Tintire

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Tintire

Postby madfox » Mon May 17, 2010 11:14 am

Unii tintesc dupa punct, altii dupa bila fantoma, dupa fractii, la ochi samd Ar fi interesant sa vedem care e situatia intre forumisti. Personal utilizez din toate: fractii, feeling, punctul sau distante egale.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Tintire

Postby Sheno » Mon May 17, 2010 12:24 pm

Atunci cand bila alba este relativ aproape de bila obiect (max. 50-60 de cm. distanta intre ele), imi este usor sa folosesc sistemul cu bila fantoma, pe care incerc mai intai sa il verific/confirm si cu sistemul fractiilor pentru a decide cat anume trebuie sa tai lovitura.

Insa la distantele foarte mari am observat ca am probleme destul de mari cu acest sistem, si atunci prefer sa lovesc mai mult din instinct: din cauza asta am si acel stil de pregatire a loviturii pe care unii il considera foarte ciudat. Prefer sa directionez tacul pe diferite traiectorii cand execut loviturile pregatitoare si la final aleg si lovesc pe traiectoria pe care o simt ca fiind cea mai buna.
Sheno
Balls Master
 
Posts: 130
Joined: Sat Dec 26, 2009 6:27 pm
Location: Bucuresti

Re: Tintire

Postby RED » Mon May 17, 2010 4:43 pm

Ahaaaaa...care va sa zica!
S-a aflat secretul loviturii serpuitoareeeee!!!
RED
Balls Master
 
Posts: 138
Joined: Tue Dec 15, 2009 8:02 pm
Location: Bucuresti

Re: Tintire

Postby Val » Mon May 17, 2010 7:57 pm

Eu tot cred ca Sheno joaca asa la deruta... sa nu-i aflam secretul "stabilitatii dinamice" :lol: :lol: :lol:
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: Tintire

Postby madfox » Mon May 17, 2010 9:03 pm

Cred ca e instabilitatea statica !?!
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Tintire

Postby madfox » Thu May 20, 2010 9:43 pm

Asa. Nimeni nu mai are ceva de adaugat aici ? Hai iesiti din starea asta de confort ...
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Tintire

Postby SecuCristi » Fri May 21, 2010 6:30 pm

Eu ma bazez pe tehnica jucatorilor de snooker...si am inceput sa ma adaptez bine..dar nu am antrenament si bineinteles se greseste din plin, dar macar am un punct de plecare cand sunt pierdut si nu intra bilele.
E vorba de recunoasterea unghiului si a bilei obiect, un semi-ghost ball...cu cele 4 unghiuri: full ball, 3 quarter ball, half ball , quarter ball and fin cut.
Bineinteles k si experienta si simtul de moment te mai adapteaza , pt k niciodata nu o sa ai aceste unghiuri la indemana, mai apar cele intermediare...dar in principiu m-am adaptat si ma simt bine cu aceasta metoda..problemele care le am sunt la cot si la balans
SecuCristi
Jucator
 
Posts: 51
Joined: Wed Dec 16, 2009 9:25 am


Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests