Master TAC - nou de la GSP !

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Re: Master TAC - nou de la GSP !

Postby Viking » Sun Aug 04, 2013 11:19 pm

madfox wrote:Viking , esti jucator de snooker ?

Ca sa stie lucrurile astea ar fi trebuit sa ii invete cineva. Cam 85 % din jucatorii de biliard joaca instinctual, fara sa aiba o rutina la masa


Nu maestre. Breakul meu maxim e de 23, deci nu sunt :D

Mie mi-a trebuit 10 ani sa ma prind (ca si eu jucam instinctual si ratam lovituri pe care na-r fi trebuit) ca gasesc un youtube care sa-mi zica ca:
- tre sa aliniezi pe lovitura mana cu care dai si nu sa te repezi cu burtica inainte, ca ajungi in lateral si misti cotul. Si astfel am corectat multe.
- Dup aia am mai gast unul tot pe net (plus snookerul televizat) ca sa ma invete sa las tacul impins in lovitura pana ajunge bila in gaura (ok, exagerez, dar numai asa m-am obisnuit sa nu fug nicaieri).
- Apoi: ce-i deflexia si cu ce ne incurca ea. Asta (si shaftul OB) m-a ajutat sa bag bile lipite de manta si aproape fara unghi, chiar si de la un lung de masa.
- Apoi cineva mi-a esplicat de ce trebuie tac echilibrat si cum infuenteaza el unghiul de 90 de grade de la cot, daca-i dezechilibrat.
- Dupa aia (pana mi-am format instinctul) am corelat punctele de pe masa cu jumatatile de pastile puse pe bila alba, ca sa stiu cat dau retur sau follow.
- Sau inca una (pun pariu ca asta nu o stiu multi) - returul si folloul sunt influentate si de locul unde tii mana pe grip, ca sa pui sau iei din greutatea tacului. De aia unii trag (sau imping) bilele mai mult, pe distanta scurta. E mai simplu sa schimbi si centrul de greutate decat numai sa nimeresti cati mm te duci in jos sau in sus. Ajuta mult.
Si uite asa m-am autoeducat... ca sa ajung la nivelul "avansat de crashma". :D
Dar mi-am dat seama singur ca greseam. Unii chiar nu-si dau seama...
Dar primele doua liniute nu e voie sa nu le respecti. N-ai ce cauta la masa.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Master TAC - nou de la GSP !

Postby arnydm » Mon Aug 05, 2013 5:27 am

Unde erai nordicule acu 3-4 ani când mă mai duceam și eu pe la găuri?!? Zic asta pentru că parol de vreo 2 liniuțe încă nu m-am prins nici eu și bine mi-ar fi prins pe vremurile celea... ia bagă matale o explicațiune ca la carte cu corelațiile celea dintre diamond-uri și jumătăți de pastile pe bila albă cât și cu priza pe grip... măcar teoretic să știu și io peste 3-4 luni când estimez eu că mai nimeresc vreo gaură cum stau lucrurile cu amănuntele astea minore de mă doare capul când mă gândesc la ele... mai luminează-mă și pe mine că tare întunecată este neștiința mea! ;)
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Master TAC - nou de la GSP !

Postby AlexandruM » Mon Aug 05, 2013 8:17 am

Viking wrote: - Dupa aia (pana mi-am format instinctul) am corelat punctele de pe masa cu jumatatile de pastile puse pe bila alba, ca sa stiu cat dau retur sau follow.
- Sau inca una (pun pariu ca asta nu o stiu multi) - returul si folloul sunt influentate si de locul unde tii mana pe grip, ca sa pui sau iei din greutatea tacului. De aia unii trag (sau imping) bilele mai mult, pe distanta scurta. E mai simplu sa schimbi si centrul de greutate decat numai sa nimeresti cati mm te duci in jos sau in sus. Ajuta mult.


As fi si eu interesat despre ceva mai multe explicatii referitoare la aceste doua aspecte, in speta chestia cu priza pe tac.
Multumesc anticipat.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Master TAC - nou de la GSP !

Postby madfox » Mon Aug 05, 2013 1:43 pm

E logic asta cu gripul mai trebuie corelat si cu distanta dintre bila alba si cea obiect pe langa viteza.
Asta cu corelatia intre pastile si diamante sunt de acord daca esti atat de robotizat incat sa dai intensitatea corecta la pastila respectiva sau sa lovesti in mm respectiv pe alba. dar e foarte interesant conceptul
Nu pot sa nu fiu de acord cu alinierea pe lovitura cu tot ce presupune ea. Cel mai important mi se pare insa imaginea in miscare ce trebuie formata inainte de lovitura. Ea stabileste creierului ce are de facut. Apoi gasesti linia, pui tacul, mana si piciorul din spate pe ea, te asezi, balans , pauza si tragi fara sa te ridici ca sa se duca tacul el inainte asa pana se termina de tot lovitura.
Totusi la concurs se schimba calimera nu stiu daca ai fost la unul mare, dar iti recomand. cateodata uiti si cum sa te uiti la bila. daca faci tot ce scrii acolo la fiecare lovitura domnule nordic esti un jucator foarte bun
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Master TAC - nou de la GSP !

Postby Viking » Mon Aug 05, 2013 3:31 pm

Poti definitiva robotizarea daca ai tip si conditii de antrenament. Eu nu am mers pana acolo fiindca joc numai la crashma si nu ma antrenez. Le mai incerc 30 de sec pana se fac bilele sau se merge la buda. :D

Pt corelalrea dintre draw si grip am gasit asta. O stiam de la altul dar si Brandon asta e de bun simt:

https://www.youtube.com/watch?v=qO3bpZFUeMQ

Si uite-l si pe al doilea. Asta-i maniac cu calculele. E mai greu de urmarit dar e doxa tipul. Aici esplica cum e cu punctele si cu stopul. Acelasi principiu.

https://www.youtube.com/watch?v=WDYzFrjL5pY

...si partea cu drawul.

https://www.youtube.com/watch?v=WDYzFrjL5pY

PS - maestre, bineinteles ca nu fac toata teoria aia, dar nu concep nici un joc fara sa stiu teoria. Tuturor carora se uita ciudat la mine cand zic "mai trebuia o juma de pastila la lovitura aia" le dau si replica "cand au invatat fotbal nu stiau ca nu au voie si cu mana".

Cel mai important mi se pare insa imaginea in miscare ce trebuie formata inainte de lovitura.


Perfect adevarat. De aia se rateaza pt ca din repeziciune (cel putin eu) nu ma plimb in jurul mesei deloc. Plimbatu ala nu-i pt tragere de timp (sau nu numai) si timp de dat cu creta. :) E in primul rand pt a impregna poza loviturii in creier. Si nu iei ochii de pe ea pana nu finalizezi lovitura. Mult mi bine iese alba unde doresti.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Master TAC - nou de la GSP !

Postby arnydm » Mon Aug 05, 2013 6:12 pm

Mda... m-am lămurit cum stă treaba cu liniuțele lipsă din arsenalul meu. Și m-am hotărât să rămână lipsă... nu de alta dar cum eu ajung din an în paști la găurile negre ale economiei mele de tranziție... mai bine rămân la nivelul meu de coadă de mătură patentat! :lol: :lol:
Dar oricum sunt interesante teoriile celea, pentru cei ce au timp și voința de a progresa... dacă oi ajunge vreodată la nivelul avansat de crâșmă și am drum prin crâșma pe unde sălășuiești poate facem o harcea-parcea scurtă, de tranziție și ea... ;)
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Master TAC - nou de la GSP !

Postby amabilu » Wed Jan 08, 2014 3:50 pm

Hai bre oameni buni va opriti cand e discutia mai interesanta.Cand tacurile vorbeste tastaturile tace sau ce?
Pnetru mine in calitate de incepator e chiar frustrant sa vad ca nu continua mai mult dialogurile care imi pot fi de folos.Toti,pe toate forumurile vorbesc pana nu au aer si noi pe forumul de biliard ne pastram cuvintele de parca ar fi numarate ca fault.

E destula informatie in limba engleza peste tot dar e altceva sa vorbesti cu ai tai in comunitatea care impartaseste aceeasi pasiune.

Hai cu liniutele.Ori suntem forumisti ori nu mai suntem ;)
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Master TAC - nou de la GSP !

Postby madfox » Fri Jan 10, 2014 12:15 am

pai s-a dus dracu master tacu
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Previous

Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests