campionatul national de amatori

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Re: campionatul national de amatori

Postby amabilu » Thu Aug 04, 2016 11:27 pm

E randul meu sa spun ca te ambalezi sau dramatizezi.Sau ai o perspectiva foarte personala asupra contradictorialitatii intr un dialog pe forum.Adica o discutie ca a noastra, care nu s a apropiat nicio secunda de limita inferioara a civilizatiei,fara jigniri,fara mistouri,ti se pare ca strica prietenia.In schimb, afirmatii nesimtite ca forma si context de genul"abtine te,spui destule ineptii"ti se par benigne civilizatiei dialogului.Aici mi s a parut ca a fost o lipsa de tact din partea ta sa intervii peste morala mea, mai ales ca intr o situatie similara am apostrofat vehement un coleg de forum care se exprimase neelegant, in opinia mea, la adresa ta.

Si in al doilea rand,motivul pentru care de regula imi editez textele si imi aleg cuvintele, este acela ca am speranta ca daca si cine va mai citi vreodata pe aici, va fi ajutat sa si faca o parere mai clara asupra unui anumit subiect,de regula din biliard,evident.De aceea imi expun argumentele pana la capat.Bun sau rau,mi se pare important ca orice punct de vedere sa fie exprimat cat mai clar.Deci nu e nimic personal sau vreo dorinta de a mi impune opinia cu obstinatie,vreau doar sa acopar cat mai metodic chestiunea in discutie.Ca un alt Gigi.

In concluzie ,nu pot decat sa te invit sa procedezi la fel.Intr un topic despre o actiune a federatiei sa discuti despre aceasta iar daca alegi sa te abtii,atunci abtine te si sa aperi marlania.Ca asa se ajunge dupa aia la injurat de mama in timpul concursului sau la episodul recent relatat de madfox cu "smardoii" biliardului.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: campionatul national de amatori

Postby AlexandruM » Fri Aug 05, 2016 7:25 am

Vad ca discutiile au deraiat, ca sa revenim la subiect, anul acesta Campionatul de Amatori nu se va tine. Am impresia ca nici la anul nu se va juca.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: campionatul national de amatori

Postby arnydm » Fri Aug 05, 2016 7:59 am

Din punctul meu de vedere a fost oricum sortită eșecului, nu vedeam nici o altă logică decât atragerea de fonduri sau obținerea unui număr de jucători legitimați pentru federație… cum am spus nu sunt implicat în fenomen și nu cunosc statutul federației deci nu mă pot pronunța, îmi dau doar cu părerea.
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: campionatul national de amatori

Postby arnydm » Fri Aug 05, 2016 8:51 am

Uite că mi-am făcut timp și am citit și eu Regulamentul de organizare și funcționare al Federației… nici nu are rost să comentez ceea ce am citit pe acolo. Condițiile de afiliere ale unui club? Minunate. Câte cluburi s-au afiliat respectând întocmai normele? ( Probabil toate cluburile afiliate au beneficiat de cazuri excepționale, altfel nu se explică ) De unde să găsești 10 juniori și 5 jucătoare de sex feminin și un număr de 30 jucători în total? ( probabil doar din pix, ca număr, niciodată nu voi crede că s-a jucat vreo etapă cu atâți juniori proveniți dintr-un singur club, nici măcar în procentul de 70% precizat în document, adică 7 ) Lista de cluburi afișată pe site este în vigoare? Să înțeleg că dacă aș dori să mă legitimez ar trebui să caut mai întâi un club care să mă primească… care club ar trebui să fie unul afiliat. Și apoi cu acești jucători amatori categoria II cineva a crezut că poate organiza un campionat național? A fost o aberație această idee, știe cineva cine este autorul ei pentru a-l felicita pentru inițiativă și a-l întreba cu ce anume mă va convinge să joc într-o astfel de competiție? Mai devreme gândeam că singura soluție ar fi colaborarea cu patronii cluburilor dar în condițiile cerute de regulamentul de organizare nu cred că această părere este acoperită de realism… numai dacă s-ar schimba acest Regulament. Citind acest Regulament de organizare și funcționare ( bănuiesc că este în vigoare din moment ce este prezent pe site-ul oficial ) nu mă mir deloc de direcția în care se îndreaptă biliardul ca sport oficial. Ceea ce este transpus acolo se pretează unui sistem profesionist, nicidecum unuia amator. My 2 cents, doesn't matter!
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: campionatul national de amatori

Postby amabilu » Fri Aug 05, 2016 9:31 am

O fi deraiat discutia de la subiect,asta nu e ceva nou pe forum,dimpotriva,important e sa ne asiguram ca nu deraieaza din limitele civilizatiei.Aspectul asta am vrut sa l evidentiez,sa pastram forumul ca pana acum,fara concesii acordate manelelor.

Revenind la discutie.Un alt aspect care denota intentia de prosteala este denumirea acestui asa-zis campionat de "amatori".Evident ca e o smecherie pentru atragerea altor legitimati si a altor fonduri.Nu stiu de unde si pana unde a aparut distinctia profesionist-amator.Nu stiu cati jucatori din Romania se califica pentru statutul propriu-zis de profesionist chiar daca informal sunt asimilati acestei categorii.Probabil nici unul.Jucatorii de valoare de nivel inaccesibil celorlalti sunt mult prea putini astfel incat sa aiba vreo noima aparitia unui campionat destinat jucatorilor cu valoare mai slaba decat a acestor 10,12 ,15 sau 20 foarte puternici din primul esalon care pot fi asimilati profesionistilor.

E adevarat ca unii pot fi nemultumiti de sistemul asta in care te lupti cu jucatorii puternici .Asta nu e treaba federatiei,sa rezolve frustrarile personale ale unora.Biliardul nu e ca fotbalul,cu o mana de jucatori nu poti organiza doua campionate.Ce are logica in america,in romania e aberant.Asta e primul aspect iar al doilea e acela ca dupa ce ca nu ai organizat un campionat national decent cum ai putea sa organizezi inca unul?

Ca sa concluzionez ,si din acest punct de vedere al confuziei termenilor profesionist-amator actiunea federatiei fantoma din pool este o smecherie ieftina.

Probabil ca ar fi trebuit un topic special dedicat exclusiv federatiei,l as fi deschis eu daca lumea ar fi marsat mai mult spre dezbatere.Vad ca inca nu e clar pentru unii care este rolul federatiei,care sunt primele si principalele obiective ale dezvoltarii si care sunt cele mai bune metode de fi apropiate aceste obiective.De aia e biliardul romanesc o musca fara cap in galeata, aidoma societatii romanesti ,pentru ca majoritatea habar nu are sau nu e interesata pe ce lume se afla.
O discutie articulata ar trebui sa aiba loc cu participare mai larga in care oamenii care stiu cum functioneaza organizarea sportiva in general si cea biliardistica in particular sa faca un plan de bataie.

Referitor la postarea de mai sus,cu statutul federatiei...Exceptional,o sansa buna pentru cine ar vrea sa demoleze federatia.Ministerul sportului ar avea motivele sa dezafilieze aceasta structura acoperita de impostura atat moral cat si material.Sunt convins ca nici la nivel international nu ar fi o problema cu cati jucatori straini de top s au simtit bine pe aici prin Romania,ma refer sa faca un lobby in sensul asta.

Cine nu intelege ca fara federatie nu se poate misca nimic e naiv.Comparatia cu america e cea mai proasta,acolo tot sportul sta pe alte temelii,nu numai biliardul.In restul lumii ,sportul se face democratic si solidar,cu bani de la buget..Un exemplufoarte bun pentru Romania de organizare ar fi Germania,o organizare exceptionala a fotbalului si a tuturor sporturilor.Chiar si fotbalul profesionist care se autofinanteaza are baza de masa asigurata de catre stat.Nu mai vorbesc de alte sporturi care nu beneficiaza de o mediatizare asa mare si nu se pot sustine singure.
Tin sa reamintesc si ca rezultatele polonezilor care ar trebui sa fie taticii nostri in materie de exemplu de urmat, provin din implicarea solida a statului.

Ar fi multe de discutat dar intr o alta tara unde oamenii si ar vedea interesele peste micile orgolii si avand mai multa deschidere in a face ceva.La noi atitudinea generala e aia de durut in pool.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: campionatul national de amatori

Postby wowscortcher » Fri Aug 05, 2016 11:18 am

Eu zic ca este o problema la nivel international cu pierderea din popularitate a unor sporturi clasice, precum biliardul. Copiii prefera sa se joace pe calculator sau pe mobil si adolescentii sa iasa la terase sau prin magazine.
Alte tari probabil au depistat mai devreme tendintele si au luat masuri active de prevenire si de a reversa fenomenul.

Totusi exista lucruri pe care le putem face si din postura de neoficiali pentru a ajuta cresterea sportului.

Pentru inceput, putem strange semnaturi si infiinta o organizatie a sustinatorilor biliardului.
In calitate de grup, putem contacta tari (federatiile/organizatiile de biliard) pe care le apreciem si de la care avem de invatat (exemplu: Polonia).
Mai departe, putem vedea ce au facut ei si cum putem adapta la situatia noastra.
Mai departe, facem un eseu prin care propunem anumite schimbari si analizam costurile si implicatiile.
Un eseu bine scris, argumentat, care este si fezabil va primi suport si finantare. Guvernul, primariile, Uniunea Europeana dar si parti private vor sustine o initiativa clara, un proiect bine pus la punct.

Eu personal pot sa ma implic, insa doar cat imi permite timpul, 1-2 ore pe saptamana. Sunt convins ca avem persoane cu mai mult timp liber pe forum.
Contact:
mail: wowscortcher@gmail.com
skype: alexandru_stanciu_gl & alexandru.stanciu012@hotmail.com
tel: 0756 790 550
User avatar
wowscortcher
Pionier
 
Posts: 47
Joined: Fri Jan 22, 2016 12:08 am
Location: Bucuresti

Re: campionatul national de amatori

Postby arnydm » Fri Aug 05, 2016 12:10 pm

Sigur că există modalități prin care putem ajuta. Voluntariatul este un lucru bun venit pentru unii care mai sunt și plătiți ( sau acreditați ) să facă asta… aici este problema noastră, de fapt. Pentru că acei care ar trebui să facă cele enumerate de tine în postul anterior practic nu fac mai nimic, dar diferența este că ei ar trebui să o facă conform statutului de organizare, prin care le revin sarcini clare. Am citit și o parte din Statut, pentru cultura mea generală… sincer m-am plictisit de atâtea chestii legale, stufoase, greu de digerat. Prea mulți termeni, prea multe obiective, prea multe chestii pentru activitatea puținilor neuroni pe care-i mai posed. Nu sunt Gigi contra, nu fac afirmații la adresa conducerii doar mă limitez să îmi dau cu părerea. Iar părerile sunt direct proporționale cu ceea ce constat după cei câțiva ani în care a funcționat și încă o mai face respectiva federație. Au început bine, probabil că munca membrilor fondatori a produs ceva efervescență în domeniu iar apoi totul a luat-o pe o pantă descendentă, ajungându-se la momentul actual în care abia se găsesc 32 jucători care pot participa la o competiție numită Campionat Național, fără a mai pune în discuție modul în care obțin dreptul de participare, adică numai pe baza cotizației și a vizei anuale, fără nici un criteriu de performanță. ( numărul este aproximativ, habar n-am câți jucători sunt activi pe listele federației, cu taxele plătite la zi ) Acestea sunt constatările mele, dacă cineva de la federație poate explica unde este legitimitatea morală a acestui criteriu este liber și invitat să o facă. Nu sunt jucători suficienți pentru zone? Ok, am 12 jucători legitimați și cu drept de joc în această competiție? Fac un campionat fiecare cu fiecare și cel ce câștigă poate fi numit campion național, pentru că a fost cel mai bun dintre cei care și-au dat silința pentru o competiție… dar un singur turneu și gata campionul național pe disciplina respectivă? E jenant. Așa ceva poartă denumirea de Cupă…
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: campionatul national de amatori

Postby amabilu » Fri Aug 05, 2016 12:20 pm

Deci domnu care critica interventiile mele...

Sa scriem un eseu..
Sau sa ascultam non stop melodia Let s get retarded!

Ia uite cine imi spunea mie ca spun ineptii, cel care scrie textele la emisiunea "Copii spun lucruri traznite".

Daca despre tacuri vorbeai cu aroganta mentalitatii snoabe de tanti parvenita care crede ca tot ce e scump e neaparat bun,acum vorbesti despre biliard ca un hipster eviscerat de hipotalamus.Sa facem compuneri deci...De ce sa nu facem un lant uman sau meditatii la luna plina?

Daca ai cunoaste cat de cat fenomenul biliard nu ai mai bate campii.Ai sti ca la un moment dat a avut sansa de a deveni un sport normal ,undeva in timpul lui Mosconi,insa a ales o cale gresita de evolutie,calea Fats.Astfel lancezeste de zeci de ani in mizerie si promiscuitate ca ramura de sport desi ca divertisment,citeste joc pe bani, se poate spune ca are o anumita notorietate si succes in america.Salvarea lui nu poate veni decat de la o schimbare globala de paradigma.Ori americanii vor hotari odata sa faca sport din biliard cu tot ce decurge de aici ,adica renuntarea la stigmatul jocului pe bani,ori se va crea o miscare paralela ,eventual din Asia daca va strange destui adepti, care sa aglutineze biliardul international intr o structura normala de dezvoltare,eventual pe modelul snookerului.

Ce spuneam eu mai sus,toata lumea are idei dar nimeni nu stie ce e intr adevar de facut.Ia-te de mana cu arnydm ca tot ti a luat apararea si apucati va de orice traznaie in afara de lucrul care ar avea intr adevar logica,adica sa puneti federatia la treaba.

Singurul lucru normal pe care l ai spus a fost ala sa i aduni pe oameni.Nu o sa reusesti,oamenilor nu le pasa,ori se complac,ori au beneficii,ori dracu sa i ia ce motive au.

Ai avut cateva postari foarte inteligente pana acum,le am apreciat pe unele fara rezerve,unde te pricepi esti competent si asta se remarca usor,unde nu stii, dai degraba cu mucii in fasole.Pastreaza aroganta pana in momentul in care dobandesti mai multe cunostinte .
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: campionatul national de amatori

Postby wowscortcher » Fri Aug 05, 2016 1:11 pm

Ar trebui sters postul tau. Vorbesti mult si zici putine.

Genul asta de postari au oprit multe threaduri aici.

Esti plin de frustrari si contaminezi forumul cu ele. Decat sa zici ceva rau, mai bine nu zice.
Contact:
mail: wowscortcher@gmail.com
skype: alexandru_stanciu_gl & alexandru.stanciu012@hotmail.com
tel: 0756 790 550
User avatar
wowscortcher
Pionier
 
Posts: 47
Joined: Fri Jan 22, 2016 12:08 am
Location: Bucuresti

Re: campionatul national de amatori

Postby arnydm » Fri Aug 05, 2016 1:29 pm

Ești tare omule… cu asta ne-ai înfundat pe toți! Ce noroc că-ți suntem contemporani… avem și noi cu ce ne lăuda! Troll? Așa se alintă unii, în realitate este scuza perfectă pentru a-și ascunde limitele… lasă-mă că de data asta m-am lămurit cum stau lucrurile, am zis că poate mi se pare mie dar crede-mă… depășești măsura.
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

PreviousNext

Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests