sfat achizitie masa biliard

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

sfat achizitie masa biliard

Postby man77 » Wed Apr 17, 2013 9:10 am

Buna ziua,

sunt interesat in a achizitiona o masa de biliard pentru uz personal. Dimensiunile camerei sunt 3.72m x 5.65m
as dori sa ma sfatuiti ce ar trebui sa urmaresc pentru a avea o masa cat mai buna (dimensiuni masa, brand, postav)

Multumesc.
man77
Pionier
 
Posts: 2
Joined: Wed Apr 17, 2013 8:57 am

Re: sfat achizitie masa biliard

Postby AlexandruM » Wed Apr 17, 2013 9:48 am

Salutare.

Pentru inceput ar trebui sa stabilesti masa de ce marime se va incadra in spatiul tau. Pentru aceasta la dimensiunea mesei trebuie adaugat minim 1,5m in parti (lungimea tacului).

Astfel in spatiul pe care il ai tu se va incadra doar o masa de 7'' (dimensiunile mesei 2,20 x 1,15), dar chiar si pentru aceasta e posibil sa fie spatiu insuficient

Dimensiune masa in ft | Dimensiune masa in metri | Suprafata minima a camerei in metri
7" | 2,20 х 1,15 | 4,90 х 3,90

8" | 2,50 х 1,30 | 5,54 х 4,42

9" | 2,80 х 1,45 | 5,90 х 4,57

10" | 3,10 х 1,60 | 6,14 х 4,72

11" | 3,40 х 1,75 | 6,57 х 4,95

12" | 3,70 х 1,90 | 6,90 х 5,10

Eu am avut o masa de 7ft cu fisa si pot sa spun ca pentru joc recreational este OK, dar cam atat. Daca vei dori sa progresezi sa participi in competitii, va trebui antrenament pe o masa de 9". E adevarat ca pe o masa de 7 ft poti sa lucrezi la tehnica loviturilor, dar pentru jocul pozitional va trebui sa te adaptezi mult cand vei ajunge pe o masa mai mare si evident vei fi vulnerabil al loviturile de distanta. Dar oricum acest antrenament este mai bun decat lipsa lui. De asemenea, e frustrant sa fii incomodat la executarea loviturilor de lipsa spatiului, plus ca e posibil sa iti deteriorezi tacul. In concluzie orice masa (ma refer aici la orice dimensiune a mesei) este mai buna decat lipsa ei.

Daca nu exista posibilitate sa maresti dimensiunea camerei, atunci cred ca o masa de 7ft, sau barbox cum ii zic americanii, ar putea fi totusi OK pentru tine, decat ca trebuie masurata bine inainte de achizitie si vazut exact daca vei avea loc in camera ta.

Mesele de 7 ft exista de la diversi producatori, inclusiv multe de calitate foarte proasta, ar fi bine sa optezi pentru producatori europeni de renume: Dynamic, Longoni, Sam etc.
Postavul cel mai bun e de la Simonis, dar pentru un barbox cred ca e OK si alt producator decent.
Pe langa acestea este nevoie si de un set de bile decent, aici sfatul poate fi doar unul - bile Aramith.

PS Personal as evita sa cumpar o masa de 7ft noua, intrucat valoarea ei va scadea considerabil si nu vei recupera mare lucru in cazul unei revanzari ulterioare. Cauta prin baruri restaurante, sali de joc daca nu vand astfel de mese, e posibil sa gasesti mese bunicele la un pret mult mai corect.
Incearca intai de achizitie sa joci pe o masa de 7ft sa vezi daca vei fi multumit.

In orice caz succes in cautarea mesei ideale pentru tine, nu te grabi sa arunci banii. 1500 de euro pentru o masa de 7ft mi se pare ENORM de mult.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: sfat achizitie masa biliard

Postby AlexandruM » Wed Apr 17, 2013 10:01 am

Am mai consultat unele site-uri si cu parere de rau, cred ca nici macar o masa de 7ft nu se va incadra in spatiul pe care il dispui :(

Lipsa spatiului poate distruge toata placerea jocului, asta in ideea in care nu vei folosi masa doar pentru antrenament.

Pe de alta parte, in SUA, mesele de 7ft sunt cele care domina cantitativ existand intregi campionate si ligi de biliard pe barbox, unele sali de joc au exclusiv doar mese de 7", mesele mari de 9" fiind considerate mese pentru jucatorii profesionisti. Asa ca nu e totul chiar asa de rau:)
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti


Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests

cron