Tu cum ai juca?

Bine ati venit ! Aici scrieti despre experiente si alte chestii generale legate de biliard, daca vreti sa filozofati, sa analizati ...... Va rog nu postati despre categorii care au topic separat cum ar fi vanzare, live stream ....

Tu cum ai juca?

Postby AlexandruM » Wed Aug 07, 2013 5:51 pm

Haideti in acest subiect sa gasim solutii pentru diferite situatii pe masa de biliard, astfel incat prin alegerea optima a loviturilor si iesirilor sa reusim sa inchidem masa sau sa facem run out cum ar zice americanii.

Mai jos avem prezentata asezarea initiala a bilelor intr-un joc de bila 8, scopul nostru este sa inchidem masa, avand bila alba in mana.
http://imageshack.us/a/img856/9170/ih8l.jpg

Din modul in care sunt asezate bilele este clar ca bila 4 este bila cheie care va trebui sa ne asigure iesirea la bila 8.
Asadar avem urmatoarele solutii:
1) Prima solutie (data de un prieten):
http://imageshack.us/a/img153/6535/bj0u.jpg
Bila alba pozitionata pentru a introduce bila 3 si a crea un pic de unghi natural pentru bila 1.
Din modul in care e asezata bila alba, introducem bila 1 in buzunar si iesim la bila 6 conform schemei.
Din pozitia A bila 6 se joaca in buzunar cu o lovitura cu stop sau putin retur.
Bila 4 se intoduce in buzunarul de mijloc, cu stop al bilei albe, ramanand o lovitura usoara la bila 8 in acelasi buzunar cu bila alba.

2) A doua solutie (parerea mea):
http://imageshack.us/a/img202/8397/qmui.jpg
Bila alba pozitionata pentru a introduce bila 6, cu urmarire astfel incat sa se apropie de manta scurta si a lasa unghi natural la bila 1.
Bila 1 este introdusa in buzunar, aplicand bilei albe efect de urmarire.
Bila alba aflandu-se in zona A trimite bila 3 in buzunar si cu lovitura la centru ajunge in pozitia B.
Din pozitia B bila 4 este introdusa in buzunar, si bila alba iesind din manta asigura pozitia optima pentru bila 8.

Voi cum ati juca pentru a inchide aceasta masa?

PS In cazul primei solutii, personal cred ca iesirea la bila 6 este destul de pretentioasa si implica mai multe riscuri. In cel de-al doilea caz unica bila ceva mai dificila ar fi iesirea de la bila 3 la bila 4.

Traiectoriile bilelor sunt reprezentate orientativ.
Image
It's not the arrow, it's the Indian.

Player: Mezz ZZ38 + Ignite shaft
Break: Mezz Kai DI 2
Jump: Jacoby JHB-JCEXTB
Case: Dybior Classic Speed 2x4
Accesories: Extension & glove, Mezz tip tool, Q-claw
User avatar
AlexandruM
Moderator
 
Posts: 755
Joined: Thu Aug 25, 2011 3:47 pm
Location: Ploiesti

Re: Tu cum ai juca?

Postby pictoras » Wed Aug 07, 2013 8:07 pm

Cred ca la a doua pozitie , cea aleasa de tine , ai vrut sa zici follow la 6 nu retur :).

Amandoua solutiile au un procent de risc destul de ridicat la anumite lovituri.

1 : iesirea de la 1 la 4/6 poate fi ratata foarte usor daca bila alba atinge 8 sau 6.
2 : daca nu iesi perfect pe bila 3 lovitura + iesirea este grea.
pictoras
Moderator
 
Posts: 69
Joined: Thu Dec 17, 2009 11:37 pm

Re: Tu cum ai juca?

Postby arnydm » Wed Aug 07, 2013 9:10 pm

4, 6, 1, 3. Dar eu de obicei ratez 8 așa că... nu puneți baza pe mine! :lol:
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Tu cum ai juca?

Postby madfox » Wed Aug 07, 2013 11:41 pm

Dupa mine cu bila in mana prima bila jucata trebuie sa fie 3. Pozitiile sunt ciudate si nu garanteaza sa te intorci dupa aia sa ramai si bine. Nu imi place iesirea de la 1 la 6, prea riscant.
Deci as juca 3 la buzunarul de sus cu ceva retur spre manta, ramai pe 1 , iesire garantata pe bila 4 fara sa faci nimic special si ramai aproape drept. 4 si bila cheie 6 cu stop cam asta ar fi.

PS :
Se mai poate juca si 3,4,6,1. 3 tot cu retur
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Tu cum ai juca?

Postby pucer » Thu Aug 08, 2013 12:47 am

4 cu un usor follow la 6, de pe 1 pe 3 incerc sa raman drept ( 3 sus) dar de obicei raman la manta pt bila 8.
la prima vedere 4-6-1-3.
pucer
Balls Master
 
Posts: 118
Joined: Wed Sep 22, 2010 11:15 am

Re: Tu cum ai juca?

Postby Cristi » Thu Aug 08, 2013 9:54 am

Eu as juca 3 - 4 - 6 - 1. Toate loviturile sunt destul de drepte si nu trebuie sa tii cont de cine stie ce iesire... Oricum dupa prima lovitura (cea la bila 3) iti poti calcula mai bine pasii...Daca nu ramai la 4 destul de drept sa aplici un usor ef de urmarire, trebuie jucata bila 1.
Cristi
Balls Master
 
Posts: 271
Joined: Wed Dec 16, 2009 1:56 am
Location: Galati

Re: Tu cum ai juca?

Postby armandtm » Fri Aug 09, 2013 3:14 am

3 4 6 1 8 aproape toate cu stop de ce va place sa va complicati ??!!
armandtm
Balls Master
 
Posts: 104
Joined: Sun Mar 25, 2012 3:48 pm

Re: Tu cum ai juca?

Postby arnydm » Fri Aug 09, 2013 2:40 pm

armandtm wrote:3 4 6 1 8 aproape toate cu stop de ce va place sa va complicati ??!!

Păi și la 4 6 1 3 nu sunt aproape toate cu stop? ;) :lol: :lol:
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Re: Tu cum ai juca?

Postby Viking » Sat Aug 10, 2013 6:04 pm

3 dreapta sus (opus de unde-i galbena)
apoi 1
apoi 4 stanga sus
apoi 6 unde e, la colt
la neagra nu stiu...aproape oriunde atata timp cat nu faci singura prostie ce se poate face in cazul de fata (in afara de a baga alba pe undeva) sa aduci alba lipita de neagra :)

4 le se poate juca si la mijloc.alba se duca spre buzunarul de mijloc din drapta. eu zic ca 6le a abordabil si din pozitia aia si dupa contactul cu manta alba vine cam pe unde-i 3 acum, bine la neagra pt stanga jos
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Tu cum ai juca?

Postby Drake » Sun Apr 13, 2014 5:11 pm

Situatie ipotetica: bila obiect se afla pe marginea buzunarului(vezi poza), bila alba o poti plasa oriunde pe masa. Cum eviti sa bagi bila obiect in buzunar si o indepartezi de marginea lui?
Image
Last edited by Drake on Mon Apr 14, 2014 3:14 pm, edited 1 time in total.
“Pool is geometry, in its most challenging form, the science of precise angles, and forces"
Image
User avatar
Drake
Jucator
 
Posts: 54
Joined: Sun Dec 08, 2013 6:29 pm
Location: Romania

Next

Return to General

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests