Tac incepator

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Tac incepator

Postby alexsama » Sat May 11, 2013 5:30 pm

Salut, ma numesc Alex si bine v-am gasit! :D
De un timp am inceput sa joc biliard si am dezvoltat o pasiune, un hobby poate, nu ceva competitiv. Am la activ vreo 7 ore de biliard si as dori sa stiu daca e ok achizitionare unui tac propriu? Am vazut numeroase discutii pe internet despre cum "ustensilele" imbunatatesc jocul. Daca e adevarat sau nu, asa de mult as dori sa aflu niste pareri daca merita sau sa mai astept o perioada sa mai joc cu ele asa cum sunt la salile de biliard. Chiar daca as lua, nu as vrea ceva scump, ceva de buget mai redus, mai ales la inceput. La salile la care joc ba tacurile is cam uzate, cateodata mai lipseste si pastila.
alexsama
Pionier
 
Posts: 1
Joined: Sat May 11, 2013 5:25 pm

Re: Tac incepator

Postby AlexandruM » Sat May 11, 2013 8:18 pm

Bine ai venit pe forum si in lumea biliardului.
Ma bucur ca acum chiar la inceput de drum te-ai alaturat acestui forum, speram ca informatiile de aici sa te ajute si sa te faca sa intelegi mai bine si mai repede acest joc frumos.

Categoric tacul personal, indiferent daca este unul foarte scump sau ceva ieftin, va adauga jocului tau stabilitate, or biliardul in esenta este format dintr-o multime de lovituri identice, in care pozitia la masa, modul de executare a loviturii, accesoriile de joc trebuie sa fie aceleasi pentru a nu influenta rezultatul final.

Pentru incepator as recomanda tacurile McDermott din seria Lucky, la pretul de 100-200 roni, ai parte de tacuri calitative, care te vor servi cu incredere mult timp, eu am un tac din aceasta serie care de 4 ani isi face treaba (fiind folosit atat ca tac de spart cat si de joc) fara careva probleme.
Daca de regula iti transpira mainile in timpul jocului, ar fi bine sa alegi un tac cu manerul invelit cu ata, pentru ca aceasta sa poata absoarbi transpiratia, iar pentru mana de sprijin iti recomand folosirea unei manusi.
Un tac de joc + o husa + creta + manusa (optional), cam asta e tot de ce ai nevoie acum la inceput pentru a te putea concentra asupra jocului. Toate astea pot fi cumparate la pretul de 150-200 ron.

PS Sfatul meu ar fi, daca esti din Bucuresti sau alte localitati in care exista jucatori buni, sa iei legatura cu cineva care iti va putea da cateva lectii, crede-ma banii si timpul cheltuiti cu aceste lectii ar fi cea mai buna "investitie" pentru un incepator. De fapt ar fi prima cheltuiala pe care fiecare incepator ar trebui sa o faca daca are acces la un instructor, chiar inainte de achizitionarea unui tac.

Pentru mai multe detalii nu ezita sa pui intrebari pe forum sau in PM. Toate bune.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti


Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests

cron