Merge cineva la Best of the East Bulgaria?

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Re: Merge cineva la Best of the East Bulgaria?

Postby arnydm » Tue Aug 27, 2013 3:30 pm

AlexandruM wrote:Iar cu postavul si mesele nu as fi de acord ca e chiar asa simplu, cand incepi sa joci pe automat folosesti viteza si intensitatea loviturii cu care esti obisnuit la antrenament.


Ba eu spun că e brașoavă asta cu masa și postavul. Ca jucător de fotbal mă antrenam cu mingiile clubului, când jucam în deplasare cu cele ale gazdelor. Diferențele erau destul de mari, ca greutate, cât de mult sau puțin erau umflate... te adaptezi repede pentru că asta este situația. La fel și cu postavul, nu există să nu te acomodezi repede cu el, iar dacă bagi asta în față atunci... e scuză pentru arici. Nu există modul automat, nimeni nu are capacitatea asta de a tine minte și a aprecia distanțele și să mai lovească exact cu aceiași intensitate, totul este în subconștient, unde un "computer" analizează situația și o suprascrie pe un model mai vechi... dar când la antrenamentul dinainte partidei dai cu manta și observi cam cum iese alba, automat preiei noile informații și le adaptezi. De aceea spun că acele 5 minute când ai posibilitatea de a lovi bilele nu au cum să nu îți schimbe tot modul de abordare a loviturilor, sau dacă acel timp nu îl ai la dispoziție același lucru îl faci din primele frame-uri, cu alte cuvinte te obișnuiești cu masa... dacă tu îmi spui că este cineva care joacă pe modul automat fără a lua în calcul aceste diferențe de "echipament" atunci chiar că mă las de comentat, pur și simplu asta este scuza celui care caută scuze! ;)
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Merge cineva la Best of the East Bulgaria?

Postby AlexandruM » Tue Aug 27, 2013 4:09 pm

Fie si asa cu scuza celui care cere scuze.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Merge cineva la Best of the East Bulgaria?

Postby arnydm » Tue Aug 27, 2013 6:36 pm

Fie cum o fi numai să fie... :) Nu e nevoie de scuze, nimeni nu este perfect... ideea era simplă: scuzele noastre mioritice cum că vezi doamne terenul este de vină nu au ce să caute într-o analiză corectă a unui rezultat... nu ajută pe nimeni, nu reflectă rezultatul.
Chiar mă uitam acum pe blogul lui Iulian, la analiza lui a ceea ce a jucat acolo... parcă spune exact de la început că pe un postav nou trebuie să joci fără să forțezi, numai din unghi. Eu nu știam lucrul acesta, chiar nu știam. Dar omul când își analizează jocul o face la modul serios, altfel nu o să vadă pădurea din cauza frunzelor... practic greșelile sunt tehnice, de abordare, de concentrare, etc... nu te vei corecta niciodată spunând că masa era de vină, doar dacă îți vei corecta modul de abordare a loviturii astfel încât să nu mai depinzi de mantă, postav, etc... poți avea continuitate și mai ales progres în joc. Cam asta era ideea... eu și McD-ul meu știm că nimeni nu este mai bun ca noi, doar neșansa ne face să nu fim campioni mondiali! :)))
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Merge cineva la Best of the East Bulgaria?

Postby madfox » Tue Aug 27, 2013 8:41 pm

Da conditiile au fost speciale dar trebuie sa te adaptezi. Cat de serios o faci, depinde numai de tine. Eu am cedat in grupe si am jucat foarte bine in primii 32. 80 % din biliard e menta
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Previous

Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests