campionatul national de amatori

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Re: campionatul national de amatori

Postby AlexandruM » Fri Aug 05, 2016 1:59 pm

Apel catre toti participantii la discutie, haideti sa incetam cu atacurile si ironiile reciproce.

Va multumesc.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: campionatul national de amatori

Postby amabilu » Fri Aug 05, 2016 4:19 pm

OK,apel receptionat,multumim si noi.Revenim la limbajul stereotip.M am gandit ca o oarecare plasticitate nu strica atunci cand abordarea logica nu gaseste ecou.

Am avut si eu perioada de inceput in care am spus intr adevar cateva ineptii(de exemplu am intrebat de vreo trei ori daca shaftul mezz are pro taper) pentru ca nu cunosteam domeniul biliardistic.Am avut insa bunul-simt ca pana m-am documentat si m am dumirit solid ce e cu tacurile ,pastilele si toate alea, sa nu am pareri absolute in domeniu,cel putin nu m am bagat pe topicuri sa contrazic aiurea unde nu ma pricepeam.Prostiile mele erau la nivel de intrebari naive,nu prostia aroganta care are opinii definitive.De aceea recomand respectuos membrilor ca intai sa se documenteze referitor la un anumit subiect si apoi sa formuleze pareri iar acestea sa fie spuse intr o nota de relativitate nu de superioritate aroganta.Pentru ca,dupa cum am spus o de multe ori, domeniul este tributar judecatii individuale si subiective a fiecaruia.Ma refer la chestiunile biliardistice.In alte chestiuni ale vietii poti fi categoric daca prezinti argumente solide si un rationament valid.Daca nu,nu.As spune ca e mai complicat in romania unde oamenii adora sa fie sentimentali in dauna ratiunii dar nu vreau sa fiu interpretat ca ironic asa ca ma opresc aici.

La subiect,iata bibliografia pentru documentatie pentru topicul asta:Iulian Dragne,fost secretar general al Federatiei Romane de Biliard si administratorul acestui forum,madfox, pentru cine nu stie, a avut si aici pe forum si pe blogul personal mai multe luari de pozitie referitor la starea de lucruri trecuta si actuala din cadrul federatiei.Daca el nu e persoana potrivita sa cunoasca lucrurile, atunci nu stiu cine poate fi.Nu vreau sa fie considerat atac ce spun ci adevarul frust acela ca mi se pare o ipocrizie faptul sa spun"Nu stiu,nu cunosc,nu judec"dupa ce am fost pus la curent in modul cel mai clar si de persoana cea mai potrivita despre debandada care se petrece la nivel de federatie.Lucrurile au fost spuse clar cu subiect si predicat,am pus cu litere mari pe alt topic rabufnirea recenta a Soniei Simionov.Nu exista justificare pentru "nu stiu" ,lucrurile sunt destul de clare si de grave ca sa nu existe dubii.

@arnydm,las o cum a cazut,viata e relativa,cu totii avem limite.Pana una-alta sa ne rezumam la a ne face punctul de vedere cat mai clar cu argumente si in baza logicii si apoi sa formulam aprecieri despre limitele celuilalt.In discutia cu mine nu am vazut sa pui degetul pe 10 din argumentele mea si sa spui Fals! la fiecare,unul cate unul.Si de scris ai scris destule,nu poti spune ca nu ai avut timp.Si tabla inmultirii e limitata fata de restul matematicii dar in momentul asta biliardul romanesc nu are nevoie mai mult decat de tabla inmultirii.Daca esti onest si vezi peste orgoliu, iti dai seama ca tot ce am spus eu acolo e adevarat,propozitie cu propozitie.

Discutia pe forum tu ai inceput o , intr un mod lipsit de eleganta din punctul meu de vedere,cand numai tu stii de ce ai intervenit in admonestarea mea.Eu m as fi abtinut, indiferent ce parere as fi avut.Uneori e bine sa si vada fiecare de treaba lui.Trebuia sa mi vad si eu de treaba cand ai fost luat tu in balon,trebuia sa ti vezi si tu unde nu te privea chestiunea si unde nu erai vizat direct.Clar,da?

Si sa ti mai spun ceva simplu,fara niciun atac si fara nicio ironie: am asteptat vreo saptamana un mesaj pe privat in care sa spui ceva de genul"bai ,nu gasesc pe nimeni","am rezolvat o" sau "hai sa nu ne mai complicam"sau orice altceva gaseai de cuviinta sa spui.Nu era obligatoriu, bineinteles, dar asa era frumos si asa a ramas, sa ma anunti,eu asa as fi procedat ,uite asa limitat cum sunt.

Si iti fac o bucurie,ca sa nu mai zici ca ma alint,eu am terminat o cu forumul.Bucura te de el in pace.Toate cele bune!
Last edited by amabilu on Fri Aug 05, 2016 5:47 pm, edited 1 time in total.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: campionatul national de amatori

Postby wowscortcher » Fri Aug 05, 2016 5:43 pm

Deci putem considera incheiat threadul.

Concluziile sunt ca:
- Federatia e nasoala
- Divizia B de biliard nu se va tine nici anul asta nici in 2017
* E confirmat acest lucru?
- nu exista suficienta energie in comunitate pentru a revitaliza sportul prin initiative private
Contact:
mail: wowscortcher@gmail.com
skype: alexandru_stanciu_gl & alexandru.stanciu012@hotmail.com
tel: 0756 790 550
User avatar
wowscortcher
Pionier
 
Posts: 47
Joined: Fri Jan 22, 2016 12:08 am
Location: Bucuresti

Re: campionatul national de amatori

Postby amabilu » Fri Aug 05, 2016 6:20 pm

Vezi ca se poate?Ai o minte buna,aroganta te strica.E bine sa o mai moderezi,e buna la gagici,pe forumuri poti sa mai dai chix cu ea si sa te mai ia cate unul la misto mai ales daca nu o poti dubla cu competenta.

Ai sintetizat in mare aspectul si ai inteles corect starea de lucruri si la ultimul punct care e insa relativ corect.Si sunt doua aspecte aici:

1.Energia.La prima vedere pare a fi aceeasi lancezeala din intreaga societate romaneasca si in biliard.Istoria recenta a aratat ca totusi nu este chiar asa.OMN aka Leonard Dobre a intrat acum cativa ani in biliardul bucurestean ca lupul in turma si i a schimbat fata fundamental.Pana la el era o jale infinit mai mare decat acum daca iti poti inchipui asta.E un om foarte inteligent,ambitios si cu mult simt-practic si din ce am observat si cu o buna intelegere asupra naturii vietii.Am sperat ca va avea o ambitie mai mare decat TAC ul.Poate o are,poate nu.Poti face o incercare,du te sa stai jumate de ora la o discutie cu el si prezinta i un plan coerent.Dar un plan adevarat si viabil nu eseuri si prostii.Daca nu ai asa ceva consulta te cu altii sau macar prezinta i viziunea ta asupra chestiunii.Poate o sa i placa energia ta ,poate o sa i dai o idee,nu ai nimic de pierdut daca incerci.In orice conditii o sa ti faci o opinie cuprinzatoare asupra fenomenului de la un om cat se poate de avizat.Vei sti atunci cel mai bine ce se poate,ce nu se poate si de ce.

2.Insisti pe initiativa privata in clasicul model neoliberal.Iti mai spun odata si tie si lui arnydm ca nu asta e solutia in biliard.De ce?Privatul cauta profitul prin definitie iar profitul e mic la un sport invizibil si de nisa ca asta.De aceea va fi greu de impartit acest profit intre patron si biliard.E adevarat ca se poate organiza o retea mai extinsa si variata de turnee gen BKO dar biliardul e in antichitatea sporturilor si are nevoie de o dezvoltare accelerata pe care inititiva privata nu o poate oferi pentru ca generozitatea nu e punctul ei forte.Biliardul are nevoie de dezvoltare de masa,de o baza materiala mai larga si mai ampla ,la nivel national,de antrenori,de acces nerestrictionat.
Am facut odata un calcul cat de multe s ar putea face la nivel national cu sume foarte mici,nu vreau sa mai repet.Daca exista o mica politica de dezvoltare sau macar un lobby sustinut si se asigura niste spatii in cateva orase din marile regiuni ale tarii ,sumele pentru sustinerea activitatii nu sunt mari deloc.Chiar pot demonstra pe hartie ca poti sa faci din rahat bici cu sume foarte mici.Nu ai multe cheltuieli de facut intr un club ,intretinere iarna,cateva salarii,ceva autofinantare si treaba merge ca unsa cu doi lei,in comparatie cu alte sporturi, bineinteles.

De aceea spun ca prioritatea principala ,mare si unica e un program implementat de la nivelul structurii nationale diriguitoare,ma refer la Federatie.Aia e calea cea mai simpla dar si cea mai eficienta.Am dat exemplu polonez si al sportului european,biliardul are sanse mai mari sa functioneze in paradigma sportului european decat sa copieze modelul american care si asa e pervertit.

Acum mai priveste lucrurile din alt punct de vedere,ca sa fiu avocatul diavolului.Are interes un Dobre sau un Rusu ca biliardul sa se dezvolte intr un mod accesibil pentru toti?Ei avand cluburi de biliard,ar creste sau ar scadea profiturile?Nu zic ca e neaparat asa ,dar daca nu ne am nascut ieri parca are logica,nu?

In concluzie,problemele sunt destul de complexe si trebuie gandite toate, rand pe rand.Opiniile aruncate la repezeala pe baza logicii individuale sunt un punct de plecare dar atat.Sportul asta nu e o pizza pe care sa o pui la cuptor.Sunt unele aspecte mai importante care trebuie analizate si armonizate.

Ce pot eu sa ti mai spun?Oricat de proaste ar fi lucrurile la un moment dat istoria se misca pentru ca cineva a hotarat la un moment dat ca e timpul sa faca ceva.Odata si odata se va face,depinde cand si de cine.Cine are entuziasm si idei si ambitie poate incerca ceva.Dobre a aratat ca se poate.Pana una-alta, biliardul pe care il vedem se imparte intre perioada anteDobre si postDobre.Sa speram ca se va face curand si mai mult decat atat,ori de el ori de altul.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: campionatul national de amatori

Postby wowscortcher » Mon Aug 08, 2016 1:01 pm

Mersi de sfat.

La un moment dat o sa am discutia pe care mi-ai propus-o. Ma intereseaza si pentru un proiect personal, o initiativa la care lucrez de cateva luni si pe care sper sa o finalizez pana vara viitoare (tot despre biliard).

Din punctul meu de vedere, biliardul are potential de absorbtie la public. O zic cu realism, nu cu entuziasm naiv. Sunt unul dintre cei care uitasera biliardul timp de multi ani. Am fost cufundat in alte activitati, preponderent in lumea gaming-ului, activitate care a crescut la proportii imense in ultimii ani: http://cdn.gamer-network.net/2013/artic ... 412416.jpg. In zilele noastre, gamingul se lupta pentru locul 1 cu industria filmelor.
Acest lucru se intampla in mare parte din cauza promovarii si evenimentelor extraordinar de bine organizate. Jocurile se transmit la calitate excelenta, fiind acoperite de cate 2 comentatori + observeri + oameni care tin interviuri + staff tehnic suficient pentru a face treaba de calitate. Evenimentele sunt dotate cu camere care filmeaza publicul, proiectii, muzica, sunet. Exista suporteri, interviuri de final, statistici.
Toata munca este realizata cu maxim profesionalism, la standarde de 2016 [exemplu turneu starcraft din Coreea / 3 comentatori coreeni, 2 pe liba engleza: https://www.youtube.com/watch?v=OMnQ8KzQlzc

Aici este cea mai mare diferenta - la profesionalismul cu care sunt realizate turneele. Daca ar fi corespunzator (la standarde 2016) filmate, montate, comentate, promovate, s-ar vinde clipuri video, ar aparea jucatori noi, cluburi noi, concursuri, ar creste industria.

O sa se intample si asta in curand. Va veni timpul reformei si in biliard. Sunt sigur de asta. E o activitate care are foarte mult potential de priza la public, doar ca s-a prafuit putin in ultimii ani si lumina reflectoarelor (a se citi: atentia publicului) s-a mutat inspre altele.

Ramaneti pozitivi. Daca nu va convin lucruri, totusi nu aveti nimic constructiv de zis, mai bine lasati de la voi si macar nu criticati. Criticile nu fac decat sa scada entuziasmul intregii comunitati. Probabil toti ati avut un coleg/prieten care scadea moralul grupului cu nemultumirea lui constanta. Nu fiti acel coleg :D
Contact:
mail: wowscortcher@gmail.com
skype: alexandru_stanciu_gl & alexandru.stanciu012@hotmail.com
tel: 0756 790 550
User avatar
wowscortcher
Pionier
 
Posts: 47
Joined: Fri Jan 22, 2016 12:08 am
Location: Bucuresti

Re: campionatul national de amatori

Postby amabilu » Mon Aug 08, 2016 7:49 pm

Cu placere!
Apreciez modul tau tenace si constructiv ,la fel si faptul ca ti ai moderat critica spre un ton aluziv care nu deranjeaza.

Repet prin a spune pentru a treia sau a patra oara ca imi place entuziasmul tau si tocmai de aceea vreau sa te previn referitor la acest aspect.Ai grija cat investesti din el sau ce asteptari ai incat sa nu fii dezamagit.Nu esti singurul care ,vreodata,a vrut sa faca ceva cu sportul asta.Asa am fost si eu si au mai fost si altii cred ca destul de multi.Doar ca si eu si altii ne am lovit de placiditatea ,indiferenta sau resemnarea celorlalti.Let s face it,lucrurile sunt incredibil de greu de urnit.Nu numai la nivel national,ci si international.Biliardul pare in galeata,nici jucatorii de top nu sunt multumiti,exact asa se exprima la Brasov Darren Appleton acum doi ani.Si cu toate astea,precum vezi,biliardul occidental nu da nici un semn de resuscitare.Faptul ca a crescut premiul I cu 10 000 dolari la CM nu inseamna mult.Cel ce ar trebui sa fie al doilea concurs ca importanta,US Open,e organizat in cel mai provincial mod cu putinta.Nu ca CM ar fi mare branza.Spre deosebire de biliardul occidental,cel asiatic beneficiaza de organizari exemplare.Sa dau numai un exemplu ,AMWAY Cup,biliard feminin,un concurs de neconceput in vest.

Bineinteles ca pool are un potential foarte bun,e foarte frumos si spectaculos.De fapt oricarui sport, daca il privesti cu putina atentie,in timp ajungi sa i descoperi frumusetea.Asta insa cere doua lucruri:mediatizare si timp.Am dat mai demult exemplul canalului sportiv Europort care ne a facut tuturor educatia sportiva pana sa apara canalele romanesti.De acolo am inceput sa indragim ,printre altele,tenisul,motociclismul,ciclismul si nu in cele din urma,snookerul.Acesta din urma si a castigat in cei 25 de ani nenumarati fani in Romania dintre care un procent important este reprezentat de publicul feminin.Dar procentul asta de audienta a insemnat mai mult de doua decade de mediatizare.
Deci biliardul are un potential exceptional fara nicio exagerare si de aici si toata frustrarea noastra pentru destinul lui exceptional de meschin si trist.Snookerul bunaoara e practic inaccesibil fanilor interesati sa l practice,nu numai datorita accesului precar(posibil doar in orasele mari)ci si din cauza faptului ca e practic imposibil sa ti produca altceva decat frustrare cand bagi o bila din 5-10 incercari.Biliardul e un joc care iti poate oferi infinit mai multe satisfactii si se poate adresa cu succes fanilor simpli,nu doar profesionistilor.O satisfactie similara unui break n run sau inchiderii unei mese nu gasesti in snooker decat dupa o practica infinita.

Si cu toate astea,biliardul se afla unde se afla, si invizibil si aflandu se in perceptia multora intr un no man s land la granita dintre sport si entertainment sau ,mai rau,joc de noroc in cazinou.Explicatiile nu sunt greu de gasit,aceeasi guvernare corupta a acestui sport realizata de catre federatia internationala unde federatia americana are un cuvant majoritar.De aici explicatia acordarii organizarii CM Qatarului.
Oarecum as intelege punctul de vedere al americanilor,lor le place sistemul asa cum este,la ei biliardul e destul de dezvoltat la nivel de competitii desi ca ramura de sport e la fel de invizibil de vreme ce nici acolo nu are o mediatizare facuta de canalele mari si consacrate de sport.Dar sclavia de lux in care e tinut biliardul in america nu functioneaza in restul lumii si pe plan global rezultatul este unul dezastruos.Chiar daca castiga teren in Asia inca e prea putin.

Deci trebui luat in considerare acest aspect,anume ca biliardul pentru a se reinventa trebuie sa se emancipeze de sub tutela sistemului american.Pana se va intampla asta,oricine are dreptul sa strambe din nas la auzul concursurilor pe bani care degradeaza spiritul sportiv.Asa ceva nu s a auzit in snooker de exemplu si nu stiu sa se auda in vreun alt sport.Nu am auzit de fotbal pe bani din scoala generala si liceu,nu am auzit de sah pe bani decat in Cismigiu si asa mai departe.Onorabilitatea si nobletea sportului nu pot coexista cu paradigma in care se afla pool ul american la ora actuala.
Deci pana la acel moment sa nu ne facem prea multe iluzii.

Si revenind la biliardul national si la dorintele tale de a face ceva,eu nu pot decat sa te incurajez sa incerci,cine stie, poate vei reusi sa ai un succes si nu vei esua in blazare si resemnare.Dobre a aratat ca se poate face ceva,si as vrea sa cred ca el a facut un inceput.

PS
Mai e un aspect de avut in vedere,chiar daca ti se va parea cinic si subiectiv.Exista un fel de vorba, cum ca sunt (prea) multi oameni de proasta calitate in biliardul romanesc.Daca vei lua contact cu mai multa lume,o sa fii surprins cati au aceeasi impresie.Nu i vorba,am intalnit cativa oameni f ok(exceptiile care confirma regula) dar in general am fost dezamagit de calitatea umana a biliardistilor,de la jucatori de top pana la simpli amatori.Hint si cuvant cheie:teapa.De la cel mai in forma jucator roman care ma provoaca la joc pe bani si cand il intreb cum il cheama imi spune alt nume crezand ca nu il cunosc si pana la montatorul de pastile care, la fel, crezandu ma novice imi cere 50 lei pe montajul unui Le Pro si asa mai departe,in biliardul romanesc jecmaneala si lipsa de caracter nu sunt fenomene tocmai rare.
Chiar daca in acest moment nu iei aspectul in considerare,e o chestiune de timp pana sa ajungi sa imi dai dreptate.Eu te am prevenit.Daca vrei sa faci ceva,sa fii convins ca o faci din efort altruist pentru frumusetea acestui sport fara sa astepti nimic in schimb,recunoastere sau apreciere,oamenii te vor dezamagi, mai devreme sau mai tarziu.
Mult succes!

Si inca un post-scriptum.E un topic pe care l am deschis anul trecut de Craciun,ca un prilej de elevare biliardistica si un tribut adus charismaticului patriarh al pedagogiei acestui sport.Topicul nu s a bucurat de nicio audienta ,c asa e tenis,pardon,biliard,temperamentul predominat e cel prozaic.Poate tie o sa ti placa,am vazut ca esti dotat cu sensibilitate ,ai fost printre putinii care a avut un cuvant pe topicul umanitar: viewtopic.php?f=2&t=1496
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Previous

Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests

cron