Efectul lateral

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Efectul lateral

Postby madfox » Fri Jan 01, 2010 8:27 pm

Cum puneti efectul lateral ? Sunt curios cum fac si altii chestia asta. Ochiti paralel cu linia centrala, la feeling ? Back-hand english va spune ceva ?
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Efectul lateral

Postby marse » Fri Jan 01, 2010 11:45 pm

efectul lateral il pun paralel cu directia normala, imi este mult mai simplu sa il pun pe partea dreapta si foarte greu pe stanga (fiind dreptaci),

ref backhand english, are rezultate dar trebuie exersat, e ca si cum ai invatza o limba straina, dupa parerea mea.
---------------------
www.biliard-tv.ro
marse
Admin
 
Posts: 164
Joined: Tue Dec 15, 2009 3:21 pm
Location: Bucuresti

Re: Efectul lateral

Postby Cristi » Sat Jan 02, 2010 1:34 pm

Eu nu folosesc back-hand english decat rar cand incerc sa pun un efect mai pronuntat...Si la un tac cu shaft 314-2 este mai usor sa joci asa.
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Efectul lateral

Postby madfox » Sun Jan 03, 2010 3:40 pm

marse wrote:efectul lateral il pun paralel cu directia normala, imi este mult mai simplu sa il pun pe partea dreapta si foarte greu pe stanga (fiind dreptaci),

ref backhand english, are rezultate dar trebuie exersat, e ca si cum ai invatza o limba straina, dupa parerea mea.

marse, probabil ai un ochi dominant stang. Cand dai cu stanga il scoti mult in afara si de aia nu "dai" bine.
Dupa mine BHE merge foarte bine daca gasesti lungimea potrivita intre pod si bila alba ( pivot point) care difera de la tac la tac. Deflectia nu mai intra in calcul deoarece efectul trimite inapoi pe aceeasi directie. Mie mi se pare mai usor de folosit. Hmmmm o sa se lase cu un articol :D
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Efectul lateral

Postby 9ball » Mon Jan 04, 2010 9:39 pm

Mie mi se pare mai greu de folosit bhe, probabil pentru ca m-am obisnuit sa compensez pentru deflectie. Tine de antrenament.

O "aplicatie" utila a BHE e la spargere. Daca iti reglezi pivot pointul bine, deflectia indusa cand nu lovesti bila alba exact in centru e anulata.
9ball
Pionier
 
Posts: 10
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:37 pm

Re: Efectul lateral

Postby madfox » Tue Jan 05, 2010 2:19 pm

BHE se invata la bile drepte. Dar cum zici tu e nevoie de antrenament ca la orice in viata.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti


Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests

cron