice caz, este bine de evitat o astfel de execuție atunci când există riscul este de a pierde un joc important, probabil asta este ceea ce avem noi de învățat din toată povestea aceasta...
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Fault ?

Postby amabilu » Tue May 10, 2016 10:28 pm

Nici vorba.Lovitura a fost frumoasa,de ce sa o eviti?L am vazut si pe Immonen dand asemenea retururi cand alba era langa masa si voia neaparat retur,lovitura cere virtuozitate si e de efect,.Lovitura a fost buna,corecta,bila neagra a intrat,care e problema?

Greseala a fost ca nu si a aparat lovitura.De unde si pana unde fault?
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Fault ?

Postby DragosLucian » Wed May 11, 2016 12:31 am

@Arnydm
Bilele au aceeasi masa. Fizica spune ca la contact energia bilei albe se transfera bilei obiect, ca urmare, alba se opreste. Daca bila alba are efect, se duce ori in fata ori in spate, daca nu are, se opreste. Nu se poate sa dai o lovitura in care alba se duce inainte si vine inapoi decat daca ai o bila alba mai grea sau ai dat un "semi-jump".

In linkul de aici: https://www.youtube.com/watch?v=fiFza6Ioe8c ai sa vezi cum se opreste bila alba, patineaza o perioada, apoi se intoarce. Asta este un comportament normal.

In linkul de aici https://www.youtube.com/watch?v=ubbAzu_sCS4 secunda 41 iti si deseneaza o linie galbena si se precizeaza ca bila alba nu ar trebui sa o depaseasca.

Nu exista o "lovitura intepata" in care sa dai alba in fata si apoi inapoi. Te provoc sa incerci aceeasi lovitura de la o distanta de 30 de cm intre alba si bila obiect.

Se aplica acelasi principiu ca si aici : https://www.youtube.com/watch?v=0LnbyjOyEQ8 -> bilele au aceeasi masa.
User avatar
DragosLucian
Jucator
 
Posts: 85
Joined: Thu Dec 13, 2012 2:13 am

Re: Fault ?

Postby DragosLucian » Wed May 11, 2016 12:45 am

@ Amabilu
Nu e vorba de unde e alba. Fiind bilele apropiate, alba s-a oprit la contactul cu neagra, apoi a fost impinsa de o a doua atingere a tacului, s-a deplasat putin in fata si apoi s-a intors de la retur.
Incearca aceeasi lovitura de la 30 de cm si daca alba se duce in fata, eu o mananc!
Aici explica cel mai bine. https://www.youtube.com/watch?v=ubbAzu_sCS4 doar ca linia aia galbena trebuia sa fie unde "incepe" bila obiect nu unde "se termina" bila alba (apare un pop-up unde precizeaza asta).
Daca nici de aici nu intelegeti (unde arata toate variantele) ce e gresit si ce nu, nu mai am alte argumente.
User avatar
DragosLucian
Jucator
 
Posts: 85
Joined: Thu Dec 13, 2012 2:13 am

Re: Fault ?

Postby arnydm » Wed May 11, 2016 6:52 am

DragosLucian wrote:In linkul de aici https://www.youtube.com/watch?v=ubbAzu_sCS4 secunda 41 iti si deseneaza o linie galbena si se precizeaza ca bila alba nu ar trebui sa o depaseasca.


Aces link este foarte bun în a arăta un fault. Autorul spune că nu este nici o garanție că așa se poate evita dubla atingere, adică lovind de sus ( mă refer exact la secvența care ne interesează ). Fizica spune că se transferă energia și bila albă se oprește numai dacă forțele respective sunt egale ( și masa bilelor este egală ), adică forța de împingere versus forța de respingere. Știi foarte bine că atunci când execuți o lovitură cu stop întârziat bila albă rulează înainte deși ai lovit sub centrul bilei deci lovitura ar fi considerată una cu retur. Sau mai bine exemplul cu returul în curbă. Aici vorbim despre înaintarea bilei datorită forței superioare de împingere, adică cam ceea ce spuneam eu. Încă o dată precizez că ar fi trebuit ca jucătorul să simtă dubla atingere, Iulian ar trebui să spună dacă a simțit ceva. Cum el nu a făcut asta am presupus că nu s-a întâmplat nimic neregulamentar și de aici toată discuția. Eu înclin și încă spun că nu a fost fault, pentru că dacă ar fi fost jucătorul l-ar fi simțit. Mie unul mi se pare mult mai probabil să simți decât să vezi, nu avem ochiul format să vedem faultul la viteza normală., cam asta era ideea mea. Cum și autorul videoului ( excelent în a explica ceea ce spui tu ) nu exclude posibilitatea ca acest gen de lovitură să fie corectă discuția rămâne deschisă.
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Fault ?

Postby Cristi » Wed May 11, 2016 7:52 am

Dorian, tin sa te contrazic in ceea ce zici: Lovitura cu stop intarziat nu e o lovitura cu retur. Da, ok, daca distanta e mai mare se loveste usor sub centrul bilei albe, insa bila alba desi pleaca cu efect de retur, pana la contactul cu bila obiect acest efect se pierde si miscarea se transforma intr-una de usor follow, astfel incat la contactul cu bila obiect, bila alba va mai rula putin (stop intarziat). La o astfel de lovitura conteaza pe langa efectul aplicat si taria executiei. Ce a incercat sa zica @DragosLucian in mare parte e corect, insa eu unul nu pot sa zic ca a fost fault 100% (imi mentin parerea ca acel unghi nu e chiar cel mai bun si daca erai la fata locului puteai observa mai bine daca lovitura a fost corecta sau nu.
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Fault ?

Postby amabilu » Wed May 11, 2016 8:16 am

@DragosLucian
Da,ok,inseamna ca am judecat gresit,nu ma pricep ca voi,am fost prea entuziast in a mi da cu parerea.

Oricum mie mi a placut dezbaterea,ar trebui sa se discute mai des chestii tehnice de genul asta nu numai prostioare gen"care tac e mai bun"
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Fault ?

Postby Val » Wed May 11, 2016 8:33 am

Guys,

Forumul asta nu inceteaza sa ma minuneze, iar voi faceti toata sarea si piperul. Ati dus-o in fizica si ati omorat-o in fel si chip, de nu mai stie nimeni de la ce v-ati luat.
Dar daca tot am ajuns aici, tin sa va dau si eu niste elemente de control in analiza loviturii aleia.

Energia se transfera in totalitate din bila alba in bila obiect (e.g., lovitura cu stop) doar in urmatoarele conditii:
1. bila alba loveste bila obiect pe o traiectorie coliniara cu traiectoria bilei obiect spre buzunar (atentie, nu coliniara cu tot buzunarul, ca ala-i mare);
2. bila alba nu are niciun fel de efect (in sensul de miscare de rotatie in jurul oricarei axe) la momentul contactului cu bila obiect.

Orice situatie care nu se incadreaza in cele de mai sus va conduce la miscarea bilei albe fata de punctul de contact cu bila obiect.

In privinta directiei de miscare a bilei albe, aceasta va fi data de raportul de forte intre (i) forta pe care o exercita energia ramasa a bilei albe dupa pierderea de energie in contactul cu bila obiect, si care va actiona pe o traiectorie tangenta la punctul de contact dintre bile (care poate fi intoatdeauna in lateral sau spre inainte, in diferite grade, fata de traiectoria initiala a bilei albe) si (ii) efectul aplicat bilei albe (in cazul acesta, un retur sau un retur combinat cu un efect lateral, ca nu stim exact unde a lovit Madfox alba) care va intra in actiune doar dupa frecarea cu postavul.

In ecuatia de mai sus mai intervine insa o variabila care strica tot feng-shui-ul, reprezentata de faptul ca tipul asta de lovitura nu mai poate fi analizat doar in plan, ci in spatiu, intrucat lovitura a fost executata cu o elevatie ridicata si, mai mult ca sigur, a condus la o mini-saritura a albei, care a facut-o sa decoleze putin si fie (i) sa atinga bila obiect mai sus e planul normal de contact, fie (ii) sa atinga bila obiect in plan, dar cu o miscare ascendenta data de contactul cu masa chiar la momentul impactului.

Toate cele de mai sus au dus la o deplasare a albei pe o traiectorie relativ neobisnuita (cam multa deplasare spre lateral, fata de traiectoria imprimata bilei obiect).

Intre toate astea (care nu sunt fault) mai poate interveni, sau nu, si un contact dublu (fault).

Daca veti citi primul meu post din acest topic, sa stiti ca cele indicate aici au stat la baza concluziei mele din primul post ca eu nu pot spune nici ca a fost, nici ca nu a fost fault.
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: Fault ?

Postby Viking » Wed May 11, 2016 8:38 am

Da ce vrajeala pe tipul mai slabutz. Vine in spatele tau sa verifice lovitura :) Dupa faza aia si de-a dreaq ii dadeam o siguranta in spatele la 9 de nu iesea pana la primavara.

On topique: n-am vazut niciun fault. Intre bile era destula distanta a.i. sa nu fie double hit iar alba s-a dus curat in 8.
Altceva ce putea fi? Da' ei ce au pretins ?
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Fault ?

Postby adysann » Wed May 11, 2016 11:47 am

Salut,

Am tot revazut si eu faza...la viteza normala...la 0,5x...si zic ca NU a fost fault! Nici vorba!
Sunt convins ca Iulian a avut in gand sa aiba grija sa nu faca fault inainte de lovitura..

My 2 cents..
Playing cue: Predator Ikon2 + Z2
Break: Kruger (pastila LePro)
Case: Sterling Wave 3/4
adysann
Pionier
 
Posts: 27
Joined: Mon Jun 23, 2014 3:29 pm

PreviousNext

Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron