Fault ?

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

A fost fault ?

Da
1
8%
Nu
9
75%
50-50
2
17%
 
Total votes : 12

Re: Fault ?

Postby Cristi » Fri May 13, 2016 10:29 am

amabilu wrote:Eu asta am inteles din ce au vorbit cei care vad se pricep mai bine.Am inteles bine ,de saritura bilei depinde raspunsul sau nu?

Este posibila lovitura fara a face fault. (distanta o permite), iar pt ca lovitura sa fie corecta nu e necesar ca bila alba sa sara. (Nu ai inteles bine).
Se putea lovi mai usor de sus in jos si astfel bila nu avea cum sa sara.
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Fault ?

Postby amabilu » Fri May 13, 2016 12:13 pm

Ok,asta e opinia ta,asta a fost si a mea cea initiala.Apoi dragoslucian si a exprimat alta parere si apoi au inceput niste explicatii cu coliniaritate si transfer de whatever incat eu usurel am dat distanta.Pana la urma poate formula cineva o concluzie clara si simpla pe intelesul tuturor referitor la situatie?
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Fault ?

Postby arnydm » Fri May 13, 2016 6:04 pm

Cristi wrote:Fizica nu se schimba, numai ca la o dubla atingere bila alba are o miscare de "inainte-inapoi" daca e lovita de sus cu efect de retur. Filmuletul postat de mine cu cateva posturi in urma chiar lucrul asta evidentiaza.


Păi măi frate Cristi... fă-mă să înțeleg că ori sunt greu de cap ori nu pricep. O lovim pe bilă de sus în jos... bila albă pleacă. La impact nu are cum să o ia înainte dacă nu are efect de follow sau cum naiba să-i mai zic, rotație, etc, nu? Și are retur lovitura, nu? Logic, ar trebui ca o a doua atingere să fie făcută după impact pentru a se întâmpla fenomenul înainte-înapoi, nu? Pentru că altfel nu s-ar explica, adică după cum înțeleg eu, a doua atingere ar trebui să fie musai după impact, căci dacă ai face dubla atingere înainte de impact nu ar trebui să ajungă alba dincolo de linia aia imaginară a locului unde se produce acesta ( impactul ), nu? Eu așa înțeleg dacă combin logica cu fizica, mai ales dacă distanța este una destul de mare față de exemplu acela, după părerea mea sunt vreo 2 cm între bile. Și atunci ar fi fost vizibil faultul. Eu asta nu pricep și pace! :oops: :oops:
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Fault ?

Postby Cristi » Fri May 13, 2016 7:40 pm

Dorian, prin definitie "double hit foul" se refera la o a doua atingere dupa contact. :) Deci nu sunt dubii, practic asta se si discuta aici daca a fost sau nu inca o atingere dupa contactul cu bila 8. Distanta nu era atat de mare dupa parerea mea si la cat de intepat a lovit Iulian se putea face fault. De accea eu unul nu m-am pronuntat, pt ca nu m-am putut convinge 100%. As tinde tousi sa-i dau dreptate lui Iulian. De obicei astfel de lovituri se simt si uneori se si aude contactul.
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Fault ?

Postby arnydm » Fri May 13, 2016 8:33 pm

Acum vin și eu de acasă... eu credeam că termenul se referă la dubla atingere cu tacul, adică și la ceva de genul că sare bila din postav înapoi în vârful tacului. Nu mai am nelămuriri acum dar rămân la părerea că nu a fost fault, probabil o cameră perpendiculară pe direcția de lovire ar fi fost una care nu ar fi iscat atâtea controverse. Anyway... am mai avut ceva de discutat pe aici... :D
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Fault ?

Postby amabilu » Fri May 13, 2016 9:49 pm

A fost greu dar a meritat,am ajuns de unde am plecat!

Noroc de poll,ce e adevarat sau fals se stabileste prin vot mai nou.Azi-maine vedem ca se pune la vot si tabla inmultirii.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Fault ?

Postby DragosLucian » Sat May 14, 2016 1:28 pm

Eu imi pastrez argumentele si concluzia :D

Am o facut o schita, pentru cazul in care s-a lovit bila neagra dintr-un unghi:
http://imgur.com/shyCYGV
User avatar
DragosLucian
Jucator
 
Posts: 85
Joined: Thu Dec 13, 2012 2:13 am

Re: Fault ?

Postby amabilu » Sat May 14, 2016 2:21 pm

Deci tu esti convins ca bila alba a luat o in fata dupa impcat,ca a avut traiectoria aia?Din desen pare evidenta distinctia intre corect si incorect,problema e daca realitatea e intocmai ca in desen.

Declar discutia redeschisa! ;)
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Fault ?

Postby DragosLucian » Sat May 14, 2016 2:30 pm

Daca urmaresti celelate poze postate ai sa observi ca bila alba este putin in fata bilei negre.
User avatar
DragosLucian
Jucator
 
Posts: 85
Joined: Thu Dec 13, 2012 2:13 am

Re: Fault ?

Postby amabilu » Sat May 14, 2016 6:10 pm

Da,stiu ce ai scris.Dar in bunul stil romanesc vorbim impreuna si ne intelegem separat.Ne am expus cu precadere propriile opinii in loc sa dam ceva mai multa atentie si opiniei celuilalt ca sa ajungem la un numitor comun.Abordarea ta merita mai multa atentie.
E frumoasa problema ca tema pentru acasa,pacat ca nu ne putem intelege asupra rezolvarii.Mie mi s a parut naturala dinamica miscarii dar nici pe tine nu te pot contrazice asa ca nu stiu ce sa mai cred.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

PreviousNext

Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests