Intrebari despre ochire

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Re: Intrebari despre ochire

Postby AlexandruM » Fri Jan 11, 2013 8:01 am

Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Intrebari despre ochire

Postby Val » Fri Jan 11, 2013 5:03 pm

Am incercat sistemul TOI si merge foarte bine. Singurul impediment este ca trebuie sa iti aduci aminte de el in timpul jocului, ca de atatea alte chestii, de altfel, ca nu este deloc intuitiv.

Acum, cand stau si ma gandesc la el, pare foarte logic, dar cand vezi lovitura initial, nu iti vine deloc sa lovesti asa cum presupune sistemul asta.
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: Intrebari despre ochire

Postby AlexandruM » Fri Jan 11, 2013 5:39 pm

Val, la capitolul pe care l-ai punctat se pare ca se face diferenta intre adeptii si scepticii acestui concept. Pentru unii nu pare un sistem intuitiv, de aceea refuza sa-l accepte si sa-l folosesca, pentru altii este destul de firesc si logic. Totul vine de la perceptia personala a modului de ochire si executare a loviturilor in general
Pentru mine a fost ceva care m-a iluminat si mi s-a parut atat de natural si firesc.
M-am trezit ca executand loviturile, am inceput sa rad de cat de lejer intrau bilele in buzunar.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Intrebari despre ochire

Postby Val » Fri Jan 11, 2013 6:10 pm

Asta cam asa e :) . Dupa ce bagi vreo 7-8 bile consecutive de pe punctul de cap in buzunarul de colt de sus, cu bila alba in unghi pronuntat, te cam trezesti razand si parca loveste altul si nu tu. Este o senzatie ciudata... Sper sa tina cat mai mult.
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: Intrebari despre ochire

Postby DragosLucian » Fri Jan 11, 2013 8:05 pm

Eu nu am inteles unde tre sa tintesti, de aceea am pus linkul http://pool.bz/P/?@2CNqV3PNkH2WNqV2WXhl2WYGt3kNkH2kMTI@ linia rosie este unde trebuie sa tintesti si bila trebuie lovita cu putin efect spre bila obiect, am inteles bine ?
User avatar
DragosLucian
Jucator
 
Posts: 85
Joined: Thu Dec 13, 2012 2:13 am

Re: Intrebari despre ochire

Postby AlexandruM » Sat Jan 12, 2013 5:01 am

DragosLucian, DA, in cazul prezentat de tine tintesti bila obiect exact cum apare pe desen, efectul pus pe bila alba trebuie sa fie la stanga centrului bilei, astfel bila alba va devia usor spre dreapta si va taia bila obiect sub alt unghi, trimitind-o in buzunar. Repet, acel TOI este doar un pic de efect lateral aplicat, fiind executata lovitura accelerat, bila alba este aruncata in dreapta nu trebuie sa prinda efect lateral pronuntat, iar comportamentul bilei albe dupa contact va fi asemanator cu cel in cazul in care bila alba este lovita exact in centru.
Teoretic, chiar daca pui accidental ceva mai mult efect lateral in stanga bilei albe, bila obiect tot va intra in buzunar, deoarece are suficient loc, acest sistem de ochire in partea dreapta a buzunarului iti ofera o marja de eroare mai mare.

Pentru inceput incearca sa executi lovitura exact in centrul bilei albe si vezi unde ajunge bila obiect dupa lovitura, ajunge in marginea buzunarului, sau intra in el?

P.S. Pentru genul acesta de lovituri ca in schema de mai sus, anterior descoperirii TOI, atunci cand eram jos pe lovitura tinteam spre mijlocul buzunarului si aveam impresia ca tai bila obiect prea putin, ca sa corectez acest lucru schimbam putin unghiul de taiere si in concluzie ratam bila in partea stanga a buzunarului.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Intrebari despre ochire

Postby DragosLucian » Sat Jan 12, 2013 8:45 pm

Am incercat astazi acest sistem de ochire, TOI, si functioneaza cu o mica problema, nu mai am control pe bila alba ( din cauza ca lovesc o idee de efect parca nu simt lovitura).
Asa ca am decis sa folosesc acest sistem doar la bile lungi in diagonala cu un mic unghi ( de obicei le ratam) si in care nu trebuie sa dau retur sau urmarire ci unghiul natural ma ajuta pentru pozitie la urmatoarea bila :D
Foarte interesant acest sistem, multumesc alexandruM, am mai invatat ceva si astazi :D
User avatar
DragosLucian
Jucator
 
Posts: 85
Joined: Thu Dec 13, 2012 2:13 am

Re: Intrebari despre ochire

Postby AlexandruM » Sun Jan 13, 2013 6:23 pm

Astazi nu m-am antrenat, ci am jucat 4 ore, folosind TOI. Ce pot sa zic, e placut sa lovesti si sa stii ca bila va intra in buzunar. :) Acest sistem mi-a dat increderea de care aveam nevoie. La urmatoarele antrenamente ramane sa aprofundez conceptul.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Intrebari despre ochire

Postby Viking » Tue Mar 19, 2013 9:35 am

Cum luptam cu acest gen de capcane optice pe masa de biliard? Sa incercam sa excludem din campul vizual buzunarul si sa ne concentram doar pe bila obiect?


Majoritatea loviturilor se rateaza din pozitionarea gresita, alinierea pe lovitura. Si vb de loviturile simple.
Multi jucatori uita ca trebuie sa alinieze pe bila alba tacul, nu burta si se aseaza pe lovitura direct cu picioarele la 45 de grade :D

Eu mi-am imbunatatit tinta considerabil evitamd sa ma mai las prea jos (ajungand cateodata sa ma simt chiar inconfortabil). Ma mai cobor pana pe tac doar daca dau taieturi fine si de la distanta mare. "Lookin like a pro". Stiti posterele alea cu jucatori ce fac reclama la frun tac. Aia e pozitia :lol:

La intrebarile de mai sus:

- incerc sa-l imit poe John Higgins ca la el se vede cel mai bine cand isi misca sprancenele :D . Trag tacul - ma uit la bila obiect si foarte scurt si la buzunar (ca aliniera buzunar-bila obiect o fac cand ma asez pe lovitura). Duc tacul in fata - ma ut la bila alba. Apoi dau si.... ratez, ca misc mana din spate infiorator :D

Cineva zicea ca daca tacul e out of balance e foarte greu sa joci indiferent ce shaft sau tip ai. Si ii dau dreptate.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Intrebari despre ochire

Postby AlexandruM » Tue Mar 19, 2013 11:03 am

Viking, sunt de acord cu tine ca un rol enorm il are alinierea pe lovitura, adica chiar inainte de a te aseza pe lovitura. Am vazut un video zilele astea cu un exercitiu pentru asa ceva, voi incerca sa lucrez la acest capitol.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

PreviousNext

Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests

cron