Lungime tac

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Lungime tac

Postby madfox » Wed Jan 20, 2010 10:24 am

Am schimbat o ferula si pastila la un tac de sala. Dupa ce le-am pus am dat putin cu el sa vad cum merge. Am facut 2 breakuri la rand, fara sa ratez o bila. Frate, parca era ca laseru, punct ochit, punct lovit :o Tacul era mai scurt cu vreo 10 cm, foarte greu pe spate, pastila WB. Asta m-a facut sa imi aduc aminte ca am mai avut cautari de genul asta, cat de lung trebuie sa fie tacul in functie de inaltime, cum e mai bine sa fie echilibrat.... Ma intreb daca a mai studiat cineva chestiile astea, eu nu m-am mai gandit la ele :?
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Lungime tac

Postby Val » Wed Jan 20, 2010 12:42 pm

Eu m-am gandit la asta o vreme si chiar am luat masuri de corectie a pozitiei la masa.
Mai exact, mi-am impus sa tin tacul cat mai aproape de mijlocul grip-ului la loviturile standard si sa il tin mai din spate doar la loviturile unde trebuie sa ma intind pe masa (progresiv in functie de intindere).

Aceasta decizie a fost luata fara calcule matematice, ci doar incercand sa-mi impun ca de fiecare data antebratul sa fie vertical in momentul in care varful tacului atinge bila alba.
Usor-usor, aceasta impunere a devenit obisnuinta si nu m-am mai gandit atat de mult la ea.

Nu m-am gandit niciodata la asta ca la o problema de lungime a tacului [dimpotriva, am chiar o extensie de tac pentru loviturile mai lungi], ci ca la o problema a mea in abordarea loviturilor [stance, grip, balance etc.], dar stiu sigur ca la snooker acest aspect legat de lungimea tacului are o incidenta mare [S. Davis spunea intr-un interviu ca a fost sfatuit de cineva acum vreo doi-trei ani sa taie din tac pentru ca avea pozitia la masa putin in afara standardului. A facut-o si spunea ca a vazut o imbunatatire imediata a jocului].

Poate ca exista totusi un adevar in asta, mai ales ca tacurile de snooker sunt mai scurte decat cele de pool chiar si la dimensiuni standard.
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: Lungime tac

Postby Cristi » Wed Jan 20, 2010 2:16 pm

Nu putem compara snookerul cu pool...La snooker toti jucatorii tin tacul de coada si se apleaca pe lovituri foarte mult...La pool sunt jucatori care nici nu se apleaca pe lovituri si balansul este cu totul altul...Eu, fiind destul de inalt, pozitia corecta imi vine cam la capatul grip-ului...Pt cei mai scunzi poate s-ar simti ceva in caz ca ar juca cu un tac mai scurt...
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Lungime tac

Postby Mircea » Wed Jan 20, 2010 2:46 pm

Nici mie nu mi se pare ca are legatura cu lungimea tacului, eventual cu felul in care e echilibrat... Altfel, bineinteles ca poti sa apuci tacul de acolo de unde trebuie sa lovesti corect, cu directia antebratului perpendiculara pe podea la lovirea albei. Si pentru mine inseamna (ca pozitie a mainii pe tac) tot undeva pe unde se termina grip-ul.

Ce vroiam sa adaug este ca la suficient de multe bile trebuie sa faci pod la o alta distanta fata de cea obisnuita (motivul fiind de obicei alte bile care te incomdeaza). Atunci ar trebui sa adaptezi (zic eu) grip-ul pentru a pastra lovitura corecta si pentru a iti iesi 100% cum vrei.

Ma rog, cred ca toate rahaturile astea le facem "la foc automat" mai toti, deci disecarea lor nu cred ca se va vedea deasupra vreunui postav vreodata :D
Mircea
Jucator
 
Posts: 53
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:58 pm

Re: Lungime tac

Postby madfox » Wed Jan 20, 2010 4:34 pm

Cred ca este o diferenta. Sa zicem ca la o lovitura normala de la grip la pastila e cam aceeasi distanta intre 2 tacuri de lungime diferita. Diferenta e bucata ce ramane in spate, influenteaza la ceva sau nu ?
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Lungime tac

Postby Val » Wed Jan 20, 2010 5:08 pm

Influenteaza cel putin la echilibru. Altfel, nu prea mai conteaza pe unde este punctul de echilibru al tacului [sau cel putin nu atat de mult] daca il tii in mana de fiecare data din alt loc. Poate de asta sunt jucatorii de snooker atat de constanti; pentru ca tin tacul din capat si lovesc mereu la fel.
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: Lungime tac

Postby madfox » Thu Jan 21, 2010 7:31 pm

Hmmm, interesant. La asta ma gandeam si eu. Daca ramane ceva in spate poate actiona ca un balastru ???/
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Lungime tac

Postby dreqonline » Fri Jan 22, 2010 12:03 am

Am mai auzit o varianta ca daca tii tacul chiar de capat nu ii permiti sa vibreze atunci cand lovesti si nu ai un retur foarte bun. Ati mai auzit de chestia asta?
George
dreqonline
Jucator
 
Posts: 62
Joined: Wed Jan 06, 2010 5:35 pm
Location: Bucuresti

Re: Lungime tac

Postby madfox » Fri Jan 22, 2010 10:23 am

dreqonline wrote:Am mai auzit o varianta ca daca tii tacul chiar de capat nu ii permiti sa vibreze atunci cand lovesti si nu ai un retur foarte bun. Ati mai auzit de chestia asta?

Sincer cred ca e mai mult de felul in care tii stransa priza. Cu cat strangi mai tare cu atat intra mai greu returul.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Lungime tac

Postby Cristi » Fri Jan 22, 2010 11:35 am

dreqonline wrote:Am mai auzit o varianta ca daca tii tacul chiar de capat nu ii permiti sa vibreze atunci cand lovesti si nu ai un retur foarte bun. Ati mai auzit de chestia asta?

Nu cred ca se confirma chestia asta...Daca lovesti corect cu follow through ar trebui sa imprimi mai mult efect chiar...Dar e chestie de confort pana la urma si de precizie
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Next

Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests

cron