Break shot!

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Break shot!

Postby DragosLucian » Tue Jan 08, 2013 11:09 pm

Buna seara!
Sunt nou pe acest forum, si nou in tainele biliardului.
M-ar interesa cateva sfaturi/opinii legate de lovitura de spargere, mai exact:
-care e priza cea mai adecvata
-unde plasam bila alba ( la bila8, bila9, bila 10)
-unde trebuie lovita alba si cu ce scop
-cum trebuie executat acel "cut shot" de la bila 9 care trimite bila 1 in buzunarul de mijloc
Ma rog, eu cam atat am de intrebat momentan, daca mai aveti de completat nu va sfiiti.
Multumesc!
Dragos
User avatar
DragosLucian
Jucator
 
Posts: 85
Joined: Thu Dec 13, 2012 2:13 am

Re: Break shot!

Postby AlexandruM » Wed Jan 09, 2013 8:30 am

Bine ai venit, DragosLucian.

Voi incerca sa raspund pe scurt la intrebarile tale apoi sa-mi exprim viziunea asupra loviturii de spargere.
- Priza cea mai adecvata este closed bridge, adica pod inchis, permite cresterea puterii loviturii si asigura tacului o miscare orizontala cat mai corecta.
- Eu plasez bila alba pe linia de cap, astfel: Bila 9 - la distanta de o bila jumatate de manta lunga stanga, Bila 8, Bila 10 - la distanta de 2-3 bile in partea dreapta fata de punctul de cap.
- Alba trebuie lovita la centru sau putin deasupra centrului, scopul este ca bila alba sa loveasca bila din varful triunghiului oarecum mai in lateral ca sa imparta cat mai uniform energia loviturii si sa desfaca bilele cat mai mult.
- Modul de executare a acelui cut shot este aratat in linkul de mai jos (de regula tacul se pozitioneaza pe manta), respectiv si amplasarea bilelor la spargere, A pentru Bila10, B pentru Bila 8
http://i1264.photobucket.com/albums/jj4 ... /Break.jpg

Personal cred ca pana la momentul in care nu esti in stare sa bagi in buzunare 5-6 bile consecutive la Bila 9, nu prea ai mare nevoie sa-ti dedici timpul de antrenament loviturii de spargere, intrucat ai alte capitole la care trebuie sa lucrezi primordial.
Dar daca totusi te hotarasti sa exersezi aceasta lovitura, atunci ar trebui ca in timpul antrenamentului sa plasezi bila alba intr-un anumit punct si sa spargi de acolo de cat mai multe ori, urmarind de fiecare data modul de imprastiere a bilelor, apoi schimbi pozitia bilei albe si incerci din alt loc. Ca totul sa decurga cat mai rapid este recomandat sa fii ajutat de cineva care sa-ti aranjeze bilele. Crucial pentru lovitura de spargere este ca triunghiul de bile sa fie perfect, adica de fiecare data bilele sa fie lipite, pentru aceasta iti recomand sa folosesti Magic Rack pentru Bila 9 si Bila 10, eventual chiar si pentru Bila 8, in caz contrar nu vei putea avea un feedback eficient a loviturii de spargere.
Bineinteles, de fiecare data trebuie sa folosesti acelasi tac, ca sa poti exclude cat mai multe variabile din ecuatie si sa ai grija ca dupa momentul atingerii bilei albe, tacul sa-si continue miscarea inainte cat mai mult posibil. Din experienta personala, ti-as recomanda sa eviti pastilele phenolice pentru tacul de spargere.
Spargerea ideala este atunci cand reusesti sa bagi o bila obiect in buzunar si sa faci astfel ca bila alba sa ramana in centrul mesei.

Ca orice lovitura in biliard, doar antrenamentul te va ajuta sa o stapanesti cat mai bine, nu exista pozitii magice a bilei albe.

Succes la spargeri.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Break shot!

Postby Cristi » Wed Jan 09, 2013 9:29 am

AlexandruM wrote:- Alba trebuie lovita la centru sau putin deasupra centrului, scopul este ca bila alba sa loveasca bila din varful triunghiului oarecum mai in lateral ca sa imparta cat mai uniform energia loviturii si sa desfaca bilele cat mai mult.

Nu prea sunt de acord cu ce ai zis aici...Pentru ca spargerea sa fie cat mai eficienta, bila alba trebuie sa loveasca bila din varful triunghiului in plin, indiferent de unghiul de atac.
Bila alba trebuie lovita cat mai in centru posibil, insa fara a pune efecte laterale. Pozitia la masa pentru lovitura de spargere este in general mai ridicata fata de restul loviturilor si in momentul spargerii trebuie folosit si corpul pentru a imprima cat mai multa forta. Dinamica loviturilor de spargere este f complexa si implica mult antrenament.
Sunt doua aspecte importante: precizia si forta loviturii, insa ele nu prea se "impaca" intre ele, in sensul ca trebuie gasita o cale de mijloc in care sa ai precizie cat mai buna si totusi sa poti lovi destul de tare sa imprastii bilele cat mai bine.
Sunt si alti factori care influenteaza spargerea: bilele (pot fi mai grele, mai usoare), masa, postavul (rapid, lent), mantele, etc... Iar la trecerea de pe o masa pe alta se schimba treaba.

LE: Alexandru vezi ca link-urile de pe pool.bz nu pot fi vazute decat de cei care au cont...asa ca nu stiu daca toti vor vedea schemele. Numai bine.
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Break shot!

Postby AlexandruM » Wed Jan 09, 2013 9:43 am

Multumesc Cristi pentru remarca referitoare la linkuri, voi face poze sa exemplific situatiile la care ma refer.
Offtop - Daca nu v-ati intregistrat pe pool.bz nu ezitati sa o faceti, merita.

Referitor la lovirea mai in lateral, cred ca nu am reusit sa ma exprim prea reusit, cu alte cuvinte trebuie evitata situatia cand bila alba e plasata pe punctul de cap si loveste drept bila din punctul de spate, energia loviturii nu se distribuie in triunghi.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Break shot!

Postby DragosLucian » Wed Jan 09, 2013 10:00 pm

Eu am urmarit cupa Mosconi de anul acesta si multe alte meciuri de bila 9 si bila 10 (bila 8 sunt mai putine pe youtube) si am observat ca bila alba "puteste" pe postav dupa care este aruncata inapoi din cauza ca are masa mai mica decat "triungiul" de bile, dupa care din cauza ca are putin efect de urmarire se opreste in mijlocul mesei...
La bila 8 cand sparg folosesc priza inchisa si daca lovesc prea puternic arunc bila alba de pe masa... sau imprim un retur foarte puternic, probabil din cauza ca incerc sa imi transfer masa corpului mai in fata si nu mai reusesc sa lovesc bila fix in centru... Nu imi explic de ce sare bila alba asa de tare, mai ales ca tacul este paralel cu masa ...
User avatar
DragosLucian
Jucator
 
Posts: 85
Joined: Thu Dec 13, 2012 2:13 am

Re: Break shot!

Postby AlexandruM » Wed Jan 09, 2013 10:27 pm

Intr-adevar, pentru Bila 9,10 comportamentul ideal ar fi ca bila alba sa sara in sus si sa aterizeze in mijlocul mesei. Acest lucru se poate obtine cu ceva antrenament, mie imi reuseste ocazional.

Referitor la Bila 8, deoarece sunt mai multe bile in triunghi, in cazul in care bila alba este lovita imperfect (adica departe de centru) sau bila alba nu loveste in plin prima bila din triunghi, bila alba va sarea de pe masa. Pentru a nu mai avea aceasta problema, ai grija sa respecti urmatoarele reguli: aplica creta inainte de spargere, redu din forta loviturii, concentrandu-te pe lovirea exacta in centru, urmareste sa lovesti triunghiul de fiecare data in acelasi loc, asigurate ca bilele din triunghi sunt lipite, cel putin primele trei din varful acestuia. Bila alba incearca sa o lovesti putin mai sus de centru, dar pastreaza pozitia la masa obisnuita, ca la o lovitura uzuala, poate doar tacul sa-l tii ceva mai aproape de capat..
De regula, incercand sa lovim mai in forta, adoptam o pozitie la masa mai ridicata, si avem tendinta imediat dupa lovitura sa ne ridicam, toate acestea influenteaza negativ precizia loviturii.

Despre lovitura de spargere se pot scrie tratate, trebuie doar exersata si daca nu merge, nu ezita sa schimbi unele lucruri, cum ar fi tacul, pozitia bilei albe, modul in care tii tacul.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Break shot!

Postby AlexandruM » Wed Jan 09, 2013 10:36 pm

Mai jos niste sfaturi referitoare la lovitura de spargere date de catre instructorul Allan P. Sand in cartea sa "The FAQs of Pool & Pocket Billiards"

How can you improve your break shot?

If you are getting inconsistent results, you have an inconsistent stroke. The key to developing a good break shot is to reduce the number of variables.
Here are some tips to apply:
• Do not move the cue ball to different places each time you break. This is no way to determine which position is consistently good.
• Move your stick hand back on the butt - closer to the end.
• Spread your feet a little wider to stabilize your stance.
• Stand a little straighter (move your head a little higher).
• Line up the shot and then ONLY look at the cue ball.
• Lengthen your bridge by about 1/3.
• Do your practice strokes to come close to the cue ball dead center. When moving back, move the tip back to your bridge hand. You want
to practice a fully length stroke.
• Do NOT jerk the stroke. Accelerate your stroke - quickly. Push through the ball as far forward as you can.
• Stroke at about 75% of your best speed. (This ensures you are able to maintain control of the cue ball.)
To practice the break over and over, get a young relative (niece, nephew, grandkid, etc.) to rack the balls up each time. Offer whatever bribe is necessary and you can get 50-60 breaks in a half hour.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Break shot!

Postby madfox » Thu Jan 10, 2013 11:04 pm

Sfatul meu este sa relaxezi priza pe tac ( adica sa tii mai usor tacul ) o sa vezi ca o sa castigi multa, multa acuratete si sa faci tranzitia spre fata adica atunci cand dupa ultima pauza tacul pleaca spre bila alba iti muti greutatea pe piciorul din fata.
La bila 9 spargerea este mai tehnica, eu folosesc cu succes cut break, alba la 1 bila distanta de manta laterala, pe linie.
Presupune sa nu lovesti 1 in plin astfel incat acesta sa se intoarca cu 1 manta catre buzunarul de la care spargi si alba tinuta cu ceva retur si ceva efect exterior sa vina tot cu 1 manta spre centrul mesei.

La bila 10 si 8 intr-adevar trebuie sa tintesti cat mai in plin prima bila dar poti sa te joci cu bila alba plecand de la centru spre lateralul liniei de spargere pana obtii cele mai bune rezultate. La bila 8 se mai poate sparge si cu alba cam de unde spargi la bila 9 si tintesti a doua bila cu efect retur exterior. Bilele trebuie insa lipite foarte bine.

Nimic nu conteaza mai mult decat sa ai propriul tau tac de spargere, ca sa poti deveni consistent si sa progresezi.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti


Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests

cron