MOSCONI CUP 2017

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Re: MOSCONI CUP 2017

Postby AlexandruM » Thu Dec 07, 2017 3:53 pm

Shane acum nu mai e deloc Shane de 2-3 ani in urma. A declarat-o public, ca acum realizeaza ca sunt lucruri mult mai importante in viata decat jocul de biliard. Are o relatie relativ noua (mai putin de un an) si e normal sa fie mai mult cuprins de noua iubita decat de jocul vechi. Cu cateva zile inainte de Mosconi, in loc sa fie undeva impreuna cu toti membrii echipei, el pescuia cu iubita pestisori de diferite marimi. Scaderea formei (or Shane este un jucator care poate excela doar prin antrenament constant si consistent), coroborata cu formatul Mosconi si presiunea pe care o pun fanii pe el, au facut sa cedeze.

Efren Cup e organizat de Matchroom, adica de nea Bary Hearn, deci ne putem astepta la seriozitate si ceva promovare in Asia avand in vedere succesul snookerului si cresterea lui acolo in ultimii ani, de cand a venit Hearn la carma.

Campionatul Mondial de Bila 9 se va tine in curand (ianuarie sau februarie), au primit invitatii, desi nu sunt calificati: Eklent Kaci si Fedor Gorst.

Atmosfera de la acest MC imi place, mi-as fi dorit americanii sa opuna mai multa rezistenta, dar avem si anturaj si fani si joc de calitate, dar si cateva super ratari.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: MOSCONI CUP 2017

Postby amabilu » Thu Dec 07, 2017 4:01 pm

CM din 2017 se va tine in 2018...Si ala din 2018 se va tine in 2014. Baietii aia imbracati cu fete de masa chiar sunt batuti in cap,atata prostie mai rar intalnesti.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: MOSCONI CUP 2017

Postby catalinusbv » Thu Dec 07, 2017 6:26 pm

amabilu wrote: PS Decenta la Mosconi?Pai tocmai stilul asta de bagabonteala il face asa prizat.Probabil nu ai vazut inregistrari din anii 80, cu Jimmy White si alalantu ,nu mai retin numele)Alex Higgins sau spun o prostie?) ,cand, cu aceeasi manuta duceau la gura si whiskey ul si tigareta,asta in timpul jocului,asteptand randul la masa.Si nu doar asa de sanchi,Jimmy White era rosu la fata si abtiguit fara dubiu.Asta e Mosconi!




Ba, am vazut inregistrari, dar cred ca de prin 95-96 erau, avand in vedere ca editia de anul asta este a XXIV. :D :D :D
Epocile astea romantice cu whiskanu si tigarea in glanda la biliard si snooker televizat cred ca le-am depasit demult, chiar daca Mosconi inca are un nivel ridicat de atmosfera de pub englezesc.
Ma refeream prin decenta la o doza de modestie, de onoare si respect ce trebuie sa tina de individ nu de tiparul si formatul competitiei.
Player: Mezz EC7-C + WX700/HybridPro II
Break: Mezz PowerBreak Kai + DeepImpact II
Jump: iQ Cues Jump
Case: Hard Case 2/4
Exceed 4" Extender


There's always a shot ... you just have to find it.
catalinusbv
Jucator
 
Posts: 60
Joined: Wed Apr 27, 2016 10:11 am

Re: MOSCONI CUP 2017

Postby amabilu » Thu Dec 07, 2017 6:57 pm

Daca ar fi dupa mine nici la tenis nu i as lasa pe aia si pe alea sa urle de parca ar fi supusi la torturi medievale.Ce sa mai spui de biliard unde probabil un procent de 90 din eventualii intervievati nu ar sti ca se practica si sub forma de sport,nu doar de divertisment.Cum spunea Strickland,un sport frumos practicat de oameni urati.Antrenamentul prin crasme ,uitandu te in jur dupa vreun naiv in scop de hustlereala ,nu e cea mai buna cale pentru modelarea caracterului.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: MOSCONI CUP 2017

Postby AlexandruM » Fri Dec 08, 2017 9:30 am

Dupa cum ma asteptam, europenii au inchis repede treaba, Filler intr-o maniera lejera a reusit sa-l bata pe Hatch, care e clar ca nu poate sa-i tina pasul.

Campionatul mondial incepe maine, iar pe 14 decembrie se va juca finala. Vor fi absenti cam toti americanii de la Mosconi Cup.

Detalii mai multe fix aici
http://forums.azbilliards.com/showthread.php?t=465361
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: MOSCONI CUP 2017

Postby amabilu » Fri Dec 08, 2017 1:10 pm

Deci nu e in 2018,bun asa.Si banuiesc ca americanii nu au voie sa participe din considerente politice,izolarea diplomatica la care e supus Qatarul de SUA si aliatii sai.Imi pare rau pentru SVB,era mai bine daca isi incerca norocul si anul asta.Dar nu inteleg ce e in capul lui Orcullo.

In ce priveste turneul incheiat,americanii au mai ratat o sansa,aceea de a fi invitati la urmatoare cupa Muscoi din Romania :lol:
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: MOSCONI CUP 2017

Postby AlexandruM » Fri Dec 08, 2017 1:48 pm

Mai in gluma, mai in serios daca sa tinea concursul din IDM cu o saptamana mai devreme aveam sanse mari sa-l vedem pe Shane acolo.

Nu are nicio treaba interdictia cu neparticiparea americanilor, pur si simplu nu au sanse si de aia nu merg. desi vesnicul Hunter Lombardo e prezent, de ce s-o fi chinuind asa mereu si principala intrebare, de unde ia bani pentru deplasari regulate, desi nu ajunge niciodata in bani.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: MOSCONI CUP 2017

Postby amabilu » Sat Dec 09, 2017 8:12 am

Inseamna ca la americani este o mica epidemie de prostie,probabil anul asta nu si au facut vaccinul.Sa nu se duca el la CM dupa ce a fost finalist de doua ori in ultimii ani...In fine ,se putea si mai rau,de exemplu, sa uite sa mearga la toaleta desi rezultatul e cam acelasi in ambele variante.

Ne auzim pe topicul dedicat CM ului,poate si votam.
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: MOSCONI CUP 2017

Postby AlexandruM » Sat Dec 09, 2017 11:37 am

De ce nu au venit americanii, pentru ca au mers la ...? Aveti mai jos raspunsul, care e totodata si raspunsul la intrebarea de ce americanii nu vor mai castiga niciun Mosconi de acum incolo.

2017 US Bar Table Championships
Dec. 10 - Saturday, Dec. 16
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Previous

Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests