sfat cumparare

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

sfat cumparare

Postby yocristi » Fri Jul 05, 2013 5:56 pm

Salut,

ma bate gandul din ce in ce mai tare sa-mi iau un shaft 314-2.
Tacul actual este un BCE amarat.
Insa cand ma uitam dupa preturile shaft-ului, am descoperit ca un IKON-3 second generation e vreo 600 de dolari, si sincer gandul de a lua tacul complet ma bate mult mai tare decat cel cu doar shaft-ul :D
Acum as vrea sa aud de la voi niste pareri despre tacul asta (sau macar despre prima generatie de IKON 3). Il are cineva ?
ca si nivel de joc sunt mediu, dar simt nevoia de a avea un tac care sa ma ajute mai mult la anumite efecte si din cauza asta ma gandeam la shaft-ul 314-2

Mersi.
yocristi
Pionier
 
Posts: 6
Joined: Fri Jul 05, 2013 5:49 pm

Re: sfat cumparare

Postby madfox » Sun Jul 07, 2013 8:12 pm

Te ajuta, te ajuta fata de BCE e Ferrari ! Acum Ikon 1 si 3 sunt la fel la joc, doar modelul difera. daca vrei eu aduc frecvent si pot sa te combin la o comanda, sau pandesti unul second hand. Nu sunt de neglijat nici Sneaky Pete noi de la Predator, foarte fasnete tacuri ...
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: sfat cumparare

Postby yocristi » Mon Jul 08, 2013 2:28 pm

Salut,

mersi pentru reply Madfox. Sa inteleg ca intre Ikon 1 si 3 diferenta e doar de design ? ca si "date tehnice" sunt identice?
Ce ma surprinde e ca aproape pe toate site-urile preturile sunt identice. Chiar si la deosebitii de la tat biliard pretul este identic cu cel de pe site-urile din state. Problema lor e insa faptul ca pe site afiseaza ca este in stoc, iar cand ii intrebi de sanatate spun ca nu il au si ca dureaza 2 luni pana vine :)

Poti sa-mi dai mai multe detalii Madfox privind o comanda facuta prin tine ?

mersi,
Cristi.
yocristi
Pionier
 
Posts: 6
Joined: Fri Jul 05, 2013 5:49 pm

Re: sfat cumparare

Postby AlexandruM » Mon Jul 08, 2013 2:53 pm

Am avut ocazia sa dau cu tacul lui Marian "Red" un IKON 8, frumos tac si lovitura deosebita, dar si scump. Personal designul lui Ikon 3 nu imi place.
Preturile sunt peste tot la fel, intrucat fiecare sa-si vanda marfa in zona sa geografica. Unele magazine spre exemplu vor refuza sa livreze unele tacuri in zone unde exista dealer local Predator.

Daca nu ai rabdare si vrei tacul rapid il poti lua de la cei de la Dynamic, in 3-4 zile ti-l aduce curierul la usa si vad ca au si pe stoc. Foarte seriosi si promti nemtii. Am cumparat de la ei si am ramas multumit. Pentru achizitii peste 250 euro iti ofera discount de 5%, practic acest discount iti acopera costul transportului.
http://www.dynamic-billard.com/en/produ ... r/?start=0

In rest succes in alegerea tacului, daca tot vrei din USA cauta un s/h custom la banii astia si ti-l aduce Iulian, personal cred ca un tac de productie nu merita mai mult de 500$.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: sfat cumparare

Postby yocristi » Mon Jul 08, 2013 4:04 pm

Salut AlexandruM,

mersi pentru raspuns.
Pe cei de la Dynamic ii vazusem si eu . Ce nu inteleg este urmatorul aspect :
pe site-uri din state pretul e de 679dolari, la tatbiliard este tot 679dolari, iar la dynamic pretul este de 679EURO !! iar cand faci calculul rezulta o diferenta imjportanta, mult mai mare decat transportul.

Referitor la sh : imi vine cam greu sa dau o gramajoara serioasa de bani pe un tac sh. Plus ca nu stiu ce inseamna un tac custom. Din ce ma gandesc eu e un tac construit special dupa niste cerinte ale clientului respectiv. Ori ce isi dorea acel client poate nu o sa imi placa mie..
yocristi
Pionier
 
Posts: 6
Joined: Fri Jul 05, 2013 5:49 pm

Re: sfat cumparare

Postby arnydm » Mon Jul 08, 2013 4:44 pm

yocristi wrote:Ce nu inteleg este urmatorul aspect :
pe site-uri din state pretul e de 679dolari, la tatbiliard este tot 679dolari, iar la dynamic pretul este de 679EURO !! iar cand faci calculul rezulta o diferenta imjportanta, mult mai mare decat transportul.
Plus ca nu stiu ce inseamna un tac custom. Din ce ma gandesc eu e un tac construit special dupa niste cerinte ale clientului respectiv.


Păi este simplu... tu nu iei în calcul TVA-ul ( sau taxa vamală ) aferent unui import din afara UE... de aceea un tac pe Dynamic Germania este mai scump decât unul pe Seyberts în USA ( unde are sediul compania producătoare ). Cu TatBiliard nu știu care este treaba... de ce au ei afișat preț în dolari când oricum plata o faci în lei?!? Nu cunosc amănunte deci nu mă pronunț.
Cât despre custom... discuțiile sunt mai ample... în principiu nu vorbim despre un tac de serie ci unul lucrat după indicațiile cumpărătorului... asta nu înseamnă că sunt unicat deși cam asta s-ar înțelege... în definitiv îți alegi un design și o combinație de lemn care sunt disponibile pentru toată lumea... deci după părearea mea personală un tac custom nu înseamnă neapărat că este unicat, cum de altfel nu înseamnă că este și mai cu moț... dar în principiu se spune că ar avea un lemn mai atent ales și păstrat în rezervele private ale maestrului, nu trece prin mai multe măini ca la fabrică pe bandă, etc... cu alte cuvinte este un handmade american sau lucru manual românesc, cu un preț pe măsură și ( spun unii ) calități superioare unor tacuri de serie... aici părerile sunt împărțite, este o chestie de feeling și de aici toate discuțiile aferente...
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: sfat cumparare

Postby yocristi » Mon Jul 08, 2013 9:42 pm

da, am facut calculele si intr-adevar diferenta dintre site-urile din state si cel din germania e tva-ul.
Mai ramane sa deslusesc misterul celor de la Tat biliard si pretul lor in dolari. culmea este ca pe site e trecut si echivalentul in lei...

Referitor la sh-ul custom, nu prea imi vine sa dau atatia bani pe un sh...
yocristi
Pionier
 
Posts: 6
Joined: Fri Jul 05, 2013 5:49 pm

Re: sfat cumparare

Postby madfox » Tue Jul 09, 2013 7:11 am

Eu zic sa mai convertesti o data , Ikon 3 la TAT e undeva la 770 dolari frate ( 2696RON). ce dracu nu are cum sa fie pretul din state ...
Ikon 1 este 616 dolari ( 2156 RON)

de pe Dynamic merita daca nu ai alte variante, este mai scump la tacuri

Ti-am dat mesaj
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: sfat cumparare

Postby yocristi » Tue Jul 09, 2013 8:05 pm

yocristi
Pionier
 
Posts: 6
Joined: Fri Jul 05, 2013 5:49 pm

Re: sfat cumparare

Postby arnydm » Tue Jul 09, 2013 11:19 pm

Eu văd acolo un MSPR... ceva de genul "preț recomandat de producător" ( în traducere aproximativă )... din experiența mea personală produsele Predator nu au parte de reduceri oferite vânzătorilor online și chiar mă îndoiesc că Tat pot vinde la prețul din SUA... dar dacă ar fi așa și l-ai lua la prețul de pe Seyberts ( de exemplu ) ar reprezenta o tentație... deși... la ce experiențe neplăcute am avut cu ei acu' vreo 3-4 ani eu unul nu m-aș risca să cumpăr ceva pe NV de la ei.
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Next

Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests

cron