BEAR - SCHON - JOSS

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

BEAR - SCHON - JOSS

Postby Popa » Sat Jan 28, 2012 9:37 pm

cine joaca cu tac Bear , Schon sau Joss ?
Popa
Balls Master
 
Posts: 206
Joined: Mon Feb 07, 2011 1:48 pm
Location: Resita

Re: BEAR - SCHON - JOSS

Postby vjumc » Sun Jan 29, 2012 12:31 pm

cunosc ceva jucatori... in ce propblema putem ajuta?
Spor la bile!!!
Ciprian Munteanu
0744549293
vjumc
Balls Master
 
Posts: 170
Joined: Thu Jan 14, 2010 12:42 pm

Re: BEAR - SCHON - JOSS

Postby Popa » Sun Jan 29, 2012 4:53 pm

vroiam sa stiu in ce formula joaca si cine? cum se inteleg cu tacurile astea .. info
Popa
Balls Master
 
Posts: 206
Joined: Mon Feb 07, 2011 1:48 pm
Location: Resita

Re: BEAR - SCHON - JOSS

Postby oancea.cristian » Sun Jan 29, 2012 5:02 pm

man, chiar asa crezi ca tacurile dau singure......, duca Bustamante da cu bear regular shaft, insemna ca toti posesorii de bear sunt campioni............, parerea mea, indiferent ce tac ai poti sa fi batut de un noname cat ai zice "peste"
oancea.cristian
Pionier
 
Posts: 31
Joined: Fri Aug 26, 2011 5:10 pm
Location: Bucuresti

Re: BEAR - SCHON - JOSS

Postby madfox » Sun Jan 29, 2012 9:02 pm

in Romania sunt ceva jucatori cu bear si schon, mai rar joss.

Bear editiile mai vechi sunt mult mai bine facute ( parerea mea) pe atunci in canada de catre Falcon. Acum productia s-a mutat in Asia. De principiu sunt mai vibrante, mai vii si genereaza mult efect.
Braga joaca cu un Bear vechi de peste 10 ani, cu 314. Ovidiu joaca acum cu Bear si Z 2. Din punctul meu de vedere merg mult mai bine cu 314 sau Z. la nivel mondial Bustamante este singurul non-european cu Bear, pentru ca atunci cand a inceput sa joace cu el locuia in Germania.

Schon ramane una din cele mai solide si reputate marci, productie USA. Spre deosebire de Bear, buttul are pe toata lungimea , un mijloc continuu din lemn laminat, Astfel lovitura este mai rigida, mai solida. Shaftul original are o deflectie mare asa ca solutia este tot un shaft LD.
Din jucatorii importanti de la noi Ionut Manzatu a jucat destul de mult cu Schon,Coca Isidor, Teo Popescu ...
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: BEAR - SCHON - JOSS

Postby AlexandruM » Mon Jan 30, 2012 12:30 am

Joc cu un tac JOSS, shaft original. Un tac bun de care eu personal sunt multumit. L-am ales in primul rand dupa buget, design clasic, renumele producatorului.
Nu am jucat niciodata cu shafturi LD, asa ca nu ma pot pronunta la acest capitol.

Oricum dupa cum s-a spus mai sus, pina la nivelul cand marca tacurilor va face diferenta mai avem mult de lucrat majoritatea dintre noi.

E eronat sa crezi ca achizitionarea unui tac nou si scump va duce automat la cresterea nivelului de joc, acest lucru e posibil doar prin antrenament si multa vointa.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: BEAR - SCHON - JOSS

Postby Popa » Tue Jan 31, 2012 11:26 pm

va intrebam pt ca si eu joc cu un Bear cu shaft 314. Merge foarte bine pt mine. Tacul l-am achizitionat de la Ovidiu Cristea si ii multumesc enorm. Ca si pastila am un Moori Medium, care mi se pare o pastila mult mai buna decat una ca si Kamul Black Super Soft, deoarece iti da o f mare deflectie si un control mult mai putin pe bila alba. Imi place sa lovesc ferm , tare bila si nu cred ca ma ajuta o pastila ca si Kamui ... am avut. Va multumesc pt discutie.
Popa
Balls Master
 
Posts: 206
Joined: Mon Feb 07, 2011 1:48 pm
Location: Resita

Re: BEAR - SCHON - JOSS

Postby madfox » Fri Feb 03, 2012 1:41 pm

Da, e buna combinatia Bear/Predator ...
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: BEAR - SCHON - JOSS

Postby Popa » Wed Feb 08, 2012 2:40 pm

sa stii ca eu ma inteleg destul de bine cu tacul...la cat de putin am jucat cu el..mi se pare f ok... nu stiu de unde sa fac rost de ceva greutati sa pun...ca am un surub ... vroiam unul mai lung , sau mai greu...
Popa
Balls Master
 
Posts: 206
Joined: Mon Feb 07, 2011 1:48 pm
Location: Resita

Re: BEAR - SCHON - JOSS

Postby Popa » Sat Feb 11, 2012 10:17 pm

...
Popa
Balls Master
 
Posts: 206
Joined: Mon Feb 07, 2011 1:48 pm
Location: Resita

Next

Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests