Master TAC - nou de la GSP !

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Re: Master TAC - nou de la GSP !

Postby arnydm » Mon Jul 29, 2013 10:14 am

Orice transmisie a unui sport se adresează segmentului respectiv... dacă cei de la GSP bagă în față scuza asta mioritică nu avem ce face indiferent de câte mail-uri vor ajunge la ei... cum naiba să faci audiență cu un segment atât de restrâns? Ei știau la fel de bine la ce căruță se înhamă... nu pot să spun decât că eu unul personal mă gândesc din ce în ce mai mult la exemplul Tacului de Aur... mult entuziasm la început, mare agitație pentru a sfârși lamentabil... cam asta pare soarta sporturilor mici pe sticlă și nu numai... aceste sporturi trăiesc numai datorită unor entuziaști și nici pe ei nu știm a-i aprecia, noi între noi... ce să mai spunem de alții, care vor doar să-și acopere pierderile? Sad but true...
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Master TAC - nou de la GSP !

Postby madfox » Mon Jul 29, 2013 12:29 pm

Orice credeti voi, sa nu se opreasca ar fi ideea si chiar sugestiile de imbunatatire postate de voi aici, unele foarte bune ca ale lui Alexandru sau Arndym.
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Master TAC - nou de la GSP !

Postby armandtm » Tue Jul 30, 2013 2:00 am

eu zic ca reclamele au stricat tot , de accea nu m-am uitat nici eu si sunt convins ca multi altii. un public ar mai trebuii in rest e ok...
armandtm
Balls Master
 
Posts: 104
Joined: Sun Mar 25, 2012 3:48 pm

Re: Master TAC - nou de la GSP !

Postby Viking » Wed Jul 31, 2013 9:22 am

madfox wrote:Orice credeti voi, sa nu se opreasca ar fi ideea si chiar sugestiile de imbunatatire postate de voi aici, unele foarte bune ca ale lui Alexandru sau Arndym.


Cea mai buna sugestie de fapt e a mea, dar nu vaplace: :D

Voi astia mai experimentati si mai calculati si mai cititi ar trebui sa sfatuiti unii jucatori, prieteneste, sa inceapa din nou cu ABC-ul biliardului, ca am vazut cum fug de pe lovitura, cum se alineaza gresit, cum misca cotul, cu m conduc tacul in lateral etc. Si sunt sigur ca unii nici macar nu inteleg de ce au ratat, ca doar seara la crashma face breakuri si baga neagra cu 4 mante si i s-a zis tot timpul ca-i jucator de mare talent si daca a inteles-o pe aia cu retur cu efect lateral si iesire din manta, e clar ca el stie biliard, nu?
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Master TAC - nou de la GSP !

Postby madfox » Wed Jul 31, 2013 12:23 pm

Viking , esti jucator de snooker ?

Ca sa stie lucrurile astea ar fi trebuit sa ii invete cineva. Cam 85 % din jucatorii de biliard joaca instinctual, fara sa aiba o rutina la masa
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Master TAC - nou de la GSP !

Postby arnydm » Wed Jul 31, 2013 10:24 pm

Dap, bună sugestia de la viking... eu mi-aș dori să am parte de sfaturi prietenești, gratis, etc... dar ce să te faci obiceiurile împământenite? Sunt o grămadă de jucători care nu lovesc cum scrie la carte și totuși joacă la cel mai înalt nivel... pentru că așa au învățat și așa joacă. Exemplul cel mai concludent este Mark Selby ( că tot spunea Madfox ceva de snooker ) și ar mai fi... ideea este că și dacă lovești corect ratarea este ratare iar lovitura reușită este reușită... cu alte cuvinte, din punctul meu de vedere nu asta este problema reală ci doar un aspect pe care fiecare jucător ar trebui să-l analizeze și să-l perfecționeze... evident... dacă dorește! ;)
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Master TAC - nou de la GSP !

Postby Val » Thu Aug 01, 2013 11:44 am

Intru si eu in discutie la spatul balciului. Am vazut ca GSP a intrerupt deja Master Tac, fara explicatii si fara vreun "priveghi" de orice fel. I-au pus cruce si gata. Pacat. Cred ca au fost lucruri care ar fi putut fi imbunatatite atat din partea jucatorilor, cat si din partea televiziunii.

Sunt de acord cu cele indicate mai sus, ca unii jucatori nu au rutina (sau, cel putin, nu au rutina clasica) si ca ar putea imbunatati multe la jocul lor. Dar este mult prea simplu sa judecam din fotoliu si sa spunem ca unii nu sunt la nivel de campioni (asa cum vedem pe la televiziunile de afara), uitand sau nici macar gandindu-ne la unele lucruri, cum ar fi:
- cele mai multe turnee difuzate la televiziunile de afara prezinta jucatorii de top din lume, care sunt profesionisti (ganditi-va ca ei stau la masa de joc ca la serviciu, cel putin 8 ore pe zi, si fac in asa fel incat sa isi castige traiul din asta)- nu este cazul la noi. Mai mult, noi vedem, de regula, fazele finale ale competitiilor, dupa ce valorile s-au cernut aproape complet;
- noi nu avem jucatori profesionisti (nici macar unul);
- la nivel de amatori avem doar o mana de oameni care au ajuns la un nivel atat de bun incat sa stie detaliile tehnice si tactice ale jocului si sa joace constant bine (unii chiar pot pune probleme unor jucatori internationali), dar nu sunt inca la nivelul pe care il vedem pe afara;
- toti ceilalti jucatori pe care ii vedem la Master Tac joaca de placere, nu au studiat jocul in niciun sistem organizat si nu sunt rezultatul vreunui proces a instruire sau plan de pregatire metodic (sau macar rezonabil);
- foarte putini dintre cei care joaca au fost vreodata filmati (macar in particular), iar plasarea lor intr-un studio TV ii face sa aiba trac (ceea ce conduce la blocaj psihic si fizic). Ganditi-va ca ne asezam fiecare dintre noi pe scena acum, la Sala Palatului, in fata a 3.000 de oameni, si trebuie sa recitam dintr-o data "Catelus cu parul cret". Nu stiu cati dintre noi vom fi capabili sa il spunem tot, fara sa uitam versurile, si cati dintre noi vom mai putea fi atenti si la intonatie. Nu cred ca ar fi corect sa ne compare brusc, toata lumea, cu maestrul Radu Beligan si sa ne spuna ca nu avem ce cauta pe o scena.

Lista de mai sus poate continua pe multe pagini, dar cred ca ati prins ideea.

Revenind la televiziune, nu cred ca ei au facut tot ce puteau face pentru a promova corespunzator Master Tac si a-l face suficient de cunoscut si atractiv:
- se putea analiza mai bine formatul concursului din perspectiva atractivitatii TV (existenta sau inexistenta jocurilor egale, stabilirea sistemului de departajare pe puncte in locul unei piramide etc.);
- se putea analiza mai bine cum filmeaza altii jocurile de biliard si incerca sa se inspire mai mult de acolo;
- se putea analiza mai bine cum si unde se introduc spoturile publicitare;
- se putea analiza mai bine dinamica productiei, etc.

Cu toate astea, cred ca si televiziunea trebuie vazuta cam din aceeasi perspectiva cu jucatorii in ceea ce priveste experienta in biliard. Important este sa vrea sa continue difuzarea acestui sport si sa faca progrese. Poate o regandire a Master Tac din partea organizatorilor impreuna cu televiziunea ar putea ajuta la continuarea/relansarea proiectului.

Dincolo de toate insa, cred ca experienta Master Tac a aratat inca o data ca este nevoie de o initiativa cat mai rapida si bine organizata in domeniul popularizarii biliardului si instruirii adecvate a cat mai multor jucatori.

EU CRED CA AVEM NEVOIE DE O SCOALA DE BILIARD.

Fara educatie nu putem avea progres, iar influenta educatiei si organizarii este foarte usor sesizabila daca ne aruncam privirea catre vecini (vazi cazul Poloniei).
"It's easier to correct a shot gone wrong with proper technique, than a shot that went in with bad technique" - Mika Immonen

Play: Southwest
Break: Mezz PB Pro + H shaft
Jump: Mezz AirDrive
Case: JB Case 3x4
Val
Balls Master
 
Posts: 275
Joined: Wed Dec 16, 2009 10:27 am
Location: Bucuresti

Re: Master TAC - nou de la GSP !

Postby AlexandruM » Thu Aug 01, 2013 2:33 pm

arnydm wrote: Exemplul cel mai concludent este Mark Selby ( că tot spunea Madfox ceva de snooker )


Adica in opinia ta Selby are o lovitura incorecta? In opinia mea e cel mai tehnic din circuitul profesionistilor. Nu are talentul lui Ronnie sau Hendry, in schimb are multa ambitie si tehnica.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Master TAC - nou de la GSP !

Postby arnydm » Thu Aug 01, 2013 2:57 pm

Păi la cât se "bâțâie" pe lovitură, de zici că-i șarpele cu ochelari... cam da... din câte știu eu poziția clasică dinaintea loviturii nu implică acele mișcări de cap laterale de zici că face slalom pe lângă tac... ca o completare la exprimarea mea rudimentară adaug că eu prin lovitură înțeleg tot procesul tehnologic, de la luarea poziției până la executarea ei. :))
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Master TAC - nou de la GSP !

Postby AlexandruM » Thu Aug 01, 2013 4:20 pm

Eu tot acelasi continut il includ in cuvantul lovitura. Trebuie sa mai revad ceva meciuri cu Selby, deoarece recunosc ca nu am fost foarte atent la acele miscari de cap.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

PreviousNext

Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests

cron