Campionatul mondial 2015

Re: Campionatul mondial 2015

Postby amabilu » Mon May 04, 2015 5:44 pm

Shot of the Tournament 2015,ii prezinta BBC ca la Big Brother: :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=0vxA9fE ... youtu.be&a

Cine ce preferinte are pt lovitura turneului?

Eu votez cu Ali Carter in topul asta pentru ca e lovitura mai de a noastra,mai din pool :D
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Campionatul mondial 2015

Postby Viking » Mon May 04, 2015 7:45 pm

Mda :) Unele dintre ele nu au dus la vreo finalitate. A fost doar spectaculoase.

Lovitura turneului nu-i in clip. E combinata data de Bingham in meciul decisiv cu Trump. Introduce rosia, ramane la neagra, fara sa lase alta rosie, in caz de ratare.
Trump daduse ceea ce credea el ca e o siguranta.

de la min 2:47 pana la 2:53

https://www.youtube.com/watch?v=eWzaD-1s6aE
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Campionatul mondial 2015

Postby amabilu » Tue May 05, 2015 1:23 am

That s all folks!

Sper ca v a placut,mie unul ,da.Imi place cand castiga un outsider ,cu atat mai mult unul atat de merituos ca Bingham.A avut cel mai greu traseu,a trecut peste 3 fosti campioni mondiali si peste principalul favorit la un moment dat,Trump.Fara victorii la mare scor se poate spune insa ca a dominat constant si a fost mai bun decat adversarii.O victorie foarte frumoasa pentru un veteran,zicea comentatorul ca el al treilea cel mai in varsta campion.

O nedumerire am,totusi.Zicea madfox de voodoo si intr adevar parca au fost teleghidati sa cada in prapastie adversarii.Pana si in ultimul frame in care Bingham era la 17,Murphy a atacat riscant de la distanta in loc sa continue prudent cu o siguranta.Ce era in capul lui?

Concluziile mele:

Un campionat frumos prin ineditul si surprizele sale.Cele doua revelatii sunt McGill si Bingham.De la Bingham nu cred ca mai putem avea sperante mari in viitor sa se mentina la acelasi nivel(are aproape 40)insa McGill ar trebui sa confirme si inca cat mai curand.Nu e chiar un pusti de 17,18 ani ,are 24 si la varsta lui altii erau mult,mult mai departe.Sper sa fie deja facut pasul spre inalta performanta si sa inceapa sa castige turnee importante.

Regretabila lipsa Mikaelei Tabb.Pacat ca au fost dispusi sa renunte la ea,facea parte din peisajul snookerului.Nu cunosc motivele,se pare ca exista multa discretie asupra subiectului.Comentatorii (nu romani)spun ca au fost si arbitraje mai slabe(culminand cu momentul creta lui ronnie)si ca este necesara intinerirea lotului de arbitri si eventual includerea altor prezente feminine.

Comentatorii romani ar trebui sa si mai improspateze discursul.Uneori dezordonati ,excesiv de tehnici sau prea absorbiti in dialoguri personale care nu intereseaza lumea.Comenteaza cam din inertie si unele lucruri trebuie retusate.In fine,datoram distinsului comentator informatia ca Jimmy white s a captusit cu o pitipoanca mioritica,daca tot au cautat o camerele in timpul finalei,nu putea Marius Ancuta sa nu precizeze ca e romanca.Nu a spus cine le a facut lipeala,daca acelasi care l a invitat pe Jimmy la romanica.Cheeky girl,cheeky boy!

Concluzia concluziei:

Regretul meu ramane acelasi,faptul ca snookerul prospera iar pool ul nostru cel de toate zilele ramane intepenit in saracie si anonimat,avand pe deasupra si o reputatie dubioasa ca sport.Biliardul ar merita sa aiba la fel de mult un asemenea festival sportiv cum e CM de la teatrul Crucible.Cineva ar trebui sa miste odata lucrurile si sa rastoarne caruta cu hoti prosti din fruntea structurilor de conducere internationale.Hoti sunt si la fotbal si in toata industria sportului dar la biliard sunt de a dreptul imbecili.Cand ma gandesc ca si anul asta o sa ma chiorasc pe net la nus ce stream in nus ce tara de oameni imbracati in cearceafuri...Asa ca imi spun singur:

Nu mai plange Jane
Plansul e de forma
Pool nu e moarta
Pool se transforma. :lol:

Ne vedem pe topicul de la CM de bila 9!
My name is Troll,James Troll!

One with a little common sense would understand that there is no 'best', once there are choices established.

Player:Poison Anthrax AX2-2+ Poison Venom2+ Sarin
Break:House cue
Jump:Van Hallen
Case:Classic Mozart Superior 2/4
amabilu
Hero Member
 
Posts: 554
Joined: Tue Nov 26, 2013 1:06 am

Re: Campionatul mondial 2015

Postby madfox » Tue May 05, 2015 5:00 am

ha ha Binghaaaammmm ce tare ! a fost pe stupefiante jur la ce traseu a avut incredibil a jucat ca un robot.
Bravo !
Tac de joc - P2 Leopard- Z3
madfox
Site Admin
 
Posts: 1575
Joined: Tue Dec 09, 2008 9:13 pm
Location: Bucuresti

Re: Campionatul mondial 2015

Postby Viking » Tue May 05, 2015 9:15 am

Pe Bingham l-am mai văzut făcând meciuri extraordinare. Bagajul tehnic și experiența au fost întotdeauna acolo. Cred că din cauză că nu e un tip prea cocky - like Rocky (nu Ronnie :)) (l-ati văzut și voi la interviu), nu a prea avut succesul meritat. Și în afară de asta cred ca, in ultimele luni, a dormit în sala de antrenament. Nu am văzut vreo lovitură care sa-i fie străină.
Joss Sneaky Pete 10-04
Cuetec Surge
User avatar
Viking
Hero Member
 
Posts: 502
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:53 pm

Re: Campionatul mondial 2015

Postby arnydm » Tue May 05, 2015 10:52 am

Viking wrote:Pe Bingham l-am mai văzut făcând meciuri extraordinare.


Păi la debutul său la Sheffield a câștigat primul său meci... se întâmpla prin anul 2000, campionul mondial en-tittre era "anonimul" Stephen Hendry... pe care l-a executat din primul tur... curat "ghinion" pe Hendry atunci! Tot Bingham a fost ( și cred că încă mai este ) instructor de snooker... normal să aibe un bagaj de cunoștiințe peste medie dar câștigarea CM de snooker la anii săi este cu adevărat o mare realizare, pentru că efectiv până acum, cu excepția unor partide reușite nu a arătat, nu a demonstrat că poate conduce plutonul... a fost turneul lui, fără îndoială! L-a meritat din plin și ne-a demonstrat tuturor că perseverența uneori dă roade, că niciodată nu este prea târziu, că are tot ce-i trebuie pentru a duce până la capăt o viață dedicată snooker-ului... brava la el, felicitări încă o dată!
Linux forever!!!
arnydm
Balls Master
 
Posts: 456
Joined: Tue Dec 15, 2009 9:44 pm

Previous

Return to SNOOKER

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron